Konstrukce pro aktinidie jsou nutné

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Konstrukce pro aktinidie jsou nutné

Příspěvekod Stanley_51 » 19 lis 2020, 17:10

nene píše: Ty kari sítě proč? Pokud se do nich arguta zamotá (a to sama udělá jen omylem :), rozpálené dráty nerada, natož vodorovné

Já mám arguty na pergole, která je krytá kari sítí a je prorostlá skrz. Dráty nemají šanci se ohřát, jelikož je listí zastíní. Celá pergola i druhá konstrukce z obr. výše je dělaná z lešenářských trubek. Arguty jsou okolo namotané a trubky se nehřejou. Takže moje zkušenost je opačná - argutám je to šumafuk.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Konstrukce pro aktinidie jsou nutné

Příspěvekod Hofis » 19 lis 2020, 17:59

Podle mě je úplně jedno, jestli k tomu něco dáš, nebo ne. Arguta je taková adéla, že jakmile se chytne, tak jede, jede, nestaví. :lol:
Hlavní je, že má nějakou oporu pro začátek, a pak už ti to zaroste celou garáž a budeš mít problém se dovnitř prořezat... :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Konstrukce pro aktinidie jsou nutné

Příspěvekod nene » 19 lis 2020, 18:46

Stanley_51 píše:... argutám je to šumafuk.


Takže je to ještě horší :D , Adéla se znaky Trifida, které je všechno jedno - takže fakt, bacha na ně :wink: .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Konstrukce pro aktinidie jsou nutné

Příspěvekod Alda » 20 lis 2020, 18:29

Tak teď jsem trochu zmatený. Já pochopil z předcházející diskuze, že kiwi potřebuje vedení v každém případě, a aby neleželo na střeše přímo na sklobitu, tak jsem ho chtěl vést po té kari sítí.
Alda
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 8
Registrován: 10 lis 2020, 18:16

Re: Konstrukce pro aktinidie jsou nutné

Příspěvekod nene » 20 lis 2020, 20:04

Potřebuješ něco jako vedení, aby se ti ta arguta dostala na tu střechu - cokoli (tyč, mřížku, trubku, nebo jen přichycovat ke zdi úvazky - prostě aby to mohlo přímo nahoru). Až arguta nahoru vyleze, tak se rozleze :) a bude na tobě, co jí dovolíš. Ta kari síť je komplikace. Bude se to špatně prostříhávat, bude se pod ní neukliditelně hromadit listí.....napadá mě toho spousta, co to může zkomplikovat. Rodit to nahoře bude, sklízet se to nebude nejlíp, ale jde to. Věř mi, že časem budeš uvažovat o tom všechno to na té střeše ostříhat a začít tam s ní znova, aby tam nebyla taková změť. A to s tou kari sítí dost dobře nepůjde, budeš vděčný za možnost střihnout to někde pákovkama.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Konstrukce pro aktinidie jsou nutné

Příspěvekod Stanley_51 » 20 lis 2020, 22:37

Alda píše:Tak teď jsem trochu zmatený. tak jsem ho chtěl vést po té kari sítí.

Nebuď zmatený, já ho na té kari síti mám víc jak 13 let a žádné komplikace mi to nedělá. Ale já pod tou sítí nemám střechu, nýbrž volný prostor. Síť mám jako střechu pergoly. Každému vyhovuje něco jiného. Sbírej informace a pak se rozhodni, co ti bude nejvíc vyhovovat.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Konstrukce pro aktinidie jsou nutné

Příspěvekod Alda » 15 pro 2020, 09:28

Tak zatim bez konstrukce, ale s naději že zvladnou přezimovat (i když manželka poznamenala, že to mám jak hnizda pro slepice) :)
Obrázek
Alda
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 8
Registrován: 10 lis 2020, 18:16

Re: Konstrukce pro aktinidie jsou nutné

Příspěvekod Hofis » 15 pro 2020, 11:58

Dobré to máš, případně k nim pak na jaře můžeš dát ke každé klacek a nasměrovat je k té zdi. Jinak dle mé zkušenosti jim mrazy v zimě až zas tolik nevadí, daleko horší jsou jarmí mrazíky v již narašeném stavu, ty mohou takto mladou rostlinu kompletně oddělat. Je lepší počkat na jaře s odkrýváním třeba i na půlku až konec dubna, podle počasí, a nepodléhat zbytečně hned prvnímu mámení jara. :) U takto malých rostlin se to vyplatí.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Konstrukce pro aktinidie jsou nutné

Příspěvekod milos 51 » 18 pro 2020, 13:27

Obrázek

Obrázek
A pokud si vyrobíš takovýto futrálek s dvířky , tak na zimu zavřeš vrátka a máš vystaráno :D Předpokládá to ovšem vytvořit u rostlin rovný kmínek a nemotat kiwi jak fazole až na komín a nebo po plotě :D
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Konstrukce pro aktinidie jsou nutné

Příspěvekod Hanka Ř. » 25 kvě 2021, 10:45

Neuměl by mi někdo, prosím, poradit, jestli je kiwi vhodné, jako sezónní stínění oken? Konkrétně:
1) jestli se dá jako samostatný kmínek vyvést na pergolu a tam až nechat růst větve s listy
2) propouští přes zimu dost světla (tj. jestli nevznikne moc velké houští z větví a nebo jestli se případně dá rozumně před zimou prořezávat)
3) nezničí dům (pne se jen po tyčích, nebo to zvládne i nějak po zdi nebo spíš podél zdi od pergoly nahoru
4) neroste tak bujně, že by na stranách pergoly viselo dolů (a tím by přes něj nebylo vidět v létě vůbec) -- případně jestli snese, že by se takovéto větve zastřihly i v průběhu roku

Na internetu na to moc odpověď nevidím, tak prosím o radu od pěstitelů. Fotky tady vypadaly nadějně. Případně kdybyste věděli o jiné vhodné jedlé rostlině k zastínění. Klasicky se používá vinná réva, ale ta mi přijde trochu hloupá (často potřebuje postřik a navíc mi přijde, že aby plodila, tak musí být tak moc prořezaná, že pak už zase vlastně moc nestíní). Ještě jsem přemýšlela o akébii, ale ta asi na zimu nemusí uplně opadat.
Hanka Ř.
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 42
Registrován: 02 lis 2020, 11:47

Re: Konstrukce pro aktinidie jsou nutné

Příspěvekod Hofis » 25 kvě 2021, 15:04

No, houští to sice dělá, ale řezat to můžeš jak chceš a kdy chceš. Pokud to myslíš tak, že to na zimu ořežeš, aby to nestínilo a v létě to pak má narůst, aby to stínilo, tak těžko najdeš vhodnější rostlinu než aktinidie. Pokud ti jde o méně bujný růst, tak nejméně bujné jsou kolomikty, šlahouny arguty narostou klidně i do dvojnásobné délky, co kolomikty. Ale vše se dá krotit řezem dle potřeby, jak už bylo zmíněno výše. Kmínek lze zapěstovat u všech aktinidií do požadované výšky, to není problém.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Konstrukce pro aktinidie jsou nutné

Příspěvekod nene » 25 kvě 2021, 18:24

Hanka Ř. píše:1) jestli se dá jako samostatný kmínek vyvést na pergolu a tam až nechat růst větve s listy
2) propouští přes zimu dost světla (tj. jestli nevznikne moc velké houští z větví a nebo jestli se případně dá rozumně před zimou prořezávat)
3) nezničí dům (pne se jen po tyčích, nebo to zvládne i nějak po zdi nebo spíš podél zdi od pergoly nahoru
4) neroste tak bujně, že by na stranách pergoly viselo dolů (a tím by přes něj nebylo vidět v létě vůbec) -- případně jestli snese, že by se takovéto větve zastřihly i v průběhu roku



Máme arguty vysazené před okny právě kvůli stínění. Lehká konstrukce ze svislých dřevěných lišt.
ad1 - ano, není problém
ad2 - ano, není problém
ad3 - pne se jen po tyčích a pak po čemkoli, kolem čeho se může ovíjet - není problém nežádoucí ustřihnout (nejlépe v létě nebo v zimě, když není míza).
ad4 - roste šíleně bujně, ale zase - není problém ji omezit střihem, spíš - většinou je to nutnost.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Konstrukce pro aktinidie jsou nutné

Příspěvekod mifin » 25 kvě 2021, 19:39

Jen bych ještě doplnil, že kiwi nekoření moc hluboko a mají rády vláhu. Někde z jihu, kde praží slunce není ideální je sázet, ale když mají dost mulče nebo kameny či betonové dlaždice kolem kořenů, tak jsou spokojené. Asi nejlepší je, když koření ve stínu a vylezou za sluncem, jen než odrostou menší rostliny ze stínu, je potřeba je chránit před slimáky a plzáky.
Naposledy upravil mifin dne 25 kvě 2021, 20:51, celkově upraveno 1
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Konstrukce pro aktinidie jsou nutné

Příspěvekod nene » 25 kvě 2021, 20:05

S14
Ano, nohy ve stínu, hlavu na slunku :) .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Konstrukce pro aktinidie jsou nutné

Příspěvekod mifin » 25 kvě 2021, 20:54

nene píše:S14
Ano, nohy ve stínu, hlavu na slunku :) .

Stručně a jasně řečeno, lepší než to moje vykecávání... :D
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků