Choroby, po?kození a ?kůdci rostlin kiwi

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Choroby, po?kození a ?kůdci rostlin kiwi

Příspěvekod LubošM » 24 říj 2016, 21:51

Zjištěn nečekaný škůdce na argutách, je to kuna, která šplhá po kiwi až na balkón. Okusuje plody tak, že nechá na rostlině pouze stopku s nepatrnou částí plodu a na balkóně nám nechala dlouhou, úzkou a tuhou vizitku z napůl strávených plodů (foto výjimečně nepřikládám).
LubošM
nováček
nováček
 
Příspěvky: 144
Registrován: 01 led 2011, 18:36
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Choroby, po?kození a ?kůdci rostlin kiwi

Příspěvekod metalwarrior665 » 25 říj 2016, 02:47

Moji psi to dneska k mému úžasu baštili přímo z keře a to normálně ovoce vůbec nežerou. Asi je v tom něco pro zvířata přitažlivého.
metalwarrior665
nováček
nováček
 
Příspěvky: 136
Registrován: 24 kvě 2011, 23:50
Bydliště: Pardubice - 220 m.n.m.

škůdce na kiwi

Příspěvekod rotter » 07 čer 2017, 10:34

Dobrý den,
ačkoliv se všude uvádí, že kiwi je velmi odolné a škůdci prakticky netrpí, na mém maloplodém kiwi se v těchto dnech objevilo silné napadení spodních listů i stonků nějakým mi neznámým druhem škůdce. Jedná se o drobného živočicha (jakoby housenku) s tmavou hlavičkou a větším nebo menším bílým tělíčkem - výměškem. Připadá mi to jakoby to bílé za tmavou hlavičkou byl latex - hustý a lepivý, ale při zranění, pokud vím, rostlina neroní latex jako třeba euphorbia. Tak posílám fotky tohoto škůdce s dotazem, zda víte, o co se jedná, jak dalece to může poškodit rostlinu a jak proti němu případně bojovat. Děkuji za reakci. Rotter

P.S.: Zatím se mi nedaří přiložit fotografii k tomuto příspěvku, údajně je příliš velká. Pokusím se to napravit
rotter
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 5
Registrován: 07 čer 2017, 09:22

Re: škůdce na kiwi

Příspěvekod Stanley_51 » 07 čer 2017, 11:49

rotter píše:Dobrý den,

Ahoj, vítám tě na kiwifóru E5 , ale mám připomínku - nezakládej nové téma, pokud už ve fóru existuje.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Choroby, po?kození a ?kůdci rostlin kiwi

Příspěvekod rotter » 07 čer 2017, 13:05

Mám přesně stejný problém jako Toncl, mechanicky určitě k žádnému poškození nedošlo a mám těmito housenkami masivně napadené všechny listy - spodní patro. Fotku bohužel nemůžu přiložit, pořád mi ji to odmítá, že je moc velká, i když už jsem ji ořezal na maximum. Máš ji tam S6
Obrázek
rotter
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 5
Registrován: 07 čer 2017, 09:22

Re: Choroby, po?kození a ?kůdci rostlin kiwi

Příspěvekod sasman » 07 čer 2017, 13:55

Už několik let jsem to nepoužíval, ale na netu by mělo jít najít něco ve smyslu "picture resizer" - tam zmenšíš velikost obrázku...

Třeba: http://www.picresize.com/
Nezkoušel jsem, jestli to funguje...
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Choroby, po?kození a ?kůdci rostlin kiwi

Příspěvekod moonvil » 07 čer 2017, 14:26

To nepomůže, musíš vkládat fotky přes Postimage: viewtopic.php?f=20&t=258
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Choroby, po?kození a ?kůdci rostlin kiwi

Příspěvekod sasman » 07 čer 2017, 15:34

:oops: to mě nenapadlo že se je sem snaží dát přímo
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Choroby, po?kození a ?kůdci rostlin kiwi

Příspěvekod ZdenekCernoch » 07 čer 2017, 19:12

Tak mi to něco připomíná. Nemáš náhodou nějaké citrusy dovezené z Talianska ? Tohle je tam dole běžný velmi odolný škudce. Něco jako puklice ale horší. Zbavuje se toho hodně blbě. :evil:
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Choroby, po?kození a ?kůdci rostlin kiwi

Příspěvekod rotter » 08 čer 2017, 07:27

ZdenekCernoch píše:Tak mi to něco připomíná. Nemáš náhodou nějaké citrusy dovezené z Talianska ? Tohle je tam dole běžný velmi odolný škudce. Něco jako puklice ale horší. Zbavuje se toho hodně blbě. :evil:

Nemám žádné citrusy, kiwi tam mám už třetí rok a škůdce se objevil letos prvně a úplně bez příčiny. Netuším, odkud se vzal, pokud vím, ani žádný soused nemá citrusy. Jedině, že by tam nakladl vajíčka nějaký hmyz, ale zatím jsem nic podobného neviděl. Mám na to jít tvrdě chemií? Nerad bych.
rotter
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 5
Registrován: 07 čer 2017, 09:22

Re: Choroby, po?kození a ?kůdci rostlin kiwi

Příspěvekod nene » 08 čer 2017, 11:31

Taky se nám kdysi cosi takového na argutách objevilo, jak to přišlo, tak to zmizelo, neřešili jsme to nijak moc, i když jsme se nejdřív taky vyplašili a napadené listy jsme otrhávali. Byly to nějaké kokony čehosi, co z toho vylezlo, ale nic viditelně to nepoškodilo a už dva roky jsme to nikde nepozorovali. Toho škůdce z citrusových plodů to fakt připomíná, ale u nás citrus ani pomerančovník není nikde na kilometry daleko.
My máme letos na argutách vytvářeče doutníků - cosi smotá listy do dokonalého doutníkového tvaru - utrhneme, rozšlápneme i s housenkou. Těch potvůrek je letos nějak hodně, dokonce i na kanadky nám mravenci natahali mšice - takové ty černé bezové - taky to prostě utrhneme a rozdupeme, všechno to jsou "kytky", co i tak neví, co s listím, takže nějaký výhonek je nerozhází.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Choroby, po?kození a ?kůdci rostlin kiwi

Příspěvekod ZdenekCernoch » 08 čer 2017, 19:59

mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Choroby, po?kození a ?kůdci rostlin kiwi

Příspěvekod rotter » 09 čer 2017, 12:00

Jo, vypadá to přesně tak, tak myslím, že je to ono. Co s tím?
rotter
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 5
Registrován: 07 čer 2017, 09:22

Re: Choroby, po?kození a ?kůdci rostlin kiwi

Příspěvekod rotter » 09 čer 2017, 12:14

Je to asi perlovec zhoubný, ale podle literatury se vyskytuje hlavně ve sklenících, kde se na něj používají dravá slunéčka nebo vosičky. Ve venkovním prostoru je málo obvyklý...
rotter
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 5
Registrován: 07 čer 2017, 09:22

Re: Choroby, poškození a škůdci rostlin kiwi

Příspěvekod vrana » 17 říj 2017, 07:31

Tady ve frýdku se mi daly do jahod molice.Nestříkám, přešly i na vlaštovičník, tak ho všude ruším, ale molice se mi poprvé přestěhovaly i na některé mladé výhonky argut odrůdy rubinovaja a i jiné. Kiwi u nás skoro nemají škůdce, takže s ochranou chemicky ani neuvažujeme.Nejhorší pro kolomikty je lalokonosec,slimák a kočky.
Granule proti slimákům to vyžaduje asi jednou za měsíc, pouze tam, kde jsou mladé rostliny. Jeden klient dal kolomiktu k potoku, kde je vlhko a slimáci ,a oni mu vylezli všude i na větvičky a ožrali všechny listy i pupeny až to uhynulo.Slimákům kolomikta chutná a lalokonoscům chutnají její kořeny i listy.Lalokonosce- polil jsem všechno hlísticemi a už je nepotkávám při přesazování, Přesazuji stále, a náhodně jednoho najdu u kořenů a rozmáčknu.Jsou to bílé ponravičky do velikosti asi 9mm.Brouk z nich je nosatec taky asi do 9mm velký.Ten je ve dne schovaný v hlíně a v noci žere listy jakékoli rostliny, pod kterou žije.Dělá díry do listů. Spíše se najde na starší rostlině, mladé jsou čisté,ty se často přesazují. do čistého nového substrátu.Ten není levný.
Výskyt škůdců na aktinidiích u nás považuji za zanedbatelný. Zanedbat se ale nemá ochrana pletivem mladých kolomikt.Kolomikt je stále nedostatek sazenic a tak se seženou jen mladé a ty se musí chránit pletivem proti kočkám alespon po dva-tři roky než kmínek zesílí a takový už kočka nezničí. Kolomikty by se měly prodávat už větší, asi tak 70-80 cm, takové už kočka nezničí, nemusí se dát pletivo.Kolomikty se také skoro nemusí řezat, jen se odstraní přestárlé výhony.Arguty je dobré řezat stále a hodně, je to pracnější než kolomikty. Já ale doporučuji řez v době od června do října, třeba po celou tu dobu.V listech kolomikty se někdy objeví díry, které dělá nejmenší druh chrousta v červenci. V neškodné míře.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků