Kiwi ze semínka.

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod izi » 20 čer 2017, 14:53

To ešte neviem. Mnou pestované odrody No name, asi chinensis zatiaľ zvládli úplne všetko (mrazy oklo -18 bez ochrany, letné suchá bez zálievky, vietor, chloróza..). Jediné, čo im vadí je neskorý jarný mráz. Nevýhodou je veľkosť plodov, tak do 4cm. Problémy prídu asi až teraz, keď som v tomto roku dokúpil arguty, kolomikty, a preštepil pár ušľachtilých odrôd od Miloša.
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod vrana » 24 čer 2017, 13:09

Byl jsem měsíc v lázních Velké Losiny.Spokojenost. Každý den jsme k jídlu dostávali jedno kiwi, ale byly malé, jen tak asi poloviční, nevím, kde to kupujou.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod ivan » 24 čer 2017, 22:40

izi píše:To ešte neviem. Mnou pestované odrody No name, asi chinensis zatiaľ zvládli úplne všetko (mrazy oklo -18 bez ochrany, letné suchá bez zálievky, vietor, chloróza..). Jediné, čo im vadí je neskorý jarný mráz. Nevýhodou je veľkosť plodov, tak do 4cm. Problémy prídu asi až teraz, keď som v tomto roku dokúpil arguty, kolomikty, a preštepil pár ušľachtilých odrôd od Miloša.

Ivan, zimný mráz ani tak nevadí- (aj keď tento rok po zime - som mal min. -22°C -nížiny boli v januári chladnejšie ako vyššie polohy- silná inverzia a aj silný vietor - mi nevypučalo cca 30 % rodivých púčikov, chinensisky to dali v pohode- Nitra mala najchladnejší január za 30 rokov a štvrtý najchladnejší od r. 1929)- horšie sú jarné mrazy, takže podľa mňa nebývaš na Orave- takže by to malo byť v pohode
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod izi » 25 čer 2017, 06:01

Ja si nesťažujem, tie chinensky sú fakt dosť odolne, iba som vyjadril obavu nad ostatnými odrodami po prečítaní príspevkov niektorých užívateľov. Ja to v lete ani nepolievam. Skúsil som to jednú sezónu, ale na veľkosť plodov to nemalo vplyv. Akurát to bujnejšie rástlo.
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod juraj+ » 25 čer 2017, 06:56

Bolo by dobre vyjasniť si že aký je rozdiel medzi: Actinídia chinensis a Actinídia delecióza . Prosím odborníkov aby sa vyjadrili .
Uživatelský avatar
juraj+
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 11 črc 2011, 17:57
Bydliště: Okres, Komárno

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod ZdenekCernoch » 25 čer 2017, 07:36

mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod milos 51 » 25 čer 2017, 07:58

Držím se toho ,co rozhodli dva největší odborníci na kiwi pánové Liang a Ferguson. A. deliciosa má zelenou dužninu a A. chinensis žlutou.
https://hort.purdue.edu/newcrop/proceed ... 4-342.html
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod LubošM » 25 čer 2017, 08:23

Dříve měly oba druhy společný název Actinidia chinensis. V roce 1984 bylo dost nešťastně rozhodnuto, že ten druh, který je znám po celém světě a pěstuje se na Novém Zélandě se přejmenuje na Actinidia deliciosa a druhu známému zejména v Číně zůstane původní název Actinidia chinensis, od té doby začly zmatky. Hlavní rozlišovací znak pro vědce je počet chromozómů, kdy deliciosa má 6 sad a chinensis 4 nebo 2 sady chromozómů. Všechny mi známé odrůdy deliciosy mají zelenou dužinu a chinensisky žlutou nebo červenožlutou. Jeden z rodičů druhu actinidia deliciosa je Actinidia chinensis, druhý je neznámý. Chinensisky jsou ranější, rostou zejména na východě Číny, deliciosy víc na západě. Domnívám se, že chinensisky by mohly být odolnější proti zimním mrazům, ale protože dříve raší, poškozuje je víc jarní mráz.
LubošM
nováček
nováček
 
Příspěvky: 144
Registrován: 01 led 2011, 18:36
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod juraj+ » 25 čer 2017, 10:51

Asi pred 19 rokmi keď som sadil moje prvé kivi , tak som to volal chinensis . Časom ma internet presvedčil že je to delicióza a kivi zo žltou dužinou je chinensis . nedávno som si objednal Golden kivi vyšľachtené na Novom Zélande a tam píšu že je to delicióza a preto som si myslel že keď to nepochádza z Číny , tak je to delicióza. Odrodu Sorelli vyšľachtili v Taliansku , tak to pravdepodobne bude Italióza :-) A preto sa vás pýtam Český bratři , ordinuje u vás ešte Dr.Chocholoušek ??? U nás na Slovensku je ťažko nájsť dobrého psychiatra :-)
Naposledy upravil juraj+ dne 25 čer 2017, 12:05, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
juraj+
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 11 črc 2011, 17:57
Bydliště: Okres, Komárno

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod ivan » 25 čer 2017, 11:31

juraj+ píše:Asi pred 19 rokmi keď som sadil moje prvé kivi , tak som to volal chinensis . Časom ma internet presvedčil že je to delicióza a kivi zo žltou dužinou je chinensis . nedávno som si objednal Golden kivi vyšľachtené na Novom Zélande a tam píšu že je to delicióza a preto som si myslel že keď to nepochádza z Číny , tak je to delicióza. Odrodu Sorelli vyšľachtili t Taliansku , tak to pravdepodobne bude Italióza :-) A preto sa vás pýtam Český bratři , ordinuje u vás ešte Dr.Chocholoušek ??? U nás na Slovensku je ťažko nájsť dobrého psychiatra :-)

S6 S6 S6
Juraj napr. mne vôbec nezáleží na tom, či mám deliciozy, či chinensisky- dôležité je že rodia ,sú chutné, vydržia aj dlhé skladovanie, nepotrebujú chem. ochranu(dúfam, že to tak ostane)- to ostatné nechávam vedcom- nech sa doťahujú či je to del. alebo chin. S15
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod juraj+ » 25 čer 2017, 12:13

A mne zas tak trochu na tom aj záleží že či mám chinennsis alebo deliciózu, veď prečo by som sa nezbláznil keď je tu možnosť ? Ivan a nezabudni že pravý vedci sme mi všetci na kiwifórume , tí ostatný sa na vedcov iba hrajú :)
Naposledy upravil juraj+ dne 25 čer 2017, 17:37, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
juraj+
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 11 črc 2011, 17:57
Bydliště: Okres, Komárno

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod juraj+ » 25 čer 2017, 12:40

Dnešné fotky posledných plodov z minulého roku. Jeden som ochutnal , chuť bola výborná a tie tri si nechávam že dokedy mi ešte vydržia.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
juraj+
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 11 črc 2011, 17:57
Bydliště: Okres, Komárno

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod izi » 25 čer 2017, 15:27

Juraj, a to je deli. alebo chin. S6
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod juraj+ » 25 čer 2017, 15:39

Keď som to oberal tak to bolo deli a teraz to už vyzerá ako chindeli ale chutí perfektne.
Uživatelský avatar
juraj+
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 11 črc 2011, 17:57
Bydliště: Okres, Komárno

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod milos 51 » 25 čer 2017, 16:58

Bohužel nemáme na toto téma speciální stránku . Vloni jsem dělal pokus s uskladněním ovoce pouhým uzavřením do láhve ."ZAVŘENINY ". Asimíny ,arguty i chinensisky. Všechno špatně ,nemusíte to zkoušet . Asimíny a chinensisky vypadají ve flašce jako živé. Ale jenom vypadají. Nejlépe se mě podařilo uskladnit kiwi v bedně ,která byla spuštěna do studny nad vodu. Asi nejlepší by bylo vykopat spec. jámu- krecht nebo použít šachtu na vodárnu jako Ivan . Ve studni bylo příliš vlhko.
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků