Přesazení arguty

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Přesazení arguty

Příspěvekod martincz » 15 čer 2009, 15:05

Ahoj, máte někdo zkušenosti, nebo dáte obecnou radu, zda má smysl přesazovat zhruba 3letou argutu? Má dva velké šlahouny omotané kolem větve ryngle, délka tak 2-3 metry a několik menších letošních přírůstků. Stěhuju zahradu, tak bych rád pobral co nejvíce rostlin. Mám odrůdy MSU a 7449 a jednoho samce.

2/ Pokud budu přesazovat, jak hluboký mám udělat řez abych příliš neoddálil kvetení a plození a zároveň umožnil rostlině to na jaře rozchodit?
3/ A pak, kdy přesadit? Já většinu akcí plánuju v zimě.
4/ A naposled, pokud ořežu, má smysl, jde nařízkovat?
martincz
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 13
Registrován: 29 kvě 2008, 23:29

Re: Přesazení arguty

Příspěvekod Alena » 15 čer 2009, 15:18

Martine,
dovolím si sdělit jen svou zkušenost, na podrobné a fundované zodpovězení tvých otázek jsou tu větší oborníci. Arguty jsem přesazovala loni na jaře někdy v březnu rovněž z nutnosti stěhování zahrady. Jednalo se o keře asi 5-6 leté, které by byly loni poprvé kvetly - zjistila jsem to při neúspěšném pokusu o řízkování z odstříhaných větví - vyrašily jim spousty poupat, některé řízky pustily i kořeny, ale pak všechny zašly. Všechny tři rostliny se bez problémů chytily a bujně rostou, letos zakvetl velmi bohatě samec a jen dvěma květními latami jedna samice, takže doufám, že příští rok už se do toho pustí naplno :D Jednalo se o arguty od pana Štajnochra, odrůdu neznám.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Přesazení arguty

Příspěvekod aminka » 15 čer 2009, 21:17

No, já když potřebuju něco přesadit, tak to většinou hned přesadím :lol:
Tříletá arguta není ještě tak stará, pokud bys plánoval přesazování ve vegetačním klidu na podzim/zima, myslím že nemusíš ani moc zkracovat, možná tak o třetinu, důležité je vzít co největší kořenový bal. Ze zimních řízků se asi množit dá, ale spolehlivější je to teď, z letních. Taky bych rostliny po přesazení hodně přihrnula zeminou a přikryla větvemi. A občas i v zimě zalít. Takto bych to udělala já S18
Uživatelský avatar
aminka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3023
Registrován: 07 čer 2007, 10:37
Bydliště: Praha - sever, 260 m. n. m. - Zdenka

Re: Přesazení arguty

Příspěvekod martincz » 16 čer 2009, 09:44

Teda diky holky. Zatim ted v lete presazovat nebudu, protoze nemam kam, novou zahradu zatim jen "nicim", je stara zarostla a neudrzovana. Ale pokud se tip na co nejrychlejsi preszaeni jeste objevi, udelam to behem leta. To uz snad na urguty misto vyclenim.
martincz
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 13
Registrován: 29 kvě 2008, 23:29

Re: Přesazení arguty

Příspěvekod HankaS » 16 čer 2009, 16:35

Já teda musím říct, že množením zimních řízků mám úspěšnost výrazně větší, chytne se skoro všechno. Jen to nastrkám do záhonu a v létě přesadím.
HankaS
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 536
Registrován: 18 čer 2007, 21:43

Re: Přesazení arguty

Příspěvekod Pokuston » 29 lis 2009, 11:27

Dovolím si rozšířít toto téma o něco jako přroubování (přeočkování?) arrguty.Letos mně prvně zarodily dvě asi čtyřleté arguty. Jedna je pravděpodobně Ambrozia , kupovaná na Floře od toho známého pěstitele od Brna.Je silně vzrůstná, plody jsem sklidil koncem října když hrozily větší mrazíky.Byly ještě tvrdé ale za pár dní ve studené místnosti krásně dozrály.
Chutově výborné, jemná slupka, po změknutí se v ústech jenom rozplyne :D11 Úplně zmněklé mají jemné aroma typické pro přezrálé kiwi.
Druhá arguta je pravděpodobně Rosana,aspon podle obrázků na stránkách Z.Černocha.A právě ta mně zklamala- jednak je také hodně pozdní plody menší ,slupka tuhá ,chut průměrna. Ctěll bych nějakou rannější a tak jsem se rozhodl že ji přeroubuju.Pokud jste někdo zkoušel přeroubovat arguty (třeba i kolomoktou?) budu vděčný za vaše zkušenosti :shock:
,
Pokuston
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 343
Registrován: 01 bře 2009, 15:29
Bydliště: okr. UH

Re: Přesazení arguty

Příspěvekod Marek107 » 07 pro 2009, 06:33

ja jsem jse pokousel tento rok preroubovat kiwi jeny ale vysledek nula tak snad to vyde pristi rok.skosel jsem i fiky a ty me vzesli vsechny.
Marek107
oficír
oficír
 
Příspěvky: 574
Registrován: 28 srp 2008, 12:37
Bydliště: Veseli nad Morovou, 170 m.n.m

Re: Přesazení arguty

Příspěvekod Majk » 07 pro 2009, 09:20

Jako Mičurinský pokus je to fajn...
Jinak si myslím, že v našich podmínkách nemá moc cenu roubování kiwi a fíkovníku provádět. Jednou to všechno vymrzne až k zemi a bude po snaze. Řízkované rostliny obyčejně zregenerují od kořenů a jede se dál.
Uživatelský avatar
Majk
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 627
Registrován: 08 dub 2008, 08:30
Bydliště: Orlické podhůří

Re: Přesazení arguty

Příspěvekod triodyn » 07 pro 2009, 19:04

Marek107 píše:ja jsem jse pokousel tento rok preroubovat kiwi jeny ale vysledek nula tak snad to vyde pristi rok.skosel jsem i fiky a ty me vzesli vsechny.

Marku107,kdy jsi fík rouboval,chtěl bych ho taky skusit přeroubovat,pač neplodí.
triodyn
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 2525
Registrován: 13 kvě 2007, 20:27
Bydliště: KOSTELETZ(ol) 241,1m.n.m.

Re: Přesazení arguty

Příspěvekod Marek107 » 07 pro 2009, 21:46

Ja jsem roboval tesne ad zemi aby nedoslo k omrznuti a mam tam i 2 odrudy na jedne rostline.osvecilo je me ockovani to udelam i na jare na kiwi.kdiz chci mit svou odrudu tak jse to musim naucit :D . nechce se mi cekat mnoho let E3
Marek107
oficír
oficír
 
Příspěvky: 574
Registrován: 28 srp 2008, 12:37
Bydliště: Veseli nad Morovou, 170 m.n.m

Re: Přesazení arguty

Příspěvekod Pokuston » 12 pro 2009, 20:08

Já jsem koncem září zkusmo narouboval na spodní výhony AMBROSIE dvakrát chinennsis - samce a samici, samce arguty a samici kolomicty.Rouboval jsem to do rozštěpu a natěsno omotal PVC páskou. Zajímavé že právě oba rouby chinensis se tváří živě :shock: ostatní vypadají uschle S15
Pokuston
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 343
Registrován: 01 bře 2009, 15:29
Bydliště: okr. UH

Re: Přesazení arguty

Příspěvekod romkrom » 01 kvě 2010, 19:04

Tak co já vím, tak KIWI roubovat nejde, prý sice roste, ale po odvázání roub upadne. Jak to nakonec dopadlo u vás?
Uživatelský avatar
romkrom
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 01 kvě 2010, 10:39
Bydliště: Kroměřížsko

Re: Přesazení arguty

Příspěvekod ZdenekCernoch » 01 kvě 2010, 20:15

Arguta roubovat nejde, ale chinensis jde bez problému očkovat forketem :D
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Přesazení arguty

Příspěvekod Pokuston » 01 kvě 2010, 22:18

Zrovna dneska jsem musel konstatovat že z toho asi nic nebude.Vyrašily dvě kolomicty a jedna arguta, pupeny dorostly asi do 1 cm ale ted v tom horku ? zaschly. Fakt je že jsem tu argutu vůbec nezaléval ačkoli je na hraně prudkého svahu. Možná kdybych to párkrát zalil tak ještě žily.Ještě to zkusím v červnu zelenýma řízkama i když Zdeněk říká že to nejde
:mrgreen: Materiálu mám dost.
Pokuston
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 343
Registrován: 01 bře 2009, 15:29
Bydliště: okr. UH

Re: Přesazení arguty

Příspěvekod ZdenekCernoch » 02 kvě 2010, 08:10

Pokuston píše:Zrovna dneska jsem musel konstatovat že z toho asi nic nebude.Vyrašily dvě kolomicty a jedna arguta, pupeny dorostly asi do 1 cm ale ted v tom horku ? zaschly. Fakt je že jsem tu argutu vůbec nezaléval ačkoli je na hraně prudkého svahu. Možná kdybych to párkrát zalil tak ještě žily.Ještě to zkusím v červnu zelenýma řízkama i když Zdeněk říká že to nejde
:mrgreen: Materiálu mám dost.


jak nejde :?: v červnu je nejlepší doba na množení Argut i Kolomikt S6 :mrgreen:
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Další

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků