Actinidia chinensis

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod emerich » 09 pro 2019, 11:10

maja píše:Od 4.oktobra tri noci po sebe boli v noci teploty -6 C, kiwi aj tomely omrzli a zhodili listy. Potom až do dnešného dňa teplo len plusové teploty. Na chinensis sa pred týždňom objavili nové listy, na argutách som ich zbadala dnes, tak isto rašia tomely.
Sú úplne prebudené, vyzerá to zle. Ako ich uchrániť pred úplným poškodením.

...postaviť foliovú klietku a dovnútra olejové kahance na fem, aby mráz nesadol na listy.
Obrázek
emerich
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 24
Registrován: 03 pro 2019, 11:43
Bydliště: velký meder n,v 111 m, 47°51'15.85"S 17°46'40.56"V

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod emerich » 11 pro 2019, 15:35

dzani696 píše:Ja sa tiež pripomeniem ak môžem.Lebo síce sa mi prijali skoro všetky očká a vrúble ale neskoro vyrašili a neviem či sa na jar prebudia. :(

ale prebudia.pokiaľ zrast drží, tak vyraší ako ked v niektorom roku asi 2017 boli listy od mrazu na tabák - znovu vyrašilo kiwi,ako keby nič.
emerich
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 24
Registrován: 03 pro 2019, 11:43
Bydliště: velký meder n,v 111 m, 47°51'15.85"S 17°46'40.56"V

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod vrana » 11 pro 2019, 21:51

dnes zase mají v kauflandu zlaté kiwi.jde z toho vzít klíčící semena a na jaře vysejt.roste to jako tráva snadno,horší je to přezimovat několik zim a v květu vytřídit.takovou trpělivost snad nikdo nemá.mají tam i dva druhy mučenek.dnes mají veliký nepořádek v cenách,bud nejsou uvedeny vůbec,nebo jsou zpřeházené,jakoby to dělal blázen.takového by se mělo zbavit dřív než provede něco horšího.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod rudolfhudec » 24 pro 2019, 16:21

dobry nemate niekto na vymenu vruble kiwi GREEN LIGT,TSECHILDIS,GOLD KIWI velkoplode postovne zaplatim na slovensko
rudolfhudec
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 25
Registrován: 17 pro 2018, 17:08
Bydliště: Nitra

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod kaossik » 06 led 2020, 22:01

milos 51 píše:Je to chlupaté = deliciosa .
Obrázek Obrázek
Toto je Sorelli


Miloši tak jistý bych si tím nebyl. Mě loni vyrostla takováto rostlina ze semen z kupovaného plodu Sorelli, má normálně chlupaté vše.
Obrázek
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1158
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 07 led 2020, 10:26

Porovnával jsem znaky jenom těch chinensisek , které jsem měl k dispozici na své zahrádce . A to byla Sorelli koupená ve slovinské Bilje , Hong Yank (Červená princezna) od Marka -import z Japonska a Xixuan koupený v Břeclavi - a ten byl údajně z Holandska . A všechny tyto rostliny měly stejné nebo podobné znaky . Je pochopitelně možné ,že už existují i jiné Sorelli a nebo jiné odrůdy .
Ovšem usuzovat na odrůdu ze semenáčku (to je ta tvoje fotka) ,byť to je semenáček z odrůdy ,taky není přesné . Protože neznáš otce ,tedy dárce pylu . A každý semenáč má polovinu genů od matky a polovinu od otce .
Pan Fridrich opylil květ Hayworda pylem arguty . Když opylený plod dozrál ,byl k nerozeznání od ostatních plodů na keři . A když z něj potom vysel semena , už listy těchto hybridů musely mít jiný tvar než Hayword . A plody z této rostliny byly taky jiné . Byla to JF10 . Protože polovinu genů měla po otci arguťákovi .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod kaossik » 07 led 2020, 20:38

No já jsem právě kupoval také sorelli a ty rostliny byly prakticky identické s tím semenáčem, viděl jsem to tu u více lidí, z různých zahradnictví a bylo by mi divné, že by všude prodávali stejné špatné deliciosy. Nicméně někdo tu myslím psal, že mu odpověděli, že se znak vyskytuje pouze u mladých rostlin a jakmile rostlina dospěje, jsou už stonky a listy bez chlupů. Juvenilní fáze je u rostlin poměrně běžná a pokud máš rostliny z řízků, nebo oček z dospělého plodonosného obrostu, tak se s ní nemusíš vůbec setkat. Ty mé sazenice určitě řízky nebyly, spíše to vypadalo na rostliny množené in-vitro, kde lze výskyt juvenilních znaků očekávat. No jistota bude, až budou někdy plody, ale byl bych zdrženlivější s tím psát lidem, že jim ze zahradnictví neposlali chinensis, ale deliciosu. Deliciosy mám také a ten habitus (velikost, tvar listů, barva řapíků) je od těch "sorelli" dost odlišný.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1158
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Jožka » 07 led 2020, 22:18

Jestli se někdy dočkáme plodů ze sorelli tak je porovnáme.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 08 led 2020, 10:05

:D Všem držím palce ,aby se toho dočkali . Přesně toto si říkám i já , Abych se toho dožil... a každý rok se objeví ,jako na potvoru ,něco nového a ještě zajímavějšího . :D
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod airbusy » 11 led 2020, 08:45

kaossik píše:No já jsem právě kupoval také sorelli a ty rostliny byly prakticky identické s tím semenáčem, viděl jsem to tu u více lidí, z různých zahradnictví a bylo by mi divné, že by všude prodávali stejné špatné deliciosy. Nicméně někdo tu myslím psal, že mu odpověděli, že se znak vyskytuje pouze u mladých rostlin a jakmile rostlina dospěje, jsou už stonky a listy bez chlupů. Juvenilní fáze je u rostlin poměrně běžná a pokud máš rostliny z řízků, nebo oček z dospělého plodonosného obrostu, tak se s ní nemusíš vůbec setkat. Ty mé sazenice určitě řízky nebyly, spíše to vypadalo na rostliny množené in-vitro, kde lze výskyt juvenilních znaků očekávat. No jistota bude, až budou někdy plody, ale byl bych zdrženlivější s tím psát lidem, že jim ze zahradnictví neposlali chinensis, ale deliciosu. Deliciosy mám také a ten habitus (velikost, tvar listů, barva řapíků) je od těch "sorelli" dost odlišný.


To som bol ja, co som kupil z lumigreenu Sorelli s chlpatymi listami a komu odpisali, ze ochlpenie sa vyskytuje len v mladom stadiu. Tazko povedat, ci bola sadenica rezkovana alebo mnozena in-vitro, neviem to posudit. Uvidime, az ked to bude plodit, ci sa jedna naozaj o zltoplodu odrodu alebo ci z toho nebude nieco ine, nebodaj samec....Myslim, ze milas tu pisal o tom, ze kupoval samicie rastliny a nakoniec z toho bol samec, mohol by zareagovat....Ja som zatial moju "Sorelli" pestoval len v kvetinaci, nejak moc nenarastla, nechal som ju dobre prekorenit a vymenil som jej zeminu, lebo prisla zasadena v tazkej pode. Na jar pojde do zeme a uvidim, kedy zaplodi, tak skoro to nebude......
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 11 led 2020, 16:16

Velice nerad bych tady mezi kamarády na kiwifóru vyvolával nějaké spory o chlupaté nebo nechlupaté odrůdě :D . A mám dotaz . Rodila už někomu z vás tato chlupatá Sorelli ? Viděl už někdo její plody ? A když ne , měl bych i nápad jak to snad i trochu urychlit . Pokud by se naroubovalo pár oček z těch vašich Sorelek do velké rostliny , tak z jednoho očka za sezónu vyroste v ideálním případě metrový prut a příští rok by se mohly očekávat plody . Přesně tak se to stalo v mém případě ,kdy jsem přirouboval Tsechelidise do Starelly . A bylo to tak i u odrůdy Hong Yang i Xixuanu . Ty dvě poslední zakvetly přinesly plody a následující rok celá větev zaschla . Nebo zmrzla .
Chce si někdo z vás vyměnit rouby té chlupaté Sorelli ?
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod kaossik » 12 led 2020, 00:02

Moje rostliny jsou zasazené loni na jaře. Z 10 cm semenáčků jsou teď 2,5-3 m dlouhé pruty, uvidím jak přežijí zimu a co z nich vyroste letos. Na plody si ale určitě ještě nějaký rok počkám.

Jinak ohledně roubů jsem napsal SZ.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1158
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod kaossik » 19 led 2020, 16:11

Testoval někdo už odrůdu Minkigold? Podle popisu to vypadá, že má docela malé plody, tak jestli třeba není odolnější a ranější než třeba Sorelli?
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1158
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Franz » 19 led 2020, 16:21

předloni jsem očkoval soreli na podnož samce tuším balen a jeví se mi, že plody jsou více zelenější neb ponož mění i odrůdu máte taky tuto zkušenost u kivi
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 410
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Rockhawk » 19 led 2020, 17:51

kaossik píše:Testoval někdo už odrůdu Minkigold? Podle popisu to vypadá, že má docela malé plody, tak jestli třeba není odolnější a ranější než třeba Sorelli?

Na jaře jsem koupil 7 samic Minkigold a 2 samce Minkimale na drozdin.cz a už od zasazení byly sazenice takové divné a nakonec přežil jen jeden samec.
Rockhawk
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 15
Registrován: 31 říj 2018, 08:39
Bydliště: Mělnicko 290 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků