Kiwi ze semínka.

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod rudolfhudec » 03 kvě 2020, 20:45

Moje kiwi zo semien jin Gold,sun Gold , Green light, Dori, Gold a hayward mám znich 500ks
Obrázek
Obrázek

Obrázek
rudolfhudec
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 25
Registrován: 17 pro 2018, 17:08
Bydliště: Nitra

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod airbusy » 04 kvě 2020, 06:30

rudolfhudec píše:Moje kiwi zo semien jin Gold,sun Gold , Green light, Dori, Gold a hayward mám znich 500ks
Obrázek
Obrázek



Obrázek


Mas v plane vyselektovat novu odrodu alebo to mas na podpniky?
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod rudolfhudec » 08 čer 2020, 19:27

Kiwi zo semien už sa mi rozbehlo mám tam Dori , Green light , Gold
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
rudolfhudec
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 25
Registrován: 17 pro 2018, 17:08
Bydliště: Nitra

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod rudolfhudec » 24 lis 2020, 19:31

Mám vibrate semienka kiwi odrody Gold,sun, Green,dori, tsechelidis, hayward
rudolfhudec
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 25
Registrován: 17 pro 2018, 17:08
Bydliště: Nitra

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod Jožka » 24 lis 2020, 20:21

rudolfhudec píše:Mám vibrate semienka kiwi odrody Gold,sun, Green,dori, tsechelidis, hayward

Pěkně to roste, mám Hayward vysazeny od léta venku tak uvidím jestli přežije zimu.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod milos 51 » 05 led 2021, 18:37

Obrázek

Obrázek
LED žárovka z Číny ,20 W . Spektrum vhodné na pěstování rostlin . Chtěl bych znovu vyzkoušet semenáčky kiwi s řízeným osvitem . Pomocí spínacích hodin udělat dlouhý den a v létě na krátkou dobu umělou zimu . Za jednu sezónu se tak stihnou dva roky .
Má s tím někdo zkušenost ? Nebo nápad ?
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod paloo » 06 led 2021, 09:24

Miloš môžeš tam pridať fotku označenia tej žiarovky?Ja mám asi desaťročné tak by som modernizoval :)
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod milos 51 » 06 led 2021, 09:45

Obrázek

Obrázek
To je všechno co tam bylo . Zkusím zjistit ještě víc .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod izi » 06 led 2021, 09:49

paloo píše:Miloš môžeš tam pridať fotku označenia tej žiarovky?Ja mám asi desaťročné tak by som modernizoval :)

Stači dať do vyhladavača "grow bulbs" a zasype ťa to ponukami najrôznejších výkonov, tvarov a cien S6
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod airbusy » 06 led 2021, 13:49

milos 51 píše:Obrázek

Obrázek
LED žárovka z Číny ,20 W . Spektrum vhodné na pěstování rostlin . Chtěl bych znovu vyzkoušet semenáčky kiwi s řízeným osvitem . Pomocí spínacích hodin udělat dlouhý den a v létě na krátkou dobu umělou zimu . Za jednu sezónu se tak stihnou dva roky .
Má s tím někdo zkušenost ? Nebo nápad ?


Miloš, v lete dormanciu dosiahneš vložením rastlín do chladničky? :) každopádne držím s tými pokusmi palce, toto asi nikto ešte u nás s kiwi semenáčmi neskúšal S6 Len nech to svietenie rastlinám nie je moc na očiach, aby ti na dvere nezaklopali kukláči, že pestuješ marihuanu :D

teším sa na výsledky experimentu S20
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod Marek1970 » 06 led 2021, 16:11

airbusy píše:....., aby ti na dvere nezaklopali kukláči, že pestuješ marihuanu :D

Maťo, tak to v ČR pokiaľ viem nehrozí, to len na Slovensku dostane pestovateľ za veselú rastlinku pomaly doživotie a ten čo ukradne milióny zo štátneho zasa dostane podmienku. Holt, iná krajina, iný národ, iná kultúra, iné vnímanie spoločenskej nebezpečnosti.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 518
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod Stanley_51 » 07 led 2021, 16:50

Dnes jsem vysel semínka z kupovaného kiwi Jintao. Tak uvidím, zda z toho něco bude, pokud to vůbec vyleze.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod Jibro » 08 led 2021, 12:25

milos 51 píše:Obrázek

Obrázek
LED žárovka z Číny ,20 W . Spektrum vhodné na pěstování rostlin . Chtěl bych znovu vyzkoušet semenáčky kiwi s řízeným osvitem . Pomocí spínacích hodin udělat dlouhý den a v létě na krátkou dobu umělou zimu . Za jednu sezónu se tak stihnou dva roky .
Má s tím někdo zkušenost ? Nebo nápad ?


Moc zkušeností nemám, ale mě se osvědčila tahle 15W Sansi, k dostání na Amazonu.de https://amzn.to/2Mhs6Zl
Obrázek

Rostliny pod ní rostou i v zimě, ale pro maximální efektivitu to chce uzavřít do něčeho s reflexními stěnami, já používám krabici vystlanou alobalem a alobal i z vrchu, viděl jsem používat i bílé kýble od malířských barev, nebo odpadkové koše :)...jen to chce nechat i otvor pro větrání dokáže se hodně rozpálit a nerosit v její blízkosti.
Obrázek

Intenzita světla bude podle toho jak vysoko ji umístíš, tyhle údaje jsou pro 15w Sansi s denním hodně jasným bílým světlem, z 50cm výšky osvětlí cca čtverec o délce strany 57cm, když ji dáš níž tak se plocha zmenší, ale stoupne intenzita světla.
100 umol/m2/sec 50 cm výška nad rostlinami (semenáče)

300 umol/m2/sec 30 cm (salát, bazalka)

500 umol/m2/sec 23 cm (konopí, rajčata, papriky)


Bohužel levné čínské modro červené světla mohou být osazeny nekvalitními diodami s malou intenzitou a mohou mít mnohem menší účinnost, takže záleží jestli jsi měl štěstí. Kiwi jako podrostová dřevina by podle mě nepotřebovala pro semenáče příliš intenzivní světlo a Sansi by stačila z těch 50cm, u tvé možná budeš muset jít mnohem níž aby to mělo nějaký efekt...
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 157
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod milos 51 » 09 led 2021, 11:42

Obrázek
Nene , Jibro : Dík za rady . Výsevní substrát jsem nesehnal ,tak jsem propařoval v mikrovlnce vlastní namíchaný . V zavařovacích flaškách 0,7l s malým množstvím vody a pod víčky . Přesně jako džem . :D Žádný smrad .
Žárovky mají diody červené i modré - výsledné světlo fialové . Předpokládám ,že je použiju jenom na přisvětlování . Kdysi jsem to už zkoušel a rostlinky ,které v lednu vylezly se táhly za světlem .
Jak sbírám informace zjišťuji ,že je to úplná věda a technologie pro konopí by se snad dala použít i na kivi . Jde o to ,jak uměle ukončit vegetaci zhruba za 5 měsíců a za jedno vegetační období tak udělat dvě . Zkrácením osvitu -stíněním ?
Airbusy : A umělou zimu v ledničce . Vzhledem k tomu ,že jsou to všechno chinensisky , tak by to nemuselo být ani nějak dlouho .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod Jibro » 09 led 2021, 12:49

Já se kiwi nezabývám, ale podle všeho kiwi vyžaduje jen 700 - 800 hodin teplot pod 7°C pro zimní dormaci, liší se to podle genotypu, žlutomasé měly nejdelší požadavek na chlad.
https://www.tandfonline.com/doi/full/10 ... 17.1334670

tj 30-40 dní v chladu by mělo stačit, osobně bych to ale nedělal 2x do roka, když vyseješ semena v zimě s přisvětlením doma ti porostou a získáš tak náskok proti výsevu na jaře, myslím že by měly pokračovat v růstu normálně i během léta a podzimu venku nebo ve skleníku. Pak bys je mohl nechat 30-40 dní s teplotou pod 7°C někdy v listopadu nebo prosinci a pokud máš místo doma tak opět od ledna pokračovat pod umělým světlem...

Tady je ještě studie co ovlivňuje klíčení: https://sci-hub.se/10.1017/S0960258516000192
měly by stačit 3 týdny v chladu a důležité je pořádně odstranit všechnu dužinu ze semen ta brání klíčení, stejně tak lépe klíčí v kolísavé teplotě 20/ 30°C než ve stabilní. Pozor na to červené světlo, semena mají fotoinhibitory, které detekují vlnové délky a určité spektrum červeného světla také zabránilo klíčení, ale ve tmě klíčí normálně.
Vysvětlují to tím, že semeno tak zjistí jestli je v mezeře mezi vegetací, kde více kolísají teploty a dostává plné spektrum světla, pokud by bylo ve stínu, listy rostlin filtrují světlo a pouští právě jen určité spektrum, které zabrání klíčení, stejně tak ve stínu tak nekolísají teploty.
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 157
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků