Actinidia chinensis

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod onry » 15 úno 2016, 19:55

milos 51 píše:Kiwi džem se zeleným pepřem : Na 1kg oloupaných plodů 0,30kg krystal. cukru a kávovou lžičku zeleného nebo červeného pepře.Nechat přes noc proslazovat a druhý den klasickým způsobem vyrobit džem. Neboj se ,není ostrý. Chutná i vnučce.

Měl jsem možnost ochutnat džem kiwi arguta + jablka + rozmarým je to paráda. Jablka udrží trochu lepší barvu - není to tedy jak kravěnec A Rozmarýn doplní chuť na novou úroveň.
onry
člen
člen
 
Příspěvky: 431
Registrován: 16 říj 2008, 15:46
Bydliště: 16km jižně od Brna, 192 n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod petrlcr » 15 úno 2016, 20:55

Také jsem o kukuřici četl a přesnou odpověď proč tomu tak je neznám a ani nechci dohledávat.Až tak mě to nezajímá. Ovšem semenářství kukuřice je velice složité. Myslím, že když vysejete odrůdu kukuřice a neumožníte opylení jinou odrůdou, tak semena nebudou klíčivá. Tedy myslím, že by mohl být pravým důvodem změny chuti cukrové kukuřiceopylené jinou právě fakt, že je opylená a klíčivá a to může mít vliv na chuť.Neberte mě za slovo, nejsem agronom. Nemusíme chodit daleko z tohoto fóra. Neopylené plody tomelu, mají také jiné vlastnosti, než opylené. Již jen to, že budou pravděpodobně bezsemené. Podobně to funguje i u bezsemených citrusových plodů a pod. Mnoho rostlin, ač jednodomých, není samosprašných, tedy ani mnoho jedinců stejné odrůdy se neopylí. Ale vsadil bych se, že opylovače, tedy pokud k opylení dojde, nemůže mít u ovoce, či zeleniny vliv na tvar, či chuť plodu, tedy ne při dobrém opylení. Zkuste ten klasický Mendelovský pokus s dědičností hrachu. Na bliznu rostliny zelenoplodého hrachu naneste pyl žlutoplodého. Všechny hrášky v lusku budou zelené. Pokud je vysejete, budou již platit Mendelovy zákony. Část potomstva bude žlutoplodá, část zelenoplodá. Ale až plody dceřiné populace. S pozdravem Petr.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 16 úno 2016, 18:05

Onry: Nepíšeš o jakou odrůdu kiwi jde. Pokud je to Solo mini nebo problematická Jenny ,tak ani větší plody nečekej a raději ji hned přeroubuj. Teď koncem února by to snad mohlo jít i z keře na keř. Hlavně si tam přiroubuj toho samce ze skleníku.
Na velikost plodu má vliv kvalita pylu a opylení ,správně načasovaná doba ,vlhkost ,teplota ,denní doba .Na včely se už nedá spolehnout. Proto se všude přechází na umělé opylování. Mám několik rostlin a stejně když kvetou, trhám samčí květy a pomáhám s opylováním.Na bambusové hůlce mám kolíček na prádlo ,abych dosáhl do koruny.Čím lépe opyleno,tím více vznikne semínek v plodu a tím je plod větší. A naopak. Kdysi ,když jsem neměl samčí rostlinu jsem použil rozkvetlou Jenny .Uvádí se samosprašnost ,tak by mohla i opylovat. Nikoliv! Plody byly velké jak ořechy .Opyleno ,ale špatně.
Rozkvetlé samčí květy je možné přibrzdit celé v ledničce .Týden bez problému. Nejprve jsem je nechával celé, teď stříhám nůžkami jenom pylové kuličky -váčky. Píše se ,že pyl je citlivý na vlhko, kvalita rychle klesá. Jde o to ,jak ho uchovat životaschopný až do příštího roku.
Kiwi džem jsem dělal klasicky (Jaroslav Balaštík :Konzervování v domácnosti 1977) prudkým vařením po malých částech.Kiwi má málo pektinu, proto je možné přidat jablka nebo želírovací cukr. Je dobrý taky se zázvorem.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod onry » 16 úno 2016, 22:34

Mám odrůdu prý původem ze Židlochovic,napěstována v Agro Tuřany , prý velkoplodá (ne Jenny). Samce jsem očkoval do koruny předloni, ale docela pozdě- očka srostla, ale výhony vyhnaly až loni jeden cca 30cm a druhý 15cm. Mam tedy obavy zda vyzrály a jak dopadnou na jaře. Zkusím tedy ještě teď toho samce naroubovat na jinou větvičku.
onry
člen
člen
 
Příspěvky: 431
Registrován: 16 říj 2008, 15:46
Bydliště: 16km jižně od Brna, 192 n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 27 úno 2016, 19:16

Pokud je to tak ,jedná se o odrůdu Ashoka .A pěstuje ji tam pan Jan Urbánek. A od něj se dostala do Tuřan.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Jana » 29 úno 2016, 01:34

Milos 51

Tak džem jsem zkoušela. S pepřem a banány, nějak doma zbyly. A můžu říct že moc dobrý. Pepř není cítit a barva není tak kaki. Dík za recept.

Jana
Jana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 111
Registrován: 30 lis 2014, 03:56
Bydliště: Kněžmost Český ráj 246 n. m. n.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Stanley_51 » 27 bře 2016, 16:03

Využil jsem dnešní trochu lepší počasí a přirouboval jsem do svého samce tři rouby Sorelli a tři rouby Starelly. Míza už začala silně tlačit, tak doufám, že na xlipakátý pokus se zadaří.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 27 bře 2016, 18:11

Loni jsem rouboval úspěšně už 17.1. a letos 12.2. Pokud jsem to dělal později, tak obrovský tlak mízy nafouknul i vulkanizační el. izolačku. Mohl bys Stando popsat tu metodu nebo dát fotku?
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Stanley_51 » 27 bře 2016, 19:09

Popíšu to jednoduše - všechno jsem rouboval do rozštěpu, alébrž jiné metody jsou my zapovězeny ( neumím ). Je fakt, že to začalo okamžitě téct všude okolo pásky, ale u nás zatím počasí nedovolovalo dřívější roubování. Ještě jsem to šel nafotit aspoň mobilem.
Obrázek
upload an image
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 27 bře 2016, 20:03

Dík. Já dávám jednoočkové rouby, tady to vypadá na dvouočkové. Možná bys mohl na některý dát mikro. sáček s ustřiženým růžkem a s mokrým ubrouskem ,či vatou uvnitř a zvýšit tak vlhkost kolem roubu.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Stanley_51 » 27 bře 2016, 22:51

No vzhledem k tomu, že tady stále mrholí, ráno jsou mlhy a hezky ještě nebylo, tak mi to přišlo jako zbytečné. Ale můžu to doplnit, tím nic nezkazím.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod caver » 27 bře 2016, 23:13

Ahoj,

držím palce, Stando, ať se daří.
jen pro informaci, včera jsem se vrátil ze Slovinska, zastavoval jsem se v Bilje (pro neznalé jedna z největších množíren kiwi v Evropě), chtěl jsem vzít známým Sorelli a opyloveče Balen. A měl jsem smůlu, mluvil jsem s jejich agronomkou, tyhle dvě odrůdy už nebudou k dostání pro volný trh. Na přelomu roku přijeli Talijáni, zrušili licence na drobný prodej a množení vůbec, příkaz zničit namnožené rostliny i matečnice, Odteď bude Sorreli a Balen v prodeji jen v Itálii a to prío komerční pěstitele v rámci velkoobjednávek. Volný prodej tedy vydržel ani ne 6 let.
Kdož je máte, hlídejte si je:-(
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 460
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod chemik909 » 27 bře 2016, 23:15

S8
MArtin
Uživatelský avatar
chemik909
člen
člen
 
Příspěvky: 491
Registrován: 09 led 2013, 18:45
Bydliště: Ostrava

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 28 bře 2016, 00:26

Martine dík za informaci. My jsme se vrátili předevčírem z Itálie ,kde jsme chtěli koupit novou chinensis Dori.Taktéž neúspěšně. Právo k množení zřejmě koupila nějaká firma.
K opylovači Belenu mohu z vlastní zkušenosti říct jen to
,že roste velice mizerně a Sorellu jsem vždy opyloval semenáčem chinensisky.Ono je to těm holkám celkem jedno :P
Ještě k tomu roubování. Já jsem rouby před roubováním celé i s očkem namočil do parafínu a až potom jsem seříznul klínek.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 28 bře 2016, 09:57

Jednoočkový roub potažený parafínem. Do rozštěpu.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 38 návštevníků