Actinidia deliciosa

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod Stanley_51 » 21 čer 2022, 21:18

Po skoro 36 letech pokusů o pěstování kiwi jsem se dočkal svých prvních 3 plodů odrůdy Green light. 1.fáze se podařila, k opýlení došlo pylem od Miloše H. Tímto děkuji. 2.fáze bude záviset na počasí - zda kiwi stačí dozrát v podmínkách západních Čech. Doufám, že léto bude milostivo, za ta léta čekání už bych si to snad zasloužil.
Obrázekimages upload
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9219
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod Hofis » 21 čer 2022, 21:22

Stando S6
Budu držet palce. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3807
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod MonikaV » 21 čer 2022, 22:01

Stando, --tak to je výdrž!! Přeji ti , ať se nic nestane a krásně si pochutnáš S6
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 992
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod radek.god » 22 čer 2022, 08:55

vyborna prace Stando, tak at to dozraje S6
Kdyz ted taky zacnu, mozna se jeste doziju prvniho plodu :x
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod MonikaV » 11 zář 2022, 20:13

Od 19.6. jsem vložila větvičky do vody, krátce po pár dnech se začala objevovat bílá krusta a tak to i zůstává do dnešního dne.. no nic počkám E3
Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 992
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod radek.god » 12 zář 2022, 20:07

MonikaV píše:Od 19.6. jsem vložila větvičky do vody, krátce po pár dnech se začala objevovat bílá krusta a tak to i zůstává do dnešního dne.. no nic počkám E3

Moniko, to jsme na tom podobne nebo mam nekde naskok.
Jsou to ty rizky od Tebe a od Lenky.
Fakt bych o to nerad prisel, kdyz uz to pousti koreny ...
Kazdopadne co ted s tim ?
Zkusil jsem dat naky kiwi (jumbo) a rakytniky s nejvetsim korenovym balem do zeminy.
Vysledek ? Zelene listy uschly, dal to neroste, nevim co se deje.
Proste jakmile se zmenila voda za zeminu, tak to chcipa S13 .
Mam to ve stinu u plotu.
Nikdo mi v sekci kiwi (potize s rizkovanim ) ani v sekci rakytnik na to nedokazal zatim odpoved.
Zatim je to moje prvni zkusenost s rizkovanim zminenych rostlin.
Dalsi rizky mam radeji ve vode a jedno Kiwi jsem dal do maleho kelimku od jogurtu s 3 cm perlitu a prikryl PET .Je to tlustsi rizek, dole je zatim jen kalus nebo ta banka ze ktere teprve koreny vyrazi a hromada zelenych mensich listu nahore.Po max tydnu nepozoruji ani nejake zakorenovani, ale zaroven to nechcipa.
Cekal jsem ze korenovy bal s 5-15 cm koreny proste zakoreni a rostlina bude postupne rust a ne ze to vse uschne a opada E7 E7 E7 E7
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod MonikaV » 12 zář 2022, 21:43

Přenesla jsem je domu na parapet, kde je teplo a slunce moc nejde --- a budu čekat a čekat... E3 S14
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 992
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod Stanley_51 » 12 zář 2022, 22:15

MonikaV píše:Od 19.6. jsem vložila větvičky do vody, krátce po pár dnech se začala objevovat bílá krusta a tak to i zůstává do dnešního dne.. no nic počkám E3

No myslím, že se načekáš...Deliciosa ani chinensiska je tímto způsobem prakticky nemnožitelná. Zkoušel jsem to snad 100x a nejen já, třeba Miloš také, ovšem výsledek 0.
radek.god píše:Zkusil jsem dat naky kiwi (jumbo) a rakytniky s nejvetsim korenovym balem do zeminy.

Nepleť dohromady deliciosy a arguty. Arguty se množí velice snadno, stačí na jaře píchnout polodřevitý řízek do země a za měsíc roste jako z vody.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9219
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod Stanley_51 » 12 zář 2022, 22:17

Green light - snad ještě dozraje, když se má na konci týdne citelně ochladit.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9219
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod MonikaV » 13 zář 2022, 09:07

Stanley , díky za info, rad a moudrostí zkušenějších si vážím ---tak pokus tedy ruším, -- chlapi jestli to máte vyzkoušené a u delicious se kořínky nikdy nespustily, tak se o nemožné nebudu pokoušet, upnu svou mysl jinam! :D
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 992
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod milos 51 » 13 zář 2022, 09:47

Stanley : Stando dík za fotku . Shodou náhod mám na předloni roubované rostlině Green light taky první úrodu a taky tři plody . Můžeme porovnat . Je velice zajímavé ,že ta první úroda nepřináší typické plody . Jsou menší a nemají typický tvar . A to nejen u Green lightu ,ale bylo to tak i u Tsechelidise a u Ashoky . Teprve až další roky se ten typický tvar projevil . Co se týká zralosti ,tak je ještě čas . Dokonce slabý noční mrazík nevadí . U zralosti je rozhodující množství cukru v plodech . Má být 7- 7,5 ° Brix . Vloni jsem zkoušel "dojet" na jablkách podtržené plody při 5°Bx , a bylo to jedlé ,ale málo sladké . Pořiď si refraktometr ,ať to můžeme porovnat .
Obrázek
Obrázek
Příspěvek pro Moniku a Radka jsem hodil mezi řízky .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod milos 51 » 20 zář 2022, 11:29

Dnes 20.9. jsem změřil cukr u všech odrůd kiwi které mám . Velice by mě zajímalo , jaké hodnoty byste naměřili vy ? Toto je podle mého názoru jednoduchý způsob jak zjistit , jestli kiwi ve vašich podmínkách dozraje . Požadovaná hodnota pro sklizeň u delicios je 7,5°Brix . Nemám tušení ,zda toto měření ( množství cukru ) platí i pro arguty . Nechávat ale plody na keři a čekat až přemrznou je škoda
Obrázek
A jednoduchá metoda pro sklizňovou zralost bez refraktoměru je barva semínek . Jak to zčerná , je to zralé .
Naposledy upravil milos 51 dne 22 zář 2022, 08:47, celkově upraveno 2
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod Jozef » 20 zář 2022, 11:56

Letos jsem nařízkoval mimo jiné také 10 řízků Kobylské což je čistá Deliciosa a 8 jich mělo kořínky a 1 měla Kalus a ta pak nerostla. Přště skusím nařízkovat víc deliciosi a jestli se něco ujme tak to nebyla náhoda.
Jozef
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: 17 úno 2017, 19:25

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod MonikaV » 21 zář 2022, 08:57

Milosi pěkný průzkum, dala bych zpětnou vazbu, ale bohužel nemám refraktometr ( letos si ho budu přát pod stromeček!!! :D ) dědova Starella je letos maximálně úrodná, -( bohužel mi děda nedovolil udělat probírku plodů, tak jsou středně velké a některé vyloženě prckovité, což je škoda, ) letos jsem nechala větvičky samce v petkách s vodou a o vše se krásně postaraly včelky i čmeláčci.
Jozefe mám dotaz-- v kterém měsíci jsi začal řízkovat?
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 992
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod Jozef » 21 zář 2022, 09:39

Ani nevím ale někdy v zimě, a pokusím se o to znovu ve větším množstvím.Jestli se to povede, tak to nebyla náhoda.
Jozef
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: 17 úno 2017, 19:25

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: EQS a 9 návštevníků