Mezidruhové křížení a štěpování

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 14 čer 2019, 09:44

U kamaráda v Levároch jsme roubovali kiwi ,kaki a vinič . Všechno do rozštěpu . Klasickou kopulací to asi půjde taky ,ale to nemám vyzkoušené . A musíš udělat větší množství toho roubování a nejlépe s časovým odstupem (14 dnů ,tři týdny) a zapisuj si datum roubování . A pokud nemáš rouby ,tak ta technika se dá zkoušet i na nekvetoucí rostlině .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod airbusy » 14 čer 2019, 15:15

Milos, a ako sa najlepsie skladuju zelene vruble, aby vydrzali co najdlhsie a dali sa pouzit dlhsiu dobu na stepenie? Pomohlo by uchovavanie v chladnicke? Ci pri tomto bylinnom stepeni to nema vyznam? Aby som to mohol stepit s odstupom casu, tak to bude chciet asi stale cerstvy material na stepenie...
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod LubošM » 14 čer 2019, 17:51

Lubos, ako to vyzera s tymi medzidruhovymi krizencami, co si tu daval v roku 2016, este nahodou nekvitli? Ma to zaujimave listy, ktovie ako budu vyzerat plody, ak to zrovna nebudu vsetko samce ....[/quote]

Kolomikty x samec semenáč žlutého kiwi - kvetlo několik samců i samic, plody zůstaly na 2 samicích, je jich tam po 10-15, na jedné rostlině jsou kulaté, na druhé oválné, jsou po 1 na stopce
Arguta Issai x deliciosa - kvetou samci a dvě samice, jedna samice má po 3 květy na stopce.
Bojnice x Chinensis - zatím neplodí, málo roste.
Dva starší kříženci kolomikta x arguta - oba samci, triploidní neplodný samec má zelený list dokola olemovaný růžovým proužkem, tetraploidním samcem zkouším opylovat argutu, zatím to spíš vypadá, že bude taky neplodný, uvidíme za týden. Ještě mám 3 malé křížence.
Letošní rostlinky ze zpětného křížení kolomikta x (kolomikta x chinensis samec) se mají čile k světu.
LubošM
nováček
nováček
 
Příspěvky: 144
Registrován: 01 led 2011, 18:36
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 14 čer 2019, 18:41

airbusy: Ano je to tak . Musíš mít přísun stále čerstvých roubů. V ledničce to vydrží jen pár dnů. A pro možnost zeleného roubování by se měl vymyslet nějaký způsob přepravy (poštou?) nebo způsob zabalení ,aby to vydrželo třeba toto vedro .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod airbusy » 15 čer 2019, 14:23

LubošM píše:
Kolomikty x samec semenáč žlutého kiwi - kvetlo několik samců i samic, plody zůstaly na 2 samicích, je jich tam po 10-15, na jedné rostlině jsou kulaté, na druhé oválné, jsou po 1 na stopce
Arguta Issai x deliciosa - kvetou samci a dvě samice, jedna samice má po 3 květy na stopce.
Bojnice x Chinensis - zatím neplodí, málo roste.
Dva starší kříženci kolomikta x arguta - oba samci, triploidní neplodný samec má zelený list dokola olemovaný růžovým proužkem, tetraploidním samcem zkouším opylovat argutu, zatím to spíš vypadá, že bude taky neplodný, uvidíme za týden. Ještě mám 3 malé křížence.
Letošní rostlinky ze zpětného křížení kolomikta x (kolomikta x chinensis samec) se mají čile k světu.


Paraada, ze su medzi tymi krizencami aj samice, dufam ze na jesen tu bude aj zhodnotenie velkosti plodov, chuti a cukornatosti, mozno z toho budu nove perspektivne odrody S6 Ta arguta Issai x samec chinensis bude asi hodne plodna, ked ma 3 kvety na stopke...

Milos
Posielat teraz rastliny postou by bol masaker, uvarili by sa cestou, viem ako tam zaobchadzaju s obalkami a ako dlho im to trva, kym nieco dorucia...
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 15 čer 2019, 15:24

Obrázek
airbusy: Toto jsou loňské , naprosto perfektní rouby ,které jsem včera přivezl z Mor.Písku od Vaška. Odrůda Saanichton12 . Každý si na googlu zjistěte o co jde . Část půjde v pondělí poštou k vám na Slovensko a část do Prahy a Budějovic . Prozatím je roubů málo a není možné je poslat někomu ,kdo se na nich teprve bude učit roubovat .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod airbusy » 17 čer 2019, 06:27

Taku kvalitu vrublov ja nikdy nedosiahnem, paraaada S6 to chce samostatnu chladnicku na skladovanie vrublov s funkciou Fresh a teplotou 1 stupen :D
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Hofis » 17 čer 2019, 14:47

Měl bych dotaz na zkušenější členy fóra ohledně roubování zeleného do zeleného. Rouboval jsem před 14 dny Ananasnayu do kolomikty samce. V sobotu jsem odstranil sáček a roub už měl vypučené očko.
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 15.06.19

Ta fotka mě mrzí, ale je to v křoví, takže jsem to musel brát hodně na blízko a ten ksindl se mi pořád z manuálu přepínal na automatiku a bral tu zeď za tím... :x
Opravdu je normální, že to jde takto rychle?
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 17 čer 2019, 16:11

Ano . A nejenom kiwi ale taky víno jujuby kaki . A udělej těch roubů víc :D
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Hofis » 17 čer 2019, 16:18

Děkuji moc za info!
No, nechtěl jsem to tu dávat k dobru, ale musím.
Rouby byly původně tři. První mi vyšlehla z ruky větévka, kdaž jsem se probíral tím houštím, takže jsem jen viděl, jak nenávratně mizí někde mezi tůjemi. Snažil jsem se chvíli hledat, ale marně. Prostě Pat a Mat by mohli jenom tiše závidět... :(
Druhý se mi vylomil i s celou větévkou při středeční bouřce, asi jak se do toho pytlíku opřel vítr, tak to celé vylomil, ty zelené výhony ještě tolik nedrží, takže zbyl akorát tento poslední mohykán...
Ale aspoň něco.
Tento víkend jsem zkusil naroubovat do kolomikty Chang Bai Giant, také 3 rouby. Tentokrát jsem si ale dal již opravdu pozor a vše zajistil, tak snad! :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod airbusy » 17 čer 2019, 16:22

Hofis píše:Měl bych dotaz na zkušenější členy fóra ohledně roubování zeleného do zeleného. Rouboval jsem před 14 dny Ananasnayu do kolomikty samce. V sobotu jsem odstranil sáček a roub už měl vypučené očko.
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 15.06.19

Ta fotka mě mrzí, ale je to v křoví, takže jsem to musel brát hodně na blízko a ten ksindl se mi pořád z manuálu přepínal na automatiku a bral tu zeď za tím... :x
Opravdu je normální, že to jde takto rychle?


A akym sposobom si to vrubloval, do razstepu?
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Hofis » 17 čer 2019, 16:35

Ano, zcela klasicky do rozštěpu podle Milošovi osvědčené metody. Perfektní!!!
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Stanley_51 » 17 čer 2019, 21:58

Naroubováno do zeleného tvrdým roubem.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod izi » 18 čer 2019, 09:45

milos 51 píše:airbusy: Ano je to tak . A pro možnost zeleného roubování by se měl vymyslet nějaký způsob přepravy (poštou?) nebo způsob zabalení ,aby to vydrželo třeba toto vedro .

Miloš, ako som Ti spomínal cez víkend, skúšal som zabalenie zelených vrúblov tak, aby vydržali prepravu aj v tomto počasí. Vrúble som rezal ráno o šiestej. Oba konce som namočil ihneď do parafínu, pre istotu aj čapíky po listoch. Toto všetko som zabalil do navlhčenej kuchynskej utierky, a vložil do zipsovatelného sáčku (poslúžilo by asi aj zabalenie do streč-fólie). Toto je výsledok po 57 hodinách od zabalenia. Neviem, či to bude dobre vidieť, ale vrúble sú ako teraz odrezané. A to som ich ešte nechal vyše hodiny na priamom slnku, kde teplota v sáčku dosiahla cez 40 stupňov. Takto zabalené vrúble vložené do "bublinkovej" obálky by určite vydržali.
Obrázek

Obrázek
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 18 čer 2019, 10:01

Ivan ,dík za pokus . Já jsem ty konce tvrdých roubů nevoskoval .Zabalil jsem je do mokrého papírového ubrousku ve slabém hypermanganovém roztoku a do sáčku se zipem . Sáček je v alobalové složce a to celé v bublinkové obálce . A dnes by to pošta mohla doručit ,protože včera jsem rouby rozeslal :lol:
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků