Actinidia deliciosa

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod airbusy » 09 kvě 2021, 06:18

Takyto "spiaci vyhon" ako mas ty tvoj Tsechelidis mam i ja, zrejme to uz nevyrasi ale rad by som sa mylil ...Tiez je ten vyhonok pruzny a zivy, lenze ocka netlacia, rastlina asi vyzivu posiela do inych vyhonov...
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod mifin » 09 kvě 2021, 11:27

Nestraš! Taky mě to napadlo, ale snad to ještě pojede. Téměř celou rostlinu jsem loni přerouboval na Tsechelidise (po radikálním ořezání). Takže věřím, že vyrazí, ale zpoždění je velké.
Nějaká očka jsou určitě živá a pomalu se probouzí. Je možné, že větší část omrzla. Za pár dní uvidím, teď by se to mělo rozjet.
Jen dumám, jestli to je vlastností podnože nebo Tsechelidise anebo poškození mrazem. Myslím, že Miloš tu psal, že u něj v konktrétním případě podnož neměla moc vliv na rašení.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 318
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod milos 51 » 09 kvě 2021, 12:38

Obrázek
Jsem si vědom toho ,že fotka může trochu provokovat ,ale ani u nás na jihu neraší všechna očka stejně . Jsou tu taky očka ,která vůbec nevylezou a další , která raší jakoby opožděně . Asi je to opravdu mrazem . Možná by u vás stálo zato ,vyzkoušet pár prutů na zimu zabalit . Stačilo by jenom obalit novinovým papírem .
No a vliv podnože na dobu probuzení a rašení jsem opravdu nepozoroval.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1866
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod mifin » 09 kvě 2021, 21:11

Fotka neprovokuje, naopak, máš je Miloši krásné a inspirativní.
Určitě to bude poškozeno mrazem, ale živé ty výhony jsou a něco malinko se probouzí. Dám tomu čas a uvidím. Výhony Tsechelidise mohly být hůře vyzrálé oproti Starelle a Ashoce, protože po seřezání celé rostliny a naroubování, rostly loni jako z vody. Vedle ještě mám menší roub Green light a ten je v pohodě a raší, původní výhon podnože taky (ten jsem ale zaštipoval a nenechával moc růst, takže mohl lépe vyzrát).
Fakt je, že taky raší pár výhonů Tsechelidise níže, které byly chráněné dřevěným plotem, takže by možná bylo bývalo stačilo jen trochu zabalit. Měli jsme -17°C ve 2 metrech.
Jestli budou takovéhle mrazy, tak alespoň část zabalím.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 318
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod Stanley_51 » 09 kvě 2021, 21:19

U mně je to taky zpožděné. Tsechelidis je ve fázi, kdy na očku vidíš 2mm ouško, to samé Green light. Teď se oteplilo, tak se to rozjede a uvidíme.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod airbusy » 10 kvě 2021, 19:57

Tak budeme čakať, či sa tie výhonky prebudia, aspoň niektoré očká alebo to časom cez sezónu uschne. Tento rok je naozaj neštandardný ohľadne rašenia kiwi, hlavne kvôli dlhému obdobiu mrazov...Miloš, ty si kedysi spomínal, že ti uschli po pár rokoch naštepené konáriky, uschli už v zime alebo na jar, prípadne počas sezóny? Ja viem, že to bude ťažká otázka :-)
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod Stanley_51 » 10 kvě 2021, 21:36

Loni naroubovaný Tsechelidis se probouzí.
Obrázek
Green light už se taky probral a začíná rašit.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod izi » 11 kvě 2021, 07:27

airbusy píše:Miloš, ty si kedysi spomínal, že ti uschli po pár rokoch naštepené konáriky, uschli už v zime alebo na jar, prípadne počas sezóny?

Maťo, pokial si ja spomínam, tak sa tam jednalo o chinensku vrublovanú na deliciózu.
Toto je už dúfam vyvrátené - ja mám všetky chinensky na deliciózach, a fungujú! Neevidujem ani jeden prípad, kde by vyschol prijatý vrúbel po nejakej dobe.
Ono to bude skôr tým neštandardným priebehom počasia v tomto roku. Tiež sa mi niektoré vrúble ešte neprebudili, a pritom Pricezna bude čoskoro otvárať kvety S6
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod milos 51 » 11 kvě 2021, 09:30

Martin ,je to přesně tak ,jak píše Ivan . Jednalo se o přiroubované chinensisky Hong Yang a Xixuan do Starelly . Bohužel jsem je narouboval do spodního patra na boční větev a to byla ta chyba . Obě odrůdy přinesly plody ,bohužel po dvou letech to zaschlo . Chyba byla ta boční větev . Liány posílají všechno přednostně nahoru a co nejdál . A já jsem si myslel ,že je to špatnou afinitou chinensis - deliciosa . Ivan to vyvrátil .
Co se týká promrznutí . Kamarád má kiwi deliciosu vysazenou u zdi . Tady v Břeclavi . Je to dělící jednoduchá asi 2m vysoká zeď mezi sousedy . Všechny pruty kiwi ,které se dostanou nad zeď zmrznou , všechno co roste níže u zdi přežívá ( příležitostně to vyfotím ). Je to úplně stejné jako vyfotil Standa v Tachově 26.10. 20 Str.9 . Nemyslím si ,že to bude nižší teplotou v zimě . Ta bude + - stejná . Bude to spíše prouděním mrazivého vzduchu ,větru .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1866
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod airbusy » 11 kvě 2021, 22:03

Dakujem Vam obom za odpoved, budem cakat a dufat, ze sa to casom rozbehne a neodide to do vecnych lovist...Je to akurat najdlhsie narasteny vrubel z minuleho roka, ktory ma cca 1 meter. Je mozne, ze nedobre vyzrelo drevo a vyhonok primrzol, ci uz v zime alebo pocas jarnych mrazov. Ivan, a uz si nasiel vhodneho zenicha pre princeznu? :-)
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod izi » 12 kvě 2021, 08:20

airbusy píše:Ivan, a uz si nasiel vhodneho zenicha pre princeznu? :-)

Áno, Určite sa stretne so samcom deliciózy. Zaujímavé je, že samec Miro - chinensis - sa stretne určite s Tcheledisom, možno aj so Starellou. Neviem, čo mi opelí Saanichtona, ten ešte len začína rašiť, tak isto, ako Hort16. Každopádne potomstvo po takomto guláši môže byť veľmi zaujímavé S20
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod haco » 15 kvě 2021, 19:34

dnesne vrublovanie kiwi (Ivan/izi - vdaka za vruble) - stav pred:
Obrázek

stav po:

Obrázek

vedlajsi koren

Obrázek

a este rozbehnuty vlanajsi vrublovanec... S6

Obrázek

dufam ze tento rok sa chyti aspon jeden samec, vlani sa zadarili iba samice...
haco
nováček
nováček
 
Příspěvky: 139
Registrován: 06 bře 2019, 22:27
Bydliště: Trencin

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod izi » 15 kvě 2021, 21:04

haco píše:dnesne vrublovanie kiwi (Ivan/izi - vdaka...

Michal napodobne
Pokiaľ by ti samec nekvitol ozvy sa. Bude mi kvitnut viac samcov v rôznych termínoch.
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod MartinS » 17 kvě 2021, 18:43

Chlapi, co vam rozkvita skor? Arguty alebo chinensisky? Potrebujem, aby sa mi stretli v kvete a netusim, v akom poradi rozkvitaju. Chinensis mam v kvetinaci a mozem ho dat do foliovnika, aby som urychlil kvitnutie. Zatial je vonku v tieni. Uz ma velke puky, ale aj arguty maju. Ale nedokazem posudit, kolko im chyba do rozkvitnutia.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod milos 51 » 18 kvě 2021, 11:03

Vlevo samec deliciosy naroubovaný do arguty . Arguta vpravo . Dnešní stav .
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1866
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: milos 51 a 33 návštevníků