Mezidruhové křížení a štěpování

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Jozef » 03 čer 2022, 06:19

Při tomto křížení samci kvetli samci za 5 let, samice JF 10 za 10a JF za 11 let. JF 48 za 11 let, ta je nejlepší má už velikost normálního kivi a je velmi úrodná.Měl jsem ji na výstavě 2 záři po výstavě byly ještě tvrdé, tak jsem je dal do sáčku s jabkama a za 3 dny byly zralé a výborné chuti.
Jozef
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: 17 úno 2017, 19:25

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 03 čer 2022, 06:58

Představuje se JF 48
Obrázek
Obrázek
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Stanley_51 » 03 čer 2022, 08:38

milos 51 píše:Představuje se JF 48

Vypadají dobře a jak je to s dobou dozrávání ?
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9207
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod moonvil » 03 čer 2022, 09:43

Teda Miloši v té Břeclavi jste hodně napřed. Já mám teprve čerstvě po odkvětu.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod izi » 03 čer 2022, 10:07

milos 51 píše:Představuje se JF 48

Teraz by to chcelo testovať v čo najväčšom počte lokalít.
Mne sa tento rok podarilo opeliť červenú princeznu kolomiktou. Nič iné nekvitlo, a po umelom opelení som kvet uzavrel do zip sáčku. Podľa Jozefa, uvidíme za 11 rokov čo z toho bude S8
Jozef, neskúšal si tieto semenáče vrúblovať na iný podpník z dôvodu urýchlenia rodivosti?
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 03 čer 2022, 12:30

Stanley51: Stando ,jsou to horké novinky . Nikdo to přesně nezkoušel a jak píše Ivan , chtělo by to otestovat i v jiných místech . Co se týká zralosti ,tak nejpřesnější je změřit cukr v plodech , přesně jako u vína . Jakmile se dosáhne 7-8 °Brix ,je to zralé na sklizeň . A nečekal bych až začne mrznout a nebo dokonce to nechal přemrznout . To je zbytečné znehodnocení ovoce . Jednou jsem dokonce pár plodů kiwi Starella natrhal při 5°Brix a nechal dozrát . A jde to . Bylo to jedlé . Třeba na džem naprosto dostačující . A takové podtržené plody se dostanou i občas koupit .
Moonvil : Michale tady u nás na jihu kiwi kvete v plném proudu ,některé květy jsou už odkvetlé ,některé se teprve otvírají . Pokud by šlo o ty fotky pana Fridricha , tak ty jsou snad loňské .
Izi : Vloni jsem dostal pár roubů ze semenáčků Zespri red od pana Fridricha . Jeden s označením JF 61 jsem narouboval do již rodící JF10 . Jsem přesvědčený ,že ten první rok se to urychlí . Ta dospělá a plodná rostlina to zespodu opravdu urychluje ! A to jak výživou ,tak snad i hormonálně . A teď dotaz nejlépe na Honzu :lol: Pokud bych teď v létě na ten letorost JF61(semenáč Zespri red) nahoru přirouboval bylinným způsobem opět nějakou rodící rostlinu ,třeba opět tu JF10 , ovlivní to ten neplodný semenáč uprostřed ??? :D Ten roub se dostane do presu ,hormony zdola i shora .
To je on JF61 vloni naroubovaný do JF10
Obrázek
Obrázek
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Ivos_66 » 03 čer 2022, 13:37

Ano Miloši,
Každá rostlina produkuje nezaměnitelné hormony a to dokonce u geneticky shodných rostlin zasazených vedle sebe do stejné půdy.
A to je krása, proč se všichni plahočíme a chodíme se dívat, co se děje, jak se to vyvíjí a jestli to jde.
Ivos_66
ouško
ouško
 
Příspěvky: 57
Registrován: 14 srp 2019, 11:21
Bydliště: Hrušovany u Brna, 185 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Jozef » 04 čer 2022, 05:47

Vznik odrůdy trvá různě dlouho, JF 10 vznikala 10 let,JF 48 dalších 10 let a odrůda Kobylská kvetla za 4 roky od výsevu semen. Je to velmi úrodná odrůda která dávala 100 i více KG ročně. Nasadil jsem ji pod okap skleníku, na suché jižní Moravě je to nejlepší místo.
Jozef
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: 17 úno 2017, 19:25

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Hofis » 04 čer 2022, 07:30

milos 51 píše:A teď dotaz nejlépe na Honzu :lol: Pokud bych teď v létě na ten letorost JF61(semenáč Zespri red) nahoru přirouboval bylinným způsobem opět nějakou rodící rostlinu ,třeba opět tu JF10 , ovlivní to ten neplodný semenáč uprostřed ??? :D Ten roub se dostane do presu ,hormony zdola i shora.

No, opět dobrá otázka, Miloši. :D Bohužel tě ale zklamu, protože kdyby tohle někdo věděl, tak to bude na nobelovku z chemie potažmo biochemie. Zatím totiž vůbec nevíme, jak se rostlina stává dospělou resp. jaké mechanizmy způsobí to, že se rostlina v juvenilní fázi najednou rozhodne, že už je dospělá. Víme jen to, že hlavní roli v tom hrají hlavně geny. A potom v tom určitou roli hrají gibereliny, které mají obecně na starosti kvetení a teď nejnovější výzkumy odhalily i jisté další regulátory, které by v tom asi měly také hrát jistou roli, tzv. mikroRNA regulační molekuly. Ale to jsme opravdu ještě úplně na začátku a toto je ještě opravdu běh na dlouhou trať. Z biochemického hlediska tedy ten tvůj nápad s neplodnou rostlinou jako intermediem nelze potvrdit, ale ani vyvrátit... :wink: Určitě je to ale velmi zajímavý nápad a je potřeba to vyzkoušet, protože se gibereliny syntetizují hlavně ve vyšších částech rostlin a jsou potom rozváděny do celé rostliny. Takže šance, že by to teoreticky mohlo nějak ovlivnit přechod toho roubu do fáze dospělosti tu určitě nějaká je. :) Víc k tomu ale opravdu těžko říct. Ale napadá mě ještě, že by tu při tom pokusu mohl být problém s apikální dominancí, která je u lián velmi výrazná. Mohlo by to totiž způsobit to, že by se z toho intermedia mohl stát postupem času pouze neplodící kmínek. Chtělo by to z něj tedy hned ze začátku vyvést nějaký boční výhon a ten pak nechat pořád dál růst, pokud by to šlo.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 04 čer 2022, 08:29

Honzo opět velice děkuji . To je určitě otázka ,která zajímá všechny šlechtitele . Spojit dvě rostliny a nejlépe hned příští rok vidět výsledek .
Přeposílám pár obrázků od pana Fridricha .
Obrázek
Kobylské
Obrázek
JF 12
Obrázek
JF 48
Obrázek
A naprosto normální a běžná úroda .....
Obrázek
.......pokud si teď zamrazíte dostatek pylu na příští rok . (Platí pro toho ,kdo nemá samce :D )
Podrobný popis sběru ,uchování a použití pylu najdete v oddíle Actinidia chinensis na str.86 z 5.5. 2020
Naposledy upravil milos 51 dne 05 čer 2022, 17:43, celkově upraveno 1
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod MonikaV » 04 čer 2022, 13:01

Pánové klobouk dolů (především u pana Fridricha- ty kiwi jsou úžasné) co to muselo stát nervů a zápasů s přírodou- takových křížení a pokusů a především času a času... a když se to podaří, tak je to ohromné S6 S6 Tak přeji do dalších pokusů pevné nervy a ať se dílo daří!
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 990
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Jozef » 06 čer 2022, 21:45

Šlechtitelská práce je krásná a napínavá, ale zdlouhavá.Při první výstavě citrusářů v Brně jsem vyptal od pana Buďárka1 plod arguty, vybral semínka a měl jsem 12 rostlin 10 samic a 2 samci. Pak z koupeného kivi vznikla odrůda Kobylská ta kvetla za 4 roky. A pak takový pokus opylit deliciosu argutou a pokus se podaříl. Bylo 8 samců a 4 samice, a pouze 2 byly dobrý.Pak další křížení JF opylit deliciosou no a pak několik samců, samice velikosti třešně a zatím pěkná JF 48. Letos 2 květy samičí .Nyní čekáni jak to dopadne.
Jozef
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: 17 úno 2017, 19:25

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Stanley_51 » 07 čer 2022, 21:43

Rouby Kui mi se pěkně chytly a rostou.
Obrázek
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9207
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Ivos_66 » 13 čer 2022, 13:05

Tak Stando,
Velká gratulace, a at máš co nejdříve, takový pohled, týden po odkvětu.
Obrázek
Ivos_66
ouško
ouško
 
Příspěvky: 57
Registrován: 14 srp 2019, 11:21
Bydliště: Hrušovany u Brna, 185 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Stanley_51 » 13 čer 2022, 21:46

Ivos_66 píše:Tak Stando,Velká gratulace,

No na to si budu muset minimálně rok počkat. Zatím se jich chytlo 5, tak snad něco vydrží. S12 Po 30 letech pěstování kiwi už bych snad na nějaký ten plod měl mít nárok. S6
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9207
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků