Řez rostlin

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Řez rostlin

Příspěvekod milos 51 » 24 dub 2017, 12:44

Obrázek
Zkus jí podstrčit nějaký provázek nebo drát a uvidíš co bude dělat. Musí se to ale včas odstranit ( do podzimu) a proutek vyrovnat ještě než zdřevnatí nebo to dopadne takto.
Naposledy upravil milos 51 dne 24 dub 2017, 18:12, celkově upraveno 1
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Řez rostlin

Příspěvekod pavelmicek » 24 dub 2017, 16:33

Jo nosnou konstrukci, na kterou se bude kiwi plazit mám. K ní mi směřují i provázky. U jednoho stonku se už začal odehrávat i tebou zmíněný spirálovitý návin. Ihned jsem provázek odstranil. Ale narovinu, mám bobky odstřihnout všechny stonky a nechat jenom jeden :shock:

Obrázek
Uživatelský avatar
pavelmicek
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 8
Registrován: 19 dub 2017, 15:31
Bydliště: Brno-Venkov, Lukovany ( 415 m.n.m. ) mírný svah na SV

Re: Řez rostlin

Příspěvekod milos 51 » 24 dub 2017, 17:51

Blbě jsem to napsal . Ten provázek tam nech ,kolem něho se to bude ovíjet a rychle poroste . Občas to rozmotám natáhnu a zase to pokračuje v ovíjení. Nemusíš nechávat jenom jeden tažeń ,ale zredukuj to. Je taky možné ,že si rostlinka vyhodí úplně nový a silnější tažeń .Ještě bys mohl kolem ní udělat ten foliový rukáv ,nahoře klidně otevřený . Mikroklima a taky kvůli kočkám.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Řez rostlin

Příspěvekod milos 51 » 26 pro 2017, 13:49

Tak jako každý rok ,mám již od listopadu ořezáno a vyvázáno.
Obrázek
Pokud má být tažeń jakkoliv víc tvarován a ohýbán ,je nutné to udělat už v zeleném stavu za vegetace. Tedy v létě .Letorost postupně tvarovat do směru ,ve kterém bude příští rok. Někde je tu fotka z Japonska ,bohužel ji už nemůžu najít ,kde jsou větve tvarovány do pravého úhlu .Větší ohýbání větví v tomto období už nejde. Toto letní tvarování jsem letos vyzkoušel na argutě.
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Řez rostlin

Příspěvekod LubošM » 30 dub 2018, 16:24

Předevčírem jsem dělal na vzrostlých plodících argutách a chinensiskách jarní řez. Rostliny mám na drátěnce a řez dělám každoročně, pokud vše neomrzne jako loni. Je to taková méně radikální obdoba podlomu u vinné revy. Při řezu kontroluji od konce staré DLOUHÉ výhony a odstřihnu koncovou část, na které není plodný obrost s násadou květenství. Do zbývajících plodných větví jde potom víc živin, jsou lépe osluněné, zvětší se velikost úrody i její kvalita. Domnívám se, že na odstříhnutých větvích by nebyla násada květů ani příští rok. Tímto řezem se podpoří zmlazování keře. Pokud někde vidím extrémně silný výhon (vlk), který nechci použít na zvětšení rostliny, zkrátím ho. Narostou na něm ještě letos tenčí výhony, které obrostou příští rok plodným obrostem. Jinak ty nejsilnější výhony plodí až na obrostu druhého řádu za dva roky.
Je zajímavé, jak odlišně různé odrůdy nasazují plody. U odrůdy Julie jsem neodstřihl ani větvičku, u Kiwina a Kokuwy jsem odstřihl 20 %, u Weiki cca 30% a nejhůř dopadly MSU a 74-49, které jsem původně chtěl pro malou úrodnost zrušit, nakonec jsem je ostříhal z 80%.
LubošM
nováček
nováček
 
Příspěvky: 144
Registrován: 01 led 2011, 18:36
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Řez rostlin

Příspěvekod Sleepy » 01 kvě 2018, 18:27

A co robis s minulorocnymi vyhonami (zo stareho dreva) na ktorych narastali dalsie kratsie, ale tento rok nemaju kvety ? Dakujem
Sleepy
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 28
Registrován: 14 kvě 2017, 15:42
Bydliště: Bratislava - 170m.n.m.

Re: Řez rostlin

Příspěvekod LubošM » 03 kvě 2018, 18:22

Pokud je to plodná odrůda, výhon je na horní části keře, má přibližně vodorovnou nebo převislou polohu, měl by na něm být plodný obrost s květy. Plodný obrost nebývá na tenkém konci výhonu (ten odstraňuji na podzim) nebo pokud je výhon tlustý tak nebývá plodný obrost ani na části u kmene. Plodí pak jen střední část.
Příčinou neplodnosti výhonu pak je zpravidla jedna ze tří příčin v první větě. Já jsem tyto výhony odstranil, většinou byly v nižší části keře. Alternativou je ho zkrátit a čekat, že zaplodí příští rok na dostatečně silném obrostu druhého řádu.
LubošM
nováček
nováček
 
Příspěvky: 144
Registrován: 01 led 2011, 18:36
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Řez rostlin

Příspěvekod Luboš K. » 01 zář 2019, 11:11

Dobrý den,

při hledání informací, co s actinidií (koupili jsme dům a je zde vysazena) jsem narazil na video ohledně řezu. Pokud to tady někde už je, tak se omlouvám, ale nenarazil jsem na ně.
https://www.youtube.com/watch?v=UvxM8uXtGOA

Opravdu se má až takhle "drasticky" řezat?
Luboš K.
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 5
Registrován: 19 srp 2019, 10:42
Bydliště: Znojmo

Re: Řez rostlin

Příspěvekod Stanley_51 » 01 zář 2019, 21:54

Luboš K. píše:Dobrý den,

Ahoj Luboši, vítám tě na kiwifóru. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Řez rostlin

Příspěvekod J.K. » 07 lis 2019, 14:24

Luboš K. píše:...jsem narazil na video ohledně řezu....
https://www.youtube.com/watch?v=UvxM8uXtGOA

Ďakujem za link, takéto niečo som potreboval vidieť tak 20 rokov dozadu. Ten pán tam zavesil aj video k letnému rezu a aspoň pre mňa sú v ňom ešte doležitejšie informácie. Má moju vďaku!
https://www.youtube.com/watch?v=PtjedRMmDU4

p.s. možno by bolo vhodné umiestniť linky na tieto videá na prvú stránku tejto témy, aby boli ľahko dostupné pre nových členov. Teda ak ich aj admin bude považovať za prínosné :wink:
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Řez rostlin

Příspěvekod Stanley_51 » 21 led 2020, 11:26

Vzhledem k období řezu kiwi jsem našel dvě návodná videa.
https://www.youtube.com/watch?v=dWj2EDb4AB0
https://www.youtube.com/watch?v=OUUM5t5CHVE
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Řez rostlin

Příspěvekod Franta » 17 úno 2020, 19:34

Mám druhým rokem arguty a kolomiktu. Potřeboval bych, ale nyní udělat předjarní řez. Jaká je Vaše zkušenost? Ještě nyní v únoru a nebo později. Příště už budu dělat před zimou.
Franta
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 23
Registrován: 28 led 2019, 12:13
Bydliště: Svatava u Sokolova

Re: Řez rostlin

Příspěvekod nene » 17 úno 2020, 19:53

Stříhali jsme včera na jihu arguty a zatím nic neteče. Ale jižní Morava je letos v rašení docela pozadu, aspoň u nás na zahradě ještě spí i vrby.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Řez rostlin

Příspěvekod milas » 17 úno 2020, 21:32

Tu už teče... S13
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2582
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

Re: Řez rostlin

Příspěvekod antarian » 08 dub 2020, 23:44

Luboš K. píše:Dobrý den,

při hledání informací, co s actinidií (koupili jsme dům a je zde vysazena) jsem narazil na video ohledně řezu. Pokud to tady někde už je, tak se omlouvám, ale nenarazil jsem na ně.
https://www.youtube.com/watch?v=UvxM8uXtGOA

Opravdu se má až takhle "drasticky" řezat?


Suprove video :-) ted uz s tim nic neprovedu (aspon jsem to zkusil rozmotat a natahnout - vetsina rostla blbe kolem tycky :-) )

Uvidim co tento rok vyroste a pristi rok se pustim do oprav (19 kousku :-) )

Jedine ceho bych se bal u tech mladych rostlin a brutalniho rezu na 3 ocka ze mi to narasi a sprazi to mraz :-) jako tenhle rok
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků