Mezidruhové křížení a štěpování

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 15 kvě 2020, 08:38

Obrázek

Obrázek
Tvrdý loňský jednoočkový roub do letošního zeleného výhonu . Roubováno do rozštěpu ,vázáno potravinářskou fólií . Roub zabalený do okolních listů a uzavřený do zip-sáčku .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1868
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 15 kvě 2020, 08:44

Obrázek

Obrázek
Rostlina pěstovaná v květináči ,zimovaná ve sklepě .Probudila se koncem ledna a po zaříznutí půlmetrového letorostu se okamžitě začnou vyvíjet a vyzrávat poslední očka .
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Zmenší se listová plocha . A roubováno opět do rozštěpu , tentokrát bylinným způsobem -zeleným do zeleného .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1868
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod izi » 15 kvě 2020, 10:50

Miloš to je ten Ukrajinský Straton varieta Valentine?
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod airbusy » 15 kvě 2020, 11:10

Aj ja mam otazku do plena, Straton kiwi a Zakarpacie je to iste alebo dve rozne odrody?
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 15 kvě 2020, 11:18

izi :Ano prosím . A o tu mateční rostlinku jsem právě dnes přišel , protože si ji vzal spolužák do Českých Budějovic . Já už ji mám přece naroubovanou v zahrádce :lol: . A Ivane to je odpověď na tu tvoji otázku, proč se to snažím řízkovat . Žádná prestíž a už vůbec ne kšeft ,ale
naprostá neschopnost uspokojit poptávku kamarádů a spolužáků .
Naposledy upravil milos 51 dne 15 kvě 2020, 13:18, celkově upraveno 1
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1868
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod izi » 15 kvě 2020, 11:20

Celý názov Stratona by mal byť Karpaty Stratton , takže podľa mňa sa jedná o tú istú odrodu. Valentine je už potom iba varieta alebo klon, niečo ako u jablone Fuji klon KIKU
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod izi » 15 kvě 2020, 11:24

milos 51 píše:Žádná prestíž a už vůbec ne kšeft ,ale
naprostá neschopnost uspokojit poptávku kamarádů a spolužáků .

Ty si ten posledný, koho by som podozrieval z kšeftovania. Na toľko Ťa už poznám.
A na kamarátov sa vykašli, pošli to iba mne S11
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Hofis » 15 kvě 2020, 11:33

milos 51 píše:Ano prosím . A o tu mateční rostlinku jsem právě dnes přišel , protože si ji vzal spolužák do Českých Budějovic . Já už ji mám přece naroubovanou v zahrádce :lol: . A Ivane to je odpověď na tu tvoji otázku, proč se to snažím řízkovat . Žádná prestíž a už vůbec ne kšeft ,ale
naprostá neschopnost uspokojit poptávku kamarádů a spolužáků .

Tak mě napadá, Miloši, zkoušel jsi to někdy hřížit? Když to má tolik šlahounů, určitě by se dal nějaký přihnout k zemi a nechat zakořenit. A pak máš přímo pravokořennou rostlinu. Myslím, že lze skoro všechny rostliny hřížit, tak proč by to nešlo u kiwi? Pro komerční účely se to moc nehodí, ale pár rostlin pro kamarády se tak určitě vyrobit dá a než se trápit s řízkováním, tak stačí nějaký jalovější šlahoun přihrnout zeminou a příští rok je sazenice.
A šlo by i naroubovat na semenáč a poté zasadit roubem pod zem a nechat zpravokořenit, pokud jde někomu o pravokořennou rostlinu. To funguje perfektně, je to však trochu zdlouhavější...
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod mifin » 15 kvě 2020, 11:53

Dotaz není na mně, ale pro info: odkopky už jsem úspěšně vyzkoušel a hřížení zkouším letos.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 318
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 15 kvě 2020, 11:56

Zkoušel ale bez úspěchu . Navíc mám všechny rostliny vedené klasicky na kmen ( žádný keř ,jak to má většina z vás :lol: ) a tak je to hřížení obtížné . Zkoušel jsem i vzdušné hřížení ,pomocí rozříznutých PET flašek a taky nic . Možná by bylo dobré ,kdyby se do toho zapojilo víc lidí .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1868
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod airbusy » 15 kvě 2020, 12:12

mifin píše:Dotaz není na mně, ale pro info: odkopky už jsem úspěšně vyzkoušel a hřížení zkouším letos.


Myslis tym odkopky z krikovych rastlin? A to sa ako da? Ved mne to ledva rastie :D
Naposledy upravil airbusy dne 15 kvě 2020, 12:14, celkově upraveno 1
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 15 kvě 2020, 12:13

Obrázek
A ještě k mrazuodolnosti odrůdy Ashoka . Tato odrůda není vůbec rozšířena a aby se daly porovnat vlastnosti ,musí být k dispozici více odrůd pohromadě . A to se stalo právě v Brně a v Letovicích . Všechny odrůdy kiwi byly těmi jarními mrazy poškozeny a Ashoka ne . Mám ji naroubovanou od pana Urbánka už dva roky a vloni měla první plody .
Fotka je ze Subtropy A -Jiří Šamla 1993
A přidávám odkaz na odrůdu Straton
https://www.youtube.com/watch?v=jy-Aqe2zYVo
Naposledy upravil milos 51 dne 17 kvě 2020, 10:14, celkově upraveno 1
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1868
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod airbusy » 15 kvě 2020, 12:18

milos 51 píše:A ještě k mrazuodolnosti odrůdy Ashoka . Tato odrůda není vůbec rozšířena a aby se daly porovnat vlastnosti ,musí být k dispozici více odrůd pohromadě . A to se stalo právě v Brně a v Letovicích . Všechny odrůdy kiwi byly těmi jarními mrazy poškozeny a Ashoka ne . Mám ji naroubovanou od pana Urbánka už dva roky a vloni měla první plody .
Fotka je ze Subtropy A -Jiří Šamla 1993


Tak to je super, ze zvlada lepsie neskore mrazy ako ostatne odrody. A fotku svojich plodov nahodou nemas? Tuto odrodu poznam len z citania v knihe od pana Samlu, obcas sa zamiena s argutou Ashoka, tak je v tom nazvoslovi trocha neporiadok. Bude dostupna aj na Slovensku? :D
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 15 kvě 2020, 12:27

Hofis ,mifin ,airbusy , izi : Zelené rouby pošlu v létě . :D Plody Ashoky jsou velikostně srovnatelné se Starellou a fotka je v odd. Chinensis na str.77 z 31.10.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1868
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Hofis » 15 kvě 2020, 12:48

milos 51 píše:Hofis ,mifin ,airbusy , izi : Zelené rouby pošlu v létě . :D Plody Ashoky jsou velikostně srovnatelné se Starellou a fotka je v odd. Chinensis na str.77 z 31.10.

Díky, uděláme výměnu, myslím na Tebe s Mayflower... :wink: Možná bych to mohl zkusit naroubovat i přímo na Mayflover ve VDF. Možná i Tschechilidis, co to udělá. Třeba by ta vyšší mrazuvzdornost Mayflower mohla mít i trochu vliv na ten vlastní roub. Ale nevím, pouze úvaha.
Jinak je zvláštní, že to hřížení se neujalo, ale samozřejmě ti Miloši věřím, když už ty ne, tak kdo jiný... :wink:
Mifin: Dej prosím pak vědět, jak jsi dopadl s tím hřížením, to mě docela zajímá. Mám zatím malé chinensisky a letos dost vymrzly, takže zatím nemám příliš co hřížit. Budu rád, když budou nějaké šlahouny vůbec růst... :( Ale něco už se tam klube.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 38 návštevníků