Odrůdy kiwi

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Odrůdy kivi

Příspěvekod milos 51 » 17 lis 2020, 08:16

Mám jenom Sorelli . Plody jsou hladké a i proutky ,větvičky a listy jsou hladké . Je to znak chinensisek . Chinensisky jsou choulostivější ,teplomilnější než deliciosy . Taky kvetou dříve a proto potřebují samečka ,který kvete stejně . A nepotřebují k zimnímu odpočinku ,dormanci tak velkou sumu chladu jako deliciosy .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Odrůdy kivi

Příspěvekod izi » 17 lis 2020, 10:17

Ja síce nemám ani tu Soreli, ale Miloš má pravdu. Stačí si pozrieť Golden Kiwi alebo inú žltoplodu v obchode, od delicioz sa dajú rozoznať už podľa šupky. Avšak nič to nemení na tom, že aj keď sa tá šupka dá zjesť, nie je to žiadny gurmánsky zážitok - aspoň pre mňa. Nie je to ako arguty, alebo kolomikty, kde tá šupka neprekáža.
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Odrůdy kivi

Příspěvekod kaossik » 17 lis 2020, 12:58

milos 51 píše:Chinensisky jsou choulostivější ,teplomilnější než deliciosy . Taky kvetou dříve a proto potřebují samečka ,který kvete stejně . A nepotřebují k zimnímu odpočinku ,dormanci tak velkou sumu chladu jako deliciosy .


To mě docela překvapilo co píšeš. Tento popis jsem četl u odrůdy Jintao (dle mého názoru nejchutnější zlutoploda varianta) u něj je to dokonce žádoucí znak, protože ho pěstují na Sicílii, ale zrovna u Sorelli uváděla univerzita v Udine, že je mrazuvzdornější než Hayward a vydržela -14°C zatímco Haywardy jim při stejné teplotě a na stejném stanovišti zmrzly.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1170
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Odrůdy kivi

Příspěvekod milos 51 » 17 lis 2020, 14:00

Taky jsem četl tuto informaci o odrůdě Sorelli . Když jsem si ji před lety pořídil i s Belenem ,tak jsem se o ní chtěl pochopitelně dozvědět co nejvíc. A za tu dobu ,co jsem ji měl ,ani jednou nezmrzla úplně ,snad jenom promrzla . Ale rostla mně slabě , prostě blbě , ve srovnání se Starellou . Je ale možné ,že je nejodolnější z chinensisek . Roste a plodí bez problémů i v Hranicích na Moravě . To kdyby věděli v Udine !! :D Ale chinensisky všeobecně jsou choulostivější .
A perlička nakonec . Když si před lety pan profesor Krška z Lednice prohlížel na zahrádce moje kiwi , tak dokonce naplánoval návštěvu univerzity v Udine .Chtěli jsme získat co nejvíce informací . Napsal mail a dostal od pana profesora Testolina odpověď . Přijeďte ,není žádný problém . Ale přijeďte až na podzim ,abyste viděli jak to roste a jak se to sklízí !! :lol: Jakube ,oni vůbec netuší ,že nám to tu roste ! Ani Tsechelidise bychom neměli :lol: Z toho výletu do Udine nakonec nebylo nic .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Odrůdy kivi

Příspěvekod Hofis » 17 lis 2020, 17:56

No, mě celkem překvapilo, že při těch jarních mrazících to daleko více odneslo Solissimo, tedy deliciosa. Té popraskal celý kmínek vlastně až k zemi. Soreli na stejném stanovišti a cca stejně velká a silná nepopraskala.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Odrůdy kivi

Příspěvekod airbusy » 17 lis 2020, 20:11

Zrovna nedavno som riesil mrazuvzdornost zltoplodych odrod s jednym pestovatelom. Jeho odpoved na moju domnienku, ze su menej mrazuvzdorne ako zelenoplode bola, ze to nie je pravda. Jemu vydrzali zlte kiwi v roku 2017 teplotu -19 stupnov bez mrazoveho poskodenia. A to boli este mlade rastliny. Takze sadme zltoplode odrody a nebojme sa zimnych mrazov, skor tych jarnych :-O Uz len zohnat vruble :-)
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Odrůdy kivi

Příspěvekod airbusy » 19 lis 2020, 10:37

Dnes v Lidli bio plody, odroda Green Light, prekvapilo ma, ze boli dost velke.
Obrázek
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Odrůdy kivi

Příspěvekod milos 51 » 19 lis 2020, 11:47

Martine máš ji doma naroubovanou ?
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Odrůdy kivi

Příspěvekod airbusy » 19 lis 2020, 13:30

Milos, v lete som ju kupil v Uherskom Ostrohu, uvidim co z toho vyrastie, este je mala. Ma srdcovite listy a skor jej zltli v porovnani so samcom. Az ked bude plodit, tak budem vediet, ci je to GL. Ale kaliber to bol dobry :-)
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Odrůdy kivi

Příspěvekod izi » 19 lis 2020, 13:39

Já ju mám od Miloša, tak ak chceš môžme to porovnať, prípadne vymeniť vrúble.
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Odrůdy kivi

Příspěvekod airbusy » 19 lis 2020, 15:36

Ivan, od leta spravila jeden tenky vyhon, to nema ani poriadnu hrubku na stepenie, ale buducu jesen bude hadam z coho rezat :-) v tom kvetinaci bolo len stare drevo so slabymi vyhonmi. Ked prekoreni a rozbehne sa, neni problem narezat ;-)
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Odrůdy kivi

Příspěvekod kaossik » 19 lis 2020, 16:30

Já green light kupoval a sázel loni, loni ale přírůstky půl metru v zimě jsem ten slabý růst říznul a letos zas jeden výhon půl metru. Takže zatím nic moc ...
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1170
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Odrůdy kiwi

Příspěvekod airbusy » 19 lis 2020, 17:31

Na vlastnych korenoch to nebude asi bujne rast, najlepsie je to nastepit na podpnik, aby to chytilo silu. To si ma kaossik moc nepotesil
:-), ale uvidim, co buduci rok. V tych malych kvetinacoch to chradlo, chce to cas na spamaetanie.

Niekde som cital, ze na plantazach pouzivaju stepence na semenacoch z odrody Bruno. Tak predsa nasla tato odroda aspon ako take uplatnenie :-)
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Odrůdy kiwi

Příspěvekod milos 51 » 19 lis 2020, 17:51

Pokud si vzpomínám ,tak jsem Starellu hned po zakoupení zasadil volně do foliovníku . Muselo to být někdy v létě . To jsem tenkrát ještě netušil ,že to tady poroste . Hned první rok přezimovala a na jaře jsem ji zkrátil jako víno na dvě očka . Že se řeže na podzim ,jsem taky nevěděl . Znovu přezimovala a následující jaro jsem ji už musel z foliáku vypakovat . Silný prut a 2m a přesazoval jsem rýčem . Možná by to chtělo ty mladé rostliny takto nastartovat . Možná by stačila i ta buňka ,co se používá na rajčata .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Odrůdy kiwi

Příspěvekod airbusy » 20 pro 2020, 10:31

Sanuki Gold - Tsechelidis medzi zltymi kiwi, plody 150 g v priemere, maximum do 300 g. https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://m.youtube.com/watch%3Fv%3DtiNJ30vKNl8&ved=2ahUKEwiB0qHCjNztAhWEDewKHVYFDvsQjjh6BAgKEAE&usg=AOvVaw24ah7mJZ5j5hAt6MAxsgpo

Preco tuto odrodu tu este nemame? :D
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků