Mezidruhové křížení a štěpování

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod airbusy » 08 srp 2021, 14:10

Miloš, trochu mi to tvarom pripomína hranaté melóny, ktoré vyšľachtili v Japonsku, aby sa lepšie ukladali do bedien a viac sa ich tam vmestilo :) Len by to chcelo, aby boli tieto kiwi plody aspoň dvakrát veľké ako na obrázku a môžu ísť do marketu :D Tá variabilita je u Actinidie ozaj vysoká, to my nemáme ani predstavu, čo za rôzne kiwi rastú voľne v Číne.
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 08 srp 2021, 16:57

Dnes jsem dostal od pana Fridricha fotku jeho hybridu JF 48 . Jedná se o dalšího potomka z JF10 . JF 10 byl opylený asi deliciosou ,podobně jako u MH1 . Plody jsou mnohem větší než u JF10 a nejsou tak chlupaté jako u MH1 . Navíc podle pana Fridricha je rostlina velice úrodná . V úterý pojedu omrknout a podám hlášení :D
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod airbusy » 09 srp 2021, 09:28

milos 51 píše:Dnes jsem dostal od pana Fridricha fotku jeho hybridu JF 48 . Jedná se o dalšího potomka z JF10 . JF 10 byl opylený asi deliciosou ,podobně jako u MH1 . Plody jsou mnohem větší než u JF10 a nejsou tak chlupaté jako u MH1 . Navíc podle pana Fridricha je rostlina velice úrodná . V úterý pojedu omrknout a podám hlášení :D
Obrázek


Super práca pana Fridricha, plody sa tvarom podobajú skôr argutám s tým zobáčikom na konci :) Koľko rokov trvalo, kým semenáč zaplodil? Každopádne to stojí za omrknutí :)
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Ivos_66 » 12 srp 2021, 11:11

Ahoj, včera jsem při své druhé návštěvě přesvedčil Miloše, že nerutinní opylovač dokáže divy již v prvním kole plodové fáze.
Názvy odrůd berte jako orientační, protože víte sami moc dobře, jak se liší skutečnost od deklarovaných sazenic.
Prvním je Solissimo, koupené cca před 10 v Droždíně, což by měl být seriozní prodejce. Letos šlechtěno, jak manuálně, tak s pomocí hmyzu, rozdíly v plodech až 400 procent, od základních typicky odrůdových ve velikosti vlašského ořechu, až po zcela protáhlé anebo téměř kulaté vše ve velikosti minimálně kompatibilní, až větší, než je běžná supermarketová velikost. Barva dužniny by měla být zelená, ale necháme se překvapit, pozval jsem Miloše a pana Urbánka na podzimní kiwibraní.
Druhý je Monty, sehnané cca před 6 lety za Srbska, zajímavé je, že čím dál po tažni, tak se plody zmenšují, takže poslední má klasický tvar, i když je evidentně větší, než klasické plody na pravokořenu a pravogenericky opylené, zajímavý je jejich konický tvar a více než dvojnásobná velikost vůči normálu, délkou téměř na úrovni Milošova Tsech...., barva je zajímavě světle hnědá, opět uvidíme na podzim, až se to řízne. Zde jsou velikostní rozdíly cca 200 procent.
Třetí je Golden heart, koupený v Bauhausu v roce 2013, který i když mi to Miloš odmítá věřit, jeví známky harmonikového dozrávání, což znamená, že mladé plody vypadají jako ploché chlupaté semenáče s výraznou špičkou, během dozrávání se však protahují a ty největší vypadají jako Werneova střela z románu ze Země na měsíc. Barva by měla být zlatá, zase uvidíme na podzim. Velikostní rozdíly 500 procent, největší plody atakují Tsech....
Fotky přikládám.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Ivos_66
ouško
ouško
 
Příspěvky: 57
Registrován: 14 srp 2019, 11:21
Bydliště: Hrušovany u Brna, 185 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Ivos_66 » 12 srp 2021, 11:23

A ještě pro Miloše, slíbil jsem foto mého šlechtitelského opylovače.
Květy velikostně minimálně 2 x větší, než je Belen, Tomuri nebo Atlas, zvlášní znamení je jakoby nastínované konce okvětních lístků, zdá se, že mi kamarádi v Srbsku poradili dobře.
Foto je z mojí mobilní opylovací stanice, díky které manipuluji včelky na stepi, kde mám vinohrad a kiwohrad.
Tak si Miloši nastuduj ty prašníky.
Obrázek
Ivos_66
ouško
ouško
 
Příspěvky: 57
Registrován: 14 srp 2019, 11:21
Bydliště: Hrušovany u Brna, 185 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod airbusy » 13 srp 2021, 06:25

Ivos_66 píše:A ještě pro Miloše, slíbil jsem foto mého šlechtitelského opylovače.
Květy velikostně minimálně 2 x větší, než je Belen, Tomuri nebo Atlas, zvlášní znamení je jakoby nastínované konce okvětních lístků, zdá se, že mi kamarádi v Srbsku poradili dobře.
Foto je z mojí mobilní opylovací stanice, díky které manipuluji včelky na stepi, kde mám vinohrad a kiwohrad.
Tak si Miloši nastuduj ty prašníky.
Obrázek


A ten samec opeľovač je chinensis alebo deliciosa, stretne sa v kvete so všetkými spomínanými odrodami? V Srbsku je bežné dostupný v predaji? Niečo podobné som tu nedávno písal, že jeden Maďar dával na FB fotky plody Jenny a tvrdil, že majú veľkosť ako plody z obchodu. Tvarovo sa podobali na plody Haywardu. Ak existuje taký zázračný opeľovač, bolo by to super. Hneď by sme sa na Jenny, Solissimo pozrerali inak. Ja si počkám na hodnotenie Miloša po kiwibraní priamo na mieste :-) Inak pri plantážovom pestovaní kiwi sa dá dosiahnúť zväčšenie plodov pomocou giberelínov a cytokinínu pod názvom forchlorfenorum.
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Ivos_66 » 13 srp 2021, 07:09

Zásadně je nesmysl rozlišovat chinensis a deliciosa, deliciosa znamená latinsky lahodný a je to pouze komerční tah. Veškeré ušlechtilé KIWI je Actinidia Chinensis.
Takže tento opylovač je z rodiny Hort, tedy žlutý. Odrůdy co jsem popsal jsou mu sympatické, velmi zajímavé je to Solissimo, naopak tebou zminovaná Jenny je vůči tomuto pylu naprosto imunní a i když kvetla 4 m od tohoto opylovače v obrovských trsech květů, až 12 ks na tažeň, tak raději volila cestu 90 procentního opadu a všechny plody co zůstaly po odkvětu jsou ty malé, tedy autoopylené ve velikosti max vlašského ořechu. Je to tedy o tom, hledat, kdo koho bude ochoten přijmout. Mého samce nemusíte pochopitelně nikde kupovat, je tu pro vás k dispozici, kdo ho bude chtít. Používat chemické inhibitory je zvěrstvo, to bych přenechal konzumní společnosti a jim sloužícím lidem. Snažme se zaměřit na naše sedlácké zcela přírodní a autentické výpěstky schopné plodit v podmínkách střední Evropy. Uvítám kohokoliv kdo má neznámé a nerutinní semenáče se zajímavým vzhledem, či původem, jakéhokoliv pohlaví. Inu,každý surový kámen se dá vybrousit do drahokamu.
Ivos_66
ouško
ouško
 
Příspěvky: 57
Registrován: 14 srp 2019, 11:21
Bydliště: Hrušovany u Brna, 185 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 14 srp 2021, 08:25

milos 51 píše:Dnes jsem dostal od pana Fridricha fotku jeho hybridu JF 48 . Jedná se o dalšího potomka z JF10 . JF 10 byl opylený asi deliciosou ,podobně jako u MH1 . Plody jsou mnohem větší než u JF10 a nejsou tak chlupaté jako u MH1 . Navíc podle pana Fridricha je rostlina velice úrodná . V úterý pojedu omrknout a podám hlášení :D
Obrázek

Podávám tedy slíbené hlášení . Na prvním obrázku od pana Fridricha je jeho JF 48 asi před měsícem a na druhém tatáž rostlina focená v úterý . Na prvním obrázku plody hladké ,bez náznaku "chlupů" a na druhém normální chlupatá deliciosa . Já si myslím ,že došlo k záměně fotek . První fotka je podle mě JF10 Obrázek
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 14 srp 2021, 08:40

Pan Josef Fridrich má ale jinou specialitu . Nového křížence arguta X deliciosa ,který letos poprvé ukázal plody . Na fotce je vidět označení JF18 . Plody hladké jako arguta a listy tvarově stejné jako deliciosa . Narouboval jsem jak do arguty ,tak do deliciosy . Příští rok se uvidí . :D
Obrázek Obrázek
Naposledy upravil milos 51 dne 14 srp 2021, 09:18, celkově upraveno 1
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod dzani696 » 14 srp 2021, 09:00

Aktuálny stav.
Obrázek
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 878
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Jozef » 14 srp 2021, 12:56

Musím Miloše opravit, mezi téma fotkama je rozdíl asi 3 týdny.
Jozef
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: 17 úno 2017, 19:25

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod airbusy » 17 srp 2021, 13:31

dzani696 píše:Aktuálny stav.
Obrázek


To je zelene do zeleneho? Ako dlho to uz je nastepene?
Ivos_66 píše:Třetí je Golden heart, koupený v Bauhausu v roce 2013


Tusim tak nejako vyzeral jeden plod kvazi chlpatej Soreli, ktory som videl kedysi davno u Juraja B. pri Dunaji a mal ho tiez kupeny v lumigreene. Uz sme tu chlpatu Sorelli rozoberali a davali aj fotky, plodi niekomu tento rok? Mne tato rastlina po jarnom popraskani kory len preziva a ktovie, ci sa z toho spameta :? Odrodu Golden Heart veru ani guugle nepozna, ak je to prva uroda u teba, tak potesi fotka plodov v zrelosti, ich velkost a ci ozaj bude zlta duzina.
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod dzani696 » 17 srp 2021, 18:30

Áno, pokiaľ to dobre chápem, :) tak zelené do zeleného a štepené to bolo 12.júla.
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 878
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod MonikaV » 19 srp 2021, 17:58

Miloši, tak to vypadá na první úspěch ,( jen to nesmím zakřiknout) u dědy už taky vystrkuje růžky (roubováno první vlna 12.7.) no a já jsem taky mrskla samce do arguty a už vykukuje S21
Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 19 srp 2021, 19:29

Moniko gratuluji k úspěchu ! Roubovací bariéra je prolomena ! :D Ten roub na obrázku je dvouočkový , celý nezkrácený ? Já používám jednoočkové rouby ,protože u těch víceočkových vyleze většinou jenom to vrchní očko . Těch co nevylezou je škoda . Já jsem letos rouboval celý rok a mám pocit ,že nejlépe to jde od konce května do půlky prázdnin . Teď už je to trochu na hraně .
7.5. jsem rouboval do rozštěpu Solo mini a do jeho výhonku před týdnem ještě hybrid arguty .
A ještě plod Megakiwi . Letos 8x5 cm ! Vloni jsem hnojil odpadem z ryb a efekt se dostavil . Zkuste to taky .
Obrázek Obrázek Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků