Řez rostlin

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Řez rostlin

Příspěvekod Ivi » 07 bře 2013, 13:37

Jelikož už mám obavy argutu stříhat,tak jsem výhony narostlé v minulém roce ohnula ve výšce,kde bych chtěla mít kmínek do pravého úhlu.A teď mi není jasné jsetli z vodorovné části budou letos rodit,a pokud ne jak dál tuto část výhonu upravit pro další rok,děkuji.
Ivi
oficír
oficír
 
Příspěvky: 636
Registrován: 20 bře 2011, 14:28
Bydliště: 280 m nad mořem ,SM

Re: Řez rostlin

Příspěvekod Stanley_51 » 07 bře 2013, 13:56

U kiwi je úplně jedno, zda jsou šlahouny vedeny vodorovně nebo svisle, plodí na všech.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Řez rostlin

Příspěvekod LubošM » 07 bře 2013, 19:36

Obrázek
pic upload
Větší úroda je tam,kde je víc plodného obrostu a ten se tvoří lépe na vodorovných větvích viz obr.na str.117 téma Actinidia arguta.Na obr.nahoře je stejná rostlina,u které svislé tažně vypouští pouze na konci několik silných větví,které plodí omezeně.O obecném vztahu mezi sklonem větví a plodností se píše v každé knize o pěstování dřevin,ostatně v přírodě arguta potřebuje vyrůst svisle až na vrchol koruny stromů,tam teprve mají větve vodorovnou polohu,dostatek slunce a mohou plodit.Samozřejmě jsou vyjímky např.u odrůd Issai,Julie a ukrajinské odrůdy křížené s Actinidia purpurea,které mají geneticky zakódovanou vysokou plodnost a plodí hodně i na obrostu svislých tažňů.
LubošM
nováček
nováček
 
Příspěvky: 144
Registrován: 01 led 2011, 18:36
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Řez rostlin

Příspěvekod LubošM » 13 bře 2013, 13:03

J500j píše:Mám len mladé arguty a kolomiktu, majú pomerne tenké drevo, ani nie 3mm možno 1/2cm hrúbka. Sú to len také fúzy.Rozmýšlam že tento rok ešte asi nerežem. Alebo odporučíte niečo iné? NPR. Radikálny rez na koreň aby vyrazilo nové pevnejšie drevo? Alebo mám počkať na májové mrazy ktoré to vyriešia za mňa? Poraďte skúsenejší. :D15 S3 S5 S8 E5 S20
Jano

Pokud se rostliny větví,myslím si,že je nejlepší nechat jen jeden nejsilnější výhon a slabší i starší odstranit.Pokud se nevětví,je zbytečné připravovat rostlinu o dřevo,ve kterém má zásobní látky,nové výhony vyrostou z nejvyvinutějších pupenů.
Ivi píše:Jelikož už mám obavy argutu stříhat,tak jsem výhony narostlé v minulém roce ohnula ve výšce,kde bych chtěla mít kmínek do pravého úhlu.A teď mi není jasné jsetli z vodorovné části budou letos rodit,a pokud ne jak dál tuto část výhonu upravit pro další rok,děkuji.

V místě ohybu vyrostou pravděpodobně silnější výhony,které by se na podzim měly usměrnit do vodorovnější polohy.Zda rostlina začne letos plodit na vodorovné části závisí na velikosti rostliny a odrůdě.Pokud není vodorovná větev tlustší než 8 mm a nebude letos plodit,je možná lepší ji na podzim ustřihnout.Pokud bude plodit,odstraň na podzim na obrostu dřevo tenčí než 4 mm a dále už závisí na prostorových možnostech,obrost je možno řezat na čípky,silnější výhony se mohou nechat delší.
LubošM
nováček
nováček
 
Příspěvky: 144
Registrován: 01 led 2011, 18:36
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Řez rostlin

Příspěvekod Ivi » 14 bře 2013, 11:16

Luboši děkuji,přesně toto jsem potřebovala vědět.Rostliny Geneve by už měly letos poprvé plodit,ale jistá si nemůžu být a ty další jsou mladší,takže uvidím.Hlavně,aby zas nepřišly nečekaně ty mrazíky jako loni.
Ivi
oficír
oficír
 
Příspěvky: 636
Registrován: 20 bře 2011, 14:28
Bydliště: 280 m nad mořem ,SM

Re: Řez rostlin

Příspěvekod Miroslav » 17 bře 2013, 19:11

takže jak je vidět, řez koncem února opět nezpůsobil roonění mízy, tudíž žádný řez na podzim dělat nebudu S2
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: Řez rostlin

Příspěvekod onry » 17 bře 2013, 20:56

No já řezal v půli února a pak ještě minulý týden. Ze silných výhonů to teče (teklo- dokud to nezamrzlo) v obou případech. slabší obrost bez problémů.
onry
člen
člen
 
Příspěvky: 431
Registrován: 16 říj 2008, 15:46
Bydliště: 16km jižně od Brna, 192 n.m.

Re: Řez rostlin

Příspěvekod Ivi » 17 čer 2013, 13:35

Už jsem myslela,že mi je řez aspoň trochu jasný,ale asi ne.Potřebovala bych vědět jestli letos vyrostlé výhony u arguty teď koncem června hodně zkracovat všechny nebo jen některé a na jakou délku.Mám hodně silné výhony,středně a slabé.Někde bylo napsané zkrátit na 4 pupeny? :?:
Ivi
oficír
oficír
 
Příspěvky: 636
Registrován: 20 bře 2011, 14:28
Bydliště: 280 m nad mořem ,SM

Re: Řez rostlin

Příspěvekod Stanley_51 » 17 čer 2013, 13:44

Tedy nechápu dost dobře, jak provádíte řez u argut. Já absolutně nepoznám, která větev je z kterého keře, protože jsou totálně prorostlé. Takže můj řez je jednoduchý - uříznu vše, co mi překáží. O způsobu na nějaká očka se nedá mluvit. Na plodnost to určitě žádný vliv nemá ( a pokud ano, tak zanedbatelný ), protože mám rostliny obalené květy kolem dokola.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Řez rostlin

Příspěvekod aminka » 17 čer 2013, 21:28

Hodně řežu samce. Toho poznám podle odkvetlých ťopek. Nechávám jen letošní narostlé silné výhony, a těm ještě v červenci zaštípnu konce. Oni rozvětví.
U samic asi nechám řez po odplození na podzim, maximálně taky zaštípnu konce letošních výhonů.
Uživatelský avatar
aminka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3023
Registrován: 07 čer 2007, 10:37
Bydliště: Praha - sever, 260 m. n. m. - Zdenka

Re: Řez rostlin

Příspěvekod LubošM » 19 čer 2013, 19:13

Ivi píše:Už jsem myslela,že mi je řez aspoň trochu jasný,ale asi ne.Potřebovala bych vědět jestli letos vyrostlé výhony u arguty teď koncem června hodně zkracovat všechny nebo jen některé a na jakou délku.Mám hodně silné výhony,středně a slabé.Někde bylo napsané zkrátit na 4 pupeny? :?:

Nic si z toho nedělej Ivi,já už nad tím hloubám několik let,každý rok dělám s řezem nějaký pokus a někdy jenom zírám.
Na rostlině nechej růst 2-3 středně silné šlahouny ale ostatní teď zkrať na několik oček.Po zakrácení se energie rostliny přelije do růstu případných plodů,ale i tak na zkrácených vlcích vyroste další obrost.Ten na podzim zkrať podle prostorových možností.
Plodící obrost vyrůstá jen z loňských dobře osvětlených výhonů,které nejsou ani moc silné ani moc slabé.Při řezu,kdy se odstraňují jen přečnívající větve z daného prostoru,rostliny taky plodí.Hodně energie však jde na produkci zahuštěného dřeva místo na produkci ovoce a plody jsou jen po obvodu.
Moudré přísloví říká : Lépe jednou vidět než desetkrát slyšet.
LubošM
nováček
nováček
 
Příspěvky: 144
Registrován: 01 led 2011, 18:36
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Řez rostlin

Příspěvekod e92338 » 19 čer 2013, 22:32

Pokud má rostlina možnost "volby", tak květy nasadí na nejvyšších patrech. Snažil jsem se rovnoměrně, od země po celé výšce, zastříhávat a krátit vlky. No stejně, ač byly nad sebou cca stejné větve, dokonce níže lépe rozvětvené, tak spodní plus mínus utřely. Od příště to potáhnu co nejvíc nahoru na dráty a spodky nebudu šetřit. Pár napovídajících obrázků je tady: http://www.clematis.com.pl/en/vines-in-garden/other-plants/588-actinidia. Nejsou ani tak o řezu samotném, jako spíše pohled na větve s plody už bez listí, tj. vlastní výsledek.
Uživatelský avatar
e92338
nováček
nováček
 
Příspěvky: 113
Registrován: 28 čer 2007, 08:12
Bydliště: 220 m n. m. - Honza

Re: Řez rostlin

Příspěvekod LubošM » 20 čer 2013, 11:27

Zkus řez na vějíř:Kmínek jen asi 1,2m,od něho letorosty vést svisle vzhůru a po opadu listů jim dát vodorovnou polohu.Tím pádem obrostou po celé délce plodným obrostem,který když se dlouhý tak ho zakrátíš.Po 1-2 letech kdy starší obrost je už tenčí dáš těmto větvím svislou polohu,půjde do nich víc živin a prodlouží se jejich plodné období (ověřeno v praxi).Tímto způsobem se docílí plodnost na celé výšce konstrukce.
LubošM
nováček
nováček
 
Příspěvky: 144
Registrován: 01 led 2011, 18:36
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Řez rostlin

Příspěvekod Ivi » 20 čer 2013, 15:24

Luboši děkuji,zkusím to nějak podle tvého doporučení provést. S6
Ivi
oficír
oficír
 
Příspěvky: 636
Registrován: 20 bře 2011, 14:28
Bydliště: 280 m nad mořem ,SM

Re: Řez rostlin

Příspěvekod aminka » 16 úno 2014, 20:05

Jelikož je docela teplo, vrhla jsem se do řezu actinidií.
Urodnaja před řezem a po řezu
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
aminka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3023
Registrován: 07 čer 2007, 10:37
Bydliště: Praha - sever, 260 m. n. m. - Zdenka

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: pavel a 6 návštevníků