Actinidia chinensis

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod ivan » 11 čer 2017, 21:51

milos 51 píše:Ivan jaká je to odrůda ? Tsechelidis má delší stopky . Včerejší fotka.
Obrázek

Miloši, toto je "pozostatok"- kmeň materskej rastliny, čo mám z nej navrúblovanú jednu moju samicu- čo si sa pýtal na odrodu( neznáma)
Obrázek
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Stanley_51 » 11 čer 2017, 21:59

Dnešní stav poupat na chinensisce - několik dnů do rozvití květů. Arguty a kolomikta se ale dnes setkaly v květu.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Stanley_51 » 26 čer 2017, 10:00

Současný stav mého kiwi, zrovna dokvétá.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod ivan » 26 čer 2017, 21:57

Chinensisky- plody vôbec nerastú- to sucho , silný vietor im neprospieva- dokonca mi opadlo už asi 10 plodov( mesiac po kvitnutí po iné roky mavali cca 4cm-teraz majú sotva 2cm )- plody nerastú (ani konáriky)
A ani ten krtko im nedá pokoj- cez 20 rokov stará rastlina sa drží ako tak, ale tie mladé rastliny 2 a 3 ročné rastliny sú totálne podryté- vypadajú, že vykapú(chápem krtka- že je tam, kde to najviac polievam) ale mohol by aj on pochopiť, že korene majú kiwi plytko a stále ich vyrýva na povrch... a tie dieriská S13 ..neviem ho chytiť- ryje iba v noci S13
Obrázek
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod juraj+ » 29 čer 2017, 19:08

Nerobím nič iné iba zavlažujem , ale ako je vidieť tak sa to oplatí.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
juraj+
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 11 črc 2011, 17:57
Bydliště: Okres, Komárno

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Jana » 01 črc 2017, 10:24

Tak to ti závidím :D úžasná úroda :D :D ty moje jsou zatím v květináči.
Jana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 111
Registrován: 30 lis 2014, 03:56
Bydliště: Kněžmost Český ráj 246 n. m. n.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod ivan » 10 črc 2017, 19:48

Chinensisky v Chorvátsku- plody zatiaľ 5 cm veľké:
Obrázek
- väčšinou zasadené blízko južných fasád domov, nuž čo iná klíma- vlhkejší vzduch, menej vetra- ani cez deň v najväčšom výpeku nemali ovednuté listy, ako tento rok u mňa ( ten vetrisko u mňa ich stále kmáše, tento rok mi vyzerajú strašne aj keď týždenne dostanú cca 60- 80 l vody na 1 rastlinu...), dokonca mi plody opadávajú- čo chinensisky nerobia S13
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod juraj+ » 10 črc 2017, 21:15

Na opadávanie plodov sa tento rok sťažujú aj Maďarský pestovatelia . Ja sa zatiaľ sťažovať nemôžem , mne opadli iba 3 plody aj to zapríčinila mačka :-)
Uživatelský avatar
juraj+
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 11 črc 2011, 17:57
Bydliště: Okres, Komárno

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod ivan » 10 črc 2017, 21:36

juraj+ píše:Na opadávanie plodov sa tento rok sťažujú aj Maďarský pestovatelia . Ja sa zatiaľ sťažovať nemôžem , mne opadli iba 3 plody aj to zapríčinila mačka :-)

Juraj mne opadli napr. už z 1 rastliny cca 40 plodov, ale veď napr. ešte aj teraz fúka silný vietor - 35km/h ( celý deň 50km/h), listy sú celé dni akoby ovednuté- asi to rastlina nedokáže tolko vody dodať- takéto malé listy a krátke výhonky som ešte nemal- po iné roky, keď aj vietor cez deň fúkal, na noc utíchol a bola rosa- teraz aj v noci fučí vetrisko- a neprší- pár dní, keď bolo dusno a bezvetrie- listy boli OK- ale to naozaj len pár dní ( možno 6,7 dní)- od jari - doteraz S13... aj plody mám o polovicu menšie ako by mali v tomto období už byť...
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Radim K » 10 srp 2017, 12:16

Včerejší návštěva u pana Blatského v Domažlicích byla velmi zajímavá! Pán býval v 80. letech u zrodu "krátkověké organizace" domažlických citrusářů, posléze se spojil s citrusáři plzeňskými. Pan Blatský pěstuje čínské kiwi již přes 30 let v Domažlicích, vlastní několik odrůd, např. Jenny z Německa, "Bratislavské samosprašné", které se jako samosprašné nepotvrdilo a samce má od pana Fridricha. Kvůli dostupnému místu je ale samec zasazen dosti daleko od samic a pan Blatský tak není úplně spokojen s opylením. Nedobře opylené plody jsou malé, ty dobře opylené mají velikost na naše podmínky vynikající. Kiwi je na západní zdi. Pán pěstuje mj. i Asiminy, více v příslušném tématu. Byl jsem velice potěšen, že v naší lokalitě existuje taková úspěšná historie pěstování nejen čínského kiwi.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod amy80 » 12 srp 2017, 09:12

Jsem v pěstování kiwi úplný začátečník, letos vysazuju první arguty, a pokukuju i po kolomiktě a chinensis.

Bojím se ale že by u nás chinensis vymrzalo (cca 400mnm, poloha není zrovna chráněná).

Dá se pěstovat i v květináči?

A máte někdo odrůdu "Golden kiwi" - měla by být žlutoplodá, narazila jsem na ní v v blízkém zahradnictví, ale bojím se že to bude jako každé rostliny - čím přešlechtějější, tím choulostivější.
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod J.K. » 12 srp 2017, 11:33

amy80 píše:Bojím se ale že by u nás chinensis vymrzalo (cca 400mnm, poloha není zrovna chráněná).

Dá se pěstovat i v květináči?

Tak aby to malo nejaky zmysel - neda.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod ivan » 12 srp 2017, 11:55

Aj podľa mňa to nemá zmysel- pestovanie v kvetináči...skúsenosť je takáto: rok stará podnož( semenáčik) v zime, resp. v máji navrúblovaná rastlinka zasadená priamo do zeme ešte v ten rok dokáže vyrásť na výšku 2,5 m a aj sa rozkonáriť, taká istá rastlinka v kvetináči má sotva 1 m a v ďalších rokoch podobne- v kvetináčoch proste nerastú- určite dať do zeme
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod sasman » 12 srp 2017, 21:43

amy80 píše:Jsem v pěstování kiwi úplný začátečník, letos vysazuju první arguty, a pokukuju i po kolomiktě a chinensis.
Bojím se ale že by u nás chinensis vymrzalo (cca 400mnm, poloha není zrovna chráněná).


Já bych počkal rok až dva, jak se ti ty arguty osvědčí, a až pak bych sázel nějaké další kiwi. Ony totiž všechny kiwi dost trpí na jarní mrazy (sice po zmrznutí na prach obrazí, ale už daný rok nezaplodí), pokud nemají velice dobré stanoviště. Řešení je rostliny buď na jaře při mrazech zakrývat nebo snad vysazení ke stěně (nezateplené) budovy (jak to funguje zjistím na jaře...). Takže mrazuodolnost v zimě je jedna věc, ale horší jsou ty jarní mrazy S13
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod vrana » 12 srp 2017, 22:03

Já bych nečekal, kolomiktu sázím vždy a všude.Trpí sice pozdními mrazy, ale co tím netrpí?To přežiju,letos je to už 50 let co s nimi pracuji.Když se neurodí, počkám si na lepší rok. Jiné druhy než arguty a kolomikty ano, pokusy se mohou dělat.
Zlaté kiwi je výborné, plody jsou sladší než u plodů zelených. Myslím, že pan Kezel v belgii pěstuje hlavně zlaté.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků