Actinidia chinensis

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Roland » 24 zář 2019, 08:35

Ahoj Milos
Co sa tyka vody mas pravdu je tam velke sucho tejto casti pozemku na bytovke. Ked som vykopaval jami na kiwi objavil som tam rozne veci ze sa mi hlava krutila co vsetko ludia povyhazuju. Je tam navazka stavebneho odpadu co ostalo zbytovky a patricne zakopane ! Za socializmu sa to bohuzial riesilo bezne u nas. Nahradil som to novou zeminou a raselinou. Polievam to dva krat do tyzdna v lete podla potreby. Dakujem za radu presadim ich az na jar. .
Pekny den
S pozdravom Roland
Roland
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 22
Registrován: 07 čer 2019, 10:10
Bydliště: Galanta

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod kaossik » 07 říj 2019, 22:28

Loni v zimě, nadšen z chuti "gold kiwi" jsem si pořídil sazenice A. chinensis - Sorelli. Kupoval jsem je ve spomyšli a byl jsem docela zklamán velikostí rostlin, bylo to tak 20 cm větvička. Ale na jaře jsem řádně zasadil a ty mini rostlinky vyrostly do výšky přes 2 m, takže zatím spokojenost.. Původně jsem chtěl pěstovat na jeden tažeň, ale nakonec jsou tam 3. Problém je s opylovači, někdo tu psal, že to může opylit samec arguta, projistotu zkusím přes zimu vysít nějaká semena gold kiwi a pak případně naroubovat. Nějaký samec se snad objeví.

Jinak myslím, že by bylo docela rozumné toto téma rozdělit na A. deliciosa a A. chinensis, aby se to nepletlo dohromady.
Obrázek
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1181
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod dzani696 » 08 říj 2019, 15:12

Tento rok vrubľované chinensisky ktoré neskoro začali rašiť sú pekne napadrť S13 S13 S13 Dúfam že aspoň ostatné, čo ešte spia sa na jar prebudia. :? Včera -5°C a dnes -4°C
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 877
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Prcek » 11 říj 2019, 06:35

Obrázek
Obrázek

Moje první úroda. Trochu to trvalo, ale snad to už bude pravidelně. Jenny + Sorelli (tím si nejsem jistý).
Prcek
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 314
Registrován: 21 dub 2013, 18:40
Bydliště: Veselí nad Moravou

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 11 říj 2019, 14:42

Obrázek
Uzrály tři plody "taky" Sorelli . Je to na první pohled něco úplně jiného než tvoje Sorelli . Není hnědá ,nemá ty puntíky -tečky a plody jdou do špičky .Plody byly měkké už na keři při sběru . Vedle odrůda Tsechelidis , je už ve sklizňové zralosti .
Kaossik : Pokud bych mohl poradit ,tak ty tažně odmotej od sloupku ,vyrovnej co nejvíce a vyvázej k nějaké hůlce . Dokud to není zdřevnatělé ! Příští rok se to už nepodaří . A na samečka z výsevu bych nečekal . Řešení je přiroubovat do keře . Je hodně úžasných odrůd ,které ani jinak neseženeš, než v bublinkové obálce a poštou . :D
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Jožka » 11 říj 2019, 18:22

Prcek: kterým rokem ti začalo rodit Sorelli? Já ho mám vysazené letos na jaře.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1199
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Prcek » 14 říj 2019, 10:19

Mně to rouboval Vašek na samce co jsem koupil jako opylovač k Jenny. Od naroubování 3 - 4 roky. Přesně to nevím a ani si nejsem jistý tím, že je to Sorelli. Někde jsem ztratil ten název, tak to je jen odhad. Měl jsem ale docela problémy s opylováním. Samec mně kvetl později, ale něco se nakonec podařilo. Měl jsem pár květů od Marka a něco z arguty, tak jsem to opyloval štětcem.
Prcek
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 314
Registrován: 21 dub 2013, 18:40
Bydliště: Veselí nad Moravou

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod kaossik » 16 říj 2019, 23:46

milos 51 píše:[url=https://postimg.cc/bZ610p9M]
Kaossik : Pokud bych mohl poradit ,tak ty tažně odmotej od sloupku ,vyrovnej co nejvíce a vyvázej k nějaké hůlce . Dokud to není zdřevnatělé ! Příští rok se to už nepodaří . A na samečka z výsevu bych nečekal . Řešení je přiroubovat do keře . Je hodně úžasných odrůd ,které ani jinak neseženeš, než v bublinkové obálce a poštou . :D


Možná to bude znít hloupě, ale proč bude vadit, že jsou omotané kolem dřeva?
Co se roubování týká tak chci nejprve trénovat na těch semenáčích, až to půjde tak si začnu shánět samečka :-)

Díky, Jakub
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1181
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 17 říj 2019, 09:31

Vůbec to vadit nebude . Omotávání je přirozená vlastnost lián -kiwi ,víno . V přírodě se to motá kolem stromů a taky jim to nevadí . A taky to nikdo nestříhá a neroubuje a roste to . Ten rovný kmen se pouze lépe a rychleji zazimuje . Za pár minut na to namotáš pěnovou trubku a máš zazimováno . A mladé neotužilé rostliny jsou citlivé na mráz , hlavně na jaře kdy raší dřív než starší .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod kaossik » 17 říj 2019, 20:20

Jasně, také proto jsem chtěl mít také rovný výhon, jenže kiwi bylo rychlejší a po čase jsem to vzdal. Ale říkal jsem si, že prostě jen omotám to celé dřevo i s výhony.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1181
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Roland » 28 říj 2019, 16:55

milos 51 píše:Vůbec to vadit nebude . Omotávání je přirozená vlastnost lián -kiwi ,víno . V přírodě se to motá kolem stromů a taky jim to nevadí . A taky to nikdo nestříhá a neroubuje a roste to . Ten rovný kmen se pouze lépe a rychleji zazimuje . Za pár minut na to namotáš pěnovou trubku a máš zazimováno . A mladé neotužilé rostliny jsou citlivé na mráz , hlavně na jaře kdy raší dřív než starší .

Zdravim p.Milos
Nasiel som krasnu neorezanu lianu A. Chinensis v Bratislave jednej opustenej zahrade co sa taha az na strom . Bol som ohromeny jej velkostou cca 8m do vysky a 8m do sirky. Skoda ze neviem ci je to samec alebo samica mozna by sa este dala vyuzit na odrezky . Mozna presadit ? Takto to vypada ked sa liana kiwi necha opustena . Bohvie kolko to ma rokov ?
Pozdravom Roland
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Roland
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 22
Registrován: 07 čer 2019, 10:10
Bydliště: Galanta

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 28 říj 2019, 17:52

Obrázek
Letošní úroda u spolužáka od Českých Budějovic. V prostřední bedýnce je první úroda Tsechelidise .Každý pozná který to je :D Pokud by kiwi neřezal a nechal růst jako dříví v lese , měl by mohutnou 8 m rostlinu do výšky i do šířky , pod ní nádherný stín ,ale žádné plody .
Roland : Odřezky špatně zakořeňují , brát rouby nemá smysl když se neví ,co to je a přesazovat tak mohutnou rostlinu je riziko a škoda práce . Nejlépe vysadit novou mladou rostlinu a případně ji naroubovat .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod jardos » 28 říj 2019, 23:15

Buduci rok idem aj ja konecne do toho, konstrukcia uz navrhnuta. Mne z obchodu najviac chutia tie lyse, zltoplode typu Sorelli. Prosim vas, ktori ju mate, je aj u nas dozreta Sorellka tak lahodna a sladka? A co osi, chutia im?
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 502
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Roland » 30 říj 2019, 22:54

milos 51 píše:Obrázek
Letošní úroda u spolužáka od Českých Budějovic. V prostřední bedýnce je první úroda Tsechelidise .Každý pozná který to je :D Pokud by kiwi neřezal a nechal růst jako dříví v lese , měl by mohutnou 8 m rostlinu do výšky i do šířky , pod ní nádherný stín ,ale žádné plody .
Roland : Odřezky špatně zakořeňují , brát rouby nemá smysl když se neví ,co to je a přesazovat tak mohutnou rostlinu je riziko a škoda práce . Nejlépe vysadit novou mladou rostlinu a případně ji naroubovat .


Zdravim .p Milos
Prave to som potreboval pocut . Dobra rada nad zlato.
Takze budem pokracovat az na jar a zastepim si kiwi.
Dakujem
Roland
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 22
Registrován: 07 čer 2019, 10:10
Bydliště: Galanta

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 31 říj 2019, 18:34

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Dnes jsem měl možnost si prohlédnout a odfotit asi patnáctiletou rostlinu kiwi u nás na jihu . Kivi bylo zakoupeno jako samosprašné Solo mini (nevím jak se ta odrůda přesně jmenuje) ale plody jsou v posledním příspěvku ve spodní bedně . Velikost ořechu . Později byla rostlina přeroubována mým spolužákem a učitelem Honzou a to odrůdou Ashoka . Současně byl přiroubován sameček . Kiwi je vysazeno asi tři metry od vysoké budovy a je směrováno na jihovýchod . Kmen patnáctileté rostliny se obtáčí kolem kovové trubky a jak vidíte ,už se s tím nedá nic dělat . Rostlině to nevadí , ale působí to neodborně ,až blbě . Ještě k řezu . Honza řeže na jaře a na jakési čípky ,jako u vína . Já řežu kiwi na podzim a na dlouhé tažně . Takových starých a plodících rostlin je tu hodně a jsou důkazem toho ,že to tu roste !
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků