Mezidruhové křížení a štěpování

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod izi » 18 čer 2019, 10:27

U drevnatých vrúblov to voskovanie snáď nie je až tak podstatné, ale určite by neublížilo. Hypermanganový roztok je dobrý nápad, ja som chcel navrhnúť Previcour energy.
Keď dorazí zásielka, určite sa ozvem.
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: podnož pro Argutu

Příspěvekod Franta » 18 čer 2019, 20:29

Zdravím kolegové.
Prohlížel jsem celé vlákno, ale nenašel jsem odpověď na mé otázky, možná, že jsem je i přehlédl.
.
1)Když chci roubovat argutu, je nějaký rozdíl, jestli je jako podnož použitý samec a nebo samice? Nezkoušel to někdo?
Po krupobití před 14 dny mi zůstaly z argut jen holé stonky (rostliny rok staré) a protože nechci přijít o rostliny, napadlo mne zkusit k nim vždy přiroubovat ještě další druhý roub, aby byla větší šance na přežití.
Nevím jestli to úplně blbý nápad, ale zajímá mne hlavně ta podnož, co je vhodnější.

2) Mám Vitakolu (snad je to ona), která nyní kvete. Byl mi k tomu doporučen samec - odrůda Adam, ale ten mi odkvetl už před třemi týdny. Je nějaká vhodnější odrůda samce pro Vitakolu?

Díky za odpovědi na toto vlákno.
Franta
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 23
Registrován: 28 led 2019, 12:13
Bydliště: Svatava u Sokolova

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 18 čer 2019, 20:57

Je naprosto jedno jestli je podložka sameček nebo samička. Jak u argut ,tak u chinensisek . U kolomikt jsem to nezkoušel ,ale musí to být stejné i tam . Na tu druhou otázku neznám odpověď .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: podnož pro Argutu

Příspěvekod J.K. » 18 čer 2019, 21:54

Franta píše:2) Mám Vitakolu (snad je to ona), která nyní kvete. Byl mi k tomu doporučen samec - odrůda Adam, ale ten mi odkvetl už před třemi týdny. Je nějaká vhodnější odrůda samce pro Vitakolu?

Vloz sem fotku rastliny. Momentalne odkvitaju aj chinensisky na severe. Neverim ze by teraz kvitla kolomikta,.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Stanley_51 » 18 čer 2019, 22:18

Kolomikty už budou pomalu dozrávat i u mně na západě, takže pochybuji, že někde ještě kvete. A opravdu odkvétají i chinensis.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod izi » 19 čer 2019, 07:12

Presne, ako píšu chalani. Vitakola už bude pomaly dozrievať.
Aká stará je ta rastlina, kedy si ju sadil? Je možné, že ak si ju iba na jar presádzal, termín kvitnutia sa posunul. Budúci rok by to už malo byť v poriadku. Mne sa termín kvitnutia zhoduje s termínom tvojho Adama.
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Franta » 19 čer 2019, 07:45

Tak tady pár foto.
Jak jsem psal rostliny jsou od loňska a vyrazily pěkně, měly už přes metr na výšku a obě poupata ve stejný čas.
Tak jsem si liboval, že budou i první plody. Potom, ale poupata na vitakole zůstaly stát a samec odkvetl jak měl. To je více jak měsíc. Před 14 dny přišlo krupobití a z obou rostlin zůstaly jen pahýly (viz foto) a najednou se rozhodly zbylé květy na vitakole rozkvést. celý ten měsíc poupata byla pořád stejná.
Tak uvidím co přinese příští rok.
.
Foto mi nejde nahrát.
Hernajs asi bude chyba někde mezi PC a židlí, ale nevím co ještě kde nastavit. Koukám i dole do přílohy, ale jsem zatím vedle jak ta jedle.
Franta
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 23
Registrován: 28 led 2019, 12:13
Bydliště: Svatava u Sokolova

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod J.K. » 19 čer 2019, 10:48

Franta píše:Foto mi nejde nahrát.
Hernajs asi bude chyba někde mezi PC a židlí...

Navod: viewtopic.php?f=20&t=258
Link na foto server: http://www.postimage.org/index.php?lang=czech
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Franta » 23 čer 2019, 20:05

Tak jsem se konečně dostal k tomu, abych uveřejnil foto Vitakoly s poupaty, které se rozvinuly až v tomto týdnu a k tomu ještě samec Adam.
Vidíte současně co zbylo z rostlin vysokých skoro 1,5 m, když je totálně poničily kroupy.
Nyní začínají obrážet znovu a tak jen mohu doufat, že stačí do zimy vyzrát.

Obrázek


Obrázek


Obrázek


Obrázek

Ještě poznámka na závěr. Dnes nahrávám foto z jiného PC a tady to vypadá bez problémů, z PC co jsem zkoušel nahraát minule, to nedělá vůbec nic.
Franta
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 23
Registrován: 28 led 2019, 12:13
Bydliště: Svatava u Sokolova

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Hofis » 23 čer 2019, 22:29

Franta píše:Tak jsem se konečně dostal k tomu, abych uveřejnil foto Vitakoly s poupaty, které se rozvinuly až v tomto týdnu a k tomu ještě samec Adam.
Vidíte současně co zbylo z rostlin vysokých skoro 1,5 m, když je totálně poničily kroupy.
Nyní začínají obrážet znovu a tak jen mohu doufat, že stačí do zimy vyzrát.

Ještě poznámka na závěr. Dnes nahrávám foto z jiného PC a tady to vypadá bez problémů, z PC co jsem zkoušel nahraát minule, to nedělá vůbec nic.


Kolomikta je držák, žádný strach! U arguty bych se trochu bál.

Ohledně těch fotek, dělá to prohlížeč. Explorer mě taky nefunguje, chce to Firefox nebo Operu.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3763
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod J.K. » 24 čer 2019, 06:15

Franta píše:Tak jsem se konečně dostal k tomu, abych uveřejnil foto Vitakoly s poupaty, které se rozvinuly až v tomto týdnu a k tomu ještě samec Adam.
Vidíte současně co zbylo z rostlin vysokých skoro 1,5 m, když je totálně poničily kroupy.
Nyní začínají obrážet znovu a tak jen mohu doufat, že stačí do zimy vyzrát.

No jo, tak záhada s oneskoreným kvitnutím je vyriešená. Kolomikta je akurát na treťom obrázku, predpokládam ze to je ten Adam. Na ostatných fotkách je arguta. Musíš to vidieť aj sám, má úplne odlišné listy.

j.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod paloo » 24 čer 2019, 08:12

J.K. píše:No jo, tak záhada s oneskoreným kvitnutím je vyriešená. Kolomikta je akurát na treťom obrázku, predpokládam ze to je ten Adam. Na ostatných fotkách je arguta. Musíš to vidieť aj sám, má úplne odlišné listy.j.

Tak veru to má od Vitakoly tak ďaleko ako ja do Prahy :wink: Oklepať predajcovi o hlavu...
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Hofis » 24 čer 2019, 08:50

Ano, u těch argut se asi jedná o Vitikiwi? Pozor, neplést s Vitakolou.
Ten samec je jasný.
Pokud jsi opravdu kupoval Vitakolu, tak je to jednoznačně na reklamaci.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3763
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 01 črc 2019, 14:24

Obrázek
Tak to je známá JF10 hybrid arguta x deliciosa od pana Fridricha velikost 3,5 cm . Před čtyřmi lety jsem vysel semena a letos na roubu označeném JF 10/1 se vyvíjí tento jeden plod - velikost 3 cm.
Obrázek Obrázek
Nemá jemný plstnatý povrch jako JF10 , ale delší jemné vlásky ,mnohem jemnější než deliciosa Starella a má na povrchu kulatého plodu zvláštní propadliny stejné , jako má její maminka JF10 . Sprášeno to bylo nejspíše samečkem deliciosy .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod dzani696 » 01 črc 2019, 15:15

Trošku blbo sa opýtam.Nájde sa tu niekto alebo poznáte niekoho z oblasti Šumperku po prípadné vrúble?
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 866
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků