Mezidruhové křížení a štěpování

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 18 kvě 2022, 16:08

Včerejší foto , odrůda Mayflower - roubovaná do kolomikty . Pouze jeden květ . Pořád jsem čekal ,že se normálně rozvine , otevře , bohužel se tak nestalo . Potvrzuji ,že tato odrůda kvete souběžně s kolomiktou , možná trochu později . Opyloval tedy samec kolomikty ,nic jiného ještě nekvete .
Obrázek
Obrázek
Normální kolomikty už mají malé plůdky .
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Hofis » 18 kvě 2022, 16:21

Hezky, Miloši! S6 Tak to jsem zvědav, jestli na tom něco bude a případně co. Vypadá to, že budeš mít alespoň jeden zkušební plod dřív, než já na mateční rostlině... :wink: Uvidíme letos, zatím jsem tam do toho roští u mě nelezl, ale příště vezmu štafle a zkontroluju to. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 18 kvě 2022, 16:56

Červená princezna s datem roubování . Tvrdý ,loňský roub do zeleného . Po zaštípnutí vrcholu se okamžitě začnou vyvíjet očka . A v tomto stádiu jsou opět ideální na roubování zelené do zeleného .
Obrázek
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 27 kvě 2022, 05:33

Jediný kousek Mayflower ...a upadl ! Tak až příští rok. Má někdo informace o této odrůdě ? Kvete velice brzy současně s kolomiktou a bude tedy odkázaná i na opylení samečkem kolomikty . O žádném jiném opylovači nevím .
Obrázek
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Stanley_51 » 28 kvě 2022, 21:56

Poslední loňský roub Tsechelidis ( jediný nezmrznul ), má se docela k světu. Bohužel letos květ ani jeden.
Obrázek
Rouby Kui -Mi
Obrázek
Obrázek
Roub samec Gold
Obrázek
Zatím vypadají, že se chytly, tak snad...
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9219
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod MonikaV » 29 kvě 2022, 08:46

Stanley-- moc pěkné, vypadá to, že jsi se trefil na správnou dobu a štěstí na počasíčko, když už raší z pupenů, tak ať se pořádně rozjedou S14
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Hofis » 29 kvě 2022, 10:14

Stando: Pěkně!

Miloš: U mě letos na Mayflower také žádné květy. Po tom namrznutí a prasknutí kmínku minulý rok na jaře pořád tak nějak bojuje. Rozhodně neroste úplně naplno, jak by měla. Letos jí ještě nechám, naberu co nejvíce materiálu na roubování, a pokud se to nezlepší, příští rok na jaře to risknu, seříznu to až úplně dolů na patu kmínku a budu doufat, že obroste a začnu od znova. Každopádně potřebuje na opylení samce kolomikty, šlechtitel uvádí vyloženě Adama. Pokud by se nakonec přeci jen odrůda osvědčila, mohla by být ideální třeba na přiroubování do samců kolomikty v kolomiktových výsadbách, kteří jinak nemají další smysluplné využití, ale bujně rostou. Takto by teoreticky bylo možné mít v kolomiktách i rostliny s plody o kvalitě velkoplodého kiwi. Plody jsem ale ještě neviděl, takže se zatím zdržuji jakéhokoliv hodnocení, snad kromě prokázané vysoké mrazuvzdornosti v dormanci, kdy i polozelené dřevo vydrželo zcela bez poškození skoro -19°C (např. nevyzrálé pruty argut tenkrát již pomrzly). Bohužel kmínek v plné míze poté nevydržel -5°C koncem dubna a prasknul. Od té doby to prostě není ono... :(
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod kasta » 29 kvě 2022, 12:57

teda, tady se vzdycky dozvim veci! to jsem netusil, ze neco takoveho jako je ten mayflower existuje. Honzo, nemas prosimte nejaky odkaz na vic informaci? zkousel jsem ho googlit ale krome jedne nemecke stranky mi to vyhazuje samy nesmysly.

ja letos zjistil, ze mam prave o jednoho samce kolomikty navic :) a ten muj Adam je tak dobre vysazeny, ze se da vest podel steny sousedovo garaze, ktera je na zapad a kde treba rajcata krasne dozravaji. takze myslim, ze na tohle bych mel idealni podminky!
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1306
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 29 kvě 2022, 14:35

Kasta: To ještě vůbec nic není ! Kup si poslední červnový Receptář !! Jsou tam rady našich největších odborníků na pěstování kiwi . :lol:
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Hofis » 29 kvě 2022, 18:40

kasta píše:teda, tady se vzdycky dozvim veci! to jsem netusil, ze neco takoveho jako je ten mayflower existuje. Honzo, nemas prosimte nejaky odkaz na vic informaci? zkousel jsem ho googlit ale krome jedne nemecke stranky mi to vyhazuje samy nesmysly.

ja letos zjistil, ze mam prave o jednoho samce kolomikty navic :) a ten muj Adam je tak dobre vysazeny, ze se da vest podel steny sousedovo garaze, ktera je na zapad a kde treba rajcata krasne dozravaji. takze myslim, ze na tohle bych mel idealni podminky!

Martine, přímo od toho pána z těch německých stránek z Chemnitz, který ji i přímo vyšlechtil, jsem tu rostlinu kupoval před 3 lety jako absolutní novinku. Je tedy dost možné, že mám od něj jednu z prvních rostlin, co prodával, ne-li úplně první. Takže se moc nedivím, že informace k ní zatím moc žádné nejsou, nejsou s ní totiž zatím ani nikde žádné zkušenosti. Trochu jsem si s ním o tom psal, než jsem ji koupil. Jedná se o křížence kolomikty, arguty a chinensis. Má právě kvést takto brzy s kolomiktou a tím nahnat vegetační dobu na dřívější dozrání v chladnějších polohách. Mrazuvzdornost je prý spolehlivě do -24°C. Plody by měly být podobné velikosti nebo možná o trochu menší, jak klasické kiwi a dozrávat by měly už v říjnu. Na vlastní zkušenost s plody ale bohužel stále ještě čekám. Uvidím, kolik bude letos na podzim materiálu na roubování, a také, jak se mi ujme letošní roub. Podle toho bych ti případně na podzim mohl nějaký ten roubík poslat. Ale nic neslibuju, uvidíme na podzim.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod kasta » 29 kvě 2022, 18:50

tak to je uzasny, ze tohle dokazal nekdo vyslechtit! roubovani mi moc nejde (vlastne vubec) ale tohle bych nekdy zkusil. klidne i napresrok, kolomikta aspon zatim poporoste. diky!

p.s. a neslo by to rizkovat, kdyz je to krizeny argutou i kolomiktou?
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1306
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Hofis » 29 kvě 2022, 19:00

kasta píše:p.s. a neslo by to rizkovat, kdyz je to krizeny argutou i kolomiktou?

Netuším, zatím jsem neměl tolik přebytečného materiálu nebo spíše žádný, abych to mohl zkusit. Všechno zatím padlo na rouby... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Jozef » 31 kvě 2022, 13:07

V devadesátých letech jsem křížil deliciosa - arguta, vznikly dvě odrůdy JF 10 a JF 12. Pan Merkel z Němeka přijel a vzal si ode mě obě odrůdy a ten údaj - 24 má také ode mě. Několik přátel už tyto rostliny pěstuje. To chce porovnat plody.
Jozef
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: 17 úno 2017, 19:25

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Josef » 01 čer 2022, 09:30

Josef - Jozef: Váš předcházející příspěvek mě velice zaujal s roubováním argut jinými odrůdami kiwi, píšete o nových odrůdách F 10, F 12 a 24. Můžete je prosím více popsat? Já jsem také zkoušel něco s argutami, ale úspěšný jsem doposud s nějakou novou odrůdou nebyl.
Předem Vám děkuji. Kolomikty jsem nezkoušel, neboť v podmínkách Vysočiny je úroda s nimi vždy se 3 otazníky i když počasí posledních několika let jim i zde vcelku přeje. Přeji Vám nadále hodně pěstitelských úspěchů - Josef.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 625
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Jozef » 02 čer 2022, 21:35

Pan Merkel asi ty moje rostliny křížil s Kolomiktou, já aby se ty plody zvětčily jsem křížil jsem je zase s deliciosou a vznikly zatím 2 odrůdy JF 23 aJF 48 a ještě něco pokvete, fotky pošle Miloš má je nafotěný.
Jozef
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: 17 úno 2017, 19:25

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků