Actinidia deliciosa

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod MartinS » 22 dub 2023, 14:49

Ivan, to by bolo super.
Neozval som sa skor, lebo som cakal ako tie deliciozy dopadnu na jar. Ale vyzera to fajn, takze to ma povzbudilo, aby som sa tomu zacal venovat viac.
Co to mas za odrodu, co si dal fotku?
A este druha otazka, aky hruby by mal byt idealne ten podpnik? Kupim 2 sadenice, presadim ich a trochu popestujem.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod suno » 22 dub 2023, 21:01

milos 51 píše:dej ho na opačný konec pergoly .Klidně 5metrů .

Ďakujem za radu. Na opačnej strane terasy je záhon s viničom a figovníkmi. Figovniky sa snažím držať v kompaktnej kríčkovej forme.
Myslíš že by som ešte niekde medzi figovníky mohol posadiť actinidie a od tial ich vytiahnuť na pergolu? Jedná sa mi o to či si korene nebudú konkurovať keď budú rastliny od seba cca 115cm? Prikladám +/- náčrt existujúceho záhonu.
Obrázek
suno
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 13
Registrován: 05 dub 2023, 13:03
Bydliště: Hrubá Borša, okres Senec, 123 m n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod haco » 22 dub 2023, 22:00

figy korenia hlboko a kiwi plytko, takze konkurovat by si nemali, ale preferuju rozdielne podmienky aby prosperovali a rodili - figovniky suchsiu, lahku, skor kamenistu menej urodnu podu - na vyzivnych podach rastu exremne do dreva kt. potom na zimu horsie vyzrieva. ked je v case dozrievania fig premokrena poda tak lahsie praskaju. kiwi naopak potrebuju vyzivnu a neustale vlhku podu - nohy vo vode a hlavu na slnku, optimalne s kyslou podnou reakciou.
haco
nováček
nováček
 
Příspěvky: 139
Registrován: 06 bře 2019, 22:27
Bydliště: Trencin

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod kaossik » 22 dub 2023, 22:26

Hlavně fikovník je vápnomilný, kiwi naopak vápenec nesnáší.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod suno » 22 dub 2023, 23:06

Z toho mi vychádza že miešať actinidie a figy nie je dobrý nápad....
suno
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 13
Registrován: 05 dub 2023, 13:03
Bydliště: Hrubá Borša, okres Senec, 123 m n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod milos 51 » 23 dub 2023, 09:16

MartinS: Martin ,bylo by dobré ,kdybys vyfotil celou rostlinu . První rok bude stačit ,když vyroste rovný kmínek ,který se kolem ničeho nemotá . A pokud má už 3 metry tak ho můžeš nahoře ohnout vodorovně a utvořit krátké rameno . Je to stejné jako u vína . Vysoké vedení nebo záclona . Nevím ,jak se to přesně jmenuje . Ty kmínky můžou být z jakékoliv odrůdy (stejně ti prodají kdovíco :D ) A nahoru potom roubuj ty speciality . Tomu štěpení se nevyhneš ,tak začni trénovat už letos . A žádné obyčejné odrůdy jako Hayward .... jsou chinensisky Hong Yang ,Jin Tao atd . Za některé je ještě trest smrti :D ale to se časem změní . A furt vznikají nové a lepší .
Suno : Kiwi je dlouhověká rostlina ,stejně jako víno . A to samé fíkovník . Vyfotil jsem třicetiletou Starellu . Asi dva metry vedle mám další kiwi ,na kterém mám jinou odrůdu . Kmen Starelly se opírá o betonový sloupek a koruna roste na několika napnutých drátech . Žádnou pergolu s kari sítí nemám .
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod Josef » 23 dub 2023, 10:10

Miloši, tak konečně včera jsem se dostal k tomu roubování těch delicios do argut /Issai a Weiki samec/, ty odrůdy delicios, na kterých jsme se domluvili, tvrdé do tvrdého, zkusil jsem letos tu Tvoji metodu - jeden pupen, parafilm, gumička, alobal, zip sáček a gumička. Celkem asi 14 roubů. Manželka si sice klepala na čelo, co jsem to zase vymyslel, ale samotného mě to zajímá, pokud se to chytne, jestli to přežije tady tu zimu na Vysočině. Nechal jsem si ještě dost roubů i pro případ do zeleného. Arguty mají pupeny už asi 2-3 mm, kolomikty jsou na tom sice lépe, ale lístky zatím otevřené nemají. Zatím vypadají letos po těch hrůzách celkem hezky. V každém případě kiwi dopadlo podstatně lépe než stromy. Doufám, že už nic špatného nepřijde. Přeji ať se Všem jen daří a hlavně už žádné velké mrazy.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod suno » 23 dub 2023, 11:46

Miloš, teraz neviem čo si tým chcel povedať... Je podľa teba ok dať actinidie medzi figovníky? Alebo si chcel povedať aby som ich dal niekde inde hic aj mimo pergoly? Ďakujem
suno
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 13
Registrován: 05 dub 2023, 13:03
Bydliště: Hrubá Borša, okres Senec, 123 m n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod milos 51 » 23 dub 2023, 12:22

suno: Ano . Pokud to jde ,dej to někam jinam . Až ty rostliny vyrostou ,tak bude velice těžké je přesadit . Jak kiwi ,tak fíkovník . Fotku jsem dal proto , abys měl představu jak to vyroste za třicet let .
Josef : Na to jsem taky velice zvědavý . Až to poleze ,tak bys mohl dát fotku . Rouboval jsem teď argutu - fotka v " křížení a štěpování "
Naposledy upravil milos 51 dne 03 kvě 2023, 16:57, celkově upraveno 1
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod Josef » 23 dub 2023, 20:17

Miloši, gratuluji Ti, je to moc pěkné na foto, já pochopitelně také potom nějaké fotky dám. Tak ať se Ti nadále daří a daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod suno » 23 dub 2023, 23:45

Miloš ďakujem. S actinidiou teraz len začínam a už narážam na protichodné informácie. Na jednej strane uvádzajú že nemá rada prievan a vyžaduje chránené slnečné stanovisko a inde zas čítam že nemá rada úpal a sucho. Pôvodne som chcel obe posadiť do "okapoveho chodníku" na južnej strane cca 30cm od domu a meter od seba. Po tvojej rade jednu dám určite pred terasu do trávnika. Druhú ešte váham či k domu alebo niekam ďalej...
suno
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 13
Registrován: 05 dub 2023, 13:03
Bydliště: Hrubá Borša, okres Senec, 123 m n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod MartinS » 24 dub 2023, 13:02

Milos, samozrejme chcem trenovat. Len by bolo fajn to trochu odkukat od niekoho skusenejsieho. Hadam sa podari s ivanom nieco skusobne urobit.
Co sa tyka tych odrod zltoplodych, rad by som nieco vyskusal. Len by samozrejme musel byt niekto ochotny poskytnut vruble buducu zimu. :D
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod milos 51 » 24 dub 2023, 13:29

Martin ,teď jsem fotil . Toto je Hong Yang - Červená princezna roubovaná vloni 27.5. Přežila zimu a už má mezi listy květní pupeny . Druhý rok po štěpení !! Kamarád ji má ve studeném skleníku a právě teď tam kvete . Přiroubovaný samec Belen bohužel rozkvétá trochu později . Chtělo by to nějakého skorejšího samce . Nemá někdo ve skleníku samečka A. chinensis ,který právě teď kvete ? Ta princezna se mně jeví jako ideální odrůda pro foliovníky nebo skleníky . Na to ,aby ses naučil roubovat přece nepotřebuješ žádného asistenta . Můžeš se učit podle fotek .
Obrázek
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod MartinS » 24 dub 2023, 17:00

Milos, veru nadhera! A puky rok po vrublovani, to je parada. Veru vidim, ze zacnem nieco skusat. Mam niekolkorocneho samca deliciozy v kvetinaci, ten posluzi na trenovanie.
Inak som prekvapeny, ze kvitne uz teraz, je to poriadne skoro. Delicozy vo foliovniku mi budu kvitnut asi za 2 tyzdne. V podstate by ju mohol opelovat samec arguty rastuci vo foliovniku, ale nie som si isty, ci by sa stretli. To je len taka uvaha.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod Josef » 28 dub 2023, 18:42

Tak tyto jsem rouboval pokusně venku, jen pár roubů, do argut, kdy byla sice zima, ale kdy se arguty začínaly trochu probouzet asi začátkem dubna. Rouby se začínají probouzet i v té zimě co tu pořád je. Asi to těmto rostlinám vyhovuje. Snad ještě nezmrznou. Zatím se drží.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků