Actinidia chinensis

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod ivan » 31 říj 2019, 20:25

Vlani na jeseň som akosi "nezvládol" rez- ponechal som veľa ťažňov a očiek- úroda z jednej rastliny ( je v nej naštepený aj samec):
Obrázek
48 kg na jednej rastline je veľa, po opade listov budem musieť radikálnejšie orezať
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1785
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod airbusy » 01 lis 2019, 15:49

ivan píše:Vlani na jeseň som akosi "nezvládol" rez- ponechal som veľa ťažňov a očiek- úroda z jednej rastliny ( je v nej naštepený aj samec):
Obrázek
48 kg na jednej rastline je veľa, po opade listov budem musieť radikálnejšie orezať



Pekná úrodička, ako sa dá zjesť 48 kg kiwi plodov? S8 Alebo to nejako spracúvate? Vedel by som si predstaviť z toho džem, a potom už len načerstvo zjesť, sušiť sa to asi veľmi nedá....Ja za zimu zjem z obchodou tak cca 2 košíky haywardu a to mi stačí.... :D Viem si predstaviť, že tieto domáce kiwi sú asi chutnejšie než tie z obchodu....
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Stanley_51 » 01 lis 2019, 17:17

ivan píše: 48 kg na jednej rastline je veľa,

Ivane, nějak tomu nerozumím. Celý rok si tu stěžuješ na vítr, sucho, horko a vůbec nepříznivé podmínky pro pěstování. No a potom sklidíš 48 kg kiwi. S8 Takže to asi tak hrozné nebude. Kdybys měl normální podmínky tak sklidíš 2 tuny ? :lol:
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9219
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod paloo » 01 lis 2019, 17:48

Stanley_51 píše:Ivane, nějak tomu nerozumím. Celý rok si tu stěžuješ na vítr, sucho, horko a vůbec nepříznivé podmínky pro pěstování. No a potom sklidíš 48 kg kiwi. S8 Takže to asi tak hrozné nebude. Kdybys měl normální podmínky tak sklidíš 2 tuny ? :lol:

Stando si S9
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7347
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod MartinS » 01 lis 2019, 22:20

Ivan, tak toto je masaker. V pozitivnom zmysle slova. :D
Mohol by si prosim porovnat chut tychto domacich chinensis oproti argute a kupovanym velkoplodym. Chutnal.som len arguty, tie su vynikajuce a potom poznam uz len kupovane chinensisky, tie nie su oproti domacej argute nic moc a ani ich nekupujem.
Vdaka
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod J.K. » 02 lis 2019, 08:57

MartinS píše:...potom poznam uz len kupovane chinensisky, tie nie su oproti domacej argute nic moc a ani ich nekupujem.

To je podľa mňa veľký omyl. Chinensisky sa zberajú vždy v tvrdom stave. Je jedno či na predaj do obchodov, alebo domáce. Ak dozrú v teple, alebo ešte s pridaním etylénu jablkom, chuť naozaj za veľa nestojí. Ak dozrievajú pomaly v chlade niekde v pivnici, je to úplne o inom. Vyskúšaj a uvidíš.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 527
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod ivan » 02 lis 2019, 20:38

Ospravedlňujem sa za predchádzajúci príspevok, nechcel som nikoho poburovať, píšem iba "realitu", t.j. o úspechoch a neúspechoch v pestovaní, z tých xxx rastlín čo máme, nie rok ani dva ( ale na porovnávanie tých posledných cca 25 rokov je dosť)
Stanley 2 tony kív nemám záujem zozbierať...už som to tu písal, viac krát, že sa budem venovať iba "vybraným" rastlinám: kivi, figy, kaki,granátové jablká,....ostatné "klasické" rastliny ( jablone, hrušky, slivky,....atď- sú u nás v posledných rokoch S13 )- jednoducho dopolievať a ochrániť od škodcov sa prakticky nedá...
Počasie "blbne" u nás parádne, keď napr. za júl nespadne ani kvapka 25 dní- stále slnečno, veterno...a napr. len za august 15 tropických dní ( ešte aj 31.8. bolo 32 °C- a prakticky bez zrážok celý august- napršalo až koncom augusta, tie nepolievané rastliny jednoducho plody udržať nemôžu
- napr. tej 1 rastline chinensisky som od júna dodal viac ako 1200 l vody ( a to je cca len deficit, čo jej chýbalo za vegetačnú dobu), pretože tá rastlina má korene na ploche min. 10m2
- figovníky- tie urobili radosť- aj s brebou- aj s druhou úrodou( aj keď vplyvom sucha nechcela dozrievať ani breba)- ak bude takto sucho- už ich budem na budúci rok polievať
- granátové jablká- -plodov málo- ale spokojnosť (3,5 kg)
- kaki- Pakistan- strom má 14 rokov- výšku cez 3 m- ostalo 24 ks, na Nikite 12 ks
- mirabeliek ( jesenných- septembrových) som mal dosť- aj to som tu už písal
- dula- dostala viac ako 3 000 l vody- tento rok sa mi podarilo úrodu zachrániť...
A "klasické" ovocniny ( nepolievané):
- zimná jabloň 25 ročná- výška cez 6 m ( priemer kmeňa 25cm)- ostalo nám cca 2kg jabľk:
Obrázek
... všetky zimné jablká postupne opadávali v priebehu júna až augusta- v septembri ostalo cca 5 kg, ktoré poškodili drozdy a škorce, takže som v októbri obral tieto 2 kg
- 25 ročná hruška Boscova flaška ( výška 3,5m)- ostalo nám 3 ks hrušiek- ostatné ešte malé opadali
- 25 ročná zimná hruška ( výška cca 4 m)- ostali nám 2 ks hrušiek
- slivky detto- niečo poškodil mráz v máji, červivosť, sucho, postupne nezrelé opadávali, suché- bez chuti,...napr. na Tipale ( zaberá miesto cca 3 x 4 m)- ostalo nám cca 10ks plodov
- ázijské hrušky Chojuro- sú posledné roky "nejedlé"- majú hrubú šupku, sú horké, bez šťavy, zakrpatené,...
- orechy- 100% poškodenie vrtivkou orechovou
- "suchuodolná" mandľa- plody mimoriadne malé- cca 2,5 až 3 cm- takejto veľkosti boli koncom apríla- odvtedy prakticky vôbec nenarástli:
viewtopic.php?f=6&t=259&start=120
...a čo je "zvláštne"- toto je už druhá jeseň v poradí, čo je mimoriadne sucho ( aj v tomto termíne)- takto to vypadá- dnes ráno mi sused pooral záhradu:
Obrázek
- úplne suchá zem neni len na tých cca 25 cm, čo zoral, ale aj hlbšie :shock:
Trávnik je pekný zelený len tam, kde už od septembra naň nesvieti slnko, ...oslnený sa v septembri ( začiatkom septembra)zazelenal, ale odvtedy už len vysychal...od 9.9. prakticky nič nenapršalo S13
Teploty máme porovnateľné zo severným jadranom, len tých zrážok je veľmi málo- nedopľňajú sa ani na jeseň a ani v zime...napr. za október máme 2 + 10 + 3 mm= spolu 15 mm ( vlani 14mm):
viewtopic.php?f=6&t=137&start=13980
V tomto "termíne" sme aspoň na jeseň mávali vlhko- s cintorínov sme chodili "zablatený"....a toľko "bezdažďových"- slnečných dní na jeseň nikdy nebývalo, každý rok sme porozdávali veľa ovocia...na zimu nám tento rok ostali len chinensisky( samozrejme, aj s tých cca 1/3 až 1/2 rozdám)
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1785
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod jardos » 02 lis 2019, 21:28

Ivan, ja ta uplne chapem, cely JZ SK je na tom rovnako. A ja vsetkym uz par rokov tvrdim, ze ovela jednoduchsie sa nam tu uz pestuju figy, kiwi, kaki a ine subtropy, ako nase klasicke plodiny ako jablka, hrusky, slivky... . Mam tu s nimi uz dlhodobejsie rovnake problemy a tento rok to bolo detto, kdezto subtropy veselo rozdavam. Je pred nami uz len jeden rok - 2020, od kedy sa zacnu pocitat priemery z 30 rocneho obdobia 1991-2020. Pokial neprekvapi tato zima, tak JZ Slovenska (merania z Hurbanova) splni vsetky kriteria, ktorych nie je za to 30 rocne obdobie malo, a podla Koppenovej klimatickej klasifikacie - zonacie, zacne tato oblast spadat do subtropickeho pasma vlhkeho. Mozno sa to moze zdat niekomu divne, no Koppen ma ucelenu celosvetovu zonaciu a co vsak bude nadmieru jasne, ze sa posunieme o jedno klimaticke pasmo, ktore tu kedysi nebolo.
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 502
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod rudolfhudec » 04 lis 2019, 20:38

Prcek píše:Obrázek
Obrázek

Moje první úroda. Trochu to trvalo, ale snad to už bude pravidelně. Jenny + Sorelli (tím si nejsem jistý).

Dobrý nemáte náhodou pár kusov odreskov kiwi sorelli zaplatím aj poštovné
rudolfhudec
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 25
Registrován: 17 pro 2018, 17:08
Bydliště: Nitra

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 06 lis 2019, 13:06

Tsechelidis
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 08 lis 2019, 17:49

Dnešní návštěva . Vesnička u Letovic 460 mnm. Na krytém dvorku vysazeno několik keřů kiwi asi 1,5m od sebe , výška 1 až 2 m . Řez spíše připomínal řez vína na tažně 1 až 2m dlouhé . Odrůdy zakoupené porůznu u nás . Solissimo , Sorelli , Zakarpacie (před třemi lety na výstavě v Kroměříži) a přiroubované Ashoka a před dvěma lety Tsechelidis . Letos druhá úroda ,sklizeň před týdnem . Dnes všechny keře bez listů .
Obrázek
Zakarpacie . Dnes jsem měřil cukr 12,5 Brix ,váha 72g ,plody podobné Starelle
Obrázek
Tsechelidis !! První úroda 4 nebo 5 plodů , vpravo dva plody moje ,břeclavské na porovnání . Cukr 11Brix !!,váha nejmenšího 112g . Deliciosy se sklízí při 7,5 Brix
Obrázek
Celková sklizeň . Solissimo v pravém rohu nahoře .
Obrázek
Odrůda chinensis Sorelli
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod ZdenekCernoch » 27 lis 2019, 19:21

https://lepsija.cz/pestovani-kiwi-v-dom ... -internetu

na tudle ptákovinu asi naletí pár lidí ale možná se mylím a naletí jich tisíce S13
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Jožka » 27 lis 2019, 20:09

Je to zajímavé, ale já dávám přednost pěstování na zahradě. Takové expetrimenty necháme někomu jinému.
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1201
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Radim K » 28 lis 2019, 11:27

milos 51 píše:Dnešní návštěva . Vesnička u Letovic 460 mnm. Na krytém dvorku vysazeno několik keřů kiwi asi 1,5m od sebe , výška 1 až 2 m . Řez spíše připomínal řez vína na tažně 1 až 2m dlouhé . Odrůdy zakoupené porůznu u nás . Solissimo , Sorelli , Zakarpacie (před třemi lety na výstavě v Kroměříži) a přiroubované Ashoka a před dvěma lety Tsechelidis . Letos druhá úroda ,sklizeň před týdnem . Dnes všechny keře bez listů .
Obrázek
Zakarpacie . Dnes jsem měřil cukr 12,5 Brix ,váha 72g ,plody podobné Starelle
Obrázek
Tsechelidis !! První úroda 4 nebo 5 plodů , vpravo dva plody moje ,břeclavské na porovnání . Cukr 11Brix !!,váha nejmenšího 112g . Deliciosy se sklízí při 7,5 Brix
Obrázek
Celková sklizeň . Solissimo v pravém rohu nahoře .
Obrázek
Odrůda chinensis Sorelli


Zajímavé, Miloši. 3 roky jsem bydlel kousek od Letovic ve 400 m a klima bylo znatelně chladnější, než ve 460 m tady na JZ. Když to funguje tam, půjde to do nejméně 500 metrů skoro všude v republice :wink:
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1906
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod moonvil » 28 lis 2019, 12:44

Krytý dvorek dělá strašně moc, pak ta nadmořská výška skoro nic neznamená.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4082
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků