Kiwi ze semínka.

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod Stanley_51 » 06 srp 2022, 21:50

radek.god píše:Takhle nejak dopadla na jare vyklicena "minikiwi" :shock:

Ovšem to není kiwi, alébrž fíkovník.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod radek.god » 06 kvě 2023, 12:19

Semenacky kiwi klicene jen v perlitu, poprve mimo prime slunecni svetlo a bez zakrytovanim zvysene vlhkosti.
Premyslim zda nebude lepsi je kvuli vzdusne vlhkosti dat nekam do foliovniku mimo prime slunecni svetlo :-o
Moc jich tam neni, do teto az 5cm vysky jsem se zatim nedostal :wink:
Je zajímavé, ze semena z jineho plodu a odrudy minikiwi od Lenky, stratifikovana a dana klicit stejnym způsobem, nevyklicila E3

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod milos 51 » 08 kvě 2023, 08:39

Mám 3 letošní semenáče z MH1 . To je druhá generace z JF10. Pořád přisvětluju . Má někdo nápad ,jak tomu uměle ukončit vegetaci a utvořit umělou dormanci ?
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod MonikaV » 08 kvě 2023, 09:40

Miloši, tak na tuhle otázku není jednoduchá odpověď.. .. co na to pan Fridrich- nemá s tím zkušenost?
(rostlinky jsou krásně zelené, ještě není náznak ani jemného zdřevnatění, mám obavy, aby chlad a přítmí zvládly)-ale vidím to jen jako pozorovatelka, učím se spíše od tebe :D , takže tenhle pokus mně taky zajímá, jestli to nějak zkusíš, tak dej vědět S6
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod MartinS » 08 kvě 2023, 10:27

U vacsiny drevin spusti dormanciu kombinacia klesajucich teplot a skracovanie dna. Cize okrem znizenia teplot by mohlo pomoct zatemnovanie a umelo tak vytvorit kratky den. Ale ci to funguje u kiwi netusim. Je to subtropicka rastlina. Urcite to funguje u stredoeuropskych drevin.
Ale kedze este nemaju vyzrete drevo, asi sa im do dormancie nebude chciet. Mam odpozorovane, ze neskor narastene letorasty, ktore su menej vyzrete, aj neskor zhadzuju listy.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod milos 51 » 08 kvě 2023, 10:37

Martin dík . S tím krácením dne dobrý nápad . Tento postup ,kdy se z jednoho růstového období udělají dvě , je už dávno propracovaný a asi se využívá . Jenom chybí ty detaily :D Standa tady taky uvádí ,že mu zakvetl sameček druhý rok . Je možné ,že krácení dne (budu zatemňovat ) a snížení teploty nastartuje vyzrávání .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod milos 51 » 08 kvě 2023, 10:58

No a mám další otázku . Když Standovi už druhý rok semenáč kvetl , kvetl by naroubovaný na dospělou rostlinu ? Myslím tím ,jestli by musel znovu překonat to dospívání - juvenilní období . Už přece kvetl ! Stando ,máš ještě toho samečka?
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod Stanley_51 » 08 kvě 2023, 21:21

milos 51 píše: Stando ,máš ještě toho samečka?

Samozřejmě, přeci bych ho nevyhodil. Mám ho jako druhého opylovače ve svém kiwikoutku.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod Hofis » 12 kvě 2023, 19:48

milos 51 píše:No a mám další otázku . Když Standovi už druhý rok semenáč kvetl , kvetl by naroubovaný na dospělou rostlinu ? Myslím tím ,jestli by musel znovu překonat to dospívání - juvenilní období . Už přece kvetl !

To je hrozně složitá otázka, Miloši. Někdy se stává, že semenáč zakvete hned další rok, teď nemyslím u kiwi, ale obecně. A přeci to neznamená, že už je dospělý. Můžou k tomu vést i jiné důvody, jako např. nějaké stresové stavy atd. Mě se tohle třeba stalo se semenáčem grepu. Vykvetl ještě ten samý rok, co jsem na jaře vysel semínko. Udělala se malá rostlinka a vyhodila na podzim přímo uprostřed jediný pěkný velký květ. Samozřejmě opadl. No, mám ho letos již jedenáctým rokem a od té doby zatím na další květy čekám. Pokud Standovi ten samec vykvete (vykvetl) i další rok, pak to bude jasné, ale spíš si myslím, že bude muset také nejdříve dospět, aby opakovaně kvetl. Ale kdo ví, příroda je mocná čarodějka. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod J.K. » 12 kvě 2023, 20:52

Ale grep sa nepocita, u neho je kvitnutie prvym rokom skor pravidlo, ako vynimka :)
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod radek.god » 26 kvě 2023, 17:55

Tak jsem cca pred 2-3 mesici flaknul par mesicu stratifikovana seminka kiwi do perlitu, postrikal cas od casu ostřikovačem, dal do mikrotenoveho sacku, udelal uzlik a dal jsem to klicit do komory v trvale 21.7°C a....

NIC E7

Tak jsem tam hodil po cca 2 mesicich zbytek semen a dal jsem to na parapet smerem na jih, kam v te dobe uz neslo prime slunecni svetlo, ale bylo tam jen rozptylene a ....
ZASE NIC....

Tak jsem to dal do zadniho foliovniku na balkon, dolu, kam nejde prime slunecni svetlo a kde nehrozi prehrati a ....


VOILA :-)

Jedna se o semenacky z plodu Scarlett September od Lenky :-)

Semena ze zeleného plodu kiwi, rovnez od Lenky, za stejnych podminek zatim nevyklicila...

Domnivam se tedy, ze pro kliceni je dulezita
hlavne teplotni zmena a teprve potom svetelne podminky.

Semenacky zeleneho minikiwi od pritelkyne, které vyklicilo asi o mesic drive, mi tam po sundani mikrotenoveho sacku chciplo...

Takze zatim s odkrytovanim nespěchám

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Předchozí

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků