Kiwi ze semínka.

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod izi » 09 led 2021, 14:32

Jibro píše:Pozor na to červené světlo, semena mají fotoinhibitory, které detekují vlnové délky a určité spektrum červeného světla také zabránilo klíčení, ale ve tmě klíčí normálně.

Tiež nevidím význam v prisviecovaní pred vyklíčením.
tu je zaujímavé porovnanie svetelného spektra žiarovky spominanej Jibro-m, a fialových čínskych žiaroviek.

Obrázek
otazkou je, koľko je z toho reklama, a koľko pravda
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod milos 51 » 09 led 2021, 16:15

Jibro: Dík za ty odkazy . Ten druhý nemůžu otevřít .
Nevyklíčeným semenům pochopitelně nepřisvětluji , to jsem jenom chtěl ukázat ,jak to bude fungovat až kiwi vyleze :D
Pokud by bylo potřeba vypěstovat sazenice -podložky např. na roubování ,tak by bohatě stačilo tyto semenáčky přesadit v létě do skleníku ,foliáku a do podzimu je hotovo , rostlina je roubovatelná . To už mám vyzkoušeno . Před lety jsem ale četl italskou studii , kde se právě tou umělou dormancí v půlce růstového období vývoj urychlí . Za jednu sezónu jsou tak dvě . A přisvětlováním tím správným spektrem se vytvoří , diferencují květní pupeny . Druhý rok údajně kvete až 25% semenáčů . Pak se mohou vybrat samičky a příští rok z nich brát rouby . A nemusíte čekat patnáct let ,až vám semenáček vykvete, abyste pak s hrůzou zjistili ,že je to samec . :D No a mě velice láká , zkusit to v domácích ,amatérských ,kuchyňských podmínkách .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod Jibro » 09 led 2021, 16:35

To je zajímavé Miloši, u citrusů se zase používá roubování semenáčů na co nejvzrůstnější podnož a nechají růst jen jeden kmínek do výšky 2,5 - 3 metrů, tj odstraňují postranní výhony, pak ho nahoře ohnou a nechají vytvořit korunku, údajně takhle vykvetou do 3 let.
Myslím, že by ti něco podobného mohlo fungovat i na kiwi, roub ze semenáčku naroubovat na starší rostlinu s mohutnými kořeny a nechat hnát jen jeden výhon co nejvýš...u kiwi jako popínavky co se snaží dostat ke světlu co nejvýš do korun stromů by mi to dávalo smysl...

Je to formát pdf, budeš potřebovat Acrobat reader na PC - https://get.adobe.com/cz/reader/otherversions/
tu studii můžeš stáhnout i zde: https://uloz.to/file/XQIeJg5Vusmw/windauer2016-pdf
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 157
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod Hofis » 09 led 2021, 21:31

Miloši, je to trochu složitější. U toho konopí se používají dvě spektra, jedno na růstovou periodu a druhé na kvetení, pokud vím, ale stan doma opravdu nemám... :) Ale je to obráceně, nejprve rostou a pak kvetou. Je tedy třeba navodit pozdní léto až podzim. Proto mě i napadla ta analogie s lokvátem, to je podobný případ, kvete na podzim. Ve stanu (pěstitelském) tak lze zvládnout za rok až tři sezony. Ale konopí je jednoletka a dormanci nepotřebuje.
Nevím, jak by to bylo u toho kiwi. Asi by to chtělo rozdělit den na 12 hodin a přisvěcovat měsíc a půl v poměmru 6:6, pak měsíc a půl 8:4, zase 6:6 a nakonec měsíc a půl dormance při 4:8, tady ale bude potřeba zajistit opravdu asi i chlad. Možná by šlo tu dormanci navodit chemicky postřikem kyselinou abscisovou, ale netuším, to je jen takový nápad bez příliš reálného základu. Jinak si mysím, že na ty květní pupeny by asi byla lepší ta žárovka se spektrem na kvetení. Myslím, že to bude to kvetení stimulovat stejně, jaro a podzim budou mít určitě to spektrum shodné. Ideální by bylo, kdybys někde našel tu studii a to/ta potřebné spektrum(ra).
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3763
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod paloo » 10 led 2021, 10:19

Keď som v minulosti robil kamčatkám dve zimy za jedno leto tak som používal chladničku kde som upravoval teplotu.Ale pri kamčatkách stačil cyklus dvojmesačný pre rast a tak isto pre zimu.Zima tu mohla byť aj dlhšia ale potom mi hrozilo,že druhé množenie by mi do zimy nevyzrelo a zmrzlo.Problém bol aj vo vetraní lebo sa tam vždy menila teplota oproti mojej predstave.To už pochopí málokto,dnes Kusibab a plné obchody a sort milion :lol:
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod milos 51 » 10 led 2021, 14:17

Všem děkuji. Paloo : Na tu umělou zimu v ledničce jsi ty kamčatky nějak dopředu připravoval nebo jsi je tam šoupnul bez upozornění (i s listy) ? Mám představu ,že bych těm kiwi semenáčkům před tou ledničkovou zimou odstranil listy ( u Starelly je na podzim násilně odstraňuje mráz) a rostlinky bych seříznul např. na dvě očka .Stejný řez jako u kiwi na podzim . U chinensisek se nevyžaduje zima ,ale jenom nezbytné chladné období ,asi jeden měsíc . Červenou žárovkou s jiným spektrem na diferenciaci květních oček bych přisvětloval až ve druhé půlce roku , po ledničkové zimě . Za úspěch bych považoval už jenom udělat ty dva roky za jeden .
Jibro: Naroubovat očko do vzrostlé rostliny jsem zkoušel jak u kiwi tak u kaki a žádný efekt to nemělo . Roubovanec musel dospět ,projít celou fází a zakvetl až po čtyřech letech . Jediné plus je ,že roub bere hned sílu z velké rostliny .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod paloo » 10 led 2021, 15:58

Miloš dával som to aj s listami.Najskôr som dal chladničku na max a postupne som znižoval teplotu smerom k 0°C a tak som to trápil.Listy opadali samé ale pri vetraní mi robilo problém zvyšovanie teploty tak som to menej často vetral.Aby to neplesnivelo tak som to striekal Previcurom.Bol to taký koníček ale fungovalo to.Dnes by som to nerobil.Ale poznám jedného čo pre podobnú hlúposť skoro zničil chladničku s mrazákom :wink:
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod izi » 30 led 2021, 13:13

Zaujala ma tato lampa. Da sa meniť nielen intenzita, ale aj farba.
https://www.amazon.de/dp/B07RTWMTX3/ref ... agedl0c-21
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod mitas » 30 led 2021, 19:23

Nekupujte to, je to šmejd !
Čítal som recenzie o tomto výrobku a kupujúci tomu vytýkajú hlavne tieto veci: krátky kábel ( asi 60 cm ), časovač po niekoľkých dňoch "odchádza", a ani pri pripojení na externý časovač sa lampa nezapne. Krky na konci ktorých sú svietitlá nedržia polohu, ale pomaly padajú na rastliny. Ledky, ktoré majú byť od f. Samsung, sú nejaké noname a po pár dňoch začínajú blikať a jas sa rapídne zníži, alebo prestanú svietiť.
No a perlička je, že pri kúpe tohto výrobku je tam vložená karta, kde je napísané aby zákazníci tomuto výrobku dávali 5 hviezdičiek !
Jeden zákazník z USA písal, že ho kontaktovali po tom ako dal tomuto výrobku len 1 hviezdičku, aby svoju recenziu zmazal, že mu vraj dajú 50 $. No a na ich stránke sa nikde nedočítate, akú majú tieto lampy spotrebu a svietivosť. Len jeden zákazník tam spomenul, že zdroj to má 12Watový, tak lampy musia byť tak max 8 - 10W.
Ja som sa už tiež "popálil" a preto pred kupovaním nejakého výrobku si prečítam aj negatívne recenzie a nie len tie pozitívne.
Uživatelský avatar
mitas
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 203
Registrován: 01 čer 2020, 21:04
Bydliště: Trnava, Slovenská republika 153 m. n. m. USDA 6b

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod izi » 30 led 2021, 19:47

Ďakujem za reakciu a varovanie. Nie som nadšencom nových technológií "made by china" , ale takýmito nápadmi vyprovokuju aj relatívne solídnych vyrobcov k inovácií. A toto by bolo fakt super.
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod Stanley_51 » 19 dub 2021, 11:06

Výsev kiwi z února 2021 - odrůda Jintao
Obrázek
Obrázeksawmill buffet price
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod radek.god » 22 dub 2021, 10:19

izi píše:Zaujala ma tato lampa. Da sa meniť nielen intenzita, ale aj farba.
https://www.amazon.de/dp/B07RTWMTX3/ref ... agedl0c-21

jakmile se to sklada z jednotlivych LED, tak bych tomu moc neveril.
Mam 2 svetla s 169 (?) 5mm LED t Ciny, modre + cervene.Svitivost nebyla nikdy nic moc.Cely provoz panelu se vpodstate omezoval dobou, kdy nejaka z LED chcipne.Pokud chcipla jedna, nesla 1/4 panelu, pokud vic nahodne, nesel klidne cely panel.Fakt lahudka pak promerovat a vymenovat jednu LEDku za druhou. E7 A ted si vemte ze to vymenite a za tyden nebo dva to zase nesviti !!! E1 Naposledy jsem koupil cca 100 vysoce svitivych modrych LED.Cely pokoj byl doslova modry :D Druhe svetlo jsem neopravil, protoze i po kontrole a vymene LED nesvitilo - odesel tam pro zmenu zdroj ( jednoduchy Graetzuv mustek ) To opravene svitilo nahodne, sviti a pak 1/4 panelu vypadne.Odpojite a zapojite do napajeni a sviti cele a za chvili zase jen cast.Pak vam problikava cast panelu a ted uz to nesviti snad vubec.
Cestu panelu s LED jsem tedy opustil.

Zkousim ted 50W COB LED.Bohuzel jsem je mel postavene vcetne chlazeni az ted na jare, takze se neda posoudit zda to ma naky prinos.Svitim od pulnoci do 6h , jeste je nemam postavene uplne.Termostaty sice uz mam, ale jeste jsem to nedal kamaradovi na vyrezani potrebnych otvoru do skrinky.Takze spinam 4-5 svetel pres casove spinanou zasuvku.
Rozdil ve svitivosti COB LED je uplne nekde jinde, nez s klasickymi LED.I s jednim svetlem vypada v noci pokoj jako v nocnim klubu :D
Nemam jeste vyresene umisteni, takze svitim z boku :|
Ale aby to nahradilo intenzitu slunecniho svetla, to by chtelo tolik panelu s takovou spotrebou, ze bych musel vlastnit ČEZ :lol:
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1655
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod MonikaV » 22 dub 2021, 12:22

A máte někdo zkušenosti s touhle žárovkou?
https://www.najpalmy.sk/index.php/led-r ... 528-detail
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 969
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod milos 51 » 27 dub 2021, 08:23

Přisvětlování LED žárovkami jsem ukončil asi před měsícem a má tento efekt .Pár rostlin (jsou to semenáče Sorelli) je už na konci března ve velikosti , kdy se dají roubovat . Použil jsem 2 loňské rouby May Flawour od Hofise - Honzo dík ! Vloni jsem tento hybrid kolomikta x chinensis neúspěšně rouboval do kolomikty . A třetí je semenáč ze Zespri red od pana Fridricha .
A ještě foto roubů omotaných folií . Honzo jsou naprosto dokonalé ! To je návod ,jak uchovat rouby v ledničce.
Obrázek
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod Hofis » 27 dub 2021, 10:57

milos 51 píše:A ještě foto roubů omotaných folií . Honzo jsou naprosto dokonalé ! To je návod ,jak uchovat rouby v ledničce.

Jj. balím takto do lednice všechny rouby, i ty dřevnaté. Sice je to trochu jeb..í, jak by řekl Zdeněk :D, ale podle mě se to opravdu vyplatí. Není nad to, vytáhnout na jaře nebo v létě z lednice rouby, které jsou po rozbalení čerstvé tak, jako kdybych je uřízl včera. :wink: Akorát se musí dát pozor na to, aby byl povrch roubů před zabalením dokonale suchý. Ten proužek té strečové fólie to pak de facto vakuově uzavře. A ještě se nakonec nesmí zapomenout na ten cancour, jinak člověk pak už nenajde konec. :)

Ještě k té Mayflower. Jedná se o křížence dokonce 3 druhů, tedy chinensis, arguty a kolomikty. Mayflower proto, že kvete stejně s kolomiktou už v květnu, tedy i o měsíc dříve, než klasická chinensiska. Pro zdárné opylení je tedy nutný samec kolomikty. To je právě velkou výhodou pro chladnější oblasti s kratším vegetačním obdobím, jako je třeba již zmiňovaný Varnsdorf. Máme tam minimálně o 3 možná i o 4 týdny skluz oproti třeba Břeclavi. Plody by tedy měly i zde dozrát do kvalitní konzumní zralosti. V Saské Kamenici (Chemnitz) plody dozrávají již během října. Ještě aby měla kvalitní, chutné a relativně velké plody, a budu naprosto spokojen.
Jinak po letošní zimě mohu potvrdit výjimečnou mrazuvdornost této rostliny. De facto v polozeleném stavu (vlastně přesně tak, jak byly ty rouby), dala zcela bez požkození -18°C. Ještě uvidíme, jak si poradí s těmi -5°C, co byly teď ve VDF dvě noci po sobě. Už byla celkem narašená, ale naštěstí teď bylo na severu poslední dobou relativně chladno, hlavně v noci, takže doufám, že to nestihlo moc popojet. Minulý rok mi namrzla takto narašená již v březnu, to ale bylo -11°C. Pak se ji moc něchtělo růst.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3763
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků