Mezidruhové křížení a štěpování

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Jozef » 02 črc 2023, 10:24

Kiwi JF 10 aJF 12 vznikly v minulém století jejich mrazuvzornost je vyskoušená, vydržely bez poškození mráz 24 st.Nyní potřebuji vyzkoušet JF 48 je to potomek JF 10 a deliciosi je to ranná velkoplodá odrůda.
Naposledy upravil Jozef dne 02 črc 2023, 13:41, celkově upraveno 1
Jozef
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: 17 úno 2017, 19:25

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod MonikaV » 02 črc 2023, 13:28

Roubovani samce do dedovi samice Starelly----dojde k probuzeni a zazelenani roubu, ale po case uplne odejde, jako by rostlina roub zablokuje a odmitne prijmout!! Jediny co nekolik mesicu drzi (dala jsem zkusebne do hlavniho kmenu) a ten je tam uz nejaky mesic, ale vubec se nehne! ( dedova je zacarovana, nebo ruky mam olsove :lol: )
Jinak nejake plody budou, (diky pylu od Vaska)
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Na me zahrade, bylo taky provedeno roubovani-- jeden roub jede jak das, a nektere to vzdaly a nic...( ale ja to nevzdam a budu se pokouset dal :lol: )
Obrázek

Obrázek

Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 02 črc 2023, 14:45

MonikaV : Moniko s očkováním do silnější větve mám úplně stejnou zkušenost . Nějak to nefunguje . Očko normálně přiroste a i vyraší , ale nějak se mu nechce růst . Dokonce i když přečká zimu a je živé, tak druhý rok už nevyleze . Dokonce jsem ho povzbuzoval tak , že jsem nad ním naříznul kůru . Aby síla šla do očka . A nepomohlo ani odříznutí celé větve nad ním . To naříznutí můžeš zkusit .
Obrázek
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod MartinS » 02 črc 2023, 14:57

Milos
Je vynikajuce, ze mrazeny pel funguje, ze je to overene. Buduci rok zmrazim aj ja, tento rok som to nejako prepasol.

S tym, ze nemame samca k princezne, si mi vnukol jednu myslienku. Mam zopar semenacov zo zlteho plodu. Nahrnkujem ich a necham rast, mozno sa medzi nimi objavi skoro kvitnuci samec, co by sa stretol s princeznou. Idem sa aj ja trochu hrajkat. :D

Monika
Som so stepenim len zaciatocnik, ale dari sa mi celkom dobre. Odpozoroval som, ze najuspesnejsie je vrublovanie do silnych vyhonov rastucich kolmo hore. Ked to das nizsie alebo do bocnych, nerastu tie vruble tak dobre. Skus najst silny kolmy vyhon a dat to do neho. Takto navrublovane mi zacali uz po 2 tyzdnoch rast velmi intenzivne. Tsechelidis vrublovany 25.5. uz ma skoro meter!
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Hofis » 02 črc 2023, 22:06

MartinS píše:Monika
Som so stepenim len zaciatocnik, ale dari sa mi celkom dobre. Odpozoroval som, ze najuspesnejsie je vrublovanie do silnych vyhonov rastucich kolmo hore. Ked to das nizsie alebo do bocnych, nerastu tie vruble tak dobre. Skus najst silny kolmy vyhon a dat to do neho. Takto navrublovane mi zacali uz po 2 tyzdnoch rast velmi intenzivne. Tsechelidis vrublovany 25.5. uz ma skoro meter!

Ten problém se jmenuje apikální dominance, která je obecně u lián velmi výrazná. Jen nerado to bude růst někde bokem, potřebuje to být nahoře. :wink: Takže přesně, jak říká Martin. K roubování je potřeba si vybrat silný prut, který roste co možná úplně zespodu a roubovat úplně do vrcholu. Je možné si takové pruty i vyrobit na letní roubování tak, že se v zimě seřízne nějaká větší větev. A na letní roubování hnědé do zeleného už bude mít pěkné silné výhony.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod MonikaV » 03 črc 2023, 14:58

Ok, chlapci, vyzkouším všechno co půjde, (jednou se to podařit musíííí S14 )
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Hofis » 03 črc 2023, 17:37

Vždy je potřeba zajistit, aby ten pupen na tom roubu bylo to nejvyšší místo na dané větvi, pak by to mělo fungovat a pupen se rozjet. Takže spíš než takto očkování a případné seříznutí nad tím bych zkusil roubování za kůru. U očkování může mít ta větev stále nad tím místem očkování spící pupeny, aktivuje je a roste potom z nich. Toho naočkovaného pupenu se pak zbaví jako neperspektivního.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 03 črc 2023, 17:47

Toto je moje osvědčená metoda . Rozštěp a tvrdý roub do zeleného . Vázáno parafilmem i přes očko . Přes parafilm ještě potravinová folie ,aby to neprasklo . Roubováno 24.6. na dvouletý semenáč . Odrůda Zakarpatsie . Prokazatelně rodivá .
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Josef » 08 črc 2023, 10:53

Miloši, tak asi takto momentálně vypadají Tvoje rouby.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 08 črc 2023, 11:21

Jožko dík za fotky . Taky posílám aktuální . Je to JF10 , MH1 a na porovnání arguta krupnoplodnaja . Pokud ty tvoje ještě trochu povyrostou ,tak příští rok by už mohly něco ukázat .
A pan Fridrich už má další bombu a tou je JF 48 . Je to semenáček z JF10 .
Obrázek
Obrázek
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Josef » 08 črc 2023, 11:47

Miloši, moc pěkné, gratuluji. S Krupnoplodnají jsem na mrtvici, protože roub od Tebe byl již skoro 50 cm veliký, ale pravděpodobně ho ukousl kůň. Někteří podnikatelé tu mají u zdejších ustájené koně a o víkendech jezdí na projížďky, bohužel kolem naší zahrady. Zastavují se často u plotu a koukají co kvete, drátěnka s kiwi je blízko u plotu, i jiné keře, před 30 lety jsem nepředpokládal, že tady jednou bude nějaká cyklostezka a někdo jezdit kolem chalupy na koních. To, že co dosáhnou a sklidí, s tím jsem se už za ta léta srovnal. Ale že nechají i koně ožírat keře kam přes plot dosáhnou, tak to už je síla. O to kiwi mně zas až tak nejde, ale štve mně to ničení keřů. No prostě mně to mrzí, ale Krupnoplodnaju letos neotestujem, koník si pochutnal, zbyla jen cedulka.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Stanley_51 » 09 črc 2023, 21:47

V květnu jsem rouboval několik roubů Zakarpacie a Solo. Po necelých dvou měsících má jedna Zakarpacie více jak metr a půl, další cca metr a Solo více jak půl metru. Tsechelides z předloňského roubování cca 2 metry a několik výhonů a Kui-mi také přes metr. Na snímku světle zelené roubované výhony Zakarpacie a Solo.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Ivos_66 » 10 črc 2023, 19:41

Stando gratuluji, krásně ti to roste.
Momentálně pro nás pracuji na kultivaci československé odrůdy Zlatovce ( v pátek jedu za kluky do Trenčína) , dále pracuji na samosprašném big goldu.
Jeví se mi to tak, že Monty a Golden Heart ( Kui Mi ) se navzájem opylují.
Obrázek

Obrázek
Ivos_66
ouško
ouško
 
Příspěvky: 57
Registrován: 14 srp 2019, 11:21
Bydliště: Hrušovany u Brna, 185 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Josef » 16 črc 2023, 09:27

Miloši, Zakarpacie roubovaná 29.6.23 do arguty konečně až nyní ukazuje zelený pupen, rozmazané foto. MH1, JF 10, Tomuri i ostatní se začínají i v tomto počasí snad pořádně rozjíždět, kromě Krupnoplodnaji. Ještě jednou děkuji za vše. Snad přežijí naši zimu.
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 16 črc 2023, 11:05

Josef : Jožko na prostřední fotce je krásně vidět ,jak po odstranění vrcholku se ho rostlina okamžitě snaží nahradit . A těsně před vyrašením očka je to nejvhodnější na roubování zelené -zelené .
Mám zkušenost ,že kiwi vyžaduje vzdušnou vlhkost .I roubované semenáče za oknem přiklopím PET flaškou kvůli vlhkosti . Roubovance na keři zavazuju do sáčků .
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků