Actinidia chinensis

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 29 srp 2020, 08:06

Ivan já se domnívám ,že se jedná o normální červenou odrůdu kiwi chinensis "Zespri red" a to není až taková novinka a informaci si může každý vyhledat . Ale Jožka má teprve semenáčky z této odrůdy ,tzn. že se to budou muset nejprve rozdělit na samečky a samičky . Ale i ti samečci budou mít obrovskou cenu . To poznáš už příští rok ,až se ta tvoje princezna bude chtít sobášit a ty nebudeš mít pro ni červeného ženicha . :lol: Pochopitelně si nakonec vezme i toho zeleného a nebo žlutého ,ale ty děcka budou strakaté :lol:
Děcka-filii -tedy potomstvo ze semen z takto vzniklých plodů. Plody pochopitelně bude mít mateční rostlina furt stejné ,ať je samec jakýkolil . A toto bude určitě problém i u semenáčků pana Fridricha . Neznáme otce . Odrůda Zespri red určitě nebude opylována na plantážích speciálním červeným samcem (ze kterého vznikl tento hybrid) ,ale obyčejným pylem ,který se používá i na jiné chinensisky . A možná záměrně proto ,aby potomstvo nebylo čistokrevné .
Naposledy upravil milos 51 dne 30 srp 2020, 08:44, celkově upraveno 2
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod airbusy » 29 srp 2020, 08:49

milos 51 píše:Ivan já se domnívám ,že se jedná o normální červenou odrůdu kiwi chinensis "Zespri red" a to není až taková novinka a informaci si může každý vyhledat . Ale Jožka má teprve semenáčky z této odrůdy ,tzn. že se to budou muset nejprve rozdělit na samečky a samičky . Ale i ti samečci budou mít obrovskou cenu . To poznáš už příští rok ,až se ta tvoje princezna bude chtít sobášit a ty nebudeš mít pro ni červeného ženicha . :lol: Pochopitelně si nakonec vezme i toho zeleného a nebo žlutého ,ale ty děcka budou strakaté :lol:


Len aby do toho sobasenia cervenej princezny nevstupil Ded Maroz a bude aj po sobasi, aj po deckach :-D Princeznicka otvara kvety skor nez zlty a zeleny princovia? :-)
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod izi » 29 srp 2020, 11:53

Mládenci asi takto:
Miloš, nikdy som nevynikal v genetické, ale pokiaľ si dobre pamätám, tak znaky jedného z rodičov ma až potomstvo. A tým nie je opeleny plod, ale semena vnom obsiahnuté. Čiže susedova Mara bude stále Marou, či sa vyspi z černochom, alebo eskimakom. Deti to už ale budú zaujímavé. :lol:
Na opelenie by sa dal použiť Mirov Strakov semenac "Hort 16A Straka" .
Mato, je známe, že chinensky sú haklivejsia na mráz, ale keby sme boli zo všetkého predops..ti, nepestovali by sme ani zemiaky. Ja viem, že raz ten rok s veľkým "R" príde, ale dovtedy sa tešme z urody S6
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod kaossik » 18 říj 2020, 10:31

K diskuzi o červených ochlupených Sorelli, které mám já a airbusy (a myslím ještě další), toto je semenáč žlutého kiwi Dori z kupovaného plodu. Morfologicky je stejný jako ty naše Sorelli, všechny semenáče vypadají stejně a mají ochlupení.

Obrázek

Obrázek
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1157
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod airbusy » 18 říj 2020, 12:37

Vdaka za tie fotky kaossik, uvidime, co z tej nasej kvazi Sorelli vykvitne. Este ma napadlo, ze by sme v case dormancie mohli spravit fotky pukov napriklad z Milosovej Sorelli a z tej nasej kvazi Sorelli, ci bude rozdiel.
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod kaossik » 18 říj 2020, 12:41

Jasné to bude až s plody, ale u mě to bude ještě běh na dlouhou trať. Nemám místo na samce tak jej chci přiroubovat na rostliny, ale letos ještě nebylo kam, tak s trochou štěstí bych mohl mít první plody za 2 roky, a to za předpokladu, že příští rok se povede roubování a že se vytvoří květní pupeny a nic nezmrzne. Takže v reálu tipuji tak 3-4 roky.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1157
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod izi » 19 říj 2020, 08:31

Pokiaľ som neabsolvoval vysokú školu vrúblovania u Miloša, chodil som pre samčie kvety takmer 70km. Ty určite budeš mať niekoho bližšie v svojom okolí.
Ja len preto, že aj toto je jedná z možnosti ako si skrátiť čakanie na prvú úrodu.
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod kaossik » 19 říj 2020, 14:33

No je fakt, že už mám kvetoucí samce argut, ty by se mohly i potkat ve kvetení a chinensis opylovat a nemusel bych ani jezdit po okolí.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1157
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod smudlinka7 » 01 lis 2020, 20:18

Chinensis může oplodňovat Arguta? Koupila jsem Sorelli, jenny, ale samce chinesis jsem nikde neviděla. A jak daleko může být samec od samice?
Děkuji
smudlinka7
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 1
Registrován: 11 říj 2020, 18:53

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod kaossik » 01 lis 2020, 20:35

smudlinka7 píše:Chinensis může oplodňovat Arguta? Koupila jsem Sorelli, jenny, ale samce chinesis jsem nikde neviděla. A jak daleko může být samec od samice?
Děkuji


Pozor Jenny není chinensis, ale deliciosa. Takže pro tu koupit samce deliciosa, ti se celkem prodávají. Pro Sorelli to chce samce chinensis a ti se u nás prakticky neprodávají, na jaře jsem kupoval minkimale v Droždíně, ale chcípnul. Nevím jestli je ještě mají. Koukal jsem i v Německu minkimale je asi jediný co se prodává, ale letos už všude vyprodaný, nedivím se ..
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1157
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod kaossik » 05 lis 2020, 19:06

Dneska mi z Francie dorazily sazenice odrůdy minkigold a samec, jdou do květináče a příští rok půjdou na roubování. Také jsou ochlupené s červenými řapíky.

Obrázek


Obrázek
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1157
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 05 lis 2020, 20:57

Výborně!! Jakube gratuluji k rostlinám . Mohl bys prosím napsat něco bližšího k této odrůdě ? Nemůžu nic najít . Kde vznikla , jak velké má plody a hlavně by mě zajímalo jaký tvar mají očka . Jestli se opravdu podobají těm chinensiskovým . Já jsem na těch mých naroubovaných žádné takové očko nenašel .
A mám taky dobrou zprávu . Naše spolužačka z Lednice měla letos pěknou úrodu na chinensisce Sorelli . A v Letovicích !! A co je důležité ,opylené to bylo originál Belenem . Chinensisky kvetou dřív ,takže kvetla jenom Sorelli a Belen - nic jiného . Obě rostliny koupila ještě v době ,kdy se u nás normálně prodávaly . Patentované a stažené z prodeje byly až později . Zamluvil jsem dva plody ( jsou už v ledničce ) a veškeré odřezané větvičky S6
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod airbusy » 05 lis 2020, 21:08

Kaossik
A co stoji taka sranda z Francuzka? :-) Vyzera to byt akoby nejaky hybrid, dobry napad s tym stepenim, treba mat zalohy v pripade nepriaznivych rokov, aby bola nejaka zaloha.

Milos, na tu origo Sorelli som zvedavy, potom prosim skus ziskat nejake fotky z dozrievania plodov, hlavne ich velkost. A urcite skus nastepit na porovnanie, ci to bude to iste, ako mas ty.

Tu som nasiel video jedneho Ukrajinca zo Zaporozia, pestuje aj Sorelli a pride mi dost velka. Potom tam ma este nejaku minigold zltu, ale ta je ako orech velka. Ved kuknite...
https://youtu.be/qD_uiGYLeJs
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod kaossik » 05 lis 2020, 23:53

O té odrůdě jsem toho moc nenašel, měla by mít menší plody (3-5 cm) takže myslím, že něco jako to malé žluté kiwi co má ten ukrajinec. Ze žlutých kiwi je to momentálně jediná odrůda, která se dá u nás koupit (koupil jsem na jaře v Droždíně, ale obě rostliny zašly), momentálně je ale všude vyprodáno, hodně se prodávají v německu, udává se mrazuvzdornost do -15°C (nic moc). Tvar listů je dost odlišný od té "Sorelli" co mám a úplně jiný než u delicios, je takový uzší a jde do dlouhé špičky, na okrajích pilovitý, možná je to kříženec s nějakým drobnoplodým druhem. Já to kupoval hlavně kvůli tomu samci, ta samice je spíš pro zajímavost a případně kdyby se "Sorelli" ukázala že není žlutoplodá, abych to měl čím oroubovat. Samice a samec mě vyšli asi na 50 EUR vč. poštovného, mají tam žlutoplodých odrůd více - https://www.achat-vente-palmiers.com/fr/ .


Obrázek
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1157
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 06 lis 2020, 01:58

airbusy: Fotka plodů té originál Sorelli z Letovic je na str. 78 z 8.11. 2019 . Je to ten poslední obrázek
https://postimg.cc/jws34Kth
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: J.K. a 6 návštevníků

cron