Mezidruhové křížení a štěpování

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 09 říj 2016, 12:13

JF 10 má začátkem října černá semínka ,plody začínají pružit a naměřil jsem přes 10°Brix . Je ve sklizňové zralosti. Podle mě zraje současně s argutama. Z tohoto plodu a z JF12 mám asi 20 semenáčků (F2) naroubovaných už 4tyři roky v argutě. První letos kvetl ale byla to bohužel samčí rostlina. Letos jsem narouboval veliké množství dalších hybridních semenáčků do arguty. Jak jinak to prosím chcete rychle vyzkoušet v různých místech a podmínkách ,než roubováním a očkováním???
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod ZdenekCernoch » 09 říj 2016, 12:55

Miloši mám pro Tebe vybrane semínka z plodu odrud Hort 16A a Zesy 002. Jak budu mít možnost tak ti to dovezu :mrgreen:
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 09 říj 2016, 13:01

No výborně ! Beru ! Ale kam to budu potom Zdeňku sázet nebo roubovat .Já už fakt nemám místo a všichni se jen vymlouvají ,že jim to roubování nejde!!!
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Radim K » 09 říj 2016, 14:39

Miloši, jestli nemáš místo, jdem do toho za Tebe. Plody odrůdy Hort 16 jsem koupil také, semena jsem vykvasil, nyní je dám stratifikovat a na jaře vylezou, čili pak je několik možností, pokud to budeš chtít zkusit u sebe, mohu poslat hotové rouby ze semenáčů, nebo to zkusíme naroubovat u nás, nebo spíše zasadit celé semenáče :) . Jinak plody byly VYNIKAJÍCÍ!
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1906
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 09 říj 2016, 15:31

Obrázek
Dík Radime . Tak nějak si to představuji. Čím více lidí do toho půjde ,tím lépe. K tomu Hortu16. Plodící semenáč má i Luboš M a taky Miro v Trenčíně . Jenom ta odrůda se už asi nerozšiřuje ,tuším že u ní objevili tu bakteriální chorobu a je tedy podezření ,že ji přenáší. Je to ale jenom můj názor ,nic oficiálního nevím. K nám se dostane málo informací a s tímto se taky nikdo nechlubí.
Daleko zajímavější by mohly být ty naše hybridy. Mám plod Green lightu sprášený Tsechelidisem .A spolužákovi v Budějicích se podařilo přinutit k plodnosti kiwi i bez opylení. Má ve skleníku všechny moje odrůdy ,kromě samce. Když mu to v březnu začalo kvést , nikdo neměl pyl. Ani v mrazáku. Opyloval tedy samičky jejich vlastním pylem mezi sebou. A má plody! Otázka je ,zda to bude mít klíčivá semena .
Ještě jsem vyfotil letošní roub chinensisky v argutě .Už je ani neoznačuji -zdržovačka . Je zdravý ,živý a příští rok určitě přinese plody. Začínám si už taky říkat -jak já to jenom dělám? S1
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Stanley_51 » 09 říj 2016, 16:04

milos 51 píše:všichni se jen vymlouvají ,že jim to roubování nejde!!!

Miloši, já se nevymlouvám, za mě hovoří výsledky S13
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9218
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod ZdenekCernoch » 09 říj 2016, 16:57

Radim K píše:Miloši, jestli nemáš místo, jdem do toho za Tebe. Plody odrůdy Hort 16 jsem koupil také, semena jsem vykvasil, nyní je dám stratifikovat a na jaře vylezou, čili pak je několik možností, pokud to budeš chtít zkusit u sebe, mohu poslat hotové rouby ze semenáčů, nebo to zkusíme naroubovat u nás, nebo spíše zasadit celé semenáče :) . Jinak plody byly VYNIKAJÍCÍ!


Když sem to koštoval tak v cuti je hodně vyrazně cítit angrešt. Zesy 002 také žlutá dužina, ale v optimální zralosti vuně i chut jahod :roll:
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Radim K » 09 říj 2016, 17:13

Přesně. Angrešt. Já tam ještě citil jakoby nakládaný ananas.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1906
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod ivan » 10 říj 2016, 18:54

Miloši, já se nevymlouvám, za mě hovoří výsledky S13[/quote]
Stando, nezúfaj, ani mne sa to nedarilo, nemal som o tom žiadne info, ja som to tiež roky skúšal,očkovanie, vrúblovanie, pokus - omyl, ale nakoniec sa mi na viacero spôsobov chinensiska pochytala. Všetko na tej starej chinensiske vonku (v črepníkových rastlinách je to jednoduchšie)
1) Napr. sa mi chytil aj jeden vrúbeľ( anglická kopulácia- jazýčkové spájanie) v polovici februára- neskoršie vrúblované sa nepochytali- prúdila už silno miazga ( vrúbel bol min. do apríla obalený na hrubo novinami, odbalil som ho až keď začal rašiť)
2) za zelena- koncom mája- to sa mi javilo ako najspolahlivejšie
3) a 2 očka z troch sa mi chytili aj podľa priloženého obrázku- robené koncom augusta, vyrašili na jar -( takto sa očkuje vinič- ja som to skúsil s chinensiskou)
[![img520.jpg](https://s22.postimg.cc/ldl0fbxv5/img520.jpg)](https://postimg.cc/image/y4z6lu7n1/)
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1784
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod izi » 10 říj 2016, 19:17

miloš51 - máš padáka, našiel som si novú obeť :wink:

ivan; koľko stojí u teba hodina kurzu očkovania?
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod ivan » 10 říj 2016, 20:03

izi píše:miloš51 - máš padáka, našiel som si novú obeť :wink:

ivan; koľko stojí u teba hodina kurzu očkovania?



S11 Strááášne veľa S9
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1784
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 10 říj 2016, 20:28

Radim K píše:Přesně. Angrešt. Já tam ještě citil jakoby nakládaný ananas.

Tak toto je přesně to ,co hledám ! Ananasová příchuť . Teď už to stačí jenom štrejchnout tím tuzemákovým aroma a je to doma ! Nakládaný ananas s rumem ! A srandičky vás chalani přejdou .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod izi » 10 říj 2016, 20:48

S11 Strááášne veľa S9[/quote]

V tom prípade mi stačí pár minút.
Ale vážne, pokiaľ som miloša51 veľmi neurazil, a bol by ešte stále ochotný mi nejaké tie prútiky poslať, nerád by som dopadol ako Stanley. Nedohodneme sa nejako, robím, že vraj dobrú "ginko bilobicu" S20
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 10 říj 2016, 21:56

K tomu roubování: Letos jsem si vyzkoušel ,že nejlépe to chytá koncem mája nebo začátkem júna . To už ale bývají rouby hodně narašené .Zajímavé je ,že se ujímají i ty silně narašené. Je to tedy dřevěný tvrdý roub do zeleného měkkého letorostu a to do rozštěpu."J.K" to taky tak rouboval a chytlo to. Pod vázací páskou ,potravinářskou folií ,se výborně a rychle vytváří kalus a ten úvazek se nemusí vůbec odstraňovat ,je měkký a pružný.
Potom v průběhu roku používám zelené rouby do zeleného letorostu. A to až do podzimu.
Ukázku očkování vína štítkovou metodou ,která je v odkazu znám . Je od prof. Horvátha a zkoušel jsem tak očkovat kiwi už před deseti lety . Fotky se už ale v kiwifóru nezobrazují. Funguje to ,ale zdá se mi to trochu pracné a zdlouhavé. Forkertem to jde stejně.
izi: Já letos vyrábím poprvé jujubovici ,to jsou ty nakládané,macerované jujuby a zdá se ,že to bude dobré. :D
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Radim K » 11 říj 2016, 00:11

Miloše bych neurážel :D . Myslím, že najít fundovanějšího odborníka na kiwi, aby pohledal. Ale především člověka, tak ochotného, se o cokoli podělit S9 E5 .

Miloši, jestli jsi hledal chuť ananasu, tak Hort 16 je ta pravá, dle mého. Jde se stratifikovat :wink: .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1906
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: kasta a 4 návštevníků