Actinidia deliciosa

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod Stanley_51 » 04 lis 2023, 16:58

Dnes jsem využil příznivějšího počasí a dal se do kiwibraní. Letos na Green light celkem 12 plodů ( loni 3 ). Myslím, že na podmínky západu a v mé nadmořské výšce je to docela úspěch. Pokud budou zimy jako doposud, je předpoklad úspěšné sklizně poměrně vysoký. Také jsem znovu změřil cukr v plodu utrženém 28.X., kdy měl 9% Brix. Po týdnu v sáčku s jablkem hodnota Brix stoupla na 12%, chuť sladká, konzistence měkká.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9232
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod milos 51 » 04 lis 2023, 18:04

Stando gratuluji ! Dnes jsem taky měřil . Tsechelidis 9°, Starella 7° . Ten nápad s knedlíky je výborný . A mám taky jeden . Zkuste kombinaci kiwi + kaki jako směs - ovocný salát . Takový tachovský subtropický :D
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1884
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod Josef » 05 lis 2023, 10:29

Standa, Miloš: Stando opravdu nádhera, také gratuluji. Dáváš mně naději, že i u nás se příští rok něco objeví na MH1 nebo JF10 ve výšce kolem 600 m. Kdyby aspoň 2-3 plody na ukázku. Je to i taková krásná náplast za arguty tento rok, ne? Tak ať se dál jen daří.
Miloši, celkem mně překvapuje, podle mého názoru, dost nízká cukernatost u těch zmiňovaných odrůd v tuto dobu tam u Tebe na jihu. To je tak každý rok? Ve srovnání s argutami opravdu velký rozdíl. Zase pro delší uskladnění asi určitě lepší než arguty. Měj se také moc hezky.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 638
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod milos 51 » 05 lis 2023, 11:29

Josef : Ano Jožko ,je to tak každý rok . Ani tady na jihu nedozraje deliciosa do stavu ,že si ji utrhnu z keře a sním . Vždy je ovoce tvrdé kyselé a nejedlé a musí odležet , dozrát . A ten čas , kdy už můžu plody trhat , právě určuje stupeň cukernatosti (7,5° Brix ),který plody mají mít . Cukernatost se měří bezprostředně po utržení plodu . Pokud je to později a plod nějakou dobu ležel ,tak už je měření zkreslené . V plodu nastartovaly chemické procesy a plod sládne .
Všechno je to otázka délky vegetační doby . Kiwi deliciosa ( Starella , Tsechelidis ) má tu dobu nejdelší . Vůbec netuší ,že už může mrznout a vegetují klidně dál . :D
Podle vyzrání a žloutnutí listů by se snad dala i odhadnout délka vegetační doby a vhodnost pro okrajové lokality .
Kolomikta . Nejranější .Už bez listů . Ukončená vegetace
Obrázek
Arguta .
Obrázek
Toto je zajímavé. Vlevo deliciosa Starella pozdní -ještě zelená a vpravo Green light ( je nejranější z delicios) žloutne ,končí a uzrál i v Tachově
Obrázek
Kříženec MH1 arguta x deliciosa tam žloutnutí začíná
Obrázek
Nakonec Starella - nejdelší vegetační doba ,úplně zelená
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1884
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod Josef » 05 lis 2023, 21:12

Miloš 51: Miloši, předně Ti děkuji za informace pro nás, kteří s tímto druhem deliciosa nemáme žádné zkušenosti. Já osobně rozhodně ne, snad časem podle počasí přijdou i zde. U nás na Vysočině je už téměř všechno bez listí, u kiwi to začalo již před těmi mrazíky, napřed se odlistily kolomikty, jak ve stínu tak na slunci, pak postupně začaly arguty, prvně Issai, Domino, pak Bingo , Jumbo, neznámá a poslední byl Chang a Ashoka. Tam už není opravdu lísteček. U deliciosy prvně začal padat Tomuri a teprve po mrazících Zakarpacie sazenice, pak Zakarpacie 2 rouby, po mrazech Tsechelidis, MH1 a nakonec JF10. Na JF10 jsem ještě dnes našel 2 žlutozelené malé listy. O Green Light jsem přišel tak nevím. Ale ještě před mrazíky měl také krásnou zelenou listovou růžici než byl zcizen. Na stromech je někde ještě tak 1/3 žlutých listů, jinak už vše holé. Píšu to také proto, že Ti dávám za pravdu jak jsi psal, že tady ve vyšších polohách z tohoto druhu půjdou asi jenom některé ranné odrůdy nebo hybridy. Je to taková nová výzva. Uvidět tady v těchto končinách pár malých chlupáčů na keři, i tak by to byl zde zase posun kousek dál. Přeji Ti hodně zdraví a ať se nadále daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 638
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod milos 51 » 08 lis 2023, 20:20

Dnešní sklizeň .
Obrázek
Obrázek
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1884
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod Josef » 09 lis 2023, 09:56

Miloš 51: Miloši, co na to říct. Nic jiného než nádhera a velká gratulace. Tak to je opravdu megakiwi. Jeden plod pro celou rodinu. To je Tsechelidis? Ať se Ti jen dál daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 638
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod milos 51 » 09 lis 2023, 14:37

Josef: Ano a rozhodující tady asi bude to místo ,kde je rostliny vysazena . Je to u domu ,u jižní zdi (akumulace tepla ) ,na dvorku.
Mikroklima . Ze všech stran chráněno . Dvorek je vydlážděný ,tzn. rostlina má kořeny pod chodníkem ,který zajišťuje vlhko .
A další důležitá věc : Pravidelný řez rostliny na podzim po opadu listů . Existují rostliny deliciosy ,které nejsou vůbec řezané a pnou se až po hromosvodu .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1884
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod Stanley_51 » 09 lis 2023, 17:38

milos 51 píše:Josef: Ano a rozhodující tady asi bude to místo

Doplnil bych ještě - Břeclav. Já mám deliciosy vysazeny skoro identicky, bohužel klimatická zóna Tachova + nadmořská výška udělají své. Já jsem rád, že ve své lokalitě dopěstuji Green light do zralosti. Tsechelides možná otestuji příští rok, bude-li přízniv a roub konečně vykvete. Každopádně je Miloš kouzelník ( klobouček dolu ), je vidět to nadšení z každého podařeného pokusu. Tak řečeno s Josefem - ať se nadále daří.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9232
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod milos 51 » 09 lis 2023, 18:38

Stanley -51 : Mám kamaráda v Novém Městě n Metují . Vloni i letos měl větší úrodu na jednom keři deliciosy ,než já tady v Břeclavi . Ta jeho odrůda by se měla vyzkoušet u vás v subtropickém Tachově :D
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1884
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod MonikaV » 09 lis 2023, 19:07

miloš 51-- opravdu moc moc pěkné kousky S6 ,
(mám od tebe roub téhle odrůdy, a letos vyrostl cca 2m--už se taky těším až zakvete a zaplodí a plody budu pyšně převážet na káře :D :D )
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1001
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod Stanley_51 » 09 lis 2023, 22:35

milos 51 píše:Stanley -51 : Mám kamaráda v Novém Městě n Metují . Vloni i letos měl větší úrodu

Miloši, mě primárně nejde o množství, ale o kvalitu a různost odrůd. Kdybych sklidil metrák kiwi, jak někteří prezentují v kiwifóru na FB, tak nevím co bych si s tím počal. Jedině rozdávat v ulici sousedům.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9232
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod Josef » 10 lis 2023, 10:46

Stanley-51: Stando, určitě máš pravdu v tom, že důležitější je vždy kvalita ovoce než množství. Tady u těch kolomikt a argut je výhoda v tom, že se dají ihned, nebo během týdne po sklizni nějakým způsobem zpracovat, nebo na nějaký krátký čas nechat dozrát v dobrém chladném sklepě. Kdo má. Ale znáš to. Jsou léta, kdy není skoro nic a jsou roky, že nevíš co s tím a pak to dopadne jak píšeš, že to musíš rozdat. Proto je určitě výhodnější mít méně sazenic, samic, ale raději na každé mít pro porovnání a postupnou sklizeň naroubováno více odrůd. U deliciosy nebo chinensis neznám dobu dozrávání, nemám tušení do kdy mohou vydržet i v dobrém sklepě, ale určitě to bude delší než u argut. No v každém případě i my jdeme cestou snížit počet keřů argut a vydat se spíše tou cestou roubování na keři více odrůd. Na jednom keři mít 3-4 odrůdy u argut není problém. Ať se Ti daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 638
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod Stanley_51 » 15 lis 2023, 23:51

Po deseti dnech uložení v sáčku s jablkem, kiwi ( Green light ) dospělo do jedlé zralosti, cukernatost 12,5% Brix. Plody měkké, šťavnaté a sladké s kyselinkou. Jsem natěšen na příští rok, pokud se zadaří, mělo by konečně zaplodit dalších 5 odrůd. Tak snad...
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9232
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod milos 51 » 16 lis 2023, 09:38

Stanley_51 , MonikaV : Stando dík . To je důkaz ,že to jde !! A taky mám něco . Včera mně poslal kamarád z Prahy článek . Je to studie italských a rumunských šlechtitelů . Popisuje se tam použití mrazeného pylu . Sušený a mrazený pyl má životnost několik let !! A před použitím ho doporučují smíchat se sacharózou . Cukr má vliv na prorůstání pylu a dokonalé opylení . A to celé má vliv na konečnou velikost plodu .
Tuto metodu používají při křížení deliciosy s chinensiskou s cílem zlepšit chuť plodů . Taky se tam popisuje šlechtění odrůd se snadno loupatelnou slupkou !!

U vnitrodruhového i mezidruhového křížení Actinidia směs konzervovaného (sušeného a zmrazeného)
pylu a suché jemně mleté ​​sacharózy aplikované na vlhký stigmatický povrch výrazně zlepšila
klíčení pylové láčky. Přítomnost exogenní sacharózy vedla k pozorovanému brzkému zhnědnutí stigmat
a stylů, zatímco vnesená pylová zrna jsou částečně obalena polypovitými strukturami stigmatu.
přidaná sacharóza také vede k pozorované zvýšené násadě plodů s původně většími bobulemi ve
srovnání s aplikací pouhého pylu na bliznu a zlepšuje potenciál pro produkci životaschopných semen.
Protože skladovaný pyl klíčí déle, u Actinidia by měla být směs pylu a cukru aplikována na
jednotlivé květy do tří dnů od kvetení, aby se zvýšil potenciál úspěšného křížení. Protože
konzervovaný pyl zůstává životaschopný po dobu 7 až 10 let, a protože vlastnosti samčích opylovačů
nejsou vždy známy, je možné opakovat slibné křížení v následujících letech smícháním skladovaného
pylu se sacharózou. Toto zkoumání podrobně popisuje užitečnost tohoto procesu a dokumentuje vývoj
pozorovaný během počátečních fází mezidruhové hybridizace. Jedná se o jednoduchou, ale účinnou
techniku, kterou by šlechtitelé rostlin Actinidia měli zvážit pro použití k provedení obtížného
křížení
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1884
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků