Odrůdy kiwi

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Odrůdy kivi

Příspěvekod aminka » 29 úno 2012, 01:11

Co se týká Issai: je to moje první arguta, kterou jsem si pořídila. Koupila jsem ji na zahrádkářské výstavě tady v Letňanech - rok 2002 nebo 2003, jméno prodejce bohužel nevím. Tenkrát jsem o pěstování nic nevěděla a tak jsem uvěřila slovům prodejce, že je samosprašná. Není to tak úplně pravda. Nicméně - tato Issai mi chutná, známým, kteří chodí koštovat, taky. Ale pravda je, že jsem ochutnala VaškovuB Issai u něj na návštěvě a ta chutná úplně jinak, něco tak divně chutnajícího jsem dlouho nejedla. Nepřišli jsme na to, co za tím je. Takže si tu svoji Issai pořád nechávám. Jako plus bych k ní uvedla, že bohatě plodí. Jako mínus, že v zimě dost omrzá a kvete později, když už dokvétá samec, což se pak může negativně projevit na počtu plodů.
Uživatelský avatar
aminka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3023
Registrován: 07 čer 2007, 10:37
Bydliště: Praha - sever, 260 m. n. m. - Zdenka

Re: Odrůdy kivi

Příspěvekod paloo » 29 úno 2012, 07:40

Mrazuvzdornosť môžem len potvrdiť.Už mi zmrzli dve pekné rastliny od Zdenky :( Takže v podobných podmienkach ako ja strata času :D4
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7348
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Odrůdy kivi

Příspěvekod LubošM » 29 úno 2012, 18:46

Co se týká Issai: VašekB byl u mně předloni a dovezl ochutnat různé odrůdy mj. Issai.Měla trávovou příchuť,Vašek říkal,že chutná po chlorofylu.Měl větvičky úplně obalené drobnými plody,z nichž žádný nedosahoval ani poloviční velikosti.Mohlo by to být tím,že nedostatečně vyživované plody prostě hůř chutnají stejně jako i u jiných druhů ovoce.Issai má sklon k přeplozování, asi by se měl omezovat plodonosný obrost.Moje Issai je mladá rostlina,má 2-3x větší plody v přiměřeném množství,je hodně aromatická a chutná dobře.Teprve po ochutnávce Vaškových plodů jsem si všiml nepatrného náznaku trávové příchutě u mých plodů.
LubošM
nováček
nováček
 
Příspěvky: 144
Registrován: 01 led 2011, 18:36
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Odrůdy kivi

Příspěvekod Miroslav » 29 úno 2012, 18:58

takze ISSAI radeji nebrat :cry:
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: Odrůdy kivi

Příspěvekod aminka » 29 úno 2012, 23:13

No, já bych ji nezatracovala. Mně chutná. Kamarádka ji porovnávala s Urodnou a tvrdila, že jí chutná víc než Urodnaja, že se nejvíc blíží chuti kiwi z obchodu.
Uživatelský avatar
aminka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3023
Registrován: 07 čer 2007, 10:37
Bydliště: Praha - sever, 260 m. n. m. - Zdenka

Re: Odrůdy kivi

Příspěvekod Ivi » 01 bře 2012, 08:10

Já jsem si koupila Issai minulý rok,tak jsem zvědavá jak bude chutnat.Je vidět,že máme každý jiné chutě,já třeba vůbec nestojím o to,aby chutnaly jako ty kupované.V roce 2005 jsem koupila pár arguty z Kruhu a plody mi moc chutnají,víc nežli ty z obchodu,jelikož jsou mnohem sladší.Jedinou nevýhodu vidím v tom,že po snězení většího množství trochu pálí jazyk.Nevím jestli je to množstvím nebo po snězení kusu,který není zcela úplně zralý.
Ivi
oficír
oficír
 
Příspěvky: 637
Registrován: 20 bře 2011, 14:28
Bydliště: 280 m nad mořem ,SM

Re: Odrůdy kivi

Příspěvekod Stanley_51 » 01 bře 2012, 11:09

Ivi píše:Jedinou nevýhodu vidím v tom,že po snězení většího množství trochu pálí jazyk.Nevím jestli je to množstvím nebo po snězení kusu,který není zcela úplně zralý.

Pálení jazyka je fyziologický jev kiwi, dokonce u některých citlivějších jedinců vyvolává až alergii. Se zralostí to nemá nic společného a s odrůdou také ne.
http://www.alergieaja.cz/informace-a-cl ... -deti.html
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: kiwi

Příspěvekod čaj » 01 srp 2012, 23:49

------------------------------------------------------
Naposledy upravil čaj dne 14 led 2015, 19:44, celkově upraveno 1
čaj
 

Re: Odrůdy kivi

Příspěvekod Stanley_51 » 02 srp 2012, 10:00

Vojto, vítám tě u nás na foru, ale mám k tobě jednu připomínku. Pokud uvádíš spojení ( mail, telefon ), využívej SZ. Stránky kiwifora jsou veřejně přístupné a kontakty mohou být zneužity pro spam. Je to pro vaši ochranu.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Odrůdy kivi

Příspěvekod vaclav sejkora » 19 dub 2013, 17:49

Stejně tak jako meruňky současně vyrašily jak arguty, kolomikty i chinensisky a mají dvoucentimetrové výhony.
vaclav sejkora
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1847
Registrován: 15 črc 2007, 12:07
Bydliště: moravský písek, 177 m.n.m

Re: Odrůdy kivi

Příspěvekod Stanley_51 » 13 led 2014, 17:03

Mail a obrázky od Miloše Humplíka:
Podařilo se mě (nevím jak) udělat pár fotek Fridrichových hybridů . Je to arguta X deliciosa .Jsou to ty ,které máš. Změřil jsem jim cukernatost refraktometrem a docela mě to překvapilo.
Očíslované rouby na fotce jsou loňské semenáčky z podobných zelených hybridů .To je (arguta X deliciosa ) X deliciosa .Je jich 22 . Tobě jsem poslal tuším č.14. Ustříhnul jsem je celé a přechovávám je v ledničce v mokrém ubrousku .Teplota +3 . Chci je roubovat koncem května do zelených letorostů arguty. Ještě jsem to nezkoušel .
Miloš
Obrázek
picture share
Obrázek
upload pictures online
Obrázek
image hosting websites
Obrázek
print screen
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Odrůdy kivi

Příspěvekod LubošM » 13 led 2014, 22:14

Velice zajímavé,při křížení by 1.generace F1 měla být relativně vyrovnaná ve vlastnostech,od 2.generace už dochází ke štěpení a kombinaci vlastností.Tady ale jsou plody hodně odlišné.
V Americe v r.1939 vyšlechtili Actinidia fairchildii křížením mezi deliciosou a argutou.Tato odrůda má 132 chromozomů,deliciosa jich má 174 a arguta 116.Podle toho to vypadá,že po křížení arguty s deliciosou ještě tento hybrid zkřížili s argutou.
V Austrálii vyšlechtili řadu nových patentovaných odrůd argut začínající slovem Hortgem.Při tomto šlechtění údajně přikřížili také velkoplodé kiwi,aby nové odrůdy měly větší velikost a tužší slupku kvůli přepravě.
LubošM
nováček
nováček
 
Příspěvky: 144
Registrován: 01 led 2011, 18:36
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Odrůdy kivi

Příspěvekod milos 51 » 13 led 2014, 23:34

Tyto dvě formy plodů nepochází s největší pravděpodobností z jednodo křížení. Pan Fridrich je má označené JF 12 -zelené a JF 10 a JF 16 -hnědé.
Taky si myslím ,že následným křížením F1 generace mezi sebou by mělo dojít ke vzniku většího počtu variant. Bylo by dobré ,kdyby se k tomu vyjádřil nějaký znalec. U aktinidií se všeobecně uvádí ,že se dobře kříží i mezidruhově , jsou velice variabilní a přizpůsobivé. Z odrůdy Hayward vznikl např. Saanichton 12, Green light a Tsechelidis .
Pan Fridrich semenáče neroubuje . Než ovšem rostlina vyroste ze semene do plodnosti ,trvá to 3 až 5 roků.Já naopak jako rozhodující v tomto směru vidím roubování. Myslím si ,že roubováním se ta doba dá podstatně zkrátit. Další výhodu roubování vidím v tom ,že na jedné rostlině mohu vyzkoušet více odrůd .Tu ,která nevyhovuje prostě vystříhnu a naroubuji jinou. Nic se nemusí ze zahrady vykopávat.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Odrůdy kivi

Příspěvekod LubošM » 14 led 2014, 19:45

Tuto problematiku křížení řeší 1.Mendelův zákon o uniformitě F1 generace a 2.Mendelův zákon o náhodném rozdělování genů do pohlavních buněk.Zkusím umístit na Kiwiforum do téma Odkazy vysokoškolská skripta Šlechtění rostlin,kde je vše popsáno.
V roce 2010 se u mně stavil VašekB,na své spanilé jízdě po pěstitelích kiwi.Předtím navštívil pana Fridricha,o kterém říkal,že opyluje deliciosu pylem arguty a pěstuje křížence.Já jsem se podivil,protože jsem se dočetl,že pylová láčka arguty je příliš krátká a neproroste pestíkem většího květu deliciosy,opačné křížení je však možné.Vašek říkal,že ten samec arguty měl trošku zkadeřené listy,že už to mohl být kříženec s deliciosou-tak nevím,jestli se to týká tohoto případu.
Při označování křížení např. arguta X deliciosa se na 1.místě uvádí samice,na druhém samec,ať je to jasné.
LubošM
nováček
nováček
 
Příspěvky: 144
Registrován: 01 led 2011, 18:36
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Odrůdy kivi

Příspěvekod milos 51 » 06 kvě 2014, 13:17

Podle mého názoru je nejvhodnější doba na roubování arguty loňskými rouby do zeleného letorostu. Všechny rouby z horních fotek jsem už narouboval do rozštěpu a zaschlo jenom pár jedinců.Většinou ty, ze kterých jsem příliš brzy odstranil folii. Na uvázání jsem použil bavlnku štupovačku ,gumička je příliš hrubá. Celý roub jsem ještě omotal potravinářskou folií. Taky jsem už stejným způsobem narouboval Tsechelidise do vzrostlého a plodícího Green light. Tady jsem použil na uvázání gumičku . A opět omotáno folií. Mám vyseto velké množství dalších hybridů .Bylo by vhodné, kdyby to zkoušelo více lidí . Tak se pochlubte ,kdo už rouboval ?
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 39 návštevníků