Řez rostlin

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Řez rostlin

Příspěvekod J.K. » 09 dub 2020, 07:01

antarian píše:...Jedine ceho bych se bal u tech mladych rostlin a brutalniho rezu na 3 ocka ze mi to narasi a sprazi to mraz :-) jako tenhle rok

Nemáš doma pár kýblov? Však keď to zrežeš pri zemi, je ľahké to zakryť.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Řez rostlin

Příspěvekod Moncza » 29 srp 2020, 20:58

Může mi prosím někdo poradit jak prořezat tedy jestli vůbec moje kiwi? 3 roky byly na nevhodném místě,byly to malé keříky po kolena bez přírustků :| před dvěma lety jsem je přesadila na jiné místo a letos se takto rozrůstají...jeden nový výhon za druhým...nevím bohužel co je to za odrůdy...to vlevo větší kvetlo,vpravo menší zatím ne. Plod ani jeden. Děkuji moc za rady.
Obrázek
Moncza
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 5
Registrován: 24 srp 2020, 20:52

Re: Řez rostlin

Příspěvekod Stanley_51 » 29 srp 2020, 22:13

Moncza píše: Děkuji moc za rady.

Ahoj Moniko, vítám tě na kiwifóru E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Řez rostlin

Příspěvekod Hofis » 30 srp 2020, 13:31

Jsou to obě arguty a řezat to lze kdykoliv, klidně i teď.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Řez rostlin

Příspěvekod nene » 30 srp 2020, 15:50

Kdykoliv radši nene :) . Chápu, jak je to myšleno, ale bude to asi špatně pochopeno.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Řez rostlin

Příspěvekod Moncza » 30 srp 2020, 20:28

Děkuji E5 ,pročítám příspěvky,snad někdo poradí :( nevím jak prořezat...zkrátit nové výhony?
Moncza
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 5
Registrován: 24 srp 2020, 20:52

Re: Řez rostlin

Příspěvekod nene » 30 srp 2020, 21:28

nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Řez rostlin

Příspěvekod Moncza » 31 srp 2020, 20:56

nene píše:https://www.youtube.com/watch?v=PtjedRMmDU4

Toto video jsem již viděla,ale mám obavy provést tak brutální řez. Nové výhony zastřihnu určitě,ale jestli prostříhat (prosvětlit) i tu nejhustší část rostliny od kořenů.Na rostlině není žádný hlavní jeden výhon,je to spíš taková džungle.
Moncza
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 5
Registrován: 24 srp 2020, 20:52

Re: Řez rostlin

Příspěvekod nene » 31 srp 2020, 21:23

Dost asi záleží na tom, kde máte zahradu. Pokud u vás často na jaře mrzne, tak se pěstování argut mění spíš na pěstování okrasné rostliny, která i jednou, třeba za deset let, zaplodí. Potom je stříhání jednoduché - co překáží, to se prostě v létě ustřihne, třeba i několikrát. Časem toho začne překážet opravdu hodně a nastoupí zimní střih (velmi brzy na jaře, vlastně spíš na konci zimy, arguta nesmí plakat), který dost závisí na naštvanosti majitele, že TO stejně neplodí :wink: a stejně TO zmrzne, ale co kdyby letos náhodou..... My stříháme rádi a hodně a stejně je TO všude :) , zejména letos jsou přírustky skoro pětimetrové a arguta už vylezla až do koruny vysoké břízy u domu.
Pokud jste v oblasti, kde jarní mrazíky hrozí jen vzácně, potom má smysl udělat pro argutu vedení a poslechnout pana Urbánka :) .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Řez rostlin

Příspěvekod Hofis » 31 srp 2020, 21:47

My už máme ve VDF tak ty keře rozrostlé, že jsem povolil mamce v létě řez nových výhonů normálně křovinořezem. Samozřejmě s citem, aby se neostříhaly i dozrávající plody, těch ale letos moc není, pouze v řádu jednotek. Pokud je někomu líto to stříhat, doporučuji zalomení zelené větve do pravého úhlu a tak její nasměrování, kam je potřeba. I takováto větev bude dál růst, ale ne tak rychle a další rok na ní bude spousta plodů. Tento typ úpravy máme asi nejraději. Nejedná se o řez, redukuje to zběsilý růst nových výhonů a dělá z nich pěkné plodonosné větve. Ale u nás to máme u zdi a hodně nových výhonů roste ven od zdi směrem do cesty. Tyto výhony takto zalamujeme a nasměrujeme zpátky do keře. To samé lze udělat i s výhony, které rostou nahoru. Ale i řez je nutný, tomu se vyhnout nedá, hlavně u samců je nutný ten zimní řez, jak popisuje nene. Samci strašně rychle rostou a mají tendenci utlačovat samice, alespoň u mě. Jinak lze v létě řezat kdykoliv, v létě rostlina nepláče (neroní mízu) a nevysiluje se tak.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Řez rostlin

Příspěvekod Stanley_51 » 01 zář 2020, 10:16

Hofis píše:My už máme ve VDF tak ty keře rozrostlé, že jsem povolil mamce v létě řez nových výhonů normálně křovinořezem.

Přesně takto to dělám i já po konci sezony. Mám keře u zdi sousedovy garáže, takže vylezu na střechu a vše co přesahuje plotostřihem seříznu. Potom ještě vystříhám vše co překáží uvnitř keřů. Úrodu mám každý rok, za posledních deset let to zmrzlo pouze 2x.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Řez rostlin

Příspěvekod Moncza » 03 zář 2020, 20:53

Moc děkuji vše za rady S6 ....upořádně to prostříhám a děj se co děj :lol: Vysočina,takže chladnější oblast a mrazíky v době květu na denním pořádku...tak třeba jednou za 0 let se dočkám i plodů :? :lol:
Moncza
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 5
Registrován: 24 srp 2020, 20:52

Re: Řez rostlin

Příspěvekod Radim K » 03 zář 2020, 21:13

Moncza píše:...tak třeba jednou za 0 let se dočkám i plodů :? :lol:

Tak takových druhů ovoce bohužel několik znám :lol:
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Řez rostlin

Příspěvekod Moncza » 07 zář 2020, 21:35

S14
Moncza
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 5
Registrován: 24 srp 2020, 20:52

Re: Řez rostlin

Příspěvekod airbusy » 21 led 2021, 15:29

V pripade, ze chcem pestovat kiwi T systemom, je potrebne vypestovat najprv rovny kmen do pozadovanej vysky. Staci, ze vyrastie stonka do vami pozadovanej vysky a na jar dalsieho roka ju len navrchu zakratite? Alebo zrezete opaet na dve ocka na jar a nechate vypestovat hrubsi kmen? Aka hrubka stonky je uz dostatocna na zapestovanie hornych taznov?
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků