kiwi

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: kiwi

Příspěvekod LubošM » 30 bře 2020, 20:12

Loni na podzim před mrazy jsem jednu malou rostlinku s listy v květináči přemístil dovnitř na okno a po mrazech k ní přidal i druhou bez listí. Ta za krátkou dobu obrostla novými listy. Obě rostliny asi 1 měsíc vegetovaly, ale potom začaly listy jeden po druhém odcházet, vypadalo to podobně jako na fotce. Nakonec obě rostliny přes veškerou péči zahynuly. Domnívám se, že minikiwi nutně potřebuje dostatečně dlouhou zimní přestávku, jinak přestane růst a uhyne. Možná měly na zaskleném balkoně díky prodlouženému podzimu a brzkému nástupu vegetace zimní přestávku příliš krátkou.
LubošM
nováček
nováček
 
Příspěvky: 144
Registrován: 01 led 2011, 18:36
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: kiwi

Příspěvekod Simon » 31 bře 2020, 22:19

To zní jako rána s manželkou :-D
Uvidíme, otrhal sem nemocný listy, nějaký další výhonky má. Tak v nejhorším zvolíme na trápení jinou kytku
Simon
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 3
Registrován: 28 bře 2020, 14:57

Re: kiwi

Příspěvekod antarian » 01 dub 2020, 11:18

Hoja, jen pro zajimavost...

Pokud listy omrzly v podstate vsechny rasici pupeny, nebo jiz rozvinute listy jsou cerny od mrazu...

Vzpamatuje se to? Jen ty listy, kmen, vyhony jsou ok...

Obrázek

Takhle ted vypada vse az na par pupenu co jsou ok (opozdene) a nejake odrudy to kupodivu zvladli skoro bez uhony, pote co jsem prosel celou zahradu ... Tohle ale plati tak pro 80%
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: kiwi

Příspěvekod Hofis » 01 dub 2020, 12:01

To, co je černé, se už nevzpamatuje. Ale rostlina už je větší, vyjedou nové výhony z těch ještě zelených pupenů, případně se vytvoří nové záložní pupeny v místech, kde ještě vůbec žádné nejsou, ze kterých vyjedou nové výhony. Mráz je problém pouze u velmi malých rostlin, kde promrzne i dřevo v míze, anebo když přijde později, když už jsou pupeny diverzifikované a výhony dlouhé. Pak by mohl být problém.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: kiwi

Příspěvekod airbusy » 02 dub 2020, 07:33

Hofis píše:To, co je černé, se už nevzpamatuje. Ale rostlina už je větší, vyjedou nové výhony z těch ještě zelených pupenů, případně se vytvoří nové záložní pupeny v místech, kde ještě vůbec žádné nejsou, ze kterých vyjedou nové výhony. Mráz je problém pouze u velmi malých rostlin, kde promrzne i dřevo v míze, anebo když přijde později, když už jsou pupeny diverzifikované a výhony dlouhé. Pak by mohl být problém.


Horsie bude, ak pri tychto mrazoch popraskaju cele vyhony, miazga uz dost silno prudila, takze ked to zamrzne a popraska, moze odist cela rastlina.
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: kiwi

Příspěvekod Hofis » 02 dub 2020, 11:58

Ano, pokud popraská dřevo v míze, pak je opravdu zle. S13
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: kiwi

Příspěvekod dzani696 » 28 kvě 2020, 14:21

Neviete aká by to mohola byť odroda? A či sa jedná o samicu alebo samca.
Obrázek táto fotka je blbá ale je panašovaný.

Obrázek

Obrázek
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 866
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: kiwi

Příspěvekod J.K. » 28 kvě 2020, 14:58

Fotky blbe, ale na 99% samec kolomikty.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: kiwi

Příspěvekod Hofis » 28 kvě 2020, 15:45

Souhlas
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: kiwi

Příspěvekod izi » 29 kvě 2020, 06:45

Podla listu kolomikta, podla kvetu samec. Čiže súhlasím s J.K.
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: kiwi

Příspěvekod Josef » 07 bře 2022, 11:22

Předem Vám děkuji za Vaše poznatky. Když byly sazenice mladé, tak do 3 - 4 let, tak jsem je každý rok na zimu zabalil do pytloviny a nechal tak až do zmrzlých. Jak dorostli do požadovaných vedení a hlavně zesílili, tak jsem je zabalil do topenářských šedých izolačních trubek. Jsou půlené, rychle se dají nasadit i sundat. Pár let jsem je na léto vždy sundal a nasadil zase až na zimu, nyní poslední roky už je tam nechávám trvale.
Napřed jsem to dělal na drátěnce, pak i na T vedení, které podle mého názoru je daleko jednodušší pro pěstování kiwi než drátěnka a to s ohledem i na řez. Každé má podle mě svoje. Část drátěnky mám vysokou kolem 180 cm, tuto část přikrývám v tuto dobu dvojitou bílou netkanou textilií, tohle se mně zatím osvědčilo nejvíce, no a na T vedeních vysokých 2 m mám jen na kmenech nasazenou top. izolaci. To jsou arguty. Kolomikta chce opravdu asi jenom polostín nebo stín. Na přímém slunci mně nešly, malé přírůstky, pálili se jim listy na letním slunci... Přesadil jsem je na stanoviště téměř do stínu a neskutečně se rozjely.
Daleko široko zde nikdo toto ovoce nepěstuje, není zde možnost v těchto podmínkách se s někým poradit a vyměnit zkušenosti. Já smekám před panem J.K, že si dává takovou práci s ochranou proti mrazu. Dříve jsem zkoušel natírat kmínky i bílím nátěrem, tak jak se to dělá u stromů, to se mně však neosvědčilo, už to nedělám. Osobně si myslím, že pod tou topenářskou izolací se nějak teplota kmínků na jaře nezvyšuje, možná třeba v letních měsících, ale to rostlině nevadí. Na léto, po zmrzlých, se to dá vždy rychle sundat.
Ještě jednou Vám děkuji za názory a přeji Všem hodně pěstitelský úspěchů.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 587
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: kiwi

Příspěvekod dzani696 » 07 bře 2022, 15:03

Dnes som v Lidlu narazil na červené kiwi,odroda:Oriental red.Nato, jak bolo tvrdé bolo až medovo sladké S6 S6 chcelo by to vrúble. Fotku nemám zežral som ho po ceste. :D
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 866
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: kiwi kolomikta

Příspěvekod vrana » 09 bře 2022, 17:56

Obrázky jasně ukazují samce kolomikty.Kolomiktě jakékoli ukrývání škodí nechat venku celou zimu případně přihazovat sníh. Ukrýt ji celou v domě je dobré až bude začínat rašit=březen až květen.časem se nechává navždy venku i když pak nejsou plody každý rok.To na třešni také nebývají vždycky.Potom v létě je dobré ji ukrýt před žhnoucím sluncem.I v domě je nutno zalévat,ne málo a ne moc.Posazená ve skleníku brzy chytne svilušku se kterou je těžký boj,často rostlina uhyne.Já to léčil tak, že jsem to i s květináčem po květnu postavil do trávy venku,tam je tolik masožravých svilušek,že brzy tyto býložravé zlikvidujou.Býložravé lze zpozorovat když se na listech objevují malé bílé tečky a pavučinky.Bílé tečky jsou vysáté a odumřelé buňky.Má ráda spíše polostín,jižní strana budovy jí nesvědčí.Horší bude sehnat samici,aby byly i plody,opyluje se to větrem.Dát do googlu slovo Vitakola,ale nebrat ji u podvodných firem,které ji nabízí za99kč.Já někdy opylil z květu na květ.Nesnáší příliš vyschlé místo,ani zabahněné.V přírodě rostou na dálném východě kde prší dvakrát víc než tady,ale jsou na svazích,odkud voda rychle steče.Pár sazenic by měli mít v Průhonicích v obchůdku.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Předchozí

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků