Kiwi ze semínka.

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod Stanley_51 » 19 dub 2012, 10:03

Tchorik píše:To je cena za jeden kousek, jo? Jsou ze zlata? S1 S13

A proč myslíš, že se jmenují Golden kiwi ?
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod Tchorik » 19 dub 2012, 21:30

Mno, ja si puvodne myslela, ze je to kvuli zlute duzine, ted uz vim, ze myslet, neznamena vedet S1
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod vrana » 16 bře 2013, 09:38

fakt kolomikta a arguta potřebují 2_3 měsíce stratifikaci. Chinensis a deliciosa rostou ihned bez ní.
pár let se potom čeká na květ.někdy rostlina vymrzne až ke kořenům, a pak na jaře od kořenů začíná růst znova, zas trvá pár let než plodí.známý měl 1m vysoký tunýlek z plastu.V tom měl krom zeleniny dva kýble s chinensis,samce a samici, plazilo se to, ale plodilo.
Jinak ve skleníku choulostivé druhy mají tu výhodu, že kvetou zároveň s ranými druhy, které rostou venku a tak se dá opylit mezidruhově a třeba něco vypěstovat.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod Carduelis » 09 říj 2013, 20:43

Thory píše:Jak dlouho trvá u kiwi stratifikace ? jinak děkuju za rychlé odpovědi, tak rychlý sem to ani nečekal.
Mimochodem, má tady někdo zkušenosti s roubováním kiwi ? :)


Dovolil bych si oponovat. Stratifikovat deliciosy není nutné, bez problému vyklíčí i bez stratifikace, spíš je to otázka délky skladování osiva. Zkoušel jsem to
jak říkám bez stratifikace a bylo to jak kožich. :)
No a urychlit plodnost semenáčů, by možná šlo naroubováním na jinou rostlinu. To jsem zatím nezkoušel, ale protože taky mám nějaký semenáčky, tak to chci vyzkoušet.
Uživatelský avatar
Carduelis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 590
Registrován: 22 úno 2011, 16:58
Bydliště: Moravský Krumlov asi 250 mnm

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod milos 51 » 01 pro 2013, 20:33

Taky nestratifikuji. V tuto dobu uložím plody chinensisky nebo arguty do ledničky a do února na ně zapomenu. V únoru vysévám . Kolomiktu jsem takto ještě nezkoušel. Vysévám vždy semena z plodů ,které vyrostly a uzrály u nás. Druhá generace...
V květnu přesazuji do folníku ,ale je možno i volně do zahrádky. Do podzimu jsou rostliny roubovatelné. Přesázím do květináčů, zimuji ve sklepě a v zimě roubuji do rozštěpu.
Jeden rok jsem semenáče ponechal pokusně ve folníku s cílem vyselektovat mrazem odolné jedince. Foliovník 3x5 m ničím nezateplený. Selekce se nekonala -přežilo vše!
Italové mají vypracovaný postup, jak přivést semenáčky do květu . Metoda je založena na řízeném osvitu rostlinek. Přesnou dobou osvitu se v pupenech vytvoří květní zárodky ,následuje umělá zima zchlazením na pár týdnů a zase do tepla a světla. Za jedno vegetační období tak zvládnou dvě. Následující rok určité procento rostlin kvete. Tento postup je na internetu ,bohužel přístup k němu mají jen VŠ .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod vrana » 10 pro 2013, 00:26

to ze semínek vyjde levněji.Mně vždy i zlaté i zelené kiwi z obchodu klíčilo bez stratifikace asi za 3 týdny ,ale druh arguta, kolomikta a j. chtějí důkladnou, víc jak dva měsíce při teplotě okolo nuly neb málo nad ní,raději tři měsíce i víc. Jenže chinensis a delicioza jsou choulostivé, tak jsem to s nimi nikdy nedotáhl do konce.Ing Vít to posadil na jižní stranu domu, některý rok mu zaplodily, pak pár let zmrzly k zemi a na jaře potom rostly z kořenů znova.V Ostravě.
Poláci to dali do studeného skleníku, a tam jim to šlo jen to museli ručně opylovat.U Opavy to pán dal samce do kýble a samici do druhého v 1m nízkém foliovníku a plodilo mu to, šlo to hned z kýble vodorovně.Chinensis neb delicioza.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod mirek-m180 » 22 led 2015, 23:42

Zdravím.Před lety přinesla manželka z obchodu kiwi.Vybral jsem semínka nachal den zaschnout bez přípravy je zasel do zeminy přikryl igelitem.Vyklíčily snad všechny(hustota pažitu).Pár jsem jich přepíchal a po čase přesadil do květináčů.Po čase jsem dvě rostliny vysadil ven.Jedna rostla jak z vody (samice) a dnes má kmínek 5cm.Třetím rokem už kvete ale vždy plůdky velikosti malého angreštu opadaly.Až v loni první úroda 9ks.Velikostí i chutí jak z obchodu.Ta druhá v podstatě živoří a ještě jsem neviděl že by měla květ tak ani nevím zda je to samec nebo samice.Jak je možné že přesto kiwi zaplodilo?Ještě dodám že opravdu netuším o jakou odrůdu se jedná.Z jara vložím nějaké foto.Mirek.
mirek-m180
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 253
Registrován: 20 led 2015, 23:25
Bydliště: Neratovice 162 m.n.m

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod milos 51 » 23 led 2015, 09:39

S největší pravděpodobností se jedná o semenáč njprodávanějšího Haywardu a tím může jít o částečnou samosprašnost ,jako např u Tsechelidise nebo Jenny . Nebo se podařilo některé včelce překonat vzdálenost od kvetoucího samce. Stačí přiroubovat do té rostliny jednu větvičku samce a je po problému .Letos v době květu bych mohl pro začátek poslat pyl v obálce . Kiwi vyžaduje každoroční pravidelný řez stejně jako vinohrad .Je nejvyšší čas k řezu. U mé rostliny jsem už viděl v metrové výšce na řezu mízu .Fotka té tvojí rostliny teď bez listů by byla dobrá a taky prozraď lokalitu -město.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod mirek-m180 » 23 led 2015, 12:49

Ahoj Miloši.Děkuji za info.Bydlím v polabí Neratovice.Ohledně toho řezu,ten už by jsem fakt potřeboval,je to houština.Píšu si s p.Kolou a ten mi napsal,že mohu řezat pouze od června do října,nikdy jindy.Tak nevím.Byl by jsi opravdu hodný kdyby jsi nějaký pyl poslal.Kiwi nafotím a pokusím se je sem vložit.Ještě jednou děkuji Mirek.
mirek-m180
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 253
Registrován: 20 led 2015, 23:25
Bydliště: Neratovice 162 m.n.m

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod milos 51 » 23 led 2015, 17:57

Polabí ,Neratovice tak to je téměř jako u nás na jihu ! K tomu řezu bych se přesunul do jiného oddělení ,aby v tom nebyl znatek.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod LubošM » 26 led 2015, 21:35

mirek-m180 píše:Zdravím.Před lety přinesla manželka z obchodu kiwi.Vybral jsem semínka nachal den zaschnout bez přípravy je zasel do zeminy přikryl igelitem.Vyklíčily snad všechny(hustota pažitu).Pár jsem jich přepíchal a po čase přesadil do květináčů.Po čase jsem dvě rostliny vysadil ven.Jedna rostla jak z vody (samice) a dnes má kmínek 5cm.Třetím rokem už kvete ale vždy plůdky velikosti malého angreštu opadaly.Až v loni první úroda 9ks.Velikostí i chutí jak z obchodu.Ta druhá v podstatě živoří a ještě jsem neviděl že by měla květ tak ani nevím zda je to samec nebo samice.Jak je možné že přesto kiwi zaplodilo?Ještě dodám že opravdu netuším o jakou odrůdu se jedná.Z jara vložím nějaké foto.Mirek.

Jeden pěstitel v podhůří Beskyd koupil po revoluci kiwi deliciosu odrůdu Starella a k ní samce. Rostliny mu několik let plodily, zhruba co druhý rok, pak však samec zmrzl a od té doby je bez úrody s výjimkou jednoho roku, kdy měl náhodou vedle kvetoucího kiwi kvetoucí citroník v květináči. Ten rok měl velkou úrodu, i když v okolí nikdo deliciosu nepěstuje. Nejdříve jsem tomu nevěřil, nyní si však myslím, že je to speciálně u deliciosy možné vzhledem k tomu, že má víc sad chromozómů než např. žluté kiwi-chinensis a k iniciaci tvorby plodů možná stačí podráždění blizny nějakým částečně kompatibilním pylem. V plodu však budou zřejmě jen prázdná semínka. Pokud někdo má kvetoucí samici deliciosy a nemá samce, stálo by za to pokus zopakovat.
LubošM
nováček
nováček
 
Příspěvky: 144
Registrován: 01 led 2011, 18:36
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod Marek107 » 27 led 2015, 13:30

Četl jsem si článek kde psali že odrůda Havard je 2% samosprašná Tsechelidise 70%.
Marek107
oficír
oficír
 
Příspěvky: 574
Registrován: 28 srp 2008, 12:37
Bydliště: Veseli nad Morovou, 170 m.n.m

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod milos 51 » 27 led 2015, 14:31

A právě těch 70% samosprašnosti respekt. funkčnosti pylu u Tsechelidise by se mělo využít ke sprášení takových odolných odrůd jako je Starella a nebo Saanichton 12 . Když už se někdo pěstuje se semenáčem ,tak ať je to semenáč alespoń od takových rodičů.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod mirek-m180 » 27 led 2015, 16:43

Nevím jak to je.To o čem píši že zaplodilo bez samce(neznám odrůdu) je chinenciska.Je pravda že dávám ven letnit citrusy a.j.,ale opravdu nevím zda to má vliv na plodnost kiwi.
mirek-m180
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 253
Registrován: 20 led 2015, 23:25
Bydliště: Neratovice 162 m.n.m

Re: Kiwi ze semínka.

Příspěvekod milos 51 » 12 črc 2015, 20:57

Obrázek
Semínka kiwi vysévám v únoru do krabiček od Ramy . V červenci mají tuto velikost. Je možné je zaštípnout ,tím se přibrzdí a vytvoří se větší kořenová soustava.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků