Actinidia chinensis

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod juraj+ » 28 bře 2017, 09:09

Ja nie som z Moskvy ale musím sa priznať môj opelovač Tomury nebol strihaný už asi 5 rokov . som toho názoru že pokiaľ kvitne tak to nie je potrebné strihať , čím viac to režem tak tým viac to rastie a lezie mi to všade aj tam kde by to nemalo ale tento rok už budem musieť ho poriadne preriediť ale až po odkvitnutí . plodiace kivi samozrejme strihám každý rok :)
Uživatelský avatar
juraj+
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 11 črc 2011, 17:57
Bydliště: Okres, Komárno

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod ivan » 28 bře 2017, 20:50

Na marec je mimoriadne teplo ( noci síce chladné- včera -3°C, dnes ráno - 2°C), ale chinensisky začali rašiť ako o preteky- dokonca tá v vlani vysadená najmladšia asi najrýchlejšie- moc ma to neteší, ale dúfajme, že už silno mrznúť nebude
Fotené dnes- vlaňajšia rastlinka
Obrázek
( pokial sú len takto narašené, slabší mráz znesú), najstaršia- tá 20 ročná raší pomalšie, v podstate ešte slzí a začínajú sa otvárať púčiky
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1779
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod vrana » 29 bře 2017, 12:08

Kiwi stratona je totéž co kiwi zakarpacie. Na ruských forech se uvádí, že nepotřebuje opylovače.To je dost zajímavé a důležité, tím to vyhrávají.Takovou odrůdu získat, to je terno. A tak to vyhrají i nové odrůdy u jiných druhů. Zatím mi ale nevadí sázet vždy i samce, nebo si ho přiroubovat do koruny.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Marek107 » 02 dub 2017, 09:30

Tak konečně tento rok mě pokvete Tsechelidise co jsem se díval tak je to zatím jen jedna větev ale možná se najdou i jinde jak to poporoste tak se uvidí.
Marek107
oficír
oficír
 
Příspěvky: 574
Registrován: 28 srp 2008, 12:37
Bydliště: Veseli nad Morovou, 170 m.n.m

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 04 dub 2017, 14:22

Obrázek
Tsechelidis v Břeclavi . Vydržel stejný mráz jako Starella .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Stanley_51 » 04 dub 2017, 21:34

Miloši, když vidím, kde jste vy a kde jsem já ( myslím rašení ), tak jsem na prášky. U mně chinensisky zatím nic nedělají, o roubech nemluvě.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9207
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod jaroMira » 04 dub 2017, 22:32

Moje chinensisky obalené bílou netkanou textilií včetně tažňů se teprve začínají probouzet, tam, kde tažně vykukují neobalené, jsou stejně narašené jako Tsechelidis u Miloše.
jaroMira
ouško
ouško
 
Příspěvky: 57
Registrován: 12 led 2017, 23:32
Bydliště: Břeclav

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod jaroMira » 13 dub 2017, 20:56

Dle dnešního zjištění je poprvé naděje, že pokvete China giften. Jestli ale nebudou proti mrazíky očekávané v příštím týdnu. Doufám, že to u nás na jihu nebude tak strašné.
jaroMira
ouško
ouško
 
Příspěvky: 57
Registrován: 12 led 2017, 23:32
Bydliště: Břeclav

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod juraj+ » 13 dub 2017, 21:20

milos 51 píše:Obrázek
Tsechelidis v Břeclavi . Vydržel stejný mráz jako Starella .


Čo bolo maximum čo Tschelidis doteraz vydržal ? Zaujímalo by ma že akú má mrazuvzdornosť aj Green light lebo u mňa to túto zimu nezvládol narozdiel od Soreli ktorí mi pekne raší.
Uživatelský avatar
juraj+
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 11 črc 2011, 17:57
Bydliště: Okres, Komárno

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 16 dub 2017, 11:13

Letos jsem měl na zahrádce tak kolem -17 , ale mám teploměr na okně ,tak to mohlo být i zkreslené. Tsechelidis má na jednom tažni výhonky už přes 10 cm , zatím co Starella hned vedle na sousedním sotva poloviční a na jiných tažních některá očka (asi namrzlá) se teprve probouzejí. Na to zimní promrznutí bude mít asi vliv více faktorů. Třeba by pomohlo i draslo na podzim. Green light mě prozatím nikdy nezmrzl.
Obrovský vliv má expozice . Já mám místo otočené k severu ( z jihu stíněno domem) a mám výhonky kiwi téměř poloviční oproti sousedům ,kteří mají na jih.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod jaroMira » 17 dub 2017, 22:39

Minulý týden jsem začal s odmotáváním bílé netkané textilie z tažňů jedné rostliny velkoplodého kiwi. Pásy textilie jsem nastříhal na délku asi 2m v šířce 25cm, pás jsem sroloval do více vrstev do šířky 4-5cm a pracně jsem v prosinci a začátkem ledna téměř celou rostlinu omotal včetně kmínku (viz příspěvky z 30. a 31.1.2017). Ale vzhledem k očekávaným mrazíkům, které zřejmě budou v Břeclavi nejsilnější v pátek, se pustím zítra ke zpětnému omotávání. Vloni jsem byl příliš zbrklý, vyrašená očka zmrzla a bylo po úrodě. Krytá očka jsou zatím v polospánku (zejména Starella), v místech nechráněných je délka zelených výhonů do 10cm. Pokud tyto přežijí, bude to malý zázrak. :?:
jaroMira
ouško
ouško
 
Příspěvky: 57
Registrován: 12 led 2017, 23:32
Bydliště: Břeclav

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod izi » 18 dub 2017, 07:15

Zázraky sa dejú. Predošlú noc bolo u mňa -2,2. zakrýval som všetko, čo sa dalo. Chinensku mám veľkú a v minulosti prikrytie moc nepomohlo. Zmierený so stratou úrody som ju nechal na pospas osudu. Prežilo všetko bez náznaku poškodenia. Jemne popálené boli iba lístky prikrytých argút a kolomikty z tohoročnej výsadby. Rovnako stará a prikrytá bola aj Golden kiwi, tiež bez poškodenia S6
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Rudolf M » 21 dub 2017, 22:38

Tak jsme se konečně rozhodli a uděláme pro chinensisky extra záhon na východní zdi domu. Konstrukce bude 4,5 m vysoká, tedy ocelové lanka, tažená při zdi domu. Je tam cca 80 cm přesah střechy a celé stanoviště je neuvěřitelné kryté, od severu je zimní zahrada a je to ještě na uzavřeném dvoře. Od východní zdi si slibujeme, že se nebude přehřívat při letních vedrech, které tu umí být řádně zrádné, přesto nabídne v létě 5 až 6 hodin čistého sluníčka. Přesah střechy a chráněné stanoviště, by se pak mohly postarat o nezmrzlou úrodu ještě v listopadu. Jestli ani tohle nezabere, tak krom skleníku to asi nemá cenu pěstovat. V sadu to buď omrzá, nebo to pálí letní slunce, či to mordují sucha, kroupy, slimáci, vítr, to je pořád něco S2 .
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1283
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Satan » 21 dub 2017, 23:42

Actinidia chinensis , 15 m velké ,dnes jsem našel super liánu :D , má spoustu poupat a ještě plody z minulého roku.ObrázekObrázekObrázekObrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod ivan » 22 dub 2017, 07:19

Satan- Táto zanedbaná chinensiska neni omrznutá- takže v mieste výsadby asi nemrzlo.
Bola tu už debata, že kam actinídie vysádzať, ja ich mám na južnej fasáde záhradného domku ( vtedy som vôbec netušil, kam ich zasadiť - ale urobil som dobre- mávam napr. aj v teplých zimách -15 až -18 bežne, aj sneh je u nás na záhrade aj o 1-2 týždne dlhšie ako v okolí- tak to bolo aj tento rok- nikde na okolí už nebol sneh- u nás súvislá vrsta),na záhradu mi prakticky od 1/2 novembra do 1/2 februára nesvieti vôbec slnko, pôda ťažká ílovitá ( čiže pôda chladná- pieskové pôdy sú teplé) každé miesto- záhrada má svoje špecifiká, nedá sa urobiť jednoznačné šablóna, kam ich vysadiť, Je pravda, že na južnej fasáde pučia skôr, ale za tých viac ako 20 rokov pestovania - napr. chinensisky ( pučia neskôr ako kolomikty alebo arguty) takto zmrzli len vlani( a to zmrzlo aj ročné drevo, z ktorého rástli mladé výhonky a nerašili ani po mesiaci- takže radikálny rez)- ale to boli prekonané 65 ročné teplotné rekordy a 3 dni mrazivé noci. Ak by som ich mal vysadené nechránené zo severu- takto neskoro- koncom apríla by už boli taktiež narašené a zmrzli by . Takže je tu kombinácia- veľmi " nadbehnutá" vegetácia a neskoré mrazy. Kolomikty a arguty mi omrzali ( nie celkom zmrzli)častejšie, lebo tie boli vždy v predstihu pred chinensiskou. A vyššie ( 28.3.) je chinensiska fotená koncom marca, teploty - 3°C jej vôbec neublížili- to na koniec marca a aj začiatok apríla je u mňa normálna teplota...
A keďže niektorým neprosperujú na slnečnom "výpeku"- ja tu s tým problém nemám - ani pri tých 38°C- nemali actinídie problém- ale asi je to aj tým, že tu mávam veľké výkyvy medzi dňom a nocou- noci aj v lete chladné a silné rosy( najnižšie miesto v obci- otvorené zo severu)- majú radi vlhké počasie- aspoň bezvetrie a rosy- vtedy aj rastú najlepšie...
Ale ako vidno výkyvy počasia nepoznajú hranice- veď aj bežné druhy ako jablone, slivky,vinič, jahody....majú problémy- už druhý rok za sebou....
Naposledy upravil ivan dne 22 dub 2017, 07:52, celkově upraveno 1
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1779
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků