Řez rostlin

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Řez rostlin

Příspěvekod J500j » 21 lis 2012, 13:49

Uživatelský avatar
J500j
oficír
oficír
 
Příspěvky: 609
Registrován: 19 zář 2011, 14:11
Bydliště: Bratislava,ZB., 175m.n.m., záhrada otvorená zo severu ____ Jano

Re: Řez rostlin

Příspěvekod Miroslav » 28 úno 2013, 15:45

tak jsem argutu nějak ořezal, hl.že je to za mnou, kdyby bylo vše jansé jako řez révy :roll: do ty doby než vyjde encyklopedie o kiwi, tak si další odrůdy nepořídím
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: Řez rostlin

Příspěvekod ZdenekCernoch » 28 úno 2013, 19:10

Mirku kiwi se řeže uplně stejným stylem jako réva. Jen s tím rozdílem že u kivi se neřeže na 3 - 4 očka, ale nechává se delší letorost. Vše odplozené musí z keře pryč.
Kiwi nejvíce plodí na dlouhých letrostech. Krátký obrost je k ničemu. :mrgreen:
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Řez rostlin

Příspěvekod Miroslav » 28 úno 2013, 19:18

no já tam nechal jak krátký tak dlouhý části...
jenže když ještě neplodilo tak člověk netuší jak řezat a v tom je problém, nějak to dopadne :)
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: Řez rostlin

Příspěvekod LubošM » 28 úno 2013, 21:45

Nejvhodnější druh řezu révy aplikovatelný na kiwi je podle mně Karlštejnské vedení,popsaně v knize 1000 dobrých rad zahrádkářům :1.rok se z konce kmínku nechá vyrůst tažeň,který se na podzim uváže do vodorovné polohy, 2.rok na něm vyroste obrost,na kterém je úroda,tento obrost se poté zkrátí na 2-3 očka, 3.rok vyroste z obrostu slabší obrost 2.řádu,který zaplodí a poté se celý tažeň odstřihne.Každý rok se musí nechat vyrůst z kmínku minimálně 1 nový tažeň.Pro kiwi navíc platí,že pokud je tažeň tlustší než 8 mm,plodil by o rok později až na obrostu druhého řádu,proto je vhodné ho co nejdříve zkrátit na 2 očka,místo něho pak vyrostou 2 tenší,které plodí o rok dřív.
LubošM
nováček
nováček
 
Příspěvky: 144
Registrován: 01 led 2011, 18:36
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Řez rostlin

Příspěvekod Miroslav » 28 úno 2013, 21:49

to jsem Luboši nikde asi neslyšel..bohužel tu knihu asi nemám
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: Řez rostlin

Příspěvekod Ivi » 01 bře 2013, 10:35

S řezem si tedy vůbec nevím rady,takže to řežu "tak všelijak".
Kdybych ale nechala jen jeden tažeň,tak by té úrody asi moc nebylo?Nebo se pletu?
Navíc s tou dobou řezu je to také divné.Když jsem odplozené výhony odřezala v době po sběru-listopad,tak mi začalo už teď kiwi slzet.Předminulý rok jsem odplozené výhony řezala v lednu a stejně na jaře slzely. :(
Ivi
oficír
oficír
 
Příspěvky: 637
Registrován: 20 bře 2011, 14:28
Bydliště: 280 m nad mořem ,SM

Re: Řez rostlin

Příspěvekod Stanley_51 » 01 bře 2013, 11:16

Já si s nějakým řezem kiwi vůbec nelámu hlavu. Ostříhám v zimě to co moc vyčuhuje a nebo uschlo a tím to končí. Pokud na jaře nespálí květy mráz, mám stejně problém, celou úrodu sníst. Kdyby to ještě plodilo víc, nevím, co bych s tím dělal.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Řez rostlin

Příspěvekod Miroslav » 01 bře 2013, 11:32

no letos pokud nebudou plody tak už se s kiwi zatěžovat nebudu - zlatá réva
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: Řez rostlin

Příspěvekod kalimero » 01 bře 2013, 13:29

LubošM píše:Nejvhodnější druh řezu révy aplikovatelný na kiwi je podle mně Karlštejnské vedení,popsaně v knize 1000 dobrých rad zahrádkářům :1.rok se z konce kmínku nechá vyrůst tažeň,který se na podzim uváže do vodorovné polohy, 2.rok na něm vyroste obrost,na kterém je úroda,tento obrost se poté zkrátí na 2-3 očka, 3.rok vyroste z obrostu slabší obrost 2.řádu,který zaplodí a poté se celý tažeň odstřihne.Každý rok se musí nechat vyrůst z kmínku minimálně 1 nový tažeň.Pro kiwi navíc platí,že pokud je tažeň tlustší než 8 mm,plodil by o rok později až na obrostu druhého řádu,proto je vhodné ho co nejdříve zkrátit na 2 očka,místo něho pak vyrostou 2 tenší,které plodí o rok dřív.


Na kolik oček bys nechal tažeň?
kalimero
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 37
Registrován: 04 dub 2012, 17:39
Bydliště: Rychvald, 222 m.n.m - Kamil

Re: Řez rostlin

Příspěvekod Ivi » 01 bře 2013, 16:04

Tak jsem se dívala do té knihy a píšou tam: Karljštenské vedení má ve třetím roce stejný postup jako u Guyotova vedení,jen podlom na polotažních se nedělá.Ve čtvrtém roce se odstřihne odplozený polotažeň jen na jedné straně,kde se řez provede podobně jako v minulém roce.Na druhé straně se polotažeň ponechá ještě jeden rok.Výhony vyrostlé z oček polotažně se zkrátí na dvouoké čípky.Neplodné letorosty se při podlomu vylámou.Horní výhon vyrostlý z náhradního čípku se odstřihne,spodní se znovu zkrátí na náhradní čípek.V příštím roce se dvouletý polotažeň odstřihne a z horního výhonu náhradního čípku se zasřihnetažeň,ze spodního zase nahradní čípekNa druhé straně se jednoletý tažeň ponechá na dvouletý a pod ním se zase nechá jeden dvouočkový náhradní čípek.Při obou způsobech se ponechává při zemi náhradní jednoočkový čípek,kdyby byla nadzemní část poškozena.
Naposledy upravil Ivi dne 01 bře 2013, 21:08, celkově upraveno 1
Ivi
oficír
oficír
 
Příspěvky: 637
Registrován: 20 bře 2011, 14:28
Bydliště: 280 m nad mořem ,SM

Re: Řez rostlin

Příspěvekod Ivi » 01 bře 2013, 16:08

Obrázek
Naposledy upravil Ivi dne 03 bře 2013, 08:46, celkově upraveno 1
Ivi
oficír
oficír
 
Příspěvky: 637
Registrován: 20 bře 2011, 14:28
Bydliště: 280 m nad mořem ,SM

Re: Řez rostlin

Příspěvekod Miroslav » 01 bře 2013, 16:43

řezi révy chápu, ale ted jde o to zda to lze opravdu aplikovat na kiwi - tim spis, jak moc je bujné, zdalo by se mi pak kiwi docela chude, kdyby tm melo jen toto
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: Řez rostlin

Příspěvekod Ivi » 01 bře 2013, 21:05

Mně právě také.Uváděla jsem to jen kvůli toho karlštejnského vedeni.
Ivi
oficír
oficír
 
Příspěvky: 637
Registrován: 20 bře 2011, 14:28
Bydliště: 280 m nad mořem ,SM

Re: Řez rostlin

Příspěvekod LubošM » 01 bře 2013, 21:13

Tažně se můžou nechat dlouhé i krátké,závisí na tom,kolik je místa.Můžou se i otočit a vést zpět k rostlině,důležitá je ale vodorovná nebo mirně stoupavá poloha,aby obrostly rovnoměrně po celé délce plodonosným obrostem.Konec tažně tenší než 4 mm je třeba ustřihnout,na něm už je plodonosný obrost tak slabý,že nepřináší ovoce.Pokud se nechá tažeň tlustší než 8 mm,plodonosný obrost má ovoce jenom v jeho tenší části,teprve druhým rokem na obrostu druhého řádu plodí po celé délce.Pokud necháte tažeň svislý,vyroste pouze na jeho konci pár silných nových výhonů,které zpravidla nenesou ovoce.Náhradní čípek u země je zbytečný,aktinidie zimní mráz nepoškozuje.A co se týká řezu u kmene na náhradní čípek tak je to taky zbytečné,aktinidie na rozdíl od révy vyraší na libovolném místě,klidně ze starého dřeva na patkách po odstřihnutých tažních.Tažňů může být samozřejně více než 2,závisí na vitalitě rostliny a prostoru, rostlina také nesmí být moc zahušněná.
Pokud někdo budete mít cestu přes Frýdek,klidně se stavte podívat se na různé experimenty s řezem.
LubošM
nováček
nováček
 
Příspěvky: 144
Registrován: 01 led 2011, 18:36
Bydliště: Frýdek-Místek

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků