Konstrukce pro aktinidie jsou nutné

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Konstrukce pro aktinidie jsou nutné

Příspěvekod Stanley_51 » 31 srp 2019, 21:57

Moje arguty lezou přes střechu garáže k sousedovi. Ten je ale spokojený, neboť vše co z ploché střechy otrhá je jeho.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Konstrukce pro aktinidie jsou nutné

Příspěvekod dzani696 » 01 zář 2019, 21:29

nene píše:Je to moc pěkné, jenom - sousedské vztahy dobré???

Ten susedný plot je ešte stále svokrov :D A susedia vedla sú ďaleko.
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 866
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Konstrukce pro aktinidie jsou nutné

Příspěvekod nene » 01 zář 2019, 22:13

S6
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Konstrukce pro aktinidie jsou nutné

Příspěvekod Alda » 12 lis 2020, 18:28

Omlouvam se, nevím jestli se tento dotaz neobjeví 2x, protože jsem si ho uložil do konceptu, ale už jsem ho nenašel. Takže, zasadil jsem letos 5 argaut, z duvodu místa ale jen cca 150-160cm od sebe. Uvažuji o pěstovaní na T trubce se spuštěnými dráty, jak je naznacěno na obrázku v příloze. Pokud by letorost býl delší než počítaná výška 2,5m, pak bych ho přes horní trubku pustil zpět na zem. Polovinu letorostu bych zakratil na čípek, abých měl plodn letorosty i v dalším roce. Myslíte, že by to mohlo fungovat?
Děkuji za názory. Alda
Obrázek
Alda
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 8
Registrován: 10 lis 2020, 18:16

Re: Konstrukce pro aktinidie jsou nutné

Příspěvekod Stanley_51 » 12 lis 2020, 22:36

Alda píše:Omlouvam se,Alda

Ahoj, vítám tě na kiwifóru E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Konstrukce pro aktinidie jsou nutné

Příspěvekod Alda » 13 lis 2020, 19:39

Díky Stanley. Vzhledem k tomu, že jsem ještě doma s covidem, pročítám staré příspěvky ke kiwi. A v jednom bylo uvedeno, že kiwi vytváří hlavně plodný obrost na vodorovně vedených výkonech. Můžete mi to někdo potvrdit? V tom případě by asi mnou plánovaný způsob vedení nebyl moc vhodný :(.
Díky. Alda.
Alda
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 8
Registrován: 10 lis 2020, 18:16

Re: Konstrukce pro aktinidie jsou nutné

Příspěvekod Hofis » 13 lis 2020, 22:16

Tak, jak to máš nakreslené, ti arguta neporoste. Ta trubka je dobrá na dva tažně, na každou stranu jeden. Z těch pak vyrůstají krátké plodonosné výhony. Je tu pár pěkných odkazů na správný řez arguty, zkus to omrknout.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Konstrukce pro aktinidie jsou nutné

Příspěvekod Alda » 14 lis 2020, 14:46

A v čem myslíš Hofisi, že bude mít kiwi problém? Že z těch nízkých tažnů, nebudou dostatečne výhony? Já na ty vedení už koukal, jenže už mám kiwi nasazeno, a je na malém prostoru. Alda.
Alda
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 8
Registrován: 10 lis 2020, 18:16

Re: Konstrukce pro aktinidie jsou nutné

Příspěvekod Stanley_51 » 14 lis 2020, 16:06

Konstrukce na arguty - lešenářské trubky a mezi nimi natažený plotový izolovaný drát. Já nejsem zrovna prototyp pečlivého pěstitele argut, takže si rostou, jak je libo. Současný stav po prořezávce.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Konstrukce pro aktinidie jsou nutné

Příspěvekod Alda » 14 lis 2020, 18:17

Ahoj Stanley, zda se mi to, nebo máš ty kiwi taky celkem blízko sebe zasazeny? A máš je taky celkem blízko zdi. Zvládáš to v pohodě uzavírat? Díky. Alda.
Alda
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 8
Registrován: 10 lis 2020, 18:16

Re: Konstrukce pro aktinidie jsou nutné

Příspěvekod Hofis » 14 lis 2020, 19:06

Alda píše:A v čem myslíš Hofisi, že bude mít kiwi problém? Že z těch nízkých tažnů, nebudou dostatečne výhony? Já na ty vedení už koukal, jenže už mám kiwi nasazeno, a je na malém prostoru. Alda.

Jasně, ty ti takhle nahoru neporostou, to jsou plodící výhony, které odplodí a už nerostou. Růstové výhony jsou vždy jen na vrchoku a je jich jen pár. Tam, kde to rízneš, vyrostou tak 2-3 růstové výhony a na zbytku pak většinou plodonosné. Tý růstové pak takto plodí další rok a pořád dokola. Na těch dvouletých výhonech jsou pak nejlepší plody. Takže stačí pár drátů, abys to natáhl k té trubce a pak už jenom řezat, řezat a řezat. Takhle bych to asi udělal já, s mými dnešními zkušenostmi. Ale u mě jsem to už před XX lety prošvihl, takže houští občas vezmu křovinořezem. Drží to horolezecké lano na skobách. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Konstrukce pro aktinidie jsou nutné

Příspěvekod Stanley_51 » 14 lis 2020, 23:14

Alda píše:Ahoj Stanley, zda se mi to, nebo máš ty kiwi taky celkem blízko sebe zasazeny? A máš je taky celkem blízko zdi. Zvládáš to v pohodě uzavírat? Díky. Alda.

Jsou od sebe na metr, propletené do sebe a jak píše Hofis, na zimu to oberu plotořezem a dočistím nůžkami.Pokud to na jaře neomrzne ( za 13 let 3x ), nestačíme to ani sníst, takže si s tím nelámu hlavu. Ale pečlivý pěstitel by ze mně radost neměl.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Konstrukce pro aktinidie jsou nutné

Příspěvekod Alda » 16 lis 2020, 20:04

Tak ten způsob vedení ještě zvážim. Jestli jako vinnou revu nebo jako to bylo na T s dráty. Já to totiž nasadil cca metr od zdi domu, tak uvidíme který způsob vedení mi manželka schválí. Mám je pod okny od ložnice, zrušil jsem ji čtyři keře růží, na jaře musím sehnat a vysadit nové :|. A taky záleží zda vůbec přežijí zimu.
Alda
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 8
Registrován: 10 lis 2020, 18:16

Re: Konstrukce pro aktinidie jsou nutné

Příspěvekod Alda » 19 lis 2020, 14:24

Možná mi ještě můžete někdo poradit s umístěním a vedením kiwi jumbo, geneve nebo zakarpacie. Uvažoval jsem, že bych ho zasadil ke garáži že severní strany a vyvedl ho až na střechu garáže. Na garáži jsou cca 40cm atiky, na ně bych dal kari síť, a nechal bych kiwi pnout po kari sítí. Nebude mít v letních vedrech problém, protože bude relativně blízko střechy, která bude také nahřatá? Díky za názory.
Alda
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 8
Registrován: 10 lis 2020, 18:16

Re: Konstrukce pro aktinidie jsou nutné

Příspěvekod nene » 19 lis 2020, 15:49

Ono si to poradí, taky máme arguty na střeše pergoly s asfaltovou krytinou - vylezly si tam samy. Na té střeše ovšem bezmocně neleží, dělají oblouky. Ty kari sítě proč? Pokud se do nich arguta zamotá (a to sama udělá jen omylem :), rozpálené dráty nerada, natož vodorovné - pokud to dobře chápu), tak se bude špatně udržovat . Nechat vylézt na střechu, jednou za čas na podzim to nadělení pákovkama prostříhat....Ty malé rostlinky v květináčích se za pár let změní v pořádného trifida. Naše letošní přírustky jsou kolem 3-4m.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků