Řez rostlin

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Řez rostlin

Příspěvekod Pavla » 10 čer 2007, 12:30

Koncem tohoto měsíce se chystám u argut zkracovat dlouhé ?lahouny na těch myslím 6-7 oček (jak radil p. Hejduk). Nevím ale jestli je mám zkrátit i u mé dvouleté A. chinensis Jenny. Nemá s tím někdo zku?enosti?
Pavla
Uživatelský avatar
Pavla
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 467
Registrován: 06 čer 2007, 09:23
Bydliště: Sezemice

Příspěvekod Stanley_51 » 10 čer 2007, 18:47

Pavlo, pokud má? dost místa, nech chinensis pár let růst aby dosáhlo tak 3m, pak bych teprve zkracoval. Je potřeba aby vytvořilo silné dřevo kmene. Já jsem to takhle udělal a vyhovuje to. Vystříhal jsem v?dy jen výhony, které se mi nehodily a ty jsem následně i zakořeňoval. Vět?ina se chytla, ale proto?e je to samec, tak z toho nic není. Rostlina je ze semene kiwi, dovezeného man?elkou ze ?panělska v roce 1986. Semena jsem stratifikoval a následně vysel. Vy?lo asi 25 rostlin, vět?inu jsem rozdal. Bohu?el semenáče vykvétají a? po 15 a? 20 letech, tak?e mo?ná, ?e tam byly i samice. Nechal jsem si tři rostliny, ale dvě je?tě nekvetly. Ov?em při mém "?těstí" to budou také samci. Tak?e to je moje anabáze s chinensis. Navíc tím pádem ani nevím, co je to za odrůdu.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Příspěvekod Pavla » 10 čer 2007, 19:49

Poté co jsem dnes odpoledne nad Jenny několikrát stála a usilovně přemý?lela :D , jsem k tomu taky dospěla. Letos nechám ?lahouny růst a povedu je po drátech (i kdy? mám takový dojem, ?e ty 3 metry je?tě letos zvládne :shock: ) A nějak tvarovat řezem ji budu nejdřív od pří?tího roku.
Vím, ?e je na to je?tě hodně brzo, ale zakrývá? nějak ty své chinensis v zimě?
Pavla
Uživatelský avatar
Pavla
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 467
Registrován: 06 čer 2007, 09:23
Bydliště: Sezemice

Příspěvekod Stanley_51 » 10 čer 2007, 20:47

Já je mám volně, vlastně se o ně vůbec nestarám, tím ?e to je jenom samec, tak mám asi men?í starost. Ale ani vloni v zimě, kdy? byly ty velké mrazy, se mu nic nestalo. Já toti? rostliny pěstuju dost spartánsky a co nepře?ije, nemá u mně co dělat. Na druhou stranu, kdy? někomu dám rostlinu kterou jsem vypěstoval, je tě?ké ji normální péčí zničit. Co? se nedá říci o rostlinách ze specializovaných zahradnictví. Tyto rostliny jsou vět?inou choulostivé ( neb jsou ze skleníků), a proto vět?inou po čase zajdou.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Příspěvekod Tchorik » 10 čer 2007, 23:40

Jeeeee, Stanley_51, tak to jsi ten pravy, u koho bych mela nejak vyzebrat nejake rostliny :wink: . Mam pocit, ze letos mam obzvlast dobry rok v niceni veskereho uzitecneho rostlinstva. Zato plevelu se u me fakt dari - nemate nekdo zajem? Mam fakt odolne a vytrvale druhy :lol:.
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

Příspěvekod Pavla » 11 čer 2007, 13:01

Nevím jestli jsem řez actinidií dobře pochopila - dneska jsem u samce (mlad?ího) zkrátila dlouhé výhony na těch asi 7 oček (nepočítala jsem je, ale tak nějak odhadovala) a teď nevím jestli bych neměla probrat výhony, které letos kvetly? :roll:
Pavla
Uživatelský avatar
Pavla
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 467
Registrován: 06 čer 2007, 09:23
Bydliště: Sezemice

Příspěvekod Stanley_51 » 12 čer 2007, 14:51

Pavlo, já myslím, ?e je potřeba zakrátit v?echny výhony. Kiwi kvete na nových výhonech. Tak?e pokud odkvetlo,výhony zkra?, aby se vytvořil plodonosný obrost. Víceméně je to u v?ech rostlin stejné.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Příspěvekod Pavla » 12 čer 2007, 21:33

Stanley,
tak jsem si dnes zahrála na střihorukého Edvarda a pustila se do toho mladého samečka - je z něj teď sotva poloviční keř :D . Ale výsledek se mi líbí - u? to není změ? větví a krásně se projasnil a provzdu?nil.
Myslím si, ?e toto jsem měla s keři udělat u? loni. Zítra dám fotku jak teď vypadá.
Samicím teď zkrátím dlouhé ?lahouny a na podzim je taky takhle ostříhám.
A zítra je?tě půjdu na starého samce.
Pavla
Uživatelský avatar
Pavla
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 467
Registrován: 06 čer 2007, 09:23
Bydliště: Sezemice

Příspěvekod Pavla » 13 čer 2007, 21:46

Tak jsem dneska zakrátila a částečně ostříhala samice od p.Hejduka a na podzim řez dokončím.
Na první fotce je sameček před ostříháním a na druhé ostříhaný. Obrázek Obrázek
Pavla
Uživatelský avatar
Pavla
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 467
Registrován: 06 čer 2007, 09:23
Bydliště: Sezemice

Příspěvekod Stanley_51 » 14 čer 2007, 09:00

Koukám, ?e jsi tomu dala opravdu letní fazonu. A na čem to prosím tě pěstuje?, to vypadá jako sí? fotbalové branky. Včera večer jsem obe?el zahradu asi okolo půl desáté ( lov slimáků) a zjistil jsem dal?í morovou ránu. Celá zahrada byla napadena chrousty. Meruňku mi tak o?raly, ?e vypadá jak po krupobití, ale sápaly se i na kiwi. Chinensis jim nejelo, má chlupaté listy, zato arguty pova?ujou za delikatesu. Je to hrůza, tolik chroustů pohromadě jsem viděl jako kluk v Mikulově, ale to je ji?ní Morava. Ale u nás na západě ?
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Příspěvekod Pavla » 14 čer 2007, 10:52

No to ví? - dej mě do ruky nů?ky a něco uvidí?.
:lol:
Pěstuji kiwi na starém fóliáku, přes který man?el natáhl maskovací sí?, ale jak vidí? tak se vůbec neosvědčila. U? mě slíbil, ?e mě mezi ty tyče natáhne dráty - doufám, ?e toto ře?ení bude ??astněj?í.
Pavla
Uživatelský avatar
Pavla
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 467
Registrován: 06 čer 2007, 09:23
Bydliště: Sezemice

Příspěvekod Pavla » 14 čer 2007, 10:55

Jak vůbec vypadá chroust? Myslím, ?e jsem ho je?tě neviděla - nebo jsem nevěděla, ?e je to zrovna on. Mo?ná, ?e se roz?ířili kvůli teplé zimě a vůbec kvůli teplému počasí.
Pavla
Uživatelský avatar
Pavla
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 467
Registrován: 06 čer 2007, 09:23
Bydliště: Sezemice

Příspěvekod Stanley_51 » 14 čer 2007, 13:19

Chroust vypadá jako ?alud, má takovou světle hnědou barvu a velikost cca 3cm. Pozná? ho podle intenzivního brukotu, kdy? letí. Samozřejmě se na jejich zvý?ené populaci podepsala teplá zima. Jinak ale mají 5-ti letou periodu, 4 roky ?ijí v zemi jako larvy a teprve pátý rok vyletují. Jednou za čas je ta populace silněj?í ( co? je asi letos ), a to pak se?erou na co přijdou.
Výhoda je, ?e to netrvá moc dlouho, přesto ov?em doká?ou nadělat paseku.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Příspěvekod Stanley_51 » 14 čer 2007, 13:54

Vyběhl jsem na zahradu a ač je krátce po poledni a chrousti létají v noci, jednoho jsem na?el a vyfotil. Ale nechtěl se fotit, prý není fotogenický. Trochu Actellicu na m?ice ho ale umravnilo, pak u? neprotestoval.

Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Příspěvekod Pavla » 14 čer 2007, 14:08

Tak s ním jsem se asi doopravdy osobně nepotkala. Ale dneska jsem koukala, ?e slimáci bezezbytku se?rali jednu cuketu. I kdy? lep?í cuketa ne? kiwi. :lol:
Pavla
Uživatelský avatar
Pavla
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 467
Registrován: 06 čer 2007, 09:23
Bydliště: Sezemice

Další

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků