Mezidruhové křížení a štěpování

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod MartinS » 23 čer 2023, 00:06

Napada ma otazka. Mohlo by fungovat susenie pelu? Nieco na sposob semien. Ked sa vysusia, vydrzia rok aj niekolko rokov podla druhu rastliny. Povedzme ze by sa vysusili kvety a uchovali v papierovom sacku napriklad v suchej pivnici.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 23 čer 2023, 09:56

Ano .Tato metoda je už propracovaná .Není potřeba nic vymýšlet . Zralý pyl se zbaví vlhkosti a uloží se na příští rok . Rozdíl je jenom v tom ,že ne do pivnice ale do mrazáku . A má být pořád v suchém prostředí ,proto se přidává ten silikagel .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Josef » 23 čer 2023, 12:37

Miloši, tak asi takhle je momentální stav roubů roubovaných deliciosa do arguty. Jde to nějak pomalu, ale snad se to rozjede. Roubováno po zmrzlých 17.5. 23. Jediná Starella zlobí, celkem 3 rouby, něco podle Tebe, něco podle mě, nevím proč. Ostatní jako Tsechelidis, MH1, JF 10, Ashoka, Green L., Tomuri se rozvinuly, nebo se celkem úspěšně rozvíjí, pokud zase něco nepřijde, tak by to mohlo snad vyjít. Pár fotek:
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Jozef » 24 čer 2023, 12:01

Je to hybrid JF 18 vznikl křížením deliciosi a JF 5.
Obrázek
Jozef
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: 17 úno 2017, 19:25

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Josef » 25 čer 2023, 10:35

Jozefe, prostě nádhera. Gratuluji. Rád bych se jen zeptal, jakou asi průměrnou hmotnost a velikost tyto klony mají?
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Jozef » 25 čer 2023, 12:59

Hmotnost nevím nevážil jsem ale můžu to napravit letos po sklizni.
Jozef
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: 17 úno 2017, 19:25

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Hofis » 25 čer 2023, 23:47

Miloši, tak jak jsem slíbil, první 2 květy MH1 vykvetly ve Varnsdorfu včera, 24.06.23.
Obrázek
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 24.06.23

Další 4 květy, včetně těch na obrázku vykvetly dnes. Ale mám trošku problém. Míjí se mí s mojí samosprašnou samcosamicí arguty. Ken's red vykvetl u mě už minulý víkend a ta samcosamice asi po dalších 2 dnech. MH1 je tedy u mě o 5-7 dní pozdnější, než arguty. Takto u mě arguty vypadaly včera:
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 24.06.23

Takže se to potkalo opravdu jen velmi okrajově, třeba s Ken's Red by se to nepotkalo vůbec. Naštěstí je ta samcosamice o maličko pozdnější. Doufám, že hmyzáci alespoň něco stihly opylovat, ale je to opravdu na hraně. Uvidíme další roky, jestli se to třeba trochu srovná, možná bude nutné přiroubovat nějakého vhodnějšího samce do budoucna. :?
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 26 čer 2023, 11:30

Hofis Josef : Pánové děkuji ! Ten posun ve kvetení MH1 je tedy značný . Co mě překvapilo je ,že se nepotkal se žádným opylovačem . To je velice zajímavé . Odrůda Mayflower taky žádného opylovače nemá . A taky je to amatérský hybrid . Takže když amatérovi vykvetou poprvé hybridní semenáčky ,tak ho zajímají pochopitelně jenom samičky a samce nekompromisně vyřazuje . Asi chyba ! :D No a pro tyto případy se fakt hodí mít trochu loňského pylu v mrazáku .
Co s týká hybridů JF10 a MH1 ,tak jsem zjistil ,že tady na břeclavsku kvetou současně s argutama a taky s argutama současně dozrávají .
Z toho se dá odvodit , že pokud vám v místě uzrávají arguty , budou vám uzrávat i tyto hybridy . Teď je jenom otázka ,jestli budou taky dostatečně odolné proti mrazu . To ale tady na jihu nezjistíme !! MH
MH1
Obrázek
MH1
Obrázek
JF10
Obrázek
Arguta Krupnoplodnaja
Obrázek
Hybrid Mayflower
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Hofis » 26 čer 2023, 16:40

Miloši, tak to je moc dobrá zpráva, že to u tebe kvete a zraje společně s argutami. To je relativně velká šance, že se to i u mě postupem času srovná. :) Tenhle rok je totiž hodně divnej a rozhodně bych ho nepokládal za referenční. Různé druhy si prošly různým zpožděním. Některé třeba nemají skluz vůbec, některé i skoro 3 týdny. Je to opravdu takový spíš chaos letos.
A ohledně té mrazuvzdornosti bych se nebál, tu dříve nebo později u nás na severu ještě s jistotou prověříme... :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Stanley_51 » 26 čer 2023, 21:21

U mně kvetou arguty také zároveň s chinensiskou ( samec ) i deliciosou (samice G.L ). Dokud jsem neměl samce arguty, chinensis mi je opylovával.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Ivos_66 » 27 čer 2023, 11:22

Drží mi 2 plody originál čínského semenáče, u Srbsko 2 , jsem o květy přišel větrem, ale je to taky samička, má krásné červené výhony.
Obrázek

Obrázek
Ivos_66
ouško
ouško
 
Příspěvky: 57
Registrován: 14 srp 2019, 11:21
Bydliště: Hrušovany u Brna, 185 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Josef » 27 čer 2023, 12:44

Ivoši, tak to je také moc pěkná nádhera, gratuluji Ti. Opravdu moc pěkné.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 01 črc 2023, 17:30

Green light ,naroubovaný v kolomiktě . Roste v Praze . Opylený pylem zaslaným a doručeným Českou poštou v obálce . Obyčejně . Podařilo se to za tři dny . Tato metoda je ověřena ,už vloni se to tak podařilo . Jarda část pylu smíchal s mastkem a část použil přímo . Opyloval opakovaně štětečkem . Na rostlině je asi 30 plodů .
Obrázek
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod MartinS » 01 črc 2023, 22:55

Ktora metoda bola uspesnejsia? Miesany pel alebo cisty? Alebo funguju obe rovnako. To bol pel z mrazaka?
Vdaka
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 02 črc 2023, 09:15

MartinS : Byl to pyl z mrazáku . Když začal Green light v Praze rozkvétat ,u nás už bylo dokveteno . Jiný pyl jsem neměl . Životnost pylu je tedy opravdu značná . Jarda pyl rozdělil a jednu část smíchal s mastkem . Opyloval obojím . Na jedné rostlině by šel účinek jednotlivých pylů velice špatně zkoušet . To by musel květy izolovat a bylo jich 30 . Myslím si ale ,že mastek nijak neovlivňuje účinek pylu . Má pyl pouze rozmnožit , naředit . A mně šlo hlavně o vyzkoušení této metody .
Pokud si seženete nebo naroubujete nějakou žlutou chinensisku , tak až pokvete , ji nebudete mít čím opylit . Protože samčí rostliny tu nejsou . Jediný opylovač k chinensiskám ,který se tu prodával k Sorelli , byl Belen . A Belen kvete až po Červené princezně ! A pokud si jakékoliv kiwi zasadíte do skleníku nebo foliovníku , tak ty doby kvetení budou úplně rozhozené . A v těchto případech se bude pyl z mrazáku vždycky hodit .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků

cron