Mezidruhové křížení a štěpování

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Hofis » 15 úno 2020, 23:56

milos 51 píše:Do takové neplodné rostliny je taky možné něco přiroubovat . U deliciosy třeba toho obyčejného Tsech. :D A na naroubované části potom normálně sklízet a na té čekací části dál čekat . Otázka pro odborníky . Neovlivňuje ta naroubovaná plodná část nějak ten zbytek celé neplodné rostliny ? Např. hormonálně ?


No Miloši, opět jedna z jednodušších otázek. Asi nejlépe by to vystihovala parafráze z jednoho známého českého filmu: „Vy nás ale zásobujete, pane Karfík“. :D
Ale teď vážně. Vždycky se tak trochu stydím sem psát, když něco takového nadhodíš, protože jsem všechno, jenom né odborník! Ale touto otázkou jsi opravdu trefil hřebíček na hlavičku, protože to přímo zasahuje to, proč já vlastně ty rostliny pěstuji. Už od mala mě zajímá, jak ta rostlina třeba pozná že má rašit nebo třeba kvést nebo shodit listy. A jak se to vlastně celé řídí a čím, přímo v praxi. Proto se snažím ty rostliny maximálně pozorovat. Mají svoji řeč těla a dá se jí porozumět, chce to jen mít otevřené oči a hodně zkoušet a pozorovat. A naštěstí teď máme Internet, takže se lze mnoho dočíst i o výzkumu. To je obrovská a zcela zásadní pomoc. A protože mě obecně zajímají procesy fungování rostlin, tak z této oblasti hltám všechny novinky. :)
Teď k vlastní otázce. Dříve se myslelo, že hormony u rostlin fungují podobně, jako u živočichů, tzn. že každý hormon se vytvoří za účelem řízení či regulace určitého procesu, že pravděpodobně vznikají v kořenech a jsou poté rozváděny do celé rostliny a regulují a řídí. Teprve poté, když se podařilo fytohormony chemicky určit, se zjistilo, že to funguje úplně jinak. Těch fytohormonů je jen „pár“ (stimulanty a inhibitory) jsou obsaženy ve všech částech rostliny a působí spíše tak, že se rostlinou pohybují oběma směry a podle svého zastoupení v dané části stimulují nebo zbržďují daný proces a řídí tak fáze rostliny. Trochu se to dá asi přirovnat k míchání barev. Když má člověk barvu ze 4 barev a změní zastoupení jedné z nich, výsledná barva už bude jiná. Navíc se zjistilo, a to je velmi důležité pro tu tvoji otázku, že působí jako koordinátory různých činností. Zjednodušeně by se to dalo popsat jako synchronizace procesů mezi PC a serverem. Data proudí oběma směry a oba počítače jsou stále navzájem synchronizovány! Pokud se tedy naroubuje kvetoucí roub do nekvetoucí rostliny, je podle nejnovějších výzkumů dost možné, skoro bych řekl i pravděpodobné, že by mohl stimulovat tu neplodící část ke kvetení, právě kvůli této vzájemné synchronizaci. Myslím tedy, že by to určitě stálo za zkoušku.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3790
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod kaossik » 16 úno 2020, 01:02

Také nejsem odborník, ale co se týká kvetení, u rostlin je častý dimorfismus, kdy rostlina produkuje dva typy výhonů, juvenilní a dospělý, květů schopný. Já se třeba dlouho zajímám o pěstování kaktusů, kde je ten dimorfismus velmi často krásně viditelný i na otrnění, habitusu rostliny apod. V podstatě rostlina dospěje do fáze, kdy usoudí, že je dospělá a začne vytvářet výhony s květními poupaty. Pokud větev kaktusu, která už kvetla člověk zakoření, nebo naroubuje, bude kvést dál. Po naroubování bude na květů schopném roubu vznikat opět kvetoucí výhony, podnož to ale nikdy neovlivní, funguje to pouze jedním směrem.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1170
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Hofis » 16 úno 2020, 09:16

Hmm, velmi zajímavý vhled do dané problematiky zase z druhé strany! S6
Tady je vidět jak důležitá je diskuze, a že více hlav víc ví. Bude zřejmě i hodně záležet na tom, zda daná rostlina již dosáhla dospělosti. Moc zajímavé téma. Obávám se, že jinak, než praktickým pokusem skutečnou pravdu nezjistíme. :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3790
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod rudolfhudec » 16 úno 2020, 22:17

Mám na výmenu rouby vruble kiwi hayward samec + samica , a iné odrody
rudolfhudec
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 25
Registrován: 17 pro 2018, 17:08
Bydliště: Nitra

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 17 úno 2020, 12:12

Obrázek

Obrázek
Vysel jsem semínka z hybridu JF10/1 (Plodný semenáč z JF10) . Bohužel nevím , čím byl sprášen ,protože u květu kvetli samci arguty i deliciosy . Plod byl uložen v ledničce a semínka jsem nechal před výsevem přes noc oschnout . Semínek nebylo moc ,což by se dalo hodnotit jako nedokonalé opylení . U správného a dokonalého opylení je semen v plodu mnohem víc a tím pádem je i větší plod . A z toho by se zase dalo usoudit , že pokud by byl JF10/1 lépe opylený , byly by i větší plody .
A abych se nepletl panu Fridrichovi označením JF do těch jeho hybridů ,dovolil jsem si skromně přejmenovat JF10/1 na MH1 (jakože můj hybrid 1 :D )
Hofis : Honzo dík za odborné vysvětlení a slibuji ,že si už dám bacha na ty dotazy .
Ještě k výsevu kiwi . Teď by to chtělo přisvětlovat výbojkou 12 hod. denně (dlouhý den ) , v polovině léta udělat krátkou umělou zimu (v ledničce )a potom opět až do podzimu 12 hod .denně svítit . Druhý rok prý velká část semenáčků kvete . Italská technologie .Máte někdo zkušenost ?
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Hofis » 17 úno 2020, 13:18

milos 51 píše:Hofis : Honzo dík za odborné vysvětlení a slibuji ,že si už dám bacha na ty dotazy.


Ale ježišmarja Miloši, vůbec ne, to byl pokus o vtip... :)
Fórum je od toho, aby se lidi ptali a probírali svoje zkušenosti a vědomosti.
Hormonální procesy rostlin mě moc zajímají, takže pokud jsem o tom něco četl a budu vědět, určitě vždy rád odpovím, takže jen se ptej!!! :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3790
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod ZdenekCernoch » 19 úno 2020, 21:26

zkuste cryoprezervation nový odrudy citrusu v týto metodě vykvetaj za 15 měsícu od vzniku rostlinky v in vitro a mikro roubovaním na 15 dnu starý podnože
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 29 bře 2020, 20:33

Obrázek
Z hybridního plodu (ze 17. 2.) vyklíčilo jenom sedm semínek . Tak nevím ,jestli to bylo špatnou stratifikací nebo nedokonalým opylením anebo čím . Po vytvoření pravých lístků jsem prvních pět přesadil . Jsou to ty nahoře . Zbytek je fejchoa od Hofise .
A pokud někdo jdete také touto cestou ,výsevem semínek , podělím se s vámi o informaci ,kterou jsme dostali před lety od Ing. Korpase ,předního šlechtitele vína v Rubani . Když semenáčky pikýrujete , nevyhazujte ty malé neduživé jedince ,ty rostlinky které sotva žijí . Podle Ing. Korpáse mají právě takové rostliny tu největší šlechtitelskou cenu .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Hofis » 29 bře 2020, 23:57

Moc pěkné máš ty fejchoy, Miloši, kam se na Tebe hrabu... S6
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3790
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Jozef » 06 dub 2020, 13:55

Mám dva velké plodící stromy,kdyby jsi Miloši chtěl tak Ti je můžu darovat.Jsou to ty z N.Zelandu.
Jozef
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: 17 úno 2017, 19:25

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Hofis » 27 dub 2020, 13:00

Tak zimní roubování letos dopadlo nevalně, rouboval jsem to začátkem března a potom přišly ty mrazy. Z JF10 a JF12 se mi na kolomiktách nechytlo nic, je ale pravda, že ty rouby už nebyly zcela čestvé a kolomikta tou dobou již celkem tekla. Takže po sundání sáčků bylo vše černé... S13
Ale na druhou stranu mám zase velkou radost, protože to vypadá, že by se mohl chytnout roub MK1 na mé samcosamici arguty. Ta ještě netekla, roub byl krásně čerstvý a je to přímo u zdi, takže to asi ty mrazy úplně nezahubily.
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 26.04.20
Co na to Miloši říkáš, myslíš, že se to chytlo? Raději jsem na to ještě navlíkl ten sáček, aby to zbytečně nevysychalo.

Jinak se pěkně probral roub Chang Bai Giant z minulého roku na samci kolomikty a pěkně raší (ten tenčí proutek).
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 26.04.20

A v neposlední řadě, a z toho mám opravdu velkou radost, mí krásně raší Mayflower. S tím ty mrazy dle očekávání neudělaly vůbec nic. Odolnost tedy bude podobná kolomiktě, stejně jako celá kytka, která vypadá jako velký bratr kolomikty. Jak dřevem, tak i listem. Akorál plody zatím ještě asi letos nebudou, to si budu muset počkat až na příští rok. Ale uvidíme, ta poupata se ještě plně nerozvinula, třeba překvapí už i tento rok. Hlavně aby i ty plody baly jako velkoplodé kiwi. No uvidíme.
Obrázek
Obrázek
Foto: Mayflower, Varnsdorf, 26.04.20

Dokonce i moc pěkně obrůstá odspodu:
Obrázek

Takže (nejen) Vašku a Miloši, zdá se, že materiálu na letní roubování bude letos víc než dost... :wink:
Foto: Mayflower, Varnsdorf, 26.04.20
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3790
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod vaclav sejkora » 27 dub 2020, 16:08

Tak to je dobrá zpráva.
vaclav sejkora
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1847
Registrován: 15 črc 2007, 12:07
Bydliště: moravský písek, 177 m.n.m

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod vaclav sejkora » 02 kvě 2020, 21:04

Před 10 dny roubovany kříženec od Jožky a dnes již roste. Rouby deliciosy roubovaný před 5 dny, tady už náznak pučení. Letos to s gumičkami funguje, viz foto.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
vaclav sejkora
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1847
Registrován: 15 črc 2007, 12:07
Bydliště: moravský písek, 177 m.n.m

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 10 kvě 2020, 08:36

U jarního roubování dost vadí silný tlak mízy . Někdy to nafouklo i vázací pásku . Tak jsem letos vyzkoušel pod roubem naříznout kůru . Míza okamžitě začne proudit a tlak na očku už není tak veliký . Někdo tuto fintu radil u roubování fíkovníků ,kde je stejný problém s latexem .
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Hofis » 11 kvě 2020, 13:19

Díky za tip, Miloši, budu na to příští jaro pamatovat a vyzkouším... :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3790
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků