Mezidruhové křížení a štěpování

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod izi » 31 kvě 2017, 21:14

Ivan, myslíš, že ten najneskorší samec vydrží kvitnúť ešte týždeň? Toľko asi potrebuje moja samica na rozkvitnutie.(pripadá mi to ako na burze králikov). Pokiaľ by si bol ochotný poskytnúť vrúble, mal by som záujem aj o ten skôr kvitnúci - výpomoc kolegovi. Budúci týždeň pôjdem do Nitry. Mohli by sme dohodnúť nejaké stretnutie?!
Miloš, ohľadne uskladnenia toho peľu, zajtra by som mal telefonovať ešte s jedným profesorom z katedry botaniky z SPU v Nitre, o výsledku budem informovať
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod ivan » 31 kvě 2017, 21:46

[quote="izi"]Ivan, myslíš, že ten najneskorší samec vydrží kvitnúť ešte týždeň? Toľko asi potrebuje moja samica na rozkvitnutie.(pripadá mi to ako na burze králikov). Pokiaľ by si bol ochotný poskytnúť vrúble, mal by som záujem aj o ten skôr kvitnúci - výpomoc kolegovi. Budúci týždeň pôjdem do Nitry. Mohli by sme dohodnúť nejaké stretnutie?!

Ivan, netuším, či ešte bude kvitnúť- v tom suchu a teple všetka vegetácia ide ako o preteky, ale zastav sa, vrúble budú- peľ som ešte v živote neuskladňoval- to je nad moje "pestovateľské schopnosti". -nemám s tým skúsenosti- opeľujú mi divé včielky a čmeliaci
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 01 čer 2017, 08:11

Páni !!! Toto je úžasná společnost ! Díky.
izi: Druhá část problému je ,jak takový pyl potom použít .Připadá mě silně neefektivní a nehodné machra kiwifóristy ,opylovat štětečkem na žebříku. Třeba dva tři keře . Vím ,že se pyl musí nejprve zředit a rozmíchat ve vodě .Jako nosič pylu se používá sušené mléko (je možné ,že i něco jiného) a do roztoku se ještě přidává pylový aktivátor . K tomu slouží novozélandský lék na prostatu Polen Aid -je vyráběný na pylové bázi a dostane se dokonce koupit i u nás (už jsem se ptal ,asi 600 Kč) Tento roztok se potom stříká na rozkvetlé keře .U nás by byl vhodný rušní postřikovač. (roztok se musí přecedit ) Není tedy nutné objevovat už objevené .Tato propracovaná metoda se už normálně používá .
Vysoké školy mají možnost si mezi sebou vyměňovat informace. Jde o to ,najít jednoduchý způsob použitelný pro nás amatéry.
A když se na tyto zásadní věci ptám sousedů zahrádkářů ,všichni na mě hledí jako na cvoka. Ale tady na kiwifóru je to úplně jiný svět !! :lol:
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod izi » 01 čer 2017, 08:13

Ivan ďakujem, neviem ešte v ktorý deň, ale určite nie v pondelok. Číslo mám tak zavolám dopredu. Možno nájdeme ešte nejaký kvet.
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod izi » 01 čer 2017, 08:35

milos 51 píše:Páni !!! Toto je úžasná společnost ! Díky.
izi: Druhá část problému je ,jak takový pyl potom použít .Připadá mě silně neefektivní a nehodné machra kiwifóristy ,opylovat štětečkem na žebříku. Třeba dva tři keře . Vím ,že se pyl musí nejprve zředit a rozmíchat ve vodě .Jako nosič pylu se používá sušené mléko (je možné ,že i něco jiného) a do roztoku se ještě přidává pylový aktivátor . K tomu slouží novozélandský lék na prostatu Polen Aid -je vyráběný na pylové bázi a dostane se dokonce koupit i u nás (už jsem se ptal ,asi 600 Kč) Tento roztok se potom stříká na rozkvetlé keře .U nás by byl vhodný rušní postřikovač. (roztok se musí přecedit ) Není tedy nutné objevovat už objevené .Tato propracovaná metoda se už normálně používá .
Vysoké školy mají možnost si mezi sebou vyměňovat informace. Jde o to ,najít jednoduchý způsob použitelný pro nás amatéry.
A když se na tyto zásadní věci ptám sousedů zahrádkářů ,všichni na mě hledí jako na cvoka. Ale tady na kiwifóru je to úplně jiný svět !! :lol:


Technika opelovania je samostatná téma. Aj keď ja si myslím , že pokiaľ by bol peľ umiestnený na nejakej vhodnej podložke, pre včely atraktívnej - možno farebne, vôňou... to by sme už zistili, čo je pre ne atraktívne - dokázali by kus roboty urobiť za nás. Mám skúsenosti s opelovaním priamo kvetmi samca. Po nejakej chvíli ma to prestane baviť, tak vetvičku dám do nádoby s vodou na nejaké tienné miesto, a včielky zvyšok opelia za mňa.
To, čo som Ti telefonoval sa skôr týka uskladnenie pelu. Na fakulte by spravili test na klíčivosť v rôznych etapách a spôsoboch uskladnenia. To však predpokladá čerstvý peľ, a stým by nám mohol pomôcť Ivan.
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 04 čer 2017, 08:30

Obrázek
Květ JF12-F2 č.21 Je to samička ,semenáč z plodu JF12 ze str.10. Průměr květu 3,5 cm .Vykvetl po čtyřech letech a nakonec jsem ho opylil Tsechelidisem.
Má dva špatné znaky .Divně utvořené blizny,čnělky .Jsou otočené dozadu ,přilepené na kuličku semeníku tj. bude problém s opylením . A taky pozdě kvete - to znamená pozdě dozraje.
Obrázek
Ty divně otočené čnělky jsou na všech květech.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 04 čer 2017, 08:44

Obrázek
Saanichton 12 -průměr 4,5 cm . Roubováno forkertem 3.3.2017 do arguty. Pozdní kvetení a malý průměr květu je dán tím ,že jsem květ na roubu ponechal . Měl být odstraněn !
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 04 čer 2017, 08:55

Obrázek
Ze tří oček Hortu16 od Mirka z Trenčína nakonec přežilo jenom jedno . Dvě očka z vytápěného kanystru uschla.
Rostlinu jsem přesadil do volné půdy folníku .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod LubošM » 04 čer 2017, 17:30

Kříženec mezi kolomiktou Vitakolou a žlutoplodým semenáčem chinensis Hort 16, dvouletá rostlina. Samičí květ je jediný, který přežil mrazy, čnělky má v pořádku, opýlil jsem ho semenáčem chinensis. Zajímavé, že blizna je kulovitého tvaru, Vitakola ji má výrazně protáhlou. Všichni kříženci mezi kolomiktou a chinensis mají světle zelené nažloutlé listy a náběh na chlorózu, i když jsem je hnojil na list i do půdy. Tuto rostlinu jsem ošetřil pouze jednou,budu to muset zopakovat.
url=https://postimg.cc/image/rso1k4pfh/]Obrázek[/url][url=https://postimage.io/]picture share[/ur
LubošM
nováček
nováček
 
Příspěvky: 144
Registrován: 01 led 2011, 18:36
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Pokuston » 04 čer 2017, 19:02

LubošM píše: když jsem je hnojil na list i do půdy. Tuto rostlinu jsem ošetřil pouze jednou,budu to muset zopakovat.


Spíš by pomohlo okyselit a vylehčit půdu - aspon namulčovat kompostem a hrabankou :?:
Pokuston
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 343
Registrován: 01 bře 2009, 15:29
Bydliště: okr. UH

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod onry » 04 čer 2017, 21:12

Pokuston píše:Spíš by pomohlo okyselit a vylehčit půdu - aspon namulčovat kompostem a hrabankou :?:

Souhlasím. Moje chinensky letos taky začaly žloutnot. Samec je ve velkém květináči. Samice volně. Samici jsem pohnojil do půdy i na list . Samci jsem jen přadal tak 5cm rašeliny a reaguje mnohem lépe -dostává pěkně zelenou barvu. Samice je jen o trochu zelenější než byla před hnojením.
onry
člen
člen
 
Příspěvky: 431
Registrován: 16 říj 2008, 15:46
Bydliště: 16km jižně od Brna, 192 n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod ZdenekCernoch » 05 čer 2017, 21:01

Dnes na prohlidce foliáku u Ivana Suloga v chorvatsku jsem nechápal co že to tam má. První mě to šlehlo přes tvář a jsem si říkal co to do prdele je. Listy to má jak nějaká ryngle a nahoře se to motá kolem sebe. Rozluštění hádanky je divá aktinidia dle vyjádření Ivana jako vhodná podnož pro kiwi. Dělá to vzdušné kořeny, které když začínají rašit jsou jak trny a tím jsem to chytnul. Foto bohužel nemám. za dva týdny tam asi pojedu znovu tak něco nařežu. jsou toho desítky metru letorostu . Květy a plody žádné.

zájemci o řizek ? jsem schopen to nějak dostat do Břeclavi k Miloši Humplíkovi. Jinak žádná šance. Jsem furt v prdeli - neb akční rádius mám od Memmingenu přes Mnichov , tirolsko, Linz až do Neukirchenu pod Widni :roll: Uvítal bych méně kilometru za volantem. Je to vražda :evil:
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod ZdenekCernoch » 07 čer 2017, 20:34

Původ je z plodu Actinide arguta dovezeného z Chile velikost mezi 2 - 3 cm. Takže podložka by to mohla být dobrá a rychle kořenící :mrgreen:
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod mifin » 10 čer 2017, 10:46

Miloši ještě jednou děkuji za rouby, vypadají výborně. Obcházím je skoro každý den a je to ten nejlepší dárek, co jsem v poslední době dostal.
Zatím se zdá, že žijí všechny, krom jednoho, který byl moc na slunci (spálilo i listy v pytlíku), ani nevím kolik jsem jich vlastně narouboval - použil jsem i ty nejmenší. Přikládám pár fotek těch rašících.
Část zatím neraší, ale jsou živé. Kupodivu i tři zimní na jaře naroubované jsou živé, jen nechtějí stále vyrašit. Omlouvám se za kvalitu fotek, jsou mobilem a makro s ním moc nejde. Příště se polepším a vezmu je foťákem.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

květní poupě:
Obrázek

Obrázek

Issai - bez pytlíku na Weiki, ale ve stínu, chytl taky.
Obrázek

Takže posílání zelených roubů (alespoň Milošem) funguje.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 10 čer 2017, 16:57

Milane dík za fotky. Taky jsem rád ,že se to podařilo. Teď ještě netrpělivě čekám na zprávu od Mirka a Martina jestli se jim podařilo to opylení. No a můžeme to rozjet!!!
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků