Mezidruhové křížení a štěpování

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod airbusy » 22 led 2021, 12:32

Tak to je skoda Milosi, chcel som vybabrat s tymi skoro rasiacimi zltymi chinenskami ale priroda je silnejsia :D
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Stanley_51 » 22 led 2021, 17:02

milos 51 píše:Stando , Rouboval jsem na spící rostlinu .

Stříhal jsem dnes kiwi, tak jsem si hned udělal pár roubů z toho jediného letorostu Tsechelidis. No a za tepla jsem jeden hned narouboval, tak uvidíme. S6
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9223
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 22 led 2021, 18:43

Dnes jsem byl navštívit pana Josefa Fridricha v Kobylí . Předloni vypěstoval 4 semenáčky z tohoto plodu . Je to Zespri red dovezený z Nového Zélandu .
Obrázek
A toto jsou rouby z těch čtyř rostlinek . Jožka je pěstoval ve skleníku . Jsou označeny JF 61 -64 .
Obrázek
Je zajímavé ,že jsou všechny rouby chlupaté (otec neznámý :D ) a přitom tvar oček je chinensiskový .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1872
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod izi » 22 led 2021, 19:24

No tak toto nemá chybu!!! Ak je to aj chuťovo dobre, tak to stojí za registráciu.
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod J.K. » 23 led 2021, 09:54

Troch u by som tlmil tvoje nadsenie. Podla toho co Milos pise, k vlastnym plodom je este cesta daleka. Plod na obrazku je ten original z NZ. :wink: Ale bude fajn ked sa zadari, a aspon jeden zo semenacov bude samicka.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 529
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod izi » 23 led 2021, 10:01

milos 51 píše:Je zajímavé ,že jsou všechny rouby chlupaté (otec neznámý :D ) a přitom tvar oček je chinensiskový .

Trichómy jednoznačne hovoria, že na opelení sa podielala aj delicióza. Hlavne na JF64. Ale už pokožka , a ako píšeš púčiky sú chinenskové. Nepíšeš nič o chuti a veľkosti.
milos 51 píše:Předloni vypěstoval 4 semenáčky z tohoto plodu . Je to Zespri red dovezený z Nového Zélandu ..

Nie je toto náhodou návod, ako dopestovať plody zo semenáčikov už za dva roky?
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod izi » 23 led 2021, 10:04

J.K. píše:Plod na obrazku je ten original z NZ.

Aháááá, tak to som špatne pochopil. Ospravedlňujem sa a beriem späť.
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 23 led 2021, 15:10

I samečci z těchto čtyř semenáčků budou mít svoji cenu . I kdyby byli opyleni zelenou chlupatou deliciosou ,pořád budou mít polovinu genů od maminky ZespriRed . Svaťovi v Budějicích ve skleníku vesele roste HongYang -Červená princezna . A nemá opylovače . Vloni ji musel kropit giberelinkou !!
Obrázek
To je ona . Jaké asi bude mít dětičky , pokud bude opylena samečkem ze Zespri Red ? Chybí nám nějaká jednoduchá metoda ,jak urychlit kvetení semenáčů. Opravdu nikdo nemá nápad ,jakým spektrem osvětlovat rostliny ,aby se diferencovaly květní pupeny ?
Obrázek
Hong Yang ve skleníku
Naposledy upravil milos 51 dne 23 led 2021, 20:13, celkově upraveno 1
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1872
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Hofis » 23 led 2021, 16:12

Ten nápad s tím, udělat z jednoho roku dva, je v základu dobrý a myslím, že by to mohlo fungovat. Akorát to chce už trochu lepší vybavení, tzn. pěstební stan příp. box (šikula si bez problémů vyrobí sám), a potom opravdu pořádnou výbojku, třeba tuto: https://www.grow.cz/gib-lighting-pure-b ... tput-600w/
Na kvetení je potřeba hlavně červené a pak žluté spektrum. Ta tvoje lampa je spíš na přisvěcování.
A načasovat to tak, aby dormance vycházela na jaro a na podzim a dal se tak zajistit celkem bez problémů potřebný chlad.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3820
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod izi » 23 led 2021, 16:25

milos 51 píše:I samečci z těchto čtyř semenáčků budou mít svoji cenu .

Dovolím si tvrdiť, že samec bude mať oveľa väčšiu cenu ako samica. Rozhodujúca bude doba kvitnutia.
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod izi » 23 led 2021, 16:54

milos 51 píše:Chybí nám nějaká jednoduchá metoda ,jak urychlit kvetení semenáčů. Opravdu nikdo nemá nápad ,jakým spektrem osvětlovat rostliny ,aby se diferencovaly květní pupeny ?

Na vývoj kvetných pukov vplýva viacero faktorov. Vek rastliny nie je rozhodujúci To, že dokážeš za jeden rok vytvoriť dve vegetačné obdobia nemusí znamenať, že urýchliš kvitnutie. To, o čo sa tu prácne snažíš sa dá dosiahnuť správnym letným rezom, teda skôr zaštipovaním. Čo sa stane, ak zaštipneš rastlinný vrchol? Podporíš rast bočných letorastov, ktoré by normálne narástli až budúci rok. Rastlinu nevysiľuješ - čo by sa podľa mňa pri umelej dormancii dialo- naopak zvýšením počtu asimilačných orgánov sa zvýši množstvo zásobných látok v koreňoch. V ovocinári ale aj zeleninári na podporu kvitnutia použivajú aj chémiu. Volajú to "ničiteľ auxínov" TIBA - myslím že je to trijod benzeová kyselina rozpustná v alkohole. Ale efekt je rovnaký ako pri zaštipovaní.
Ďalší faktor urýchľujúci nástup rodivosti je obmedzenie výživy. Hlavne dusíka. Jedna možnosť je nehnojiť duskatými hnojivami, druhá vrúblovanie na pomalo rastúce podpníky. V tomto prípade chinensky a deliciózy na arguty alebo kolomikty.
Stým prisvecovaním sa prikláňam k Hofisovmu názoru. Predlžiš vegetačnú dobu, teda pokial zvýšiš aj teplotu. Ale to má asi skôr zmysel pri figách.
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 23 led 2021, 18:25

Ivan , ta metoda osvětlování , vybuzení květních pupenů a umělé dormance existuje , mají ji detailně propracovanou Italové a používá se . Já jsem ji nevymyslel . Bohužel detaily neznám . Já bych to jenom velice rád nějak zjednodušil a napasoval na ty naše jednoduché amatérské podmínky a možnosti .
Honzo ,dík za tu výbojku . Výbojka 600 W je ale jednoznačně určená pro rostliny ,které jiné osvětlení nemají a které jsou ukryté ve stanu . To by bylo velice nákladné . A my se nemusíme skrývat :D Moje představa je v létě ve skleníku (využít sluníčko) a event. na podzim třeba tou výbojkou prodloužit den .
Když jsem kdysi pěstoval orientální lilie (Martagon Brno) umělá dormance se používala při jejich hypogeickém klíčení . Naklíčená semena v substrátu se dala na určitou dobu do ledničky a ušetřil se tak jeden rok .
Ivan to zaštipování co popisuješ , by mělo -mohlo fungovat , pokud naroubuješ očko ze semenáčku do vzrostlé dospělé rostliny . Očko má okamžitě k dispozici celou rostlinu . To už jsem zkoušel ale musel jsem stejně čekat 4 roky .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1872
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 23 led 2021, 18:27

I
Obrázek
JF č 64 je podle Jožky velice bujný a vitální . To by mohl být podle našich zkušeností sameček . Jinak Jožka se nebrání tomu aby se rouby rozšířily . :D
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1872
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Hofis » 23 led 2021, 18:56

milos 51 píše:Ivan , ta metoda osvětlování , vybuzení květních pupenů a umělé dormance existuje , mají ji detailně propracovanou Italové a používá se . Já jsem ji nevymyslel . Bohužel detaily neznám . Já bych to jenom velice rád nějak zjednodušil a napasoval na ty naše jednoduché amatérské podmínky a možnosti .
Honzo ,dík za tu výbojku . Výbojka 600 W je ale jednoznačně určená pro rostliny ,které jiné osvětlení nemají a které jsou ukryté ve stanu . To by bylo velice nákladné . A my se nemusíme skrývat :D Moje představa je v létě ve skleníku (využít sluníčko) a event. na podzim třeba tou výbojkou prodloužit den .
Když jsem kdysi pěstoval orientální lilie (Martagon Brno) umělá dormance se používala při jejich hypogeickém klíčení . Naklíčená semena v substrátu se dala na určitou dobu do ledničky a ušetřil se tak jeden rok .
Ivan to zaštipování co popisuješ , by mělo -mohlo fungovat , pokud naroubuješ očko ze semenáčku do vzrostlé dospělé rostliny . Očko má okamžitě k dispozici celou rostlinu . To už jsem zkoušel ale musel jsem stejně čekat 4 roky .

Ok, asi jsem to blbě pochopil, myslel jsem, že koketuješ s myšlenkou, stihnout během jednoho roku 2 vegetační období. Takže nejde o skrývání, ale toto by bylo možné pouze v kompletně uzavřeném systému s celoročním umělým osvětlením, kde by jsi místo 24hodinového dne nasimuloval 12hodinový. Pak bys z jednoho roku udělal 2. :)
V amatérských podmínkách je možné to, co píše izi. Tedy nechat rostliny v květnících, aby se daly přenášet a v maximální možné míře prodloužit vegetační dobu přisvěcováním už ob brzkého předjaří, až do pozdního podzimu a rostlině pak poskytnout pouze minimální nutnou dormanci. Pak by třeba ty 4 roky čekání šly zkrátit takovýmito ideálními podmínkami na 3.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3820
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Stanley_51 » 23 led 2021, 22:50

Hofis píše: Pak by třeba ty 4 roky čekání šly zkrátit takovýmito ideálními podmínkami na 3.

Takhle můžeš přemýšlet, když je ti 40 nebo i 50. Pokud je ti však 70 jako mě a Milošovi, tak už moc času nemáš a každý rok je znát. S12
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9223
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: MartinS a 4 návštevníků