Mezidruhové křížení a štěpování

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 25 dub 2018, 20:25

To bych taky rád věděl. Stává se to dost často. Proto raději roubuji do zeleného letorostu. Letos jsem tak musel přeroubovávat i semenáče v květináčích.
K uvazování tvrdých roubů ale nepoužívám tu potravinovou fólii ,je měkká ,ale gumičky a nebo normál. pásku.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod onry » 03 kvě 2018, 21:15

Tak jsem sunadal folii z nevyrašených roubů. 1. roub nekonec nebyl přirostlý - mikrotenová folie fungovala jako mikro kultivátor a roub tvořil kalus i v místě roubování a živil se vlhkostí (takové řízkování- jen kořínky nepustil). Další dva rouby jsou srostlé tak je nechám třeba vyraší později. Ještě mám v ledničce rouba na roubování do zelana. Není už skoro čas? Některé výhony jsou už pěkné... Něco budu roubovat i do arguty a ty jsou taky docela tlusté...
onry
člen
člen
 
Příspěvky: 431
Registrován: 16 říj 2008, 15:46
Bydliště: 16km jižně od Brna, 192 n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 03 kvě 2018, 21:49

Já už jsem dnes do zeleného rouboval.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 06 kvě 2018, 15:52

Obrázek
Průměr letorostu i loňského tvrdého roubu je 8 mm.
Konec seříznu do klínku. Lépe se uvazuje páskou.
Obrázek
Obrázek
Průměr 8 mm, délka 5 cm , řez 2,5 cm
Obrázek
Obrázek
Neutahovat ani málo ani moc -tak akorát, hlavně vzduchotěsně . Konec nechávám volný -lépe se to potom odvazuje .A celý roub i s několika listy zavážu do mikro sáčku.
Obrázek
A ještě detail pro mnohé jistě zbytečný. Ten kroužek s fólií mám při omotávání nasazený na prst .
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 15 kvě 2018, 13:31

Obrázek
Loňské semenáčky Starelly . Přenesené ze zimoviště ve sklepě na parapet ,roubované 3.2. tvrdým roubem - vázáno gumičkou . Chytly jenom asi tři. Přeroubováno znovu tvrdým roubem do zelených výhonků . A chytla většina. V tomto případě vázáno fólií. Druhá zleva je ukrajinská odrůda Straton .Měla by se vyzkoušet pod těmi pergolami . :D
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 19 kvě 2018, 10:50

Druhá generace z JF 10 ( ta více podobná chinensiskám) ,semenáč naroubovaný do arguty před pěti lety - a je to sameček. Pylem chci opylit odrůdu Tsechelidis .
Obrázek
A toto je druhá generace JF 12 (více do arguty) a má světlé prašníky -po chinensisce. Kvete brzy a i násada je dobrá.Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod ivan » 25 kvě 2018, 17:05

Miloši- chinensiska navrúblovaná do kolomikty pred dvoma rokmi :
Obrázek
...len neni vrúbel chinensisky dokonale zrastený s kolomiktou- neviem dokedy to takto vydrží, či rokmi neuschne...(a chinesisky mi tento rok kvitli naozaj veľmi skoro, podľa tých tvojich fotiek aj z minulých rokov u mňa kvitli cca o 2 týždne neskôr ako u teba na J Morave)
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 26 kvě 2018, 07:33

Na kolomiktu i argutu jsem rouboval pokusně už před třemi- čtyřmi lety . Chinensisky na kolomiktě mají normální plody ,ale postupně odchází .Daly by se využít snad jenom jako dočasný podpník na záchranu roubu z nedostatku jiných ,vhodnějších podložek .
Je zajímavé ,že arguta naroubovaná do kolomikty roste a plodí naprosto bez problému.
Na argutě zase rostou bezvadně hybridy (arguta x chinensis ). A do těch ,jako mezičlánku ,roubuji chinensisky . Protože ani růst chinensisky v argutě se mi moc nelíbí.
K tomu dozrávání chinensisek .Deliciosa Starella (zelenomasá) ještě nikdy za celou dobu co ji mám ,nedozrála na keři do konzumní zralosti. Vždy jenom do sklizňové. A to zhruba od konce října do poloviny 11. měsíce listopadu. Je to stejné jako u zimních hrušek nebo jablek. Kiwi uzrává do konzumní z. vždy ve sklepě a urychlit se dá v sáčku s jablkem.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod LubošM » 27 kvě 2018, 11:01

Myslím si, že mezidruhové křížení je perspektivnější, než štěpování, je to však velice zdlouhavá a náročná cesta.

Na první fotce je jediný květ samice křížence kolomikta x chinensis, která vykvetla v letošním roce, kromě ní vykvetlo ze stejného křížení ještě 5 samců. Květ jsem opyloval samci sourozenci, bohužel však opadl. Tak jsem alespoň pylem samců opýlil kolomikty v květináčích dočasně přemístěné kvůli opylování do domu, ty se chytly.
Obrázek

Na druhé fotce je jediný z kříženců kolomikta x arguta, který vykvetl v letošním roce, samozřejmě je to samec. Rovněž jeho pylem jsem opýlil opožděnou Vitakolu v květináči v interiéru, také úspěšně.
Obrázek

Semínka z plodů z těchto křížení sratifikuji v ledničce, na jaře vyseju a pokud budou životaschopné (což není jisté) tak za cca 4 roky budu s napětím čekat, zda mezi semenáči bude nějaká samička, kterou se podaří opýlit a konečně se dočkat plodů mezidruhového křížence.
LubošM
nováček
nováček
 
Příspěvky: 144
Registrován: 01 led 2011, 18:36
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 27 kvě 2018, 17:05

Luboši je mě jasné ,že štěpováním nemůžeš vytvořit novou odrůdu ani žádný hybrid . Štěpováním ale můžeš to křížení velice zefektivnit a urychlit.
Obrázek
Toto jsou semenáče Starelly a jsou mezi nimi i dva hybridy. Každý je pozná podle listů. Jedna špatně zazimovaná rostlinka ti může lehce uschnout ,ale pokud si ji v létě namnožíš očkováním ,zvětší se tak šance na přežití .

Obrázek
Hybrid arguta x chinensis Vypadá velice nadějně .V létě naroubuješ a příští rok můžeš porovnávat plody. Nechceš to zkusit ? Mám poslat ?
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod vrana » 27 kvě 2018, 21:01

halo, vy tady jistě máte i arguty, nemůžete někdo udělat video v půl osmé ráno do květů arguty samce i samice? uvedte i odrůdu té samice, prosím, protože na některé samice včely jdou a na jiné ne. děkuji, kola
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod LubošM » 28 kvě 2018, 18:24

Díky Miloši za nabídku ale já pořád zápasím s místem, mám zahrádku ještě menší, než Ty. Samozřejmě že se snažím vzácné křížence zálohovat pomocí řízkování z bočních výhonů.
V knize Výsledky šedesátileté práce ovocnáře - šlechtitele Mičurin píše, že nelze urychlit nástup plodnosti křížence tím, že se naroubuje dosud neplodící hybrid na jinou podnož. Nevím, jestli máš s tímhle zkušenosti, pokud by to nebyla pravda, možná bych to očkování pro tohle zkusil. Jinak se mi zdá, že rouby roubované na stejně tlusté malé semenáče rostou v delším horizontu pomaleji, než původní rostlina.
LubošM
nováček
nováček
 
Příspěvky: 144
Registrován: 01 led 2011, 18:36
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod ivan » 29 kvě 2018, 20:40

LubošM píše:.... Jinak se mi zdá, že rouby roubované na stejně tlusté malé semenáče rostou v delším horizontu pomaleji, než původní rostlina.[/quote]
V máji navrúblovaný zelený vrúbel na semenáč (1 rok starý)- mi v ten istý rok narástol v zemi na výšku 2 m a po zakrátení sa stihol ešte aj rozkonáriť ( v črepníkoch tak cca 0,7 m)
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Stanley_51 » 30 kvě 2018, 13:56

Dnes jsem kontroloval rouby ( od Miloše ) a vypadá to, že se něco ujmulo. To něco jsou 3 rouby Tsechelides. Green Light a Starrela nezklamaly a uschly. Ale aspoň dílčí úspěch. S6
Obrázek Obrázek Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 30 kvě 2018, 17:06

Výborně! Ale ještě to zavaž do toho sáčku. A ještě jak dopadl Kedar ? Radku pochlub se !
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků