Mezidruhové křížení a štěpování

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Josef » 17 črc 2023, 09:47

Miloši, sáčky v těchto teplotách i zde jsem nedával, ale 2x denně rouby rosím místo sáčků s posledním listem a popřípadě i trochou vody. Mám obavy, že bych ty rouby nyní v těch sáčcích uvařil. Možná to rosení v těchto teplotách nestačí. Nevím, se sáčky nemám zkušenost v těchto teplotách, doposud jsem je nikdy nepoužíval. Koncový pupen jsem na roubu nezaštipoval, buď v tom vedru zaschnul, nebo něco...Roub vypadá živě, tak snad to přežije. To šílené vedro snad už musí skončit, tohle zatím nepamatuji za ty roky ani zde na Vysočině. Už jsme dostali od obce zákaz zalévání všeho. To nevypadá dobře. Jestli znovu nezaprší, tak hotovo se vším i zde, pokud se nesmí zalévat. Tak ať se Ti daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 628
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod J.K. » 17 črc 2023, 11:28

Josef píše: Mám obavy, že bych ty rouby nyní v těch sáčcích uvařil.

Vsetky vruble ktore robim (jedno ci je to citrus, annona, kiwi, vinic, jablon, ...) prekryjem alobalom a necham zakryte, kym nezacnu rasit. Pochybujem ze sa da vymysliet nieco jednoduchsie. Slnko potom nema sancu ublizit. A ak sa navyse pouzije parafilm, je to este lahsie - netreba riesit sackovanie, kedze ten vruble hermeticky uzavrie.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 528
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Josef » 17 črc 2023, 13:29

J.K: Díky za radu. Jen dotaz, to opravdu uzavřeš celý roub od posledního listu podložky hermeticky alobalem i nad očkem? Já to dělám také asi na 14 dnů, ale pouze spodek roubu od posledního listu a vršek, očko nechávám volné a nebo jak radí Miloš překryté pouze parafilmem. A po jaké době alobal odstraňuješ? Úspěšnost uchycení? Zatím jsem tuto metodu zde u nikoho neviděl ani neslyšel, že by někdo takto zapouzdřoval celý roub, ani u stromů. Do toho alobalu dáváš něco pro zvlhčení, třeba kousek mokré vaty, ubrousek ap.? Nebo nic? Zajímavé. No jak píšeš, hlavně že to funguje. Potřeba to asi příště také zkusit.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 628
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod J.K. » 17 črc 2023, 15:21

Alobal sluzi ako tienitko, nema to nic spolocne so "vzduchotesnostou". Ak robim veci v skleniku, urobim z alobalu len taky polovicny kornutok z južnej strany, aby som videl kedy ocko pretrhne parafilm (vtedy alobal odstranujem) a nemusel som to odbalovat pre kontrolu. Vonku by to samozrejme vietor odfukol, tak zatocim dookola a obcas skontrolujem. Odkedy pouzivam parafilm, nenechavam na vrubloch listy ani rapiky. Tie sa snazim ulomit alebo pod lupou presne odrezat, aby pod paskou nezahnivali. Pri omotavani si davam pozor, aby paska isla cez ocko len v jednej vrstve, ale zaroven aby bola napnuta (stalo sa mi na citruse, ze u volnejsej pasky miesto pretrhnutia sa zacal vyhonok "plazit" popod nu a pri pokuse o odmotanie sa samozrejme vylomil). Na podnozi v mieste stepenia tiez ziadne listy v okoli nenechavam, tak aby mi nezavadzali pri omotavani. Na dalsi sacok kvoli vlhkosti potom nie dovod, lebo parafilm vrubel uplne uzavrie.
Uspesnost zavisi najma od toho, ako kvalitne sa mi podari rez. Ale vacsi doraz kladiem na rychlost prace. Hlavne u zelenych vrublov, ktore rychlo oxiduju. 100% nemam, ale cez 80% asi ano.

Obrázek

Obrázek
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 528
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Stanley_51 » 17 črc 2023, 21:28

Josef píše:Zatím jsem tuto metodu zde u nikoho neviděl ani neslyšel, že by někdo takto zapouzdřoval celý roub,

Já to dělám stejným způsobem. Nepoužívám sáčky, to se mi neosvědčilo, rouby se buď uvařily, nebo začaly v sáčku plesnivět. Alobal je ideální, uzavřu celý roub, takže se v něm udrží i mírná vlhkost, slunce ho neprohřeje a navíc je ve spleti větví dobře vidět. Odstraňuji ho po 3 týdnech, pokud se do té doby roub neprobudí, většinou už se neprobudí vůbec. Vyjímky ovšem existují, teď se mi zrovna probudil roub Tsechelides, roubovaný tvrdý do tvrdého v dubnu.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Josef » 18 črc 2023, 09:44

Děkuji oběma za info, hned dnes večer to vyzkouším na argutách, sice zelené do zeleného, loňský tvrdý roub už nemám, ale uvidíme. Dám pak vědět.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 628
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Josef » 21 črc 2023, 19:47

Miloši, tak oba rouby Zakarpatsie se snad chytily a půjdou:
Obrázek

Obrázek
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 628
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Stanley_51 » 21 črc 2023, 21:16

Moje Zakarpatsie, roubované v květnu, už mají více jak 2 metry. Tak jsem jim zaštípnul vrcholové pupeny, aby dostatečně vyzrály. Snad z toho napřezrok něco vypadne.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Josef » 22 črc 2023, 11:37

Stando, tak to Ti gratuluji. To je v těchto teplotách vynikající přírůstek. Já jsem rouboval už celkem později, jeden 29.6. a ten druhý asi 3.7. zrovna do těch zde největších teplot. Měl jsem obavy, aby vůbec se to chytlo. Naštěstí to vypadá, že by snad to mohlo i vyjít a ty teploty nebudou tak vysoké. Zkusil jsem pokusně i tu Tvoji metodu s tím zapouzdřením alobalem, jak jste psali s J.K., tak jsem na to také hrozně zvědav, co to udělá. Tak ať se Ti daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 628
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Josef » 23 črc 2023, 09:42

Stando, ještě bych se Tě chtěl zeptat, ty Zakarpatsie jsi rouboval do jaké podložky? Deliciosa nebo arguta? Já jsem tedy tento rok poprvé rouboval deliciosy do argut a mám z toho celkem divný pocit, protože sice do 3 týdnů se objeví zelený pupen, pak velice pomalu roste základní listová růžice a pak jako by se to vše zastavilo. Rostou sice pomalu listy , ale růstový výhon ze středu listové růžice se začne objevovat třeba až po měsíci, u některých odrůd i déle. A ten růst stejně není tak intenzivní jak u roubů arguta - arguta. Jestli to potřebuje delší čas na to, aby pořádně se srovnala podložka arguty s roubem deliciosy? Ze 6 odrůd roubovaných deliciosy zatím má největší přírůstek JF10 asi kolem 75 cm a to už bylo roubováno kolem 20.5. Bohužel, Starella se mně nerozběhla vůbec, ale zatím rouby nechávám, no a o argutu Krupnoplodnaja i s urvanou velkou větví arguty, na které byla naroubována, jsem přišel. Ta šla ze všeho nejlépe. Ta mě tedy opravdu mrzí. Snad příště. Tak ať se Ti nadále daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 628
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Stanley_51 » 23 črc 2023, 10:17

Josef píše:Stando, ještě bych se Tě chtěl zeptat,

Josefe, Zakarpatsie ale i ostatní velkoplodá ( deliciosy ) roubuji do mých dvou skoro 40 let starých samců chinensis ( semenáče z plodů dovezených v '86 ze Španělska ). Moje pokusy s roubováním do argut dopadají asi podobně, jako u tebe. Vyrazí pár lístků, pak se to zastaví a nakonec to uschne. Naposledy jsem takhle dopadl s JF10. Výhonky už měly dobrých 15 cm a krásné listy, bohužel minulý týden najednou šlus, lístky zvadly a je po ptákách. Takže tudy pro mně cesta nevede. Ovšem v chinensisce je situace o level výše. Mám tam krásné výhony z letošního květnového roubování Zakarpatsie 3x, Solo 1x, Golden heart ( Kui-mi ) 1x a předloňský roub Tsechelides. Doufám, že příští sezona již bude ku mně milostiva a rouby konečně zakvetou. Letos opět kvetlo pouze Green light, loni 3 plody, letos již 12.
Obrázek Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Josef » 24 črc 2023, 11:48

Stando, díky za Tvůj názor i zkušenosti protože pořád mně to vrtá hlavou, kde je nějaká chyba. Naschvál kvůli srovnání, když jsem v květnu rouboval tyto deliciosy, tak jsem pokusně narouboval i argutu do arguty, tvrdé do zeleného, Bingo do Issai a to je neskutečný rozdíl. Roub Binga byl venku do 10 dnů, ihned začal intenzivně růst a jak už měl 1,5 m tak jsem ho dal pryč, protože ho tam nepotřebuji. To jen pro srovnání. Na jednu stranu jsi mě potěšil že to není jenom u mě, ale na druhou stranu je velká škoda, že se to tak těžce srovnává. Jinak děkuji i za foto, máš to moc pěkné, tak ať se Ti nadále daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 628
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Ivos_66 » 26 črc 2023, 13:27

Jenom potvrzuji vše co je výše uvedené, ten alobal mi ukazoval Miloš, ale já se 2 roky snažil spíš přes pytlíky a od lonska ablaktaci.
Bohužel letošní extrémně suchý, větrný a horký červen a červenec mi ukázal, že tudy ne. Vše čeho se chytlo slunce se uvařilo do černa, naopak, co zůstalo ve stínu se zapařilo a zplesnivělo.
Nejprve jsem se snažil metodiku ablaktování implementovat do roubování, ale když je 38 C ve stínu, tak nefunguje ani to.
Proto jsem vymyslel metodu, kterou interně nazývám "fyziologický katapult", funguje mi na aktinidii a hlavně na révě, protože se mi po měsích povedlo sehnat světové ultrašpeky a protože to byly rostlinky o síle 1 - 1,5 mm, hledal jsem způsob, jak je co nejrychleji "napumpovat živou vodou" , což se mi zdá se daří.
Hlavní důvod byl, že spousta malých rostlin stačí slimák, kočka, vítr nebo cokoliv a máte po ní, což se mi x v minulosti stalo.
Na prvních třech fotkách máte samosprašný gold napojený na gold samce.
Na dalších fotkách je réva, která roste pod pergolou s Golden Heart ( Kui mi ). Označení xelouin jsem rozklíčoval, jako původně witch fingers ( helloween ), avatar je jasný to je sweet saphire a my chat je moje srdce, což se hodí jako kombinace ke GH. Jako tlačiče mízy a hormonů používám Nero a Šachtjor. Na posledních dvou fotech révy, jak se ten prstovec zmátořil z 1 mm rostlinky.
Více vysvětlím osobně, až mi Sváťa napíše, kdy bude setkání.
Stále čekám, kdo se mi ozve na semenáčky, nebo třeba i něco naroubovaného na semenáčcích ?
Poslední fotka je detail rozdílu mezi Sollisimem ( větší ) a Skyletem ( menší ), který určitě dokáže zastoupit Beléna.
Tak vám všem držím palce a pěstujte.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Ivos_66
ouško
ouško
 
Příspěvky: 57
Registrován: 14 srp 2019, 11:21
Bydliště: Hrušovany u Brna, 185 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Josef » 05 srp 2023, 10:06

Miloši, posílám momentální fotku Tvého MH1. Roub se chytil a začíná růst vcelku dobře, má dva výhony, jeden velikosti kolem 30cm a druhý, výše postavený kolem 8cm. Tak snad už to pojede, listy vypadají velice dobře. JF10 - tak tomu se opravdu daří, jeho délka je už 1,2m a už přemýšlím, že ho zakrátím, aby vyzrál. Horší je to s tím zbytkem, Ashoka, Tsechelidis, Green L., Tomuri - ty vytvořily listové růžice velikosti asi 10cm, rouby vyhnaly výhony do 8cm a dál to stojí. Listy sice nevadnou, nepadají, srůsty roubů vypadají také v pohodě, ale prostě se to dál už víc jak měsíc nehýbe. Celkem mě to mrzí, že se krásně rozjela JF10 a i MH1, ale to ostatní stojí. Starella, 3 rouby, ta se nerozvinula vůbec a srůsty roubů vypadají také dobře.
Jestli to u těchto odrůd v argutách nedopadne tak, jak psal Standa. No, nechám to zatím tak a uvidíme. Momentální foto MH1, JF 10 jsem už nefotil, ta je už snad za vodou...
Obrázek
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 628
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 05 srp 2023, 13:17

Josef : Jožko ,dík za zprávu a foto . Jsem rád ,že jsem u vás na zahradě :D Ten roub MH1 přišel ovšem o koncový vrcholový pupen , a proto musel vyhodit dva boční náhradní . Ono to té rostlině chvíli trvá ,než jí dojde ,že nemá konec a že musí utvořit nový . Pokud by k tomu nedošlo ,už by MH1 měl taky metr dvacet , tak jako JF10 . Jinak předpokládám ,že oba hybridy příští rok pokvetou .
Dále mám vyzkoušeno ,že tyto hybridy dobře srůstají ,chytají jak v argutě ,tak v deliciose . A zrovna tak dobře příjímají rouby arguty i deliciosy . To znamená ,že budou výborně fungovat jako můstek . Nejdřív do arguty naroubuješ JF10 a na něj pak třeba tu Starellu .
Ale za nejdůležitější považuji fakt ,že u těchto hybridů už byla překonaná mezidruhová bariéra arguta -deliciosa a tyto rostliny se bez problému sprašují- kříží se vším . Každý semenáček z takového hybridu je nová odrůda .Některá podobná víc do arguty ,jiná do deliciosy .
MH1
Obrázek
Obrázek
Obrázek
JF10
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Naposledy upravil milos 51 dne 08 srp 2023, 09:39, celkově upraveno 1
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1868
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 50 návštevníků