Mezidruhové křížení a štěpování

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Hofis » 08 srp 2019, 13:13

Super! S6
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 08 srp 2019, 13:16

Obrázek
Obrázek
No a letos jsem konečně poprvé použil roubovací kleště na kiwi (delicosa) Tsechelidis roubovaný na Starellu . Použil jsem polovyzrálý zdřevnatělý roub do stejně polovyzrálé zdřevnatělé podložky . Je to naprosto jednoduché a přesné .Použil jsem jednoočkový roub a musíte vybrat stejnou tloušťku jakou má podložka . Vázáno potravinářskou fólií .
Jenom doplňuji ,že z tohoto roubování nic nebylo . Rouby zaschly.
Naposledy upravil milos 51 dne 05 říj 2019, 08:13, celkově upraveno 1
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Hofis » 08 srp 2019, 14:06

Hmm, to vypadá dobře, kdo by to byl řekl, roubovací kleště... :)

Jinak ještě ohledně Mayflower. Mateční rostlina také moc pěkně roste, hlavní tažeň má dalece přes 2 metry a mizí někde v dáli v tom mém kiwi křoví. Co se růstu týče, tak opravdu rázuje! :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Stanley_51 » 08 srp 2019, 19:16

Miloši, tak z celého mého roubování a očkování nezbylo zhola nic. Ta červencová vedra ( až 36°C ) se na tom určitě podepsala, mám pocit, že se vše uvařilo. Takže jediné, co se chytlo je ten Tsechelidis. Mám ho asi 4x, z toho 2x na loňských semenáčích.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod izi » 09 srp 2019, 10:02

Tsecelidis sa mi zdá byť najviac blbuvzdorná odroda. Ešte sa mi nestalo, že by sa mi nechytil jediný vrúbel. Naproti tomu taká Starella sa mi vlani chytila iba jedna snáď z desiatich. Tento rok je to podstatne lepšie, aj keď tento rok sa mi chytilo úplne všetko vrátane Saanichtona aj Horta. Jediné mi nevyšiel Greelight od Miloša - drevnatý vrúbel, ale tomu vzhľadom na jeho stav som tomu ani moc veľkú šancu nedával.
Miloš, tie kliešte mám aj ja, ale žiadny úspech som s nimi nedosiahol! Bylinné vrúble to dosť drtí, a ani u drevnatých sa mi to moc nepáči. Na škole sme sa učili, že ten omega nôž bol vyvinutý na vrúblovanie orecha a viniča s jednoočkovým vrúblom. Ale to som ešte neskúšal.
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Hofis » 19 srp 2019, 16:29

Ohledně mých prvních pokusů roubování arguty do samce kolomikty se mi zae 4 roubů (2 Ananasnaya, 2 Chang Bai Giant) chytl akorát jeden roub Chang Bai Giant, který ale krásně roste, viz foto.

Obrázek
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 17.08.19

Pokud se zadaří, mohl bych již příští rok ochutnat první plody.
Jinak nadějně vypadající roub Ananasnayi, který také vypadal celkem dobře chycený, ale nerostl, z ničeho nic zčernal a zaschl. Ale nevadí, příští rok bude daleko více materiálu na roubování, takže tu Ananasnayu tam dostanu stúj co stůj, zkusím i Japsai... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Stanley_51 » 19 srp 2019, 22:03

Kontroloval jsem ještě jednou rouby i očka po těch vedrech. Sice nic neroste, ale většina oček je živá, takže si myslím, že na jaře vyraší. S rouby to je horší, skoro vše uschnulo, ač byly v sáčku i s pár listy. Daň za neúnosná vedra v červenci.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Hofis » 29 srp 2019, 12:16

Mám jeden dotaz k tomuto tématu, který mi celkově již delší dobu vrtá hlavou. Prošel jsem celé vlákno, ale zcela uspokojivou odpověď jsem zde zatím nenašel.
Jak je to s dobou kvetení např. argut naroubovaných na kolomiktě, nebo i obecně na mezidruhových štěpovancích? Řídí se to podnoží nebo roub vykvete ve standardním čase bez ohledu na podnož? Logika mi říká, že by to asi mělo kvést podle podnože, když začne uvolňovat květové hormony, ale to je pouze logický předpoklad, který potřebuje ověřit. Podařilo se mi letos něco naroubovat, ale rok až dva na ověření se mi moc nechce čekat. Máte s tím někdo nějakou zkušenost?
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 29 srp 2019, 13:46

Taky s tím mezidruhovým roubováním nemám zkušenost . Začal jsem s tím jenom v jakési euforii před asi pěti lety ,když se mě ten pokus podařil . Na mé rostlině kolomikty kvete a dozrává arguta ve stejnou dobu jako pravokořenná kontrolní. Stejně tak chinensiska . Kvete a dozrává ve stejnou dobu jako na mateřském keři . Ani velikost plodů , jejich chuť a cukernatost se neliší . Nerozeznal bys je . Někde nahoře je fotka těch plodů . Podnož kolomikty ty pochody tedy neřídí . Pouze chinensisky v kolomiktě i argutě vydrží růst jenom asi tři roky (misoo83) Nemá smysl to tam tedy roubovat . Pokud máš WhatsApp můžu ti to ukázat třeba hned . Wi-Fi mám na celé zahrádce :D
Naposledy upravil milos 51 dne 01 říj 2019, 06:15, celkově upraveno 1
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Hofis » 29 srp 2019, 14:55

Mockrát díky za nabídku, jsi moc hodný, ale takto mi to stačí. I když u počítače prosedím drtivou většinu dne, tak v tomto jsem celkem konzerva a bráním se všem WhatsAppům, Facebookům atd. To raději trávím ten čas na zahradě, když ho mám nazbyt... :) Tím samozřejmě nechci popírat a jednoznačně nepopírám užitečnost WhatsAppu pro některé konkrétní příležitosti.
Pravdou ale je, že toto fórum je jediná počítačová aplikace, ve které jsem registrován a aktivní... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod rudolfhudec » 29 zář 2019, 15:36

dobry mam na vimenu kiwi rouby viti,vitikola,,ambrozia,weiki,issai,,bayern,bes,boscoop, hayward, Geneva,,nbl1,bingo Jenny , a opelovače za ine odrody
Naposledy upravil rudolfhudec dne 06 lis 2019, 22:19, celkově upraveno 4
rudolfhudec
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 25
Registrován: 17 pro 2018, 17:08
Bydliště: Nitra

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod LubošM » 10 říj 2019, 21:24

Letos konečně zaplodily 2 hybridy kolomikta Vitakola x samec chinensis. Plody jsou velké jako arguta Weiki, dozrávají jako rané arguty a mají chuť velice podobnou žlutému chinensis. Slupka je tlustší, ale není tuhá, při jídle nevadí. Kulatý hybrid částečně opadával, podlouhlý držel na stopce. Byly volně opylovány kolomiktou, chinensis i hybridními sourozenci, uvidíme, co vyroste ze semínek plodů.

Obrázek
Obrázek
LubošM
nováček
nováček
 
Příspěvky: 144
Registrován: 01 led 2011, 18:36
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod vrana » 10 říj 2019, 23:05

ze semen to je vždycky zajímavé. možnosti jsou nekonečné. Semenáče argut z ruska přinášely chuťově zvláštní plody ,tak jak tady někdo píše chuť bon pari.5ada lidí takovou argutu má./Šenov /
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Hofis » 11 říj 2019, 11:28

Luboši, masakr!!! S6 :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod vrana » 13 říj 2019, 11:07

Většina druhů aktinidií přináší tři plody na jedné stopce. To i vitakola,ač kolomikty mají často jen jeden.I vitakola má zpočátku jen po jednom.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků