Actinidia deliciosa

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod Rudolf M » 01 kvě 2022, 21:44

Držíme palce Stando, po těch letech čekání, snad bude plná bedna S6 .

Josefe, v tomhle věřím Milošovy a jeho letitým zkušenostem, které jsou sáhodlouhé. Myslím že po odkvětu by ty šlahouny mohly mít i metr a to je pak škoda energie co mohla jít do plodů :wink: . Ale chce to opravdu pečlivě zaštipovat ale taky načasovat a hlídat počasí- jak říkáš, k čemu bude zaštíplá větev, když květy omrznou :wink: .
U nás je to jiné, kiwi je výjimečně dobře kryté, máme letitě zkušenosti že ani teplota -5,5°C šlahounům neublíží (přesah střechy a šlahouny na zdi domu), ale volně v terénu je to jiné kafe.
Letos to naštěstí vypadá, že mrazíky nedorazí.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod milos 51 » 02 kvě 2022, 13:18

Rudolf M , Josef : To drcení vrcholků - špiček dělám asi tři ,možná čtyři roky . Předtím jsem o nějakém drcení vůbec nevěděl a taky to nedělal . Poprvé jsem se o této metodě dozvěděl od pana Fridricha ,který tu informaci přivezl přímo ze Zélandu . Dnes na YouTube najdete i videa .Používají se na to dokonce dřevěné pinzety nebo kleštičky ,aby od toho nebolely prsty. A dělá se to skutečně v době ,kdy výhonky jsou těch 10-15 cm veliké . V tomto stádiu je už zřetelně vidět poupata , i boční poupata a jejich počet . A současně se dělá průklest -probírka výhonků . Vylamují se výhonky ,které nemají násadu a nebo výhonky i s násadou , ale které jsou nahuštěné .
Ještě k tomu drcení . Má se rozdrtit mezi prsty jenom ta vrcholová kulička tak , aby nad posledním poupětem -plodem zůstalo asi 5 listů .Kulička se nemá uštípnout ani ustříhnout . A zapomenutý velký výhonek raději zalomit . Odborníci to vysvětlují tak ,že rozdrcené nebo zalomené místo se rostlina snaží opravit -vyléčit , což se jí pochopitelně nepodaří ale odříznutý nebo zaštípnutý vrcholek okamžitě nahrazuje bočním výhonem.
Stanley51: Stando budeš mít k té chinensisce samečka nebo pyl ? Kvetou dřív než deliciosy .
Máš v mrazáku toto ? :D
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod Rudolf M » 02 kvě 2022, 14:45

Zkoušel jsem rozdrtit první a popravdě to moc nešlo, asi nemám sílu v prstech, protože spíše ty špičky odpadávaly zalomené. Napadá mě, že by to mohlo jít nějakými kleštěmi, přesně těch 5 listů nechávám za posledním květem, to mi přijde i logicky rozumný počet.
Následující noci budou dost teplé, tak kiwi roste před očima, myslím že brzo vyměním kleště za štěteček a pojedu druhé kolo :D . Bude to dobře navazovat, z pistácií na kiwi a z kiwi na asiminy, štěteček bude mít letos slušnou šichtu.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod Stanley_51 » 02 kvě 2022, 21:32

milos 51 píše: Stanley51: Stando budeš mít k té chinensisce samečka nebo pyl ? Kvetou dřív než deliciosy .Máš v mrazáku toto ? :D

Miloši, samec je zatím v takové fázi, že není poznat, zda jsou tam poupata. No a pyl z loňska samozřejmě nemám, anžto mi loni nic nekvetlo. Vše zahlušil mráz.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod Josef » 03 kvě 2022, 13:06

Josef pro Miloš 51: Děkuji Ti moc za info k tomu drcení za 5 listem květu, nikdy jsem o tom neslyšel. Pravda je, že když se větvička ustřihne, zaštípne, okamžitě konec větve vyžene další výhony. Já jsem to nechal vždy růst vždy do stavu, až jsem viděl plody a pak to zaštípnul za 5 listem posledního plodu, nebo když dělám probírku. Když vyženou výhony z konce zaštíplé větvičky, tak pak je musím zaštipovat znovu a dělám to prakticky celou sezonu. Takhle to dělám léta na drátěnce i T vedeních. Nechávám max. tak 10-12 listů. Vyzkouším letos na některých odrůdách co radíš a pak uvidíme. Ještě jednou díky, zase jsem o něco chytřejší. Já mám vše na volném prostoru, nic není kryté.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod milos 51 » 06 kvě 2022, 09:06

No já se v této fázi drcení špiček snažím taky vylamovat boční poupata (princezny) Musí se to ale dělat velice opatrně . Pravděpodobně se tato operace má dělat až po odkvětu - u plůdků . A cílem je zvětšení toho hlavního plodu . Odrůda "Tuscia" tyto boční plody údajně netvoří .
Obrázek
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod izi » 07 kvě 2022, 07:10

milos 51 píše: Odrůda "Tuscia" tyto boční plody údajně netvoří .

Možno preto, že Tuscia je klon Hayvardu, čiže delicióza (zdroj "strýko google": Haywardova variácia vybraná Katedrou rastlinnej výroby Univerzity Tuscia - Viterbo a Katedrou pestovania a ochrany druhov dreva "G. Scaramuzzi", Univerzita v Pise.)
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod Pokuston » 07 kvě 2022, 11:47

Odborníci to vysvětlují tak ,že rozdrcené nebo zalomené místo se rostlina snaží opravit -vyléčit , což se jí pochopitelně nepodaří ale odříznutý nebo zaštípnutý vrcholek okamžitě nahrazuje bočním výhonem.

Mohlo by to tak fungovat i u argut? - nezkuošeli jste to někdo?
Pokuston
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 01 bře 2009, 15:29
Bydliště: okr. UH

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod milos 51 » 07 kvě 2022, 12:20

Nevím ,nečetl jsem ,že by se to dělalo u argut .
Obrázek
Obrázek
Po rozdrcení špiček se vývoj letorostů okamžitě zastaví ,přestanou se prodlužovat , ale ponechané listy nad poupaty normálně rostou a zvětšují se . Taky na vývoj poupat to musí mít vliv . Na fotce jsou už odstraněné ty boční poupata .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod JančiZV » 07 kvě 2022, 13:39

Ja to tento rok skúšam u argút tak dám vedieť potom či to malo nejaký vplyv.
JančiZV
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 356
Registrován: 30 bře 2014, 12:16
Bydliště: Zvolen 299m.m. SR

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod Stanley_51 » 12 kvě 2022, 22:09

Tříletý semenáč JinTao má nasazeno několik poupat. Bohužel, samec nenasadil ani na jeden květ, takže to vyjde asi naprázdno.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod MonikaV » 16 kvě 2022, 07:53

Tak nějak mám smůlu s roubovánim samce!!!Když už to vypadá ,že se chytil a roste, příde nečekané- a něco nebo spíše někdo tento proces zmaří!!- semenáč od miloše začal křásně, ale kuna nebo kočka vše ukončili, ach jo!!! Tak se opět oracím na dobré duše, jestli nemá někdo ještě rouby samce, díky moc
Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod milos 51 » 27 kvě 2022, 10:28

Obrázek
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod Stanley_51 » 29 kvě 2022, 16:19

Dnes rozkvetly první květy na čtyřletém semenáči SunGold.
Obrázek
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod milos 51 » 29 kvě 2022, 16:27

A je to sameček :D Žádné čnělky tam nevidím . A je ale zajímavé ,že má jen jeden květ na delší stopce . Tak to mívají samičky .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků