Mezidruhové křížení a štěpování

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Lenkalor » 30 bře 2023, 13:56

:D děkuji, udělám, až budou u nás hrozit větší mrazíky. S20
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Hofis » 31 bře 2023, 19:47

milos 51 píše:Mayflower dnes . Zdá se ,že to přežila . Ničím jsem nechránil.

Miloši, tak to je super zpráva. Vím o vysoké mrazuvzdornosti i ještě polozeleného dřeva, to jsem tu už psal. Ale o výhoncích moc nevím, mám to u mě u severozápadní zdi v zimním stínu, takže to raší spolu s kolomiktou hodně pozdě a navíc pak i pracuje ta zeď za tím, takže k omrznutí u mě ve VDF prakticky nedochází. Jenom arguty, které přesahují na jihozápadní zeď a raší tak dříve, občas omrzají... Pokud by byla i nějaká odolnost mladých výhonů proti mrazu, tak to by byla opravdu paráda. Teď se jenom ještě dočkat plodů, a aby taky za něco stály. U tebe to vypadá, že by se i letos mohlo zadařit, tedy pokud to ještě nezmrzne ten příští týden. :?
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3812
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 23 dub 2023, 12:58

Včera jsem rouboval argutu metodou "dr.jare" tedy nikoliv před mízou nebo v míze , ale až po míze . Rostlina už má 10cm velké zelené výhonky s květními poupaty . Hlavní tlak mízy tedy už pominul a roub by neměl téct . Roub byl loňský ,tedy tvrdý a rouboval jsem do starého dřeva - do tvrdého . Dr.jare ještě jednou děkuji !! :D
Obrázek
Obrázek
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1866
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Josef » 25 dub 2023, 17:19

Miloši, tak takhle momentálně vypadá ta roubovaná pokusná větev na drátěnce, celkem asi 14 až 18 roubů do Issai, Domina a samce Weiky.
Obrázek
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 628
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 26 dub 2023, 09:09

Jožko děkuji a držím palce . A mám taky něco . Arguta roubovaná před pár dny (předchozí příspěvek) už startuje . Prorazila parafilmový obal .
Obrázek
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1866
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Josef » 26 dub 2023, 09:29

Miloši, jen bych se Tě chtěl zeptat ohledně těch ZIP sáčků, jestli je dáváš po vyrašení pupenu pryč, nebo je tam necháváš až do odeznění mrazíků. To co máš na foto, tak se to na nějakých roubech už projevuje i u mě. Já jsem doposud při roubování argut ZIP sáčky nepoužíval, většinou roubuji do zelené podložky, ale zkusil jsem to, i všechny stromy, víno... a to žádné mrazíky už nehrozí. Dnes jsem měl -1, tak jsem rád, že ZIP sáčky tam jsou. Žádnou netkankou jsem to nepřikrýval. Buď to vydrží, nebo ne. Děkovat nemáš za co, dlužník jsem pořád já. Tak ať se Ti daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 628
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 26 dub 2023, 11:04

Zip sáčky používám výhradně v létě u letního roubování a to pro udržení vlhkosti . Balím s roubem i nejbližší list ,aby roub chránil proti sluníčku . Domnívám se ,že teď na jaře ten zip sáček nemá žádný smysl . Proti mrazu nechrání . Jedině proti mrznoucímu větru ,který roub vysušuje . Pokud máš teda rouby obalené parafilmem ,tak to bohatě stačí . Vrstva parafilmu chrání jak proti větru ,tak proti vyschnutí .
No a děkoval jsem za fotku :D Já mám takto roubované na zahrádce všechny rostliny .Kiwi ,kaki ,asimíny ,jujuby :D Ještě si najdi místo na hybrid Mayflower . Ještě vloni jsem měl tři krásné rouby a letos už jenom dva výhonky - navíc bez květů .
Mayflower
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1866
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Josef » 26 dub 2023, 12:23

Miloši, děkuji Ti za informace z Tvé dlouholeté praxe, které určitě netěší jenom mě. Já u veškerého letního roubování zabalím roub do listu a převážu gumičkou. Když je list ještě malý, tak utrhnu jakýkoliv jiný, větší a zabalím to do něj. Pak dám na něj igelitový sáček s mírně namočeným kouskem vaty kvůli vlhkosti. Jak začne prorážet roub, tak sáček dám pryč.
Parafilm a ZIP sáček je rozhodně asi lepší a praktičtější varianta hlavně nyní při roubování na jaře, kdy hrozí ještě nějaké mrazíky a nejsou zde žádné listy. U kiwi asi rozhodně. Můj známý používá metodu, že na špičku roubu nasadí kelímek od jogurtu jako ochranu proti ptákům a studenému větru. Také se mu daří. Prostě každý si musí najít to svoje. Přeji Ti pěkný den a měj se hezky.
PS: loňský rok jsem tady v okolí daroval spoustu 2 až 4 letých sazenic kiwi, na které už nemám místo. Byl jsem se včera u některých podívat, jak jim prospívají a musím říct, že jsem si musel dát pak velkého panáka, abych to vůbec přežil. Zapíchnuté v krtinci u plotu, přikryté drnem...škoda krásných sazenic. Ach jo.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 628
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod paloo » 26 dub 2023, 16:51

Josef píše:PS: loňský rok jsem tady v okolí daroval spoustu 2 až 4 letých sazenic kiwi, na které už nemám místo. Byl jsem se včera u některých podívat, jak jim prospívají a musím říct, že jsem si musel dát pak velkého panáka, abych to vůbec přežil. Zapíchnuté v krtinci u plotu, přikryté drnem...škoda krásných sazenic. Ach jo.

Presne platí,že ľudia si vecí zadarmo nevážia.Ale prečo S2
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7348
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Josef » 28 dub 2023, 18:30

Miloši, dnes jsem dával do skleníku další zakořeněný řízek z Tvých roubů. Nejlépe se ve vlhkém písku při teplotě 3 - 5 stupňů zakořenily Tsechelidis, Green Light a samec Tomuri od Ondry. Pěkně se rozvíjí.
Obrázek

Obrázek
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 628
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Lenkalor » 28 dub 2023, 20:42

Hezké, Josefe S6 . Máš zelené ruce. :D
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 29 dub 2023, 07:48

Jožko a opravdu to má kořeny ? Viděls je ? Já bych spíš uvítal takto detailní fotku těch kořenů .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1866
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 29 dub 2023, 09:15

Jeden roub do starého dřeva a druhý do zeleného . Roub JF63 . Je to 63.semenáč z červené chinensisky . Ale úplně celé červené , ne jenom ve středu :D
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1866
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Josef » 29 dub 2023, 10:58

Miloši, kořínky byly dlouhé tak kolem 3 cm, bílé, ale raději jsem to dal už do skleníku, v písku dál neměly žádnou výživu. Je možné, že se pouze rozvine pupen a kořínky dál řízek neutáhnou. Ale za každý pokus to stojí. Když tak příště zkusím něco jiného. Když to takhle zvládají arguty, možná to dají i deliciosy. Uvidíme. Určitě Ti dám vědět, jak to dopadne, ale v celku by mě to potěšilo, kdyby zůstal třeba jen jeden jediný řízek deliciosy.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 628
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod vaclav sejkora » 29 dub 2023, 13:26

Jožko, u mě ty řízky vypadají v písku v malém kelímku po zimě takto.
Obrázek
vaclav sejkora
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1847
Registrován: 15 črc 2007, 12:07
Bydliště: moravský písek, 177 m.n.m

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků