Kiwi ze semínka.

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod vrana » 02 zář 2018, 15:54

Dík za ifo, že ta zpráva o trvanlivosti zavřenin byla špatná.zdálo se mi to možné, ale nezkoušel jsem to. Hlavně nic nesmí kvasit když se to jí.Kvasinky jsou různé druhy.nejhorší je candida alba.Ta se v těle rozmnoží po antibiotikách, protože ty bybijí nejen infekci, ale i důležité bakterie, které je ničí a které nás chrání před kvasinkou.Mně dali po antibiotiku další antibiotikum, takže k rozmnožení kvasinky tenkrát došlo.Napadá různé orgány, hlavně plíce,dýchací cesty, žere krvinky,sliznice.
Dnes už by se možná dalo sehnat antimykotikum proti ní, ale asi před 45 roky mi doktorka z plicního prozradila, že lidem dávají antibiotikum a oni jim pak umírají.
Mně s tím doktorka poslala domů a nic mi nedala.Já se bránil, že umírám a jestli na to není ani letáček s dietou.řekla že ne.Naštěstí jsem b Knihkupectví hledal dietu a sehnal knihu Candida alba, která právě vyšla přeložená narychlo a nekvalitně z ameriky, vyšla česky.V ní jsme našli recept na upečení pečiva bez driždí, jen s použitím jogurtu.Manželka mi to pekla a tak jsem neumřel , a dokonce měl co jíst, jinak jsem žádná pečiva a ni sušenku nemohl, vše skončili ihned vrhnutím, průjmy teplotami.

Využijte toho že kiwi dozrávají a z největších či rozšířených plodú semínka rozetřete na noviny a nechte uscnout, zůstanou tam přilepeny a mohou se použít k výsevu, jen vždy je potřebné na noviny k tomu fixem připsat rok, a co to je.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod Marek1970 » 03 lis 2019, 14:00

Ahoj, chcel by som poprosiť o radu. Rád by som vyskúšal pestovať kiwi (skôr chinensis ako deliciosa). Kedže je väčšia šanca získať vrúble ako hotové rastliny so zaujímavých odrôd o ktoré by som mal potencionálne záujem (chinensis napr. Hort 16,... a u deliciosa napr. Tsechelidis), tak by som si rád vypestoval nejaké semenáče ako podnož.
Po prečítaní tých niekoľko desiatok strán vo vlákne "chinensis" som nadobudol pocit, že je asi určitý problém s prijímaním vrúbľov chinensis na podnože deliciosa a neviem či aj naopak. Preto si pred zasadením semienok chcem radšej potvrdiť, ak chcem do budúcna vrúbľovať chinensis, tak treba použiť podnož semenáč chinensis, ak deliciosu tak semenáč deliciosi, správne ??? U nás v Kauflande majú v predaji plody Sorelli z Talianska čo je chinensis a Sungold Zespri 3279 z Nového Zélandu čo je podľa dužiny asi tiež chinensis (som amatér - nevyznám sa). No a z deliciosi majú Hayward z Nového Zélandu. Takže ako budúcu podnož napr. pre vrúbeľ Hort 16 budem môcť použiť semenáč zo Sorelli alebo Sungold Zespri 3279 a pre vrúbeľ Tsechelidis semenáč Haywardu, správne ??? Ešte otázka ako rýchlo klíčia semienka kiwi, kedy je ideálne sadiť aby nebol problém s nedostatkom svetla po vyklíčení ? Ďakujem.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 518
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod J.K. » 03 lis 2019, 17:07

Mám skúsenosť len s vrublovanim Sorelli do deliciosy a žiadny problém som nezaregistroval.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod Marek1970 » 03 lis 2019, 17:23

Ten problém s kompatibilitou, či zlým prijímaním vrúbľov som našiel napr. tu:
viewtopic.php?f=1&t=15&start=915
milos 51 píše:S roubováním A.deliciosy na A. chinensis nemám žádnou zkušenost ,ještě jsem tak nic nerouboval. A s roubováním chinensisek do deliciosy Starelly mám bohužel pouze zkušenosti špatné . Nic mně nešlo . Rouby Xixuanu a Červené princezny naroubované do Starelly sice chytly a druhý rok dokonce ukázaly i plody ,ale následující rok Xixuan odešel a Princezna o rok později. A Hort 16 ,přesto že několik oček evidentně přirostlo ,nikdy neudělal ani malý výhonek . Nevím jestli je to nějakou špatnou afinitou a nebo těm chinensiskám je tu už moc zima. Jedině Sorelli rostla na Starelle , ale tak špatně ,že jsem ji přerouboval . Pokud máš možnost to naroubovat na deliciosu ,dej to raději tam.

Ale možno to len zle chápem.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 518
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod milos 51 » 03 lis 2019, 18:05

Marek mě předběhl . Zrovna jsem na to chtěl reagovat . Je to skutečně jenom moje zkušenost a domněnka . A amatérská ! Bude tam hrát roli více faktorů . Určitě bude taky rozdíl pokud bude roubováno na mladou rostlinu a nebo na starou . Starella na kterou bylo roubováno má 30 let . Stejnou zkušenost s tím má i Standa .
Semínka jsem vyséval někdy koncem února a to z plodu ,který jsem měl uložený v ledničce až do doby výsevu . Pomocí tyč. mixeru jsem oddělil semínka ,nechal proschnout a hned vysel . Žádný problém!
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod emerich » 06 pro 2019, 22:53

ja som vysieval zo svojej úrody. prepral som ich a selektáciou som vytriedil nevhodné .dosiahol som 99% ujatelnosť. ak niekto potrebuje sadzbove semená tak nech dá vedieť do konca tohto mesiaca. kiwi hayward.
Obrázek
emerich
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 24
Registrován: 03 pro 2019, 11:43
Bydliště: velký meder n,v 111 m, 47°51'15.85"S 17°46'40.56"V

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod izi » 08 pro 2019, 08:35

Marek1970 píše:Po prečítaní tých niekoľko desiatok strán vo vlákne "chinensis" som nadobudol pocit, že je asi určitý problém s prijímaním vrúbľov chinensis na podnože deliciosa ...

Ja som tento Milošov "neúspech " zobral ako výzvu, a vyskúšal som tento rok navrúblovať do semenáča deliciózy ale pre istotu niečo aj do semenáčov zespri golden z kauflandu Hort 16A.
výsledok je u samíc 99% ujatosť, samec mi zostal iba jeden z asi 7. Niektoré mali takmer dvojmetrové prírastky. S napetím očakávam, čo sa stane tento rok. Lebo aj miloš píše o ujatých vrúbloch ktoré na ďalší rok nevyklíčili.
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod kaossik » 12 led 2020, 00:09

Výsev a. chinensis z kupovaných plodů odrůdy Dori vyseto o Vánocích.

Obrázek
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1157
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod rudolfhudec » 12 led 2020, 20:23

Dobrý za koľko dní vám narástli semiačka kiwi Dori a akej teplote ja ich mám ešte malé po mesiaci
Obrázek
rudolfhudec
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 25
Registrován: 17 pro 2018, 17:08
Bydliště: Nitra

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod kaossik » 12 led 2020, 22:22

Dnes je to 19 dnů. Výsev je pod zářivkou 2700 K a klíčení probíhalo se spodním teplem.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1157
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod milos 51 » 18 led 2020, 16:00

Už v r.2013 jsem měl od pana profesora informaci ,že je možné přesně řízeným osvitem ,teplem a zkrácenou umělou dormancí přivést semenáčky už druhým rokem do květu . Tím se všechno zkrátí a urychlí . Je možné, že od té doby tato technologie už bude dostupnější a že by se daly sehnat i podrobnější informace k tomuto postupu. Str.2 ,1.12.2013
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod ZdenekCernoch » 19 led 2020, 10:35

no něco podobneho funguje u citrusu. Po vytvoření nové odrudy v In vitro ( puvodní diplod se semeny se mění na triploid bez semen ) se používá mikroprogace na 15 dnu stare semenáčky podnoži a to se pak převede do kultury. Takto vznikle kytky vykvetaji za 13 - 15 měsícu .
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod Franz » 19 led 2020, 16:30

ZdenekCernoch píše:no něco podobneho funguje u citrusu. Po vytvoření nové odrudy v In vitro ( puvodní diplod se semeny se mění na triploid bez semen ) se používá mikroprogace na 15 dnu stare semenáčky podnoži a to se pak převede do kultury. Takto vznikle kytky vykvetaji za 13 - 15 měsícu .

tos to vzal nějak hopem osivo v in vitro se nějak ovlivňují nějakým mitotickým jedem neb si nedovedu představit jak se vytvoří s diploidu triploid?
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 410
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod kaossik » 31 led 2020, 21:15

kaossik píše:Výsev a. chinensis z kupovaných plodů odrůdy Dori vyseto o Vánocích.

Obrázek


A po 20 dnech už to vypadá jako džungle.
Obrázek
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1157
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod kaossik » 23 úno 2020, 19:12

Výsev ze semen cca 1.5 měsíce po vyklíčení se nějak vymknul kontrole.

Obrázek
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1157
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: rudolfhudec a 8 návštevníků