Kiwi ze semínka.

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod radek.god » 25 říj 2021, 13:01

No teprve se timhle vlaknem zacnu prokousavat.
Kdysi jsem dal seminka do toaletaku , snad i nekam do tmy ke kotli a neco i bez stratifikace vyklicilo, neco plesnivelo nebo se rozpustilo.
Kazdopadne 100% 2-4 cm klicku vzdy po presazeni do jakekoliv zeminy ci raseliny uschlo.
Ted resim tu fazi KAM dat cerstva semena naklicit.(Ne fakt nechci davat stratifikovat na 3 mesice do lednice, mozna pulku dam na pokus)
Mam ve spodu vytapeny miniparnik na jiznim parapetu.A ted muj dotaz.
Musi byt semena pritlacena na povrchu, kde riskuji, ze uhniji a nevyklici i s postrikem ze slabe ruzoveho roztokem manganistanu ?
Nebo je lze dat pod povrch a pokud ano, tak jak hluboko ? :-o
Mam semena asi ze 4 plodu, takove to sladke 2-3 cm dlouhe tenke minikiwi, mozna ISSAI, ale nevim :-o
Je to spis pokus, jelikoz rizky z plodici rostliny (ktera neni moje) mi nikdy nekoreni :-(
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1731
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod Stanley_51 » 25 říj 2021, 16:56

radek.god píše:Ted resim tu fazi KAM dat cerstva semena naklicit.

Radku, nekomplikuj si život. Pokud máš čistá semena, dej si do kelímku trochu substrátu ( výsevní substrát ), aby to neobtěžoval plevel. Nasyp navrch semínka a malinko je pocukruj substrátem přes sítko ( jen tak zakrýt ). Navlhči to sprejem s trochou hypermanganu a dej to do igeliťáku. Celý to dej do tepla ( já to dávám na radiátor ). Za měsíc máš plný kelímek malých semenáčků. Já je nechám ještě minimálně další měsíc v kelímku a teprve pak ty největší přesazuji.Funguje to na 100%. Dělám to tak už pár let. Koukni o stranu zpět.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9207
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod milos 51 » 25 říj 2021, 17:16

Obrázek
No a k těm pokusům se semenáčky bych doporučoval semena JF10 tj. arguta x deliciosa a nebo MH1 tj. semenáč z JF10 (který byl evidentně sprášený deliciosou) . Jenom nevím ,čím tyto plody byly opyleny . V blízkosti kvetly jak arguty tak chinensisky . Můžu poslat .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod radek.god » 02 pro 2021, 19:27

Tak mesic utekl jako voda a nevyklicilo zatim ZADNE semeno z cca 10 cerstvych plodu.Mam to nad topenim, ktere obcas topi a obcas ne :-o
Mezi topenim a vrskem kvetinace, kde byla pocukrovana semena, je cca 7cm , prostrikano roztokem hypermanganu
Kdepak soudruzi z NDR ... :shock:
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1731
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod Stanley_51 » 02 pro 2021, 23:37

radek.god píše:Tak mesic utekl jako voda a nevyklicilo zatim ZADNE semeno

Máš to překryté folií ? A proč to máš tak vysoko nad topením ? Dej to na podložku z polystyrenu ( od ovoce nebo masa ) a postav to přímo na radiátor. Já to dělám taky tak a vyklíčí spolehlivě vždy všechno.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9207
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod radek.god » 03 pro 2021, 14:56

Stanley_51 píše:Máš to překryté folií ? A proč to máš tak vysoko nad topením ? Dej to na podložku z polystyrenu ( od ovoce nebo masa ) a postav to přímo na radiátor. Já to dělám taky tak a vyklíčí spolehlivě vždy všechno.

Mam to v ctvercovem kvetinaci do 7x7 cm, asi 4-6 cm zeminy, na tom semena a nahore "pocukrovano", jak jsi psal + prostrikano tim roztokem hypermanganu.
Na uplnem povrchu topeni je sice 50°C, samozrejme ve vysce semen tolik neni :-) A netopim cely den.
Kvetinace jsou polozeny v tech plastovych vanickach od masa a cele je to vlozene do vetsich UZAVRENYCH ZIP lock pytlicich.Je to mimo prime svetlo.
Celkem 2 tenke rostlinky neceho tam vyklicily, ale kiwi to podle me nebude
Nevim co je spatne.Mam takhle 3x2 kvetinace a semena z ruznych plodu a vysledek stejny
Vse je to to mini kiwi (nevim zda issai ci co)
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1731
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod Stanley_51 » 03 pro 2021, 17:16

radek.god píše:Nevim co je spatne.

Hele, mě topí kotel na 60°C a mám vždy výsevní kontejnery přímo na radiátoru na té polystyrenové podložce od masa. Kotel topí od 6 do 22 hod. podle termostatu, v noci netopí. Kontejner musí být překrytý potravinářskou folií kvůli vlhkosti, světlo při klíčení nepotřebuješ. Takhle to u mně funguje už x let a dělal jsem výsevy kdečeho, tak sakra kde děláš chybu, že to u tebe nejde ?
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9207
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: semena.

Příspěvekod vrana » 29 bře 2022, 18:49

aktinidie rostou na dálném východě a ze semen klíčí podle toho,odkud pochází.
Kolomikta nejsevernějí až 62 st.severní šíře,semena klíčí jen po důkladné stratifikaci nebo výsev na podzim pod sníh.
Arguta také tak ale roste již tochu jižněji,chce také důkladnou stratifikaci.
Chinensis a delicioza rostou už trochu jižněji, jsou subtropické, semena klíčí hned po výsevu bez problémů, já tomu říkám jako tráva.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod radek.god » 15 kvě 2022, 12:48

Asi je to fakt o te stratifikaci :-o


Obrázek

Mely by to byt ty sladky mini kiwi
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1731
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod radek.god » 02 črc 2022, 16:33

No umrtnost semenacku kiwi je vysoka.
Většinou uschly.Zbyly jen dva 3 a 7 cm vysky, stavajicim tempem rustu ocekavam prvni plody 2095 E3


Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1731
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod Jozef » 02 črc 2022, 20:39

Nevidím v tom žádný problém, výsevní substrát a zelenoplodé výsévám v zimě do studeného skleníku a zjara všechno vyklíči Žlutoplodé při pokojové teplotě a semenáčků že nevím co s nimi, nikdy žádná plíseň, jen vlhký substrát.
Jozef
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: 17 úno 2017, 19:25

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod radek.god » 02 črc 2022, 21:03

Jozef píše:Nevidím v tom žádný problém, výsevní substrát a zelenoplodé výsévám v zimě do studeného skleníku a zjara všechno vyklíči Žlutoplodé při pokojové teplotě a semenáčků že nevím co s nimi, nikdy žádná plíseň, jen vlhký substrát.

Ano, nechal jsem je pres zimu na balkone v lehce zalitem kvetinaci uzavrenem v zip lock sacku pod igelitem a skutecne na jare vykouklo par semenacku v ruznem case.V tom vykliceni diky stratifikaci problem nebyl a rikal jsem si, ze jich bude dost.Pak ale jak rostly tak postupne se jejich pocet zmensoval.Nemam tuseni, cim to bylo, jestli musi byt do nejakeho veku jen ve stinu ...
Kdyz uz mely treba 2cm, tak jsem je mel na slunci.Zkusim to pres zimu zase.Ted zkousim zakorenit ruzne argurty a kolomikty.Nejake uspechy tam jsou, ale koreni/nebo zatim nekoreni to VELMI pomalu E3 A pak nevim pri jake delce korenu je dat do kvetinace a hlavne jestli pak maji zustat na balkone az do jara v kvetinaci nebo je mam dat do bytu do 20°C na jizni parapet :-o
Je to moje premiera s kiwi ...
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1731
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod vrana » 05 črc 2022, 15:32

já bych je dal raději už tam,kde už nebude mráz, to jest raději po vyklíčení=březen.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod dzani696 » 07 črc 2022, 10:37

Tak já som si vysadil červenoplodé.
Obrázek
V plánu je vysadiť ich k betónovému plotu a nestarať sa kľudne 20 rokov :D
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 876
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod radek.god » 06 srp 2022, 16:45

Takhle nejak dopadla na jare vyklicena "minikiwi" :shock:

Obrázek

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1731
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků