Actinidia deliciosa

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod Rudolf M » 09 pro 2022, 15:07

Miloši, pěkný úlovek!

My jsme na kiwi zapomněli a ještě vyssí venku. Ale letos je to bída, loni byla bedna, letos to propadalo a bude jen na ochutnání. Asi málo stříhám S14 .
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1284
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod Jožka » 21 pro 2022, 10:25

Obrázek
Otázka pro zkušené pěstitele kiwi: vysel jsem semínka kiwi Jintao a vyrostlo něco co se podobá citrusu. Jak je to možné?
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1195
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod vaclav sejkora » 21 pro 2022, 11:29

V květináči ti vyklíčilo nějaké jiné semeno, které jsi tam nezaregistroval. Chinensiska to není ani náhodou.
vaclav sejkora
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1847
Registrován: 15 črc 2007, 12:07
Bydliště: moravský písek, 177 m.n.m

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod longr » 03 led 2023, 19:36

Nejen, že to jako citrus vypadá, on to citrus je :)
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 371
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod Jožka » 03 led 2023, 20:59

longr píše:Nejen, že to jako citrus vypadá, on to citrus je :)

Tak teď jen čekat jestli vykvete a zjistit co to bude.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1195
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod dzani696 » 04 led 2023, 09:41

Nechcem byť sprostý ale pokiaľ ide o citrus, čo ide,toho sa nikdy nemusíte dočkať.
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 877
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod Jožka » 04 led 2023, 11:11

Jestli nepokvete nevadí, bude sloužit jako pokojovka.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1195
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod milos 51 » 29 bře 2023, 09:40

A.deliciosa Megakiwi (Ts.) Tuto odrůdu mám naroubovanou ve Starelle . Přestože Starella spí ,tato odrůda se probudila minimálně o týden dřív. Pozdě rašící podložka tedy nic neubrzdila . Rostliny mají tyto informace zapsané v genech .
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Starella ještě spí
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod milos 51 » 30 bře 2023, 09:43

O den později . Tady jsme na to skoré rašení doplatili . Odrůda Megakiwi
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod MartinS » 07 dub 2023, 22:29

Deliciosa vo foliovnniku mrazy preckala. Sice s urcitymi stratami, ale obstali celkom dobre. Dokonca samec zasadeny minuly rok ma pekne nasadene puky. Sice nema co opelit, ale aj tak ma to potesilo. Aspon overim, ci je to skutocne samec.
Mam 1 otazku na skusenejsich. Ak niekto mate klasicky Hayward, ako rychlo vstupuje do rodivosti? Viem, ze su lepsie odrody, no na otestovanie podmienok vo foliovniku som narychlo nic lepsie nezohnal. Po 1. roku mozem skonstatovat, ze to vyzera slubne, minuly rok tam isli velmi pekne a aj teraz sa maju k svetu.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod Josef » 15 dub 2023, 20:14

Miloši, doufám, že nějaké velké mrazy ani tady u mě na Vysočině se snad již nevyskytnou a příští týden má už být trochu tepleji, tak mám nachystáno asi třetinu roubů co jsi mně poslal Ty, Milan/mifin/ a Ondra/longr/. Jedná se o A. deliciosa - JF-10, MH-1, Starella, Ashoka, Green light,Tsechelidis a arguty Kievskaja krupnoplodnaja, Mafil a samec Tomuri. Jak jsme se domluvili, půjde všechno do argut, vyčlenil jsem na to celou střední větev dlouhou skoro 5m arguty Issai ve výšce 1,6m, je to už starší výborně plodící arguta a je blízko velkého samce Weiki, do kterého dám také něco. Kolomikty Adama s Vitakolou a ostatní samice argut z toho vynechám včetně T-vedeních. Pokusím se napřed je naroubovat tvrdé do tvrdého, sám jsem zvědav, co se z nich chytne, pokud ne, půjde zbytek roubů do zeleného. Arguty už také solidně roní slzy, tak se snad něco chytne a pak se to doladí. Určitě Ti dám vědět. Jinak pokusný roub od Tebe JF-10 a Timuri od Ondry ve vlhkém písku uložené ve sklepě s teplotou kolem 5 plus přes zimu mají oba kořínky. Možná budou i 2 sazenice. Arguty tohle dělají běžně každý rok. Mám vyzkoušeno.
Pane Jan/vrana/: plně s Vámi souhlasím, já bych také určitě starší plodící sazenici kiwi, nejen kiwi, jen tak nelikvidoval, přece člověk čeká léta než se začne něco dít. Já třeba tento rok vůbec v sadu nebudu prořezávat stromy, neboť se postarala příroda 2x za mě. Likviduji jen to, co opravdu už musím. Tak ať se Vám všem jen a jen daří, hlavně si přejme, ať už přijde konečně to očekávané pravé jaro.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 617
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod suno » 20 dub 2023, 13:06

Prosím o radu,
plánujem posadiť Hayward a k nemu opelovača Atlas. Chcem ich dať pri terasu aby sa v budúcnosti mohli ťahať po pergole. Ako blízko môžu byť pri sebe posadený aby si nekonkurovali? Môžem ich dať takpovediac do jednej jamy? Alebo je nejaká minimálna odporúčaná (vyskúšaná) vzdialenosť medzi rastlinami?
Ďakujem
suno
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 13
Registrován: 05 dub 2023, 13:03
Bydliště: Hrubá Borša, okres Senec, 123 m n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod milos 51 » 20 dub 2023, 14:10

Pokud je dáš moc blízko ,tak se budou proplétat a při řezu to nerozeznáš co je samička a co samec . Pokud můžeš ,dej ho na opačný konec pergoly .Klidně 5metrů . Samec se taky hned po odkvětu řeže nakrátko . Nenechávají se žádné dlouhé tažně -pruty . Každý rok stačí k opylení jenom pár květů . Pokud plánuješ jenom dvě rostliny ,tak můžeš samce přiroubovat a nebo do samce přiroubovat jinou druhou odrůdu .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod MartinS » 21 dub 2023, 21:07

Mozno si niektori spominate, ze som tu riesil minuly rok pestovanie delicoz v studenom foliovniku. Tak som pokusne vysadil 2 rastliny z miestneho zahradnictva. Po 1. testovacom roku mozem skonstatovat, ze to vyzera nadejne. Rastliny vytvorili asi 3-4 m prirastky. Co ma milo prekvapilo, ze obe rastliny hned nasadili puky.
Rastlina kupena ako Atlas (samec)
Obrázek

Menej radostne je to, ze som zrejme kupil nieco ine ako bolo na cedulkach. Som trochu netrpezlivy a bol som zvedavy na pohlavie rastlin. Otvoril som puk z udajneho samca. Povedal by som, ze je to v skutocnosti samica. To je puk vpravo. Vlavo je puk z mojho starsieho samca z kvetinaca. Co si o tom myslite? Predpokladam dobre, ze ten vpravo je samica?
Obrázek

Druha rastlina ma len niekolko pukov, tak mi je luto ich otrhavat, budem musiet pockat do kvetu.

A mam takuto prosbu na vas co mate zaujimave odrody delicioz a chinensisiek. Bol by niekto ochotny mi nieco dobre nastepit do rastlin v kvetinaci, keby som ich priniesol? Velmi by ste mi pomohli. Co sa tyka stepenia, som v tomto lavy. :? Napadlo ma vyuzit kupene sadenice ako podpniky. Je to rychlejsie ako pestovat zo semena. Napriklad co tak vyuzit vsadepredavanu Jenny ako podpnik. Cital som, ze je vitalna, nenamrza velmi, tak by mohla dobre posluzit. Ci myslite, ze skor nieco ine?
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod ivan » 22 dub 2023, 08:07

MartinS píše:....
A mam takuto prosbu na vas co mate zaujimave odrody delicioz a chinensisiek. Bol by niekto ochotny mi nieco dobre nastepit do rastlin v kvetinaci, keby som ich priniesol? Velmi by ste mi pomohli. Co sa tyka stepenia, som v tomto lavy. :? Napadlo ma vyuzit kupene sadenice ako podpniky. Je to rychlejsie ako pestovat zo semena. Napriklad co tak vyuzit vsadepredavanu Jenny ako podpnik. Cital som, ze je vitalna, nenamrza velmi, tak by mohla dobre posluzit. Ci myslite, ze skor nieco ine?

Martin, ja som už niektorým známym takto naštepil, dokonca aj tento rok :
Obrázek
...len (zimné) vrúble už nemám (škoda, že si sa neozval skôr)- po jarných mrazoch na komplet zmrzli všetky prúty takto:
Obrázek
...takže tento rok nebudem mať ani 1 plod...mesiac po zmrznutí zatiaľ nič neraší....zmrzli všetky očká- aj tie slabo narašené (a asi aj vlaňajšie prúty)- takto to ešte nezmrzlo- tento rok vyrašili veľmi skoro všetky očká- po iné roky tie slabo vyrašené očká jarné mrazy prežili- tento rok totálne KO (detto dopadli kolomikty aj arguty)....ale- môžeme navrúblovať zelené do zeleného- ozvi sa v júni- snáď už niečo bude vyrastené...
Chinensisky (deliciosy) sú podľa mňa ovocie č.1- žiadne iné ovocie u nás nemá takú dobrú skladovateľnosť- vôbec neprezrieva- chuť je aj teraz vynikajúca:
Obrázek
Pred pár rokmi som tu písal, že na actinídiách takto slabo narašené púčiky prežívajú v pohode jarné mrazy - ALE- to tu nebývali mrazy -7°C... S13
Arguta:
Obrázek
- actinídie pestujem od r. 1996- to platilo ešte "donedávna"...
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1782
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků