Actinidia chinensis

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod kaossik » 27 pro 2020, 21:59

airbusy píše:Kaossik
Ja som plody Tsechelidis este nejedol, ale co tu pisu, tak vraj su sladsie ako klasicky Hayward. Nebude to tym, ze kupovane plody byvaju podtrhnute? Urcite bude chutovo lepsi Tsechelidis domaci, ako z obchodu.
Pre tvoju nadmorsku vysku by bolo asi vhodnejsie Summerkiwi ako Jintao, kvoli skorsiemu dozrievaniu. Len tieto skore odrody asi tazko zozenieme...Ci uz sa na nich pracuje? :D


No v Lidlu mívají obří kiwi, dovoz z Řecka, takže si myslím že to bude ono. Jasně že bývají plody podtržené, porovnávám ale s běžnými Haywardy v obchodě, tam je to tak 50 na 50, že se to bude dát jíst (alespoň na jablkách), ale u těch mega kiwi jsem toho nikdy nedocílil. I když změknou, mají divnou konzistenci a nedají se jíst lžičkou, jsou takové tuhé, jakoby vláknité. Je možné, že to Řekové prostě nedokážou nějakou rozumě sklízet, což by bylo dost škoda.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1181
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Jožka » 27 pro 2020, 22:40

Když jsem porovnával plody Hayward a Techelidis z obchodu tak Hayward je kyselejsi.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1199
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Stanley_51 » 27 pro 2020, 23:11

airbusy píše:Ty si vysieval semena deliciosy v danom roku, ja som hovoril o chinenskach,

Jsi vedle jak ta jedle, vysel jsem chinensisky, žádné deliciosy.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9218
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod airbusy » 28 pro 2020, 09:04

Stanley
A z akej odrody chinensky boli tie semena, co si vysieval?
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod izi » 28 pro 2020, 09:08

airbusy píše:Milos, tak to je parada, prvy krok mame, uz len zohnat Sanuki Gold a mozeme sa pustit do opelovania :) Ale samozrejme sa to da skusit aj s inou zltou odrodou...

Nemate nahodou niekto znameho vo Vietname? Predavaju tam celkom lacno stepene chinensky ako Hongyang, Donghong, Jinyan, aj Xuxiang, zeby nam to tam kupil a poslal :D

Netreba sa hnať za nedosiahnutelným. Treba pracovať stým, čo máme. Nikto ti nezaručí, že múdry chlap a krásna žena budú mať krásne a inteligentné dieťa.
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod izi » 28 pro 2020, 09:14

airbusy píše:V literature sa pise, ze pomer samcich a samicich rastlin pri vyseve semien A. chinensis byval zhruba 1:1.

S tým pomerom tiež viem potvrdiť 1:1. Môj bývalý šéf, ešte za komančov niekde zohnal plod kiwi. Semana vysial, vyrástli mu iba dve rastliny. jeden samec a jedna samica. takže pomer 1:1 S14
Ale ja som tiež niekde našiel v literatúre ten pomer dokonca až 9:1 v prospech samcov.
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod izi » 28 pro 2020, 09:25

kaossik píše:
Já se teda musím přiznat, že plody Tsechelidis zkouším z obchodu už druhým rokem a zatím žádný pokus nedopadl chuťově dobře. Nepomáhá ani dozrávání s jablky, chuť mi v nejlepším případě připadá jako Hayward ředěný vodou v poměru 1:1, raději tedy menší plody, ale s dobrou chutí. Ze žlutých kiwi je dle mého názoru nejlepší Jintao (Jingold), který je ale bohužel spíše do teplejších oblastí.

S tým Tsechelidisom je to nejaké divné. Samozrejme, že v náších podmienkach sú všetky plody podtrhnuté, a oberané sotva na hranici botanickej zrelosti. O konzumnej zrelosti sa vôbec nedá hovoriť. Tento rok som ich oberal asi ako posledný niekedy po pol novembri. Dozrievať som ich nechal v izbovej teplote. Prvý dozrel tesne pred sviatkami, s bol výbornej, vyváženej chuti. Druhý nasledoval o pár dní v rovnakej kvalite. Ďalšie však sú hotové fiasko. Chuť nijaká, skôr kyslá a dužina - neviem nájsť ten správny výraz - povedal by som zrebná.
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Stanley_51 » 28 pro 2020, 09:48

airbusy píše:Stanley
A z akej odrody chinensky boli tie semena, co si vysieval?

A ty si jako myslíš, že já si pamatuji po 35 letech odrůdu ? Možná máš fenomenální paměť, já, bohužel, už pouze Alzheimera. Ale vím, že na krabičce bylo napsáno Actinidia chinensis. Bylo to poprvé, co jsem vůbec kiwi viděl a jedl ( přivezla ho manželka ze Španělska ). O nějaké deliciose jsem v té době ani neslyšel. Jen vím, že na kytkách jsem měl cedulku A.chinensis.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9218
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod kaossik » 28 pro 2020, 10:41

Stanley_51 píše:A ty si jako myslíš, že já si pamatuji po 35 letech odrůdu ? Možná máš fenomenální paměť, já, bohužel, už pouze Alzheimera. Ale vím, že na krabičce bylo napsáno Actinidia chinensis. Bylo to poprvé, co jsem vůbec kiwi viděl a jedl ( přivezla ho manželka ze Španělska ). O nějaké deliciose jsem v té době ani neslyšel. Jen vím, že na kytkách jsem měl cedulku A.chinensis.


Tak to ale musela být deliciosa. Před 35 roky se deliciosa ještě běžně označovala jako chinensis (a stále to trvá) a jediná komerčně pěstovaná odrůda byla Hayward.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1181
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod airbusy » 28 pro 2020, 10:52

Stanley
Prepáč moju smelú otázku, ja sa polepším :D Ešte som mal jednu smelú otázku v sekcii Názory, pripomienky a nemám odpoveď :)
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod airbusy » 28 pro 2020, 11:09

kaossik píše:
Tak to ale musela být deliciosa. Před 35 roky se deliciosa ještě běžně označovala jako chinensis (a stále to trvá) a jediná komerčně pěstovaná odrůda byla Hayward.


Napriklad odroda Hort16A vznikla z krizenia vykonaneho v roku 1987, semenace plodili v roku 1991 a bola vybrata rastlina s najlepsimi vlastnostami zo 321 semenacov. Cize semenace zacali plodit po 4 rokoch. Neviem, ci robili umelu stimulaciu kvitnutia, ako tu pisal Milos, ale skor nie ako ano...Podla mna klasicke polne pestovanie. Na komercne trhy bola uvedena v roku 2000.
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Stanley_51 » 28 pro 2020, 16:42

kaossik píše: Tak to ale musela být deliciosa. Před 35 roky se deliciosa ještě běžně označovala jako chinensis (a stále to trvá)

No tak to nevím, beru to podle toho, co tam španěláci napsali.Takže mám otázku do pranice. Čím se odlišuje chinensis od deliciosy ? Nějaké znaky, habitus atd. Rád bych v tom měl jednou provždy jasno.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9218
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 28 pro 2020, 18:28

milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod kaossik » 28 pro 2020, 22:54

Stanley_51 píše:No tak to nevím, beru to podle toho, co tam španěláci napsali.Takže mám otázku do pranice. Čím se odlišuje chinensis od deliciosy ? Nějaké znaky, habitus atd. Rád bych v tom měl jednou provždy jasno.

Otázka chinensis a deliciosa je dost složitá. Dlouhou dobu existovala jen chinensis, to rozdělení na dva druhy je celkem nedávné. Dostal jsem pod stromeček tuto knihu z roku 2016, kde jsou opět jen jako dvě varianty jednoho druhu. Základní rozlišovací znak je barva dužiny, chinensis chinensis je žlutá, chinensis deliciosa je zelená. Deliciosa má plody a větve chlupaté a chinensis holé.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1181
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod airbusy » 29 pro 2020, 00:12

Kaossik
Ano, uz su uvadzane ako A.chinensis var. chinensis a A. chinensis var.deliciosa. Moja teoria je, ze kedze je to vsetko z Ciny, tak to dali ako druh A.chinensis, aj štátostrane to robi lepsiu reklamu ako A. deliciosa :D Geograficky areal prirodzeneho vyskytu oboch skupin sa do istej miery prelina, takze je mozne, ze geny sa asi premiesavali. Vyskytuju sa aj chinensky s jemne zelenou duzinou. Ja by som z mojho chabeho pozorovania este pridal ako rozlisovaci znak tvar očka - chinensis ho ma oblickoveho tvaru. Deliciosa take nevyrazne, az skryte. Ktovie, ako je na tom s morfologiou odroda Jinyan, ktora vznikla z krizenia s A. eriantha... :D
Ono ti Cinania nevedeli prekusnut, ze Novozelandania ich predbehli v slachteni a vytvorili celosvetovo uspesnu odrodu Hayward, ktora je dlho monopolna na trhu. A pritom je v Cine obrovska variabilita druhov, foriem, prirodnych selekcii a je to domovska krajina celeho rodu, mali to priamo pod nosom. Vela cinskych odrod bolo selektovanych rovno v prirode. A dost neskoro zacali robit systematicky botanicky vyskum a zbierat zaujimave genotypy. Tak teraz dobiehaju zameskane...

Kaossik, ale co to mame my za Sorelli, ked je to chlpate a ocka su nevyrazne? :(
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků