Mezidruhové křížení a štěpování

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod mifin » 27 kvě 2017, 17:01

Miloši moc děkuju za rouby,
dorazili v dobrém stavu, něco jsem narouboval ještě ve ST večer a zbytek dnes ráno. Využil jsem vše, tak doufám, že snad aspoň něco chytne. Trochu mám obavy z přílišného horka, aby nevyschly, ale jsou zabalené folií a trochu jsem je ještě zakrýval okolními listy apod.

Zkouším taky zaštipovat vrcholky za květy.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 27 kvě 2017, 18:16

Listy jsem vloni dával k roubu do sáčku. Pomáhají držet vlhkost a chrání roub před sluníčkem. Po čtrnácti dnech jsem to pomalu sundával. Je nutné nejprve ustřihnout růžek a větrat. Juraj ten sáček nechává jenom 5 dnů a pak to sundá. Letos to tak
zkouším . Mám pět nových hybridů od pana Fridricha .Letos mu to všechno nakvetlo ,prokazatelně to byly samičky (po jednom květu na stopce ) a vše zmrzlo.
V Břeclavi už odkvetla Sorelli a momentálně kvete její opylovač Balen .Je zajímavé ,že se nepotkali. Musel jsem opylovat loňským pylem Tsechelidise z mrazáku. V pondělí budu posílat pyl "caverovi" a mám strach ,aby už nebylo pozdě. Jak jste na tom s kvetením vy ?
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod mifin » 27 kvě 2017, 21:21

Pouze jediný první květ Jenny u jižní zdi, jinak nic.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Stanley_51 » 27 kvě 2017, 22:27

milos 51 píše: Jak jste na tom s kvetením vy ?

Miloši, mě na chinensisce zbylo po mrazech asi 10 poupat a pokvetou tak za 14 dnů. To samé na argutách a dokonce i na kolomiktě. Myslím, že letos se kolomikta s argutou sejdou.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9207
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod juraj+ » 28 kvě 2017, 21:51

milos 51 píše:Listy jsem vloni dával k roubu do sáčku. Pomáhají držet vlhkost a chrání roub před sluníčkem. Po čtrnácti dnech jsem to pomalu sundával. Je nutné nejprve ustřihnout růžek a větrat. Juraj ten sáček nechává jenom 5 dnů a pak to sundá. Letos to tak
zkouším . Mám pět nových hybridů od pana Fridricha .Letos mu to všechno nakvetlo ,prokazatelně to byly samičky (po jednom květu na stopce ) a vše zmrzlo.
V Břeclavi už odkvetla Sorelli a momentálně kvete její opylovač Balen .Je zajímavé ,že se nepotkali. Musel jsem opylovat loňským pylem Tsechelidise z mrazáku. V pondělí budu posílat pyl "caverovi" a mám strach ,aby už nebylo pozdě. Jak jste na tom s kvetením vy ?


Miloši , ja ten sáček nechávam aj 6 Dní ale len keď som štepil kontajnerové podnože a mal som to v tieni . Teraz som štepil do starej rastliny a skúšam to tak že sácek nechám 7 dní a potom postupne dávam dole . Po siedmich dňoch mi to už začína rašiť , tak uvidíme že čo bude.
Uživatelský avatar
juraj+
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 11 črc 2011, 17:57
Bydliště: Okres, Komárno

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 29 kvě 2017, 11:27

Obrázek
Moje pokusná arguta pod střechou (pergolou) na balkóně. Sáčky s rouby jsem už rozvázal a větrám.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 29 kvě 2017, 12:27

Obrázek
Pylové kuličky kiwi stříhám nůžkami a tak ,čerstvé, posílám v bublinkové obálce. Někde jsem ovšem četl ,že kvalita pylu ,jeho funkčnost prudce klesá v teple a vlhku. Nebylo by lépe pyl nejprve vysušit a potom poslat ,event.s přibaleným silikagelem ? Ale jak ? Jakou teplotou a jak dlouho sušit, aby se zase teplem nezničil. Na škole v Lednici mě pouze poradili ,abych se zeptal na některé vysoké škole lesnické. Tam se pracuje s pylem jehličnanů (borovice limba) . Nemáte někdo tu možnost ? Pokud by se tato metoda používala mezi kiwifóristy ,byla by škoda dělat školácké chyby.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod caver » 29 kvě 2017, 21:12

Mám známé na katedře experimentální botaniky, zeptám se tam a dám vědět.
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 459
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod ivan » 30 kvě 2017, 22:08

milos 51 píše:Listy jsem vloni dával k roubu do sáčku. Pomáhají držet vlhkost a chrání roub před sluníčkem. Po čtrnácti dnech jsem to pomalu sundával. Je nutné nejprve ustřihnout růžek a větrat. Juraj ten sáček nechává jenom 5 dnů a pak to sundá. Letos to tak
zkouším . Mám pět nových hybridů od pana Fridricha .Letos mu to všechno nakvetlo ,prokazatelně to byly samičky (po jednom květu na stopce ) a vše zmrzlo.
V Břeclavi už odkvetla Sorelli a momentálně kvete její opylovač Balen .Je zajímavé ,že se nepotkali. Musel jsem opylovat loňským pylem Tsechelidise z mrazáku. V pondělí budu posílat pyl "caverovi" a mám strach ,aby už nebylo pozdě. Jak jste na tom s kvetením vy ?

Miloši, ak by si chcel samca Chinensisky- jeden z tých troch čo mám je skorý- kvitne min. 1 týždeň pred samicami- aj teraz je už odkvitnutý- samice mi kvitnú teraz asi na 80%, ( teraz mi kvitnú aj samice argút - ISSAI a WEIKI)- na porovnanie termínu ako to je u teba resp. u mňa
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1779
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod mifin » 31 kvě 2017, 09:34

Včera mi rozkvetla Issai,ostatní arguty zatím ne. Kvete Jenny.
V pytlících s rouby se mi hromadí transpirovaná a odpařená voda. Někde bude za chvíli snad 1dcl. Dost se obávám, že po těch vedrech rouby zajdou. Zítra je zkontroluju a začnu větrat.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 31 kvě 2017, 12:48

Pokud jsou tam i listy ,nic se nestane .Ale kontrolovat to můžeš . Já jsem ten sáček nechal tentokrát jenom týden .Podle Juraje a stačí to.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 31 kvě 2017, 13:09

Obrázek
Rozkvetl hybrid JF10 -oválné plstnaté plody (str.9) má tmavý pyl po argutě. Ke sprášení jsem použil pyl z Tsechelidise
Obrázek
Pylové tyčinky jsem pro jistotu odstranil ,aby nedošlo k případnému samosprášení . A taky okvětní lístky...
Obrázek
....aby to všechno vlezlo do pytlíku od čaje . Izolace.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 31 kvě 2017, 13:36

Obrázek
Tsechelidis v plné kráse . Kvete opravdu asi týden před Starellou a snesl letos i stejný mráz asi -18. Celkově asi 30 květů ,některé i na kolomiktě a argutě. Stříhám mu pylové prašníky k použití v příštím roce.
K tomu pylu: Psal mě Miro z Trenčína ,že pyl se má uložit asi na týden do ledničky se silikagelem. Ten vytáhne vlhkost a potom se vysušený pyl uloží do mrazničky. Už se na tom pracuje :) Miro díky !! Ivan, do Nitry tak pojede pyl se silikagelovým sáčkem.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod ivan » 31 kvě 2017, 14:00

milos 51 píše:Obrázek
Tsechelidis v plné kráse . Kvete opravdu asi týden před Starellou a snesl letos i stejný mráz asi -18. Celkově asi 30 květů ,některé i na kolomiktě a argutě. Stříhám mu pylové prašníky k použití v příštím roce.
K tomu pylu: Psal mě Miro z Trenčína ,že pyl se má uložit asi na týden do ledničky se silikagelem. Ten vytáhne vlhkost a potom se vysušený pyl uloží do mrazničky. Už se na tom pracuje :) Miro díky !! Ivan, do Nitry tak pojede pyl se silikagelovým sáčkem.

Miloši, ďakujem za ponuku- asi sme sa nerozumeli- ja mám 3 druhy samcov ( navrúblovaných na 1 rastline)- kvitnú postupne tak, aby som nemusel ručne opeľovať, takže peľ nepotrebujem- ja som chcel ponúknuť tebe vrúble toho najskoršieho samca,- ak ti kvitnú samice skôr ako samec, aby si nemusel ručne opeľovať, u mňa ten najskorší samec je už odkvitnutý- teraz mi kvitnú samice a aj tí neskorší samci.
U mňa je termín kvitnutia neskorší- asi o 1 až 2 týždne oproti tebe- máš teplejšiu lokalitu.... ( teraz kvitnú aj samice arguty...)
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1779
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 31 kvě 2017, 14:13

S1 Já jsem měl na mysli jiného Ivana "izi" Tomu to zmrzlo .Ale není z Nitry . Tak mu to můžeš opylit ty.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků